Lėtinis nefritas

+2

Lėtinis glomerulonefritas (lėtinis nefritas) – lėtai progresuojantis abipusės difuzijos uždegiminės kilmės inkstų pažeidimas. Nuo ūminio glomerulonefrito skiriasi kilme, patogeneze ir klinikine išraiška.

Glomerulai – tai inksto komponentai, kurie filtruoja pro inkstų kapiliarus pratekantį kraują. Juos pažeidžia įvairūs veiksniai, o vos prasidėjus uždegiminiams procesams, glomerulai nebesugeba tinkamai filtruoti kraujo, praleidžia baltymus ir kraujo kūnelius, kurie patenka į šlapimą.

Skiriamos keturios lėtinio glomerulonefrito formos:

- latentinė;
- hipertoninė;
- nefrozinė;
- mišri (nefrozinė-hipertoninė).

Latentinė (63 % visų lėtinių glomerulonefritų) forma pasireiškia izoliuotu „šlapimo sindromu“ – šlapime randama kraujo ir baltymų. 20–25 % atvejų atsiranda edemos ir hipertenzija.

Hipertoninė (32 % atvejų) forma pasireiškia nuolat padidėjusiu kraujo spaudimu. 1/3 ligonių išsivysto edemos, 2/3 pasireiškia hematurija (kraujas šlapime), visiems ligoniams – proteinurija (baltymai šlapime), pusei ligonių – cilindrurija (ląstelių liekanos šlapime), leukociturija (baltieji kraujo kūneliai šlapime).

Nefrozinės forma (2,4 % atvejų) pasireiškia masyviais pabrinkimais, ryškia proteinurija, cilindrurija.

Mišriai, arba nefrozinei-hipertoninei, formai (2,4 % atvejų) būdingos edemos ir hipertenzija (padidėjusio kraujo spaudimo liga), tokie patys šlapimo pakitimai kaip ir nefrozinės formos atveju, tačiau be įprastinių kraujo pokyčių.

Lėtinis glomerulonefritas gali būti ūminio nefrito pasekmė, tačiau dažniausiai atsiranda kaip pirminis. Jį sukelia infekcinės ir neinfekcinės priežastys.

Infekcinės lėtinio glomerulonefrito priežastys: 

- streptokokai;
- maliarija;
- sifilis;
- tuberkuliozė;
- sepsinis endokarditas.

„Maliarija – infekcinė liga, kurią sukelia vienaląsčiai parazitai plazmodijai. Šiuos parazitus platina tam tikri Anopheles genties uodai. Patekę į kraują plazmodijai dauginasi raudonuosiuose kraujo kūneliuose (eritrocituose) ir juos ardo.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Maliarija Lietuvoje » 


Neinfekcinės priežastys:

- vaistai;
- traumos;
- inkstų venų trombozė;
- difuzinės jungiamojo audinio ligos (reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė);
- radiacija;
- paveldimumas.

Lėtinis nefritas. Simptomai

Glomerulų pažeidimas reiškia, kad inkstai tinkamai nebefunkcionuoja. Sutrinka glomerulų filtro laidumas, į susidarantį šlapimą patenka sudedamųjų kraujo dalių (baltymų, kraujo kūnelių).

Simptomai pasireiškia pamažu, todėl lėtinis glomerulonerfitas gali būti aptiktas ir vėlyvojoje stadijoje, atlikus šlapimo tyrimus.

Lėtinis nefritas yra viena iš pagrindinių lėtinio inkstų funkcijos nepakankamumo priežasčių.

Pagrindiniai ligos simptomai:

- padidėjęs kraujo spaudimas;
- šlapimo pokyčiai (putotas arba dėl kraujo tamsiai raudonas šlapimas);
- edemos (pabrinkimai).

Kiti galimi požymiai:

- svorio kritimas;
- pykinimas ir vėmimas;
- galvos svaigimas ir skausmas;
- žagsulys;
- kūno niežulys;
- sumažėjęs šlapimo kiekis per parą;
- naktinis šlapinimasis;
- greitai atsirandančios mėlynės;
- sumažėjęs budrumas (mieguistumas, bendras nuovargis, sumišimas, delyras ar net koma dėl besikaupiančių toksinų);
- raumenų ir sąnarių skausmai;
- traukuliai;
- padidėjusi odos pigmentacija (oda tampa geltona ar tamsiai ruda);
- sumažėjęs jautrumas rankose, kojose ir kitose kūno vietose.

Su lėtiniu glomerulonefritu galima sieti ir dažną šlapinimąsi, kraujavimą iš nosies, kraują vemiant arba tuštinantis.

Lėtinis nefritas. Ligos eiga

Lėtiniam glomerulonefritui atsirasti svarbią reikšmę turi imuninės sistemos pokyčiai. Kai organizmo gynybinės ląstelės ima pulti savus audinius, prasideda autoimuninis procesas.

Ne mažiau svarbios ir alerginės organizmo reakcijos į svetimas medžiagas, kurioms reaguojant su imuninėmis ląstelėmis pažeidžiami inkstų glomerulai.

Tikslingai gydoma infekcija gali būti pašalinta išvengiant ilgalaikių komplikacijų.

Jei būklė ilgesnį laiką negydoma ir nekontroliuojama, inkstai ir šlapimo šalinimo sistema pažeidžiami negrįžtamai. 

Lėtinis nefritas. Diagnostika

Ligos diagnozavimas prasideda nuo ligos istorijos išsiaiškinimo (skundai, vartojami vaistai, rizikos faktoriai) ir fizinio ištyrimo čiuopiant inkstus, apžiūrint patinimus, odos spalvos ir vientisumo pokyčius.

Gydytojas gali paskirti atlikti šlapimo ir kraujo laboratorinius tyrimus. Jų rezultatai gali padėti identifikuoti ligos atsiradimo priežastį: randama antikūnų, kurie nurodo autoimuninę ligą, antigenų (svetima medžiaga), parodančių infekciją, vėžio žymenų, uždegiminių baltymų.  

Inkstų ar pilvo organų ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija, intraveninė pielograma (procedūra, kurią atliekant į inkstų kraujagysles suleidžiama kontrastinės medžiagos ir stebima inkstų kraujotaka) gali parodyti, ar inkstai sumažėję.

Krūtinės ląstos rentgenografijoje stebimos skysčių sankaupos.

Galutinei diagnozei nustatyti reikalinga inkstų biopsijos procedūra, per kurią specialia adata paimamas inkstų audinio gabalėlis ir siunčiamas ištirti mikroskopu. 

Lėtinis nefritas. Gydymas

Gydymo kryptys priklauso nuo ligą sukėlusios priežasties ir simptomų.

Pirminis gydymas – simptomų malšinimas. Siekiant sulėtinti ligos progresavimą, labai svarbu reguliuoti kraujo spaudimą, todėl gydytojas gali paskirti stipriai veikiančių vaistų nuo hipertenzijos.

Kitas aspektas – mitybos pakeitimas, ribojant druską, skysčius, baltyminius ir kitus produktus.

Antibiotikai skiriami infekcijai gydyti, diuretikai (skysčių pasišalinimą iš organizmo skatinantys vaistai) patinimams mažinti.

Paskutinėse ligos stadijose simptomams kontroliuoti ir gyvenimo trukmei prailginti taikomos dializės procedūros, galiausiai – inkstų persodinimo operacija.

Lėtinis nefritas. Profilaktika

Specifinės profilaktikos dažniausiai nėra. Kartais ligos galima išvengti saugantis toksinių medžiagų ekspozicijos (organinių tirpiklių, gyvsidabrio), saikingai vartojant vaistus nuo uždegimo ir skausmo.

Lėtinis nefritas. Kita

Inkstų ligomis serga 2 % visos populiacijos. Jų pagrindą sudaro įvairūs patologiniai procesai –uždegimas (dažnai alerginės kilmės), vietinės kraujo apytakos, metabolizmo sutrikimai, navikinis procesas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25