Nemiga

0
+0 -0

Nemiga – tai pats dažniausias miego sutrikimas, pasireiškiantis negalėjimu užmigti ir/arba ramiai miegoti. Nemiga gali būti  pirminė arba antrinė.

Pirminei nemigai būdinga tai, jog ji nėra tiesiogiai susijusi su jokiu kitu asmens sveikatos sutrikimu.

Antrinę nemigą sukelia kokia nors kita liga ar būklė, pavyzdžiui, astma, nerimo sutrikimas, depresija, artritas, vėžys, rėmuo, skausmas, vartojami vaistai ar cheminės medžiagos.

Miegą taip pat sutrikdyti gali vartojamas alkoholis, kofeinas ar tabakas. Nemigą galima klasifikuoti ir pagal jos trukmę į: ūminę ir lėtinę. Ūminė nemiga trunka nuo vienos ar keleto naktų iki kelių savaičių. Dažniausiai ją sukelia gyvenime patiriama įtampa, psichologinė trauma, sunkūs išgyvenimai (darbo netekimas, artimojo mirtis, skyrybos, persikraustymas), emocinis ar fizinis diskomfortas, netinkamos miegui aplinkos sąlygos (triukšmas, ryški šviesa, netinkama temperatūra), kai kurie vaistai, organizmo paros ritmo sutrikimas nuskridus keletą laiko juostų.

Nemiga laikoma lėtine tuomet, kai pasireiškia ne mažiau kaip tris naktis per savaitę vieną mėnesį ar ilgiau. Dažniausios priežastys yra: depresija ir/ar nerimas, lėtinė įtampa ir stresas, lėtinis skausmas. Pastebėta, kad nemiga dažniau serga: moterys, vyresnio nei 60 metų amžiaus žmonės, taip pat asmenys, turintys kitų psichikos sveikatos sutrikimų, ir žmonės, dirbantys naktinį ar pamaininį darbą slenkančiu grafiku. 

Nemiga. Simptomai

Dažniausiai nemiga pasireiškia ilgu negalėjimu užmigti, dažnais prabudimais iš naktinio miego. Tačiau ji taip pat gali pasireikšti ankstyvu visišku prabudimu. Atsikėlę žmonės jaučiasi nepailsėję, dienos metu jaučia nuovargį ir mieguistumą. Jie tampa dirglūs, jaučia nerimą, jiems sunku sutelkti dėmesį, įsiminti reikalingus dalykus. Dirbdami tokie žmonės gali padaryti įvairių klaidų, jiems padidėja rizika patekti į nelaimingus atsitikimus. Ilgai neišsimiegančius žmones taip pat gali kamuoti įtampos galvos skausmas, virškinimo sutrikimai. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *