Lėtinis nefritas

+2

Lėtinis glomerulonefritas (lėtinis nefritas) – lėtai progresuojantis abipusės difuzijos uždegiminės kilmės inkstų pažeidimas. Nuo ūminio glomerulonefrito skiriasi kilme, patogeneze ir klinikine išraiška.

Glomerulai – tai inksto komponentai, kurie filtruoja pro inkstų kapiliarus pratekantį kraują. Juos pažeidžia įvairūs veiksniai, o vos prasidėjus uždegiminiams procesams, glomerulai nebesugeba tinkamai filtruoti kraujo, praleidžia baltymus ir kraujo kūnelius, kurie patenka į šlapimą.

Skiriamos keturios lėtinio glomerulonefrito formos:

- latentinė;
- hipertoninė;
- nefrozinė;
- mišri (nefrozinė-hipertoninė).

Latentinė (63 % visų lėtinių glomerulonefritų) forma pasireiškia izoliuotu „šlapimo sindromu“ – šlapime randama kraujo ir baltymų. 20–25 % atvejų atsiranda edemos ir hipertenzija.

Hipertoninė (32 % atvejų) forma pasireiškia nuolat padidėjusiu kraujo spaudimu. 1/3 ligonių išsivysto edemos, 2/3 pasireiškia hematurija (kraujas šlapime), visiems ligoniams – proteinurija (baltymai šlapime), pusei ligonių – cilindrurija (ląstelių liekanos šlapime), leukociturija (baltieji kraujo kūneliai šlapime).

Nefrozinės forma (2,4 % atvejų) pasireiškia masyviais pabrinkimais, ryškia proteinurija, cilindrurija.

Mišriai, arba nefrozinei-hipertoninei, formai (2,4 % atvejų) būdingos edemos ir hipertenzija (padidėjusio kraujo spaudimo liga), tokie patys šlapimo pakitimai kaip ir nefrozinės formos atveju, tačiau be įprastinių kraujo pokyčių.

Lėtinis glomerulonefritas gali būti ūminio nefrito pasekmė, tačiau dažniausiai atsiranda kaip pirminis. Jį sukelia infekcinės ir neinfekcinės priežastys.

Infekcinės lėtinio glomerulonefrito priežastys: 

- streptokokai;
- maliarija;
- sifilis;
- tuberkuliozė;
- sepsinis endokarditas.

„Maliarija – infekcinė liga, kurią sukelia vienaląsčiai parazitai plazmodijai. Šiuos parazitus platina tam tikri Anopheles genties uodai. Patekę į kraują plazmodijai dauginasi raudonuosiuose kraujo kūneliuose (eritrocituose) ir juos ardo.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Maliarija Lietuvoje » 


Neinfekcinės priežastys:

- vaistai;
- traumos;
- inkstų venų trombozė;
- difuzinės jungiamojo audinio ligos (reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė);
- radiacija;
- paveldimumas.

Lėtinis nefritas. Simptomai

Glomerulų pažeidimas reiškia, kad inkstai tinkamai nebefunkcionuoja. Sutrinka glomerulų filtro laidumas, į susidarantį šlapimą patenka sudedamųjų kraujo dalių (baltymų, kraujo kūnelių).

Simptomai pasireiškia pamažu, todėl lėtinis glomerulonerfitas gali būti aptiktas ir vėlyvojoje stadijoje, atlikus šlapimo tyrimus.

Lėtinis nefritas yra viena iš pagrindinių lėtinio inkstų funkcijos nepakankamumo priežasčių.

Pagrindiniai ligos simptomai:

- padidėjęs kraujo spaudimas;
- šlapimo pokyčiai (putotas arba dėl kraujo tamsiai raudonas šlapimas);
- edemos (pabrinkimai).

Kiti galimi požymiai:

- svorio kritimas;
- pykinimas ir vėmimas;
- galvos svaigimas ir skausmas;
- žagsulys;
- kūno niežulys;
- sumažėjęs šlapimo kiekis per parą;
- naktinis šlapinimasis;
- greitai atsirandančios mėlynės;
- sumažėjęs budrumas (mieguistumas, bendras nuovargis, sumišimas, delyras ar net koma dėl besikaupiančių toksinų);
- raumenų ir sąnarių skausmai;
- traukuliai;
- padidėjusi odos pigmentacija (oda tampa geltona ar tamsiai ruda);
- sumažėjęs jautrumas rankose, kojose ir kitose kūno vietose.

Su lėtiniu glomerulonefritu galima sieti ir dažną šlapinimąsi, kraujavimą iš nosies, kraują vemiant arba tuštinantis.

Lėtinis nefritas. Ligos eiga

Lėtiniam glomerulonefritui atsirasti svarbią reikšmę turi imuninės sistemos pokyčiai. Kai organizmo gynybinės ląstelės ima pulti savus audinius, prasideda autoimuninis procesas.

Ne mažiau svarbios ir alerginės organizmo reakcijos į svetimas medžiagas, kurioms reaguojant su imuninėmis ląstelėmis pažeidžiami inkstų glomerulai.

Tikslingai gydoma infekcija gali būti pašalinta išvengiant ilgalaikių komplikacijų.

Jei būklė ilgesnį laiką negydoma ir nekontroliuojama, inkstai ir šlapimo šalinimo sistema pažeidžiami negrįžtamai. 

Lėtinis nefritas. Diagnostika

Ligos diagnozavimas prasideda nuo ligos istorijos išsiaiškinimo (skundai, vartojami vaistai, rizikos faktoriai) ir fizinio ištyrimo čiuopiant inkstus, apžiūrint patinimus, odos spalvos ir vientisumo pokyčius.

Gydytojas gali paskirti atlikti šlapimo ir kraujo laboratorinius tyrimus. Jų rezultatai gali padėti identifikuoti ligos atsiradimo priežastį: randama antikūnų, kurie nurodo autoimuninę ligą, antigenų (svetima medžiaga), parodančių infekciją, vėžio žymenų, uždegiminių baltymų.  

Inkstų ar pilvo organų ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija, intraveninė pielograma (procedūra, kurią atliekant į inkstų kraujagysles suleidžiama kontrastinės medžiagos ir stebima inkstų kraujotaka) gali parodyti, ar inkstai sumažėję.

Krūtinės ląstos rentgenografijoje stebimos skysčių sankaupos.

Galutinei diagnozei nustatyti reikalinga inkstų biopsijos procedūra, per kurią specialia adata paimamas inkstų audinio gabalėlis ir siunčiamas ištirti mikroskopu. 

Lėtinis nefritas. Gydymas

Gydymo kryptys priklauso nuo ligą sukėlusios priežasties ir simptomų.

Pirminis gydymas – simptomų malšinimas. Siekiant sulėtinti ligos progresavimą, labai svarbu reguliuoti kraujo spaudimą, todėl gydytojas gali paskirti stipriai veikiančių vaistų nuo hipertenzijos.

Kitas aspektas – mitybos pakeitimas, ribojant druską, skysčius, baltyminius ir kitus produktus.

Antibiotikai skiriami infekcijai gydyti, diuretikai (skysčių pasišalinimą iš organizmo skatinantys vaistai) patinimams mažinti.

Paskutinėse ligos stadijose simptomams kontroliuoti ir gyvenimo trukmei prailginti taikomos dializės procedūros, galiausiai – inkstų persodinimo operacija.

Lėtinis nefritas. Profilaktika

Specifinės profilaktikos dažniausiai nėra. Kartais ligos galima išvengti saugantis toksinių medžiagų ekspozicijos (organinių tirpiklių, gyvsidabrio), saikingai vartojant vaistus nuo uždegimo ir skausmo.

Lėtinis nefritas. Kita

Inkstų ligomis serga 2 % visos populiacijos. Jų pagrindą sudaro įvairūs patologiniai procesai –uždegimas (dažnai alerginės kilmės), vietinės kraujo apytakos, metabolizmo sutrikimai, navikinis procesas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis
5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis Bloga nuotaika linkusi greitai pasėti sėklą mumyse ir išvešėti į didelį, galingą ir sunkiai išraunamą medį. Kartais slogumas visiškai nepastebimai tampa mūsų gyvenimo būdu. Nors sakoma, kad be liūdesio nežinotume, kas yra džiaugsmas, tačiau jokiais būdais negalime leisti šiam liūdesiui užsitęsti. Pati svarbiausia... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams
Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams Erekcijos sutrikimai susiję su nesugebėjimu pasiekti arba palaikyti erekcijos. Toks negalėjimas pasiekti ir (arba) išlaikyti varpos standumo lytinių santykių metu gali būti reguliarus arba dažnai pasikartojantis – tuomet galima įtarti erekcijos funkcijos sutrikimus. Retkarčiais taip gali nutikti bet kuriam vyrui, tačiau jei ši... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24