Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas

+1

Serozinis vidurinės ausies uždegimas – tai būklė, kai vidurinėje ausyje kaupiasi gleivės, sukeliančios antrinį ausies uždegimą be infekcijos požymių. 

Ligai apibūdinti gali būti vartojami šie terminai: 

- vidurinis eksudacinis otitas;
- vidurinis sekretorinis otitas;
- vidurinis seromukozinis otitas;
- tubotimpaninis kataras;
- būgninės ertmės vandenė;
- klijinga ausis;
- eustachiitas;
- vidurinis katarinis otitas;
- salpingootitas.

Ausies trimito (Eustachijaus vamzdžio) drenažinė ir ventiliacinė funkcija gali sutrikti dėl:

- adenoidų;
- tumorų;
- apatinių nosies kriauklių hipertrofijos;
- choanalinių adenoidų.

Taip pat dėl uždegimų:

- nazofaringito;
- rinito;
- sinusito;
- viršutinių kvėpavimo takų uždegimo;
- alergijų.

Šia liga serga ir vaikai, ir suaugusieji. 

„Sinusitas – vienas dažniausiai pasitaikančių kvėpavimo takų uždegimų. Nesiimant jokių sinusito gydymo priemonių, šis gali tęstis savaites ar net mėnesius ir sukelti didelių nepatogumų sergančiajam.“

Plačiau skaitykite čia:
Sinusitą reikia gydyti iš karto »

 

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Simptomai

Pagrindiniai nusiskundimai:

- ausies užgulimas;
- pilnumo pojūtis ausyje (lyg į ją būtų prikišta vatos);
- traškėjimas ausyje valgant, kosint;
- susilpnėjusi klausa;  
- kartais jaučiamas skysčio judėjimas sukiojant galvą;
- savos kalbos skambėjimas galvoje (autofonija);
- ūžimas ausyje.

Ausies sergant seroziniu otitu neskauda.

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Ligos eiga

Sveiko žmogaus būgninė ertmė, t. y. ertmė, esanti už klausos būgnelio, yra pripildyta oro, kurio slėgis lygus aplinkos slėgiui. Taip sudaromos palankios sąlygos garsui geriau pasiekti ausis. Slėgis vidurinėje ausyje kaskart išsilygina mums ryjant maistą, seiles, kosint, plačiai žiojantis, kramtant gumą, nes ausies trimitas atsiveria į nosiaryklę ir į jį patenka oro.

Sergant seroziniu otitu dėl susidariusios užtvaros pablogėja drenažinė ir ventiliacinė ausies trimito funkcijos. Oras, esantis trimito viduje, kraujagyslių pamažu išsiurbiamas ir taip ausies viduje susidaro neigiamas slėgis (aplinkos slėgio atžvilgiu). Dėl to klausos būgnelis įtraukiamas į vidų (įlinksta), tampa mažiau judrus, todėl garsas perduodamas prasčiau ir žmogus neprigirdi.

Dėl slėgių skirtumo išsiplečia ir kraujagyslės. Padidėja jų sienelių pralaidumas ir būgninėje ertmėje ima kauptis serozinis skystis. Skirtingai nuo pūlingo ausies uždegimo, kai pūlių kaupiasi tiek, kiek telpa, serozinis sekretas užpildo būgninę ertmę tik tiek, kad susilygintų ertmės ir išorės (aplinkos) slėgis. Dėl šios priežasties seroziniu otitu sergančiam žmogui ausies neskauda. Juntamas tik nemalonus pilnumo jausmas joje.

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Diagnostika

Ligos nustatymas. Ligai nustatyti gydytojui pakanka sužinoti nusiskundimus ir atlikti apžiūrą. Jis specialiu instrumentu – otoskopu – apžiūri ausis, gerklę ir nosiaryklę. Taip pat naudodamasis stetoskopu paklauso plaučių.

Pneumatiniu otoskopu gydytojas gali apžiūrėti ir įvertinti, kiek skysčio yra susikaupę už ausies būgnelio. Šiuo instrumentu į ausies landą pučiamas oras, nuo kurio įprastai būgnelis turėtų judėti, bet jeigu vidurinėje ausyje yra skysčio, būgnelis nesujuda.

Abejojant dėl diagnozės galima atlikti kitus tyrimus:

- timpanometriją (matuojami ausies būgnelio judesiai, pučiant orą į klausomąją landą);
- akustinę reflektometriją (tiriama, kiek garso bangų atsimuša nuo būgnelio atgal į aparatą).

Paprastai būgnelis absorbuoja didžiąją dalį garso bangų, tačiau jei vidurinėje yra skysčio, garsas atsispindi. Timpanocentezės (plonas vamzdelis, naudojamas ausies būgneliui pradurti ir susikaupusiam skysčiui nuleisti) metodu galima nustatyti ir infekcijos sukėlėją, jei toks yra.

Kraujo tyrimai gali padėti nustatyti imuninės sistemos sutrikimus.

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Gydymas

Nemechaninės kliūtys. Jei nustatoma, kad serozinį otitą sukėlė nemechaninės priežastys, trukdančios drenažui ir ventiliacijai, skiriamas konservatyvus gydymas – vietiniai ir sisteminiai dekongestantai, antihistamininiai vaistai, ausų prapūtimai.

Mechaninės kliūtys. Jeigu otitą sukėlusios priežastys yra mechaninės, t. y. adenoidai, pertvaros deformacijos ar spygliai, arba konservatyvus gydymas yra neefektyvus, tuomet skiriamas chirurginis gydymas.

Operacijos tikslas – išsiurbti susikaupusį skystį ir atstatyti drenažinę funkciją. Tam skirta timpanostomijos procedūra. Taikoma vietinė ar bendroji nejautra, būgnelyje padaromas nedidelis pjūvis ir siurbliuku išsiurbiamas serozinis sekretas. Pjūvis užgyja savaime per 2–7 dienas.

Kitas būdas užtikrinti būgninės ertmės ventiliaciją – atlikti timpanostomiją. Ją atliekant taip pat prapjaunamas klausos būgnelis, tačiau dėl uždelstos ligos ir susikaupusio tiršto serozinio skysčio sunku tikėtis, kad jis savaime ištekės. Dėl to pjaunant įvedamas drenažinis vamzdelis. Jis paliekamas metams ar dvejiems. Vėliau vamzdelis pašalinamas, o būgnelis sugyja savaime. 

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Profilaktika

Profilaktika apima bendrus sveikos gyvensenos principus, siekiama stiprinti organizmą ir išvengti ligų, galinčių komplikuotis ausies uždegimu (nazofaringito, rinito, sinusito, viršutinių kvėpavimo takų uždegimo, alergijų).

Susirgus seroziniu otitu, skysčiui greičiau pasišalinti iš būgninės ertmės padės kramtomoji guma, čiulpiamieji saldainiai, minkštojo gomurio pratimai, platus žiovavimas. Ausį galima pašildyti prie stalinės lempos. Būtina plauti nosies gleivinę. Tam tinka jūros vanduo, nes jis sutraukia nosiaryklę ir į ją geriau atsiveria klausomasis vamzdis.

Kaip ir bet kokios kitos ligos atveju, siekiant išvengti komplikacijų, būtina laiku kreiptis į gydytoją ir tinkamai vartoti paskirtus vaistus, laikytis nustatyto režimo. Laiku nesikreipus, liga gali komplikuotis pūlingu ausies uždegimu, negrįžtamai susilpnėti klausa.

 

 

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Kita

Net iki 80 % jaunesnių nei 10 metų amžiaus vaikų bent vieną kartą suserga viduriniu seroziniu otitu. JAV dažniausiai serga vaikai iki 2 metų. Nuo 6 metų ligos epizodų skaičius mažėja.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25