Maniakinė depresija (Bipolinis afektinis sutrikimas)

+2
2

Maniakinė depresija – tai bipolinis afektinis sutrikimas, pasireiškiantis depresijos ir manijos epizodų kaita. Anksčiau sutrikimas vadintas maniakine-depresine psichoze, tačiau šiuo metu įvardijamas kaip bipolinis sutrikimas.

Maniakinė depresija vienodai dažnai nustatoma tiek vyrams, tiek moterims. Rasinių skirtumų nepastebėta. Miesto ir kaimo aplinka įtakos taip pat neturi, todėl sergamumas socialiniuose sluoksniuose pasiskirstęs panašiai.

„Anot psichologų, daugelis savižudybių nulemtos psichologinių problemų, viena dažniausių iš jų yra depresija.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Kai pasaulis nebemielas: kaip įveikti depresiją? »


 


Manoma, kad maniakinė depresija pasireiškia apytiksliai 1 % populiacijos. Kaip ir daugumos psichinių sutrikimų, etiologija nėra visiškai aiški. Žinoma tai, jog liga paveldima, tačiau tikslus genas neišaiškintas, todėl svarstoma, ar polinkį sirgti galėtų lemti keli genai. Kol kas apsistota prie nuomonės, jog pagrindinė ligos priežastis yra genų ir aplinkos veiksnių sąveika.

Apskaičiuota, kad sergant vienam iš tėvų, tikimybė, kad maniakinės depresijos epizodus patirs ir jų vaikas lygi 20–25 %, jei serga abu tėvai – 50–75 %.

Kaip jau minėta, didelės reikšmės turi ir išoriniai veiksniai, iš kurių labai svarbi psichosocialinė aplinka. Pavyzdžiui, jei vienam iš tėvų pasireiškia bipolinis sutrikimas, vaikas nuo mažens priverstas augti aplinkoje, kurioje į viską reaguojama neadekvačiai, nesugebama valdyti savo emocijų, trūksta bendravimo.

Kita vertus, jei vaikas turi polinkį sirgti, tačiau auga supratingoje ir rūpestingoje šeimoje, kurioje yra sąlygos išreikšti savo emocijas ir būti suprastam, o kiti taip pat adekvačiai reiškia savo nuotaikas, toks vaikas gali niekada nepatirti bipolinio sutrikimo epizodų. 

Tokie pavyzdžiai tik patvirtina genų ir aplinkos sąveikos reikšmę ligos etiologijoje.

Pagal išraiškos intensyvumą, epizodų trukmę ir vyraujančią nuotaiką, skiriami keturi bipolinio sutrikimo tipai: I tipo BS, II tipo BS, ciklotimija ir nepatikslinta BS. 

Maniakinė depresija (Bipolinis afektinis sutrikimas). Simptomai

Maniakiniam epizodui būdinga požymių triada:

- linksma nuotaika;
- pagreitėjusios asociacijos;
- suaktyvėję judesiai.

Maniakai skiriasi nuo kitų žmonių savo išvaizda, kalba, bendravimu.

Dažniausiai tokie žmonės rengiasi ryškiai, ekstravagantiškai, iššaukiančiai, netinkamais progai drabužiais. Jų akys žiba, veidas įraudęs, gyvas, pacientas atrodo jaunesnis nei iš tiesų yra.

Kartais maniakai gali visiškai neskirti dėmesio savo išvaizdai: nesiskusti barzdos, nekirpti plaukų, moterys – nesidažyti. Kalba ciniška, paviršutiniška, netaktiška. Mėgsta kalbėti erotinėmis temomis, vartoja daug nederamų žodžių. Kalba garsiai, išraiškingai, pertraukdami kitus.

Labai siekia bendrauti. Gali užkalbinti nepažįstamus žmones gatvėje, siūlyti jiems įvairias paslaugas, dalinti patarimus, naktį gali skambinti menkai pažįstamiems žmonėms ir prašyti pasikalbėti.

Jei ligonio paprašoma užrašyti savo mintis, pastebima, jog jos menkai siejasi tarpusavyje, yra padrikos, daug pataisymų, braukymų, praleistų raidžių ir žodžių, rašoma greitai ir daug, didelėmis raidėmis.

Maniakai fiziškai jaučiasi labai stiprūs, žvalūs, miega nedaug – 2–3 valandas, keliasi anksti „tvarkyti svarbių reikalų“. Nepavargsta po darbo dienos, kelionių. Linkę ieškoti atsitiktinių lytinių santykių, vartoti alkoholį, narkotines medžiagas, švaistyti pinigus. Kuria daug planų, tačiau juos įvykdyti pristinga kryptingumo, susikoncentravimo, nuoseklumo, todėl greitai meta vienus darbus ir imasi kitų.

Gali neskirti tikrovės nuo fantazijų, retai, bet pasitaiko iliuzijų ir haliucinacijų. Šios dažniausiai pasireiškia kaip girdimi malonūs garsai, užuodžiami kvapai, pasaulis atrodo spalvingas, šviesus, jaučiamas didelis fizinis komfortas, todėl maniakai labai nekritiški sau ir aplinkai.

Maniaką atskirti nėra sunku. Maniakinis epizodas gali tęstis nuo keleto dienų iki kelių mėnesių.

Vėliau seka depresijos epizodas:

- pasireiškia prislėgta nuotaika;
- menkavertiškumo ir kaltės jausmas;
- svorio, miego sutrikimai;
- sunku pradėti kažkokią veiklą, sutelkti mintis, priimti sprendimus, planuoti ateitį;
- atsiranda savižudiškų minčių ir veiksmų;
- nerimas;
- hipochondrija (liguista ligų baimė, kai žmogų kankina įkyrios mintys, kad šis serga nepagydoma liga);
- kartais įninkama į alkoholį, narkotines medžiagas, kurios tik dar labiau apsunkina ligos eigą.

Sunkūs ligoniai nesikelia iš lovos, nustoja rūpintis net elementaria higiena, atsisako valgyti.

Tokia būsena gali trukti iki pusės metų. Remisijos periodu žmogus atrodo sveikas, jo nuotaika ir emocijos reiškiamos adekvačiai.

Maniakinė depresija (Bipolinis afektinis sutrikimas). Ligos eiga

Sutrikimas gali pasireikšti bet kuriame gyvenimo tarpsnyje, bet dažniausiai diagnozuojamas jaunuoliams (kas ketvirtas pirmąjį epizodą patiria iki 25 metų).

Pastebėta, jog moterims pirmieji ligos simptomai pasireiškia anksčiau nei vyrams. 75 % moterų ir 67 % vyrų pirmasis epizodas būna depresijos. Ligos eiga, trukmė ir išreikštumas kiekvienu atveju skiriasi.

Pirmojo tipo bipoliniam sutrikimui būdinga vyraujantis manijos epizodas. Jis prasideda staiga, trunka savaites ar mėnesius, vėliau dažniausiai seka ilgas depresijos periodas.

Manijos išraiška irgi gali skirtis – gali būti hipomanija (lengva manijos forma be kliedesių ir haliucinacijų), manija be psichozės, kai būdinga aplinkybėms neadekvati nuotaika, kuri varijuoja nuo nerūpestingo linksmumo iki nekontroliuojamo susijaudinimo, aktyvumo, taip pat manija su psichoze, kuriai būdinga didybės manija, kliedesiai, gali būti persekiojimo kliedesių, dažnai pasireiškia agresija, prievarta kitų žmonių atžvilgiu.

Depresijos epizodo eiga taip pat gali būti lengvo, vidutinio sunkumo ar sunki (depresija su psichozės simptomais). Bipoliniam sutrikimui, kai yra mišri būklė, būdinga tai, kad depresija ir manija pasireiškia kartu – žmogus ir susijaudinęs, ir kankinamas negatyvių minčių, neturi apetito, prastai miega.

Remisija trunka keletą mėnesių, šiuo periodu jokių sutrikimų nepastebima. Per gyvenimą nuotaikų kaitos priepuolių skaičius gali būti įvairus, dažniausiai pasitaiko 9 epizodai, tačiau gali būti ir 2, ir 30.

Moterims būdingas greitas depresijos ir manijos simptomų cikliškumas. Senstant epizodai ilgėja, remisijos trumpėja. Iš visų nuotaikos sutrikimų maniakinės depresijos prognozė yra blogiausia.

Turintys šį sutrikimą žmonės 3 kartus dažniau skiriasi, turi savižudiškų minčių. Pastebėta, kad savižudybės rizika ypač didelė tarp 2 ir 5 epizodo.

Maniakine depresija sergančių žmonių gyvenimo trukmė yra trumpesnė bent keleriais metais.

Maniakinė depresija (Bipolinis afektinis sutrikimas). Diagnostika

Bipolinio sutrikimo diagnostika sudėtinga. Manoma, kad kas trečias gydomas nuo depresijos žmogus gali turėti bipolinio sutrikimo požymių ir daugiau nei 10 % pacientų, kuriems diagnozuota didžioji depresija, iš tiesų serga bipoliniu sutrikimu.

Teisinga diagnozė labai svarbi, nes klaidingas paciento gydymas antidepresantais pagreitina manijos-depresijos ciklus, depresijos epizodai tampa rezistentiški gydymui.

Liga nustatoma remiantis tam tikrais diagnostikos kriterijais. Papildomi tyrimai gali būti skiriami ligą diferencijuojant nuo kitų susirgimų, galinčių lemti nuotaikos sutrikimus, taip įvertinant daugumos organų būklę prieš skiriant vaistus. 

Maniakinė depresija (Bipolinis afektinis sutrikimas). Gydymas

Gydymas ilgas. Taikomi farmakologiniai gydymo metodai, individualiai parenkant vaistus. Ligonis turi gerai suprasti vaistų vartojimo svarbą ir būtinumą net ir remisijų laikotarpiu.

Kadangi bipoliniu sutrikimu sergantys asmenys dažnai linkę vartoti alkoholį ir gydymas nutraukiamas, svarbu, kad pacientą kiek galima labiau palaikytų artimieji.

Gerų rezultatų duoda individuali kognityvinė ir elgesio terapija. Bendrauti su žmonėmis išmokstama grupinės psichoterapijos užsiėmimuose, o santykiai su artimaisiais gali būti gerinami šeimos terapijos seansuose.

Sumažėja tarpusavio įtampa, išmokstama geriau suprasti kitus, atsiranda palaikymas, išmokstama motyvuoti sergantįjį, o tai mažina atkryčių riziką.

Negydant didėja rizika nusikalsti, išauga savižudybės, alkoholizmo tikimybė.

Maniakinė depresija (Bipolinis afektinis sutrikimas). Profilaktika

Ligą kontroliuoti padeda bendrų sveikos gyvensenos principų laikymasis:

- sveika mityba;
- poilsis;
- reguliarus mankštinimasis (duoda labai gerų rezultatų);
- alkoholio, kofeino atsisakymas;
- stresinių situacijų vengimas;
- širdžiai miela veikla – tai, kas gyvenimui teikia prasmę;
- konfliktų vengimas;
- gerų santykių su aplinkiniais palaikymas;
- bendravimas.

Negalima nutraukti vaistų vartojimo. Reikia domėtis bipoliniu sutrikimu, išmokti atpažinti simptomus, kad būtų galima anksti kreiptis pagalbos, bendrauti su savo šeimos gydytoju, nesidrovėti kreiptis dėl savo sutrikimo, pateikti dominančius klausimus apie ligą.

Susiję straipsniai

  • Pagalba. / 2014-12-10 22:57:25

    Sveika, man 16 ir mano mama serga tiek kiek
    ja pamenu. Nuo pat mazens kas metus, dazniausiai pavasari paumedavo
    liga, kartais nurimdavo, o kartais budavo visai blogai... Padeti turetu gydytojai. taciau tai reikia daryti tyliai, serganciam uz nugaros, nes bet koks pasakymas ar pastebejimas apie ju liga jiems i akis tik dar labiau juos isiutina ir pablogina situacija. Lengva nebus, taciau reikia priziureti kad gertu vaistus, kas puse metu darytusi tyrymus, kurie parodytu ar reikia padidinti doze ar ne, taip pat vos pamacius nors ir maziausius elgesio ar nuotaiku kaita is kart nieko nelaukus reikia kreiptis i gydytoja, nes kuo toliau - tuo bus sunkiau atstatyti. Linkiu kantrybes, sveikatos paciai ir geleziniu nervu.

  • Dukra / 2014-08-14 21:00:46

    Net nezinau nuo ko pradeti. Na ka gi, turiu itarima, kad mano mama serga maniakine depresija. Visi punktai ir simptomai sutampa. Noriu padeti mamai, bet bijau jai ka nors sakyti. Nes jei pasakysiu kad manau kad ji serga maniakine depresija tik apreks ar isgrus kur nors. Jau karta tai buvo. Nezinau ka daryti ir yra baisu taip gyventi. Reiketu pagalbos

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24