Lėtinis nefritas

+2

Lėtinis glomerulonefritas (lėtinis nefritas) – lėtai progresuojantis abipusės difuzijos uždegiminės kilmės inkstų pažeidimas. Nuo ūminio glomerulonefrito skiriasi kilme, patogeneze ir klinikine išraiška.

Glomerulai – tai inksto komponentai, kurie filtruoja pro inkstų kapiliarus pratekantį kraują. Juos pažeidžia įvairūs veiksniai, o vos prasidėjus uždegiminiams procesams, glomerulai nebesugeba tinkamai filtruoti kraujo, praleidžia baltymus ir kraujo kūnelius, kurie patenka į šlapimą.

Skiriamos keturios lėtinio glomerulonefrito formos:

- latentinė;
- hipertoninė;
- nefrozinė;
- mišri (nefrozinė-hipertoninė).

Latentinė (63 % visų lėtinių glomerulonefritų) forma pasireiškia izoliuotu „šlapimo sindromu“ – šlapime randama kraujo ir baltymų. 20–25 % atvejų atsiranda edemos ir hipertenzija.

Hipertoninė (32 % atvejų) forma pasireiškia nuolat padidėjusiu kraujo spaudimu. 1/3 ligonių išsivysto edemos, 2/3 pasireiškia hematurija (kraujas šlapime), visiems ligoniams – proteinurija (baltymai šlapime), pusei ligonių – cilindrurija (ląstelių liekanos šlapime), leukociturija (baltieji kraujo kūneliai šlapime).

Nefrozinės forma (2,4 % atvejų) pasireiškia masyviais pabrinkimais, ryškia proteinurija, cilindrurija.

Mišriai, arba nefrozinei-hipertoninei, formai (2,4 % atvejų) būdingos edemos ir hipertenzija (padidėjusio kraujo spaudimo liga), tokie patys šlapimo pakitimai kaip ir nefrozinės formos atveju, tačiau be įprastinių kraujo pokyčių.

Lėtinis glomerulonefritas gali būti ūminio nefrito pasekmė, tačiau dažniausiai atsiranda kaip pirminis. Jį sukelia infekcinės ir neinfekcinės priežastys.

Infekcinės lėtinio glomerulonefrito priežastys: 

- streptokokai;
- maliarija;
- sifilis;
- tuberkuliozė;
- sepsinis endokarditas.

„Maliarija – infekcinė liga, kurią sukelia vienaląsčiai parazitai plazmodijai. Šiuos parazitus platina tam tikri Anopheles genties uodai. Patekę į kraują plazmodijai dauginasi raudonuosiuose kraujo kūneliuose (eritrocituose) ir juos ardo.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Maliarija Lietuvoje » 


Neinfekcinės priežastys:

- vaistai;
- traumos;
- inkstų venų trombozė;
- difuzinės jungiamojo audinio ligos (reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė);
- radiacija;
- paveldimumas.

Lėtinis nefritas. Simptomai

Glomerulų pažeidimas reiškia, kad inkstai tinkamai nebefunkcionuoja. Sutrinka glomerulų filtro laidumas, į susidarantį šlapimą patenka sudedamųjų kraujo dalių (baltymų, kraujo kūnelių).

Simptomai pasireiškia pamažu, todėl lėtinis glomerulonerfitas gali būti aptiktas ir vėlyvojoje stadijoje, atlikus šlapimo tyrimus.

Lėtinis nefritas yra viena iš pagrindinių lėtinio inkstų funkcijos nepakankamumo priežasčių.

Pagrindiniai ligos simptomai:

- padidėjęs kraujo spaudimas;
- šlapimo pokyčiai (putotas arba dėl kraujo tamsiai raudonas šlapimas);
- edemos (pabrinkimai).

Kiti galimi požymiai:

- svorio kritimas;
- pykinimas ir vėmimas;
- galvos svaigimas ir skausmas;
- žagsulys;
- kūno niežulys;
- sumažėjęs šlapimo kiekis per parą;
- naktinis šlapinimasis;
- greitai atsirandančios mėlynės;
- sumažėjęs budrumas (mieguistumas, bendras nuovargis, sumišimas, delyras ar net koma dėl besikaupiančių toksinų);
- raumenų ir sąnarių skausmai;
- traukuliai;
- padidėjusi odos pigmentacija (oda tampa geltona ar tamsiai ruda);
- sumažėjęs jautrumas rankose, kojose ir kitose kūno vietose.

Su lėtiniu glomerulonefritu galima sieti ir dažną šlapinimąsi, kraujavimą iš nosies, kraują vemiant arba tuštinantis.

Lėtinis nefritas. Ligos eiga

Lėtiniam glomerulonefritui atsirasti svarbią reikšmę turi imuninės sistemos pokyčiai. Kai organizmo gynybinės ląstelės ima pulti savus audinius, prasideda autoimuninis procesas.

Ne mažiau svarbios ir alerginės organizmo reakcijos į svetimas medžiagas, kurioms reaguojant su imuninėmis ląstelėmis pažeidžiami inkstų glomerulai.

Tikslingai gydoma infekcija gali būti pašalinta išvengiant ilgalaikių komplikacijų.

Jei būklė ilgesnį laiką negydoma ir nekontroliuojama, inkstai ir šlapimo šalinimo sistema pažeidžiami negrįžtamai. 

Lėtinis nefritas. Diagnostika

Ligos diagnozavimas prasideda nuo ligos istorijos išsiaiškinimo (skundai, vartojami vaistai, rizikos faktoriai) ir fizinio ištyrimo čiuopiant inkstus, apžiūrint patinimus, odos spalvos ir vientisumo pokyčius.

Gydytojas gali paskirti atlikti šlapimo ir kraujo laboratorinius tyrimus. Jų rezultatai gali padėti identifikuoti ligos atsiradimo priežastį: randama antikūnų, kurie nurodo autoimuninę ligą, antigenų (svetima medžiaga), parodančių infekciją, vėžio žymenų, uždegiminių baltymų.  

Inkstų ar pilvo organų ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija, intraveninė pielograma (procedūra, kurią atliekant į inkstų kraujagysles suleidžiama kontrastinės medžiagos ir stebima inkstų kraujotaka) gali parodyti, ar inkstai sumažėję.

Krūtinės ląstos rentgenografijoje stebimos skysčių sankaupos.

Galutinei diagnozei nustatyti reikalinga inkstų biopsijos procedūra, per kurią specialia adata paimamas inkstų audinio gabalėlis ir siunčiamas ištirti mikroskopu. 

Lėtinis nefritas. Gydymas

Gydymo kryptys priklauso nuo ligą sukėlusios priežasties ir simptomų.

Pirminis gydymas – simptomų malšinimas. Siekiant sulėtinti ligos progresavimą, labai svarbu reguliuoti kraujo spaudimą, todėl gydytojas gali paskirti stipriai veikiančių vaistų nuo hipertenzijos.

Kitas aspektas – mitybos pakeitimas, ribojant druską, skysčius, baltyminius ir kitus produktus.

Antibiotikai skiriami infekcijai gydyti, diuretikai (skysčių pasišalinimą iš organizmo skatinantys vaistai) patinimams mažinti.

Paskutinėse ligos stadijose simptomams kontroliuoti ir gyvenimo trukmei prailginti taikomos dializės procedūros, galiausiai – inkstų persodinimo operacija.

Lėtinis nefritas. Profilaktika

Specifinės profilaktikos dažniausiai nėra. Kartais ligos galima išvengti saugantis toksinių medžiagų ekspozicijos (organinių tirpiklių, gyvsidabrio), saikingai vartojant vaistus nuo uždegimo ir skausmo.

Lėtinis nefritas. Kita

Inkstų ligomis serga 2 % visos populiacijos. Jų pagrindą sudaro įvairūs patologiniai procesai –uždegimas (dažnai alerginės kilmės), vietinės kraujo apytakos, metabolizmo sutrikimai, navikinis procesas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24