Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas

+2

Serozinis vidurinės ausies uždegimas – tai būklė, kai vidurinėje ausyje kaupiasi gleivės, sukeliančios antrinį ausies uždegimą be infekcijos požymių. 

Ligai apibūdinti gali būti vartojami šie terminai: 

- vidurinis eksudacinis otitas;
- vidurinis sekretorinis otitas;
- vidurinis seromukozinis otitas;
- tubotimpaninis kataras;
- būgninės ertmės vandenė;
- klijinga ausis;
- eustachiitas;
- vidurinis katarinis otitas;
- salpingootitas.

Ausies trimito (Eustachijaus vamzdžio) drenažinė ir ventiliacinė funkcija gali sutrikti dėl:

- adenoidų;
- tumorų;
- apatinių nosies kriauklių hipertrofijos;
- choanalinių adenoidų.

Taip pat dėl uždegimų:

- nazofaringito;
- rinito;
- sinusito;
- viršutinių kvėpavimo takų uždegimo;
- alergijų.

Šia liga serga ir vaikai, ir suaugusieji. 

„Sinusitas – vienas dažniausiai pasitaikančių kvėpavimo takų uždegimų. Nesiimant jokių sinusito gydymo priemonių, šis gali tęstis savaites ar net mėnesius ir sukelti didelių nepatogumų sergančiajam.“

Plačiau skaitykite čia:
Sinusitą reikia gydyti iš karto »

 

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Simptomai

Pagrindiniai nusiskundimai:

- ausies užgulimas;
- pilnumo pojūtis ausyje (lyg į ją būtų prikišta vatos);
- traškėjimas ausyje valgant, kosint;
- susilpnėjusi klausa;  
- kartais jaučiamas skysčio judėjimas sukiojant galvą;
- savos kalbos skambėjimas galvoje (autofonija);
- ūžimas ausyje.

Ausies sergant seroziniu otitu neskauda.

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Ligos eiga

Sveiko žmogaus būgninė ertmė, t. y. ertmė, esanti už klausos būgnelio, yra pripildyta oro, kurio slėgis lygus aplinkos slėgiui. Taip sudaromos palankios sąlygos garsui geriau pasiekti ausis. Slėgis vidurinėje ausyje kaskart išsilygina mums ryjant maistą, seiles, kosint, plačiai žiojantis, kramtant gumą, nes ausies trimitas atsiveria į nosiaryklę ir į jį patenka oro.

Sergant seroziniu otitu dėl susidariusios užtvaros pablogėja drenažinė ir ventiliacinė ausies trimito funkcijos. Oras, esantis trimito viduje, kraujagyslių pamažu išsiurbiamas ir taip ausies viduje susidaro neigiamas slėgis (aplinkos slėgio atžvilgiu). Dėl to klausos būgnelis įtraukiamas į vidų (įlinksta), tampa mažiau judrus, todėl garsas perduodamas prasčiau ir žmogus neprigirdi.

Dėl slėgių skirtumo išsiplečia ir kraujagyslės. Padidėja jų sienelių pralaidumas ir būgninėje ertmėje ima kauptis serozinis skystis. Skirtingai nuo pūlingo ausies uždegimo, kai pūlių kaupiasi tiek, kiek telpa, serozinis sekretas užpildo būgninę ertmę tik tiek, kad susilygintų ertmės ir išorės (aplinkos) slėgis. Dėl šios priežasties seroziniu otitu sergančiam žmogui ausies neskauda. Juntamas tik nemalonus pilnumo jausmas joje.

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Diagnostika

Ligos nustatymas. Ligai nustatyti gydytojui pakanka sužinoti nusiskundimus ir atlikti apžiūrą. Jis specialiu instrumentu – otoskopu – apžiūri ausis, gerklę ir nosiaryklę. Taip pat naudodamasis stetoskopu paklauso plaučių.

Pneumatiniu otoskopu gydytojas gali apžiūrėti ir įvertinti, kiek skysčio yra susikaupę už ausies būgnelio. Šiuo instrumentu į ausies landą pučiamas oras, nuo kurio įprastai būgnelis turėtų judėti, bet jeigu vidurinėje ausyje yra skysčio, būgnelis nesujuda.

Abejojant dėl diagnozės galima atlikti kitus tyrimus:

- timpanometriją (matuojami ausies būgnelio judesiai, pučiant orą į klausomąją landą);
- akustinę reflektometriją (tiriama, kiek garso bangų atsimuša nuo būgnelio atgal į aparatą).

Paprastai būgnelis absorbuoja didžiąją dalį garso bangų, tačiau jei vidurinėje yra skysčio, garsas atsispindi. Timpanocentezės (plonas vamzdelis, naudojamas ausies būgneliui pradurti ir susikaupusiam skysčiui nuleisti) metodu galima nustatyti ir infekcijos sukėlėją, jei toks yra.

Kraujo tyrimai gali padėti nustatyti imuninės sistemos sutrikimus.

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Gydymas

Nemechaninės kliūtys. Jei nustatoma, kad serozinį otitą sukėlė nemechaninės priežastys, trukdančios drenažui ir ventiliacijai, skiriamas konservatyvus gydymas – vietiniai ir sisteminiai dekongestantai, antihistamininiai vaistai, ausų prapūtimai.

Mechaninės kliūtys. Jeigu otitą sukėlusios priežastys yra mechaninės, t. y. adenoidai, pertvaros deformacijos ar spygliai, arba konservatyvus gydymas yra neefektyvus, tuomet skiriamas chirurginis gydymas.

Operacijos tikslas – išsiurbti susikaupusį skystį ir atstatyti drenažinę funkciją. Tam skirta timpanostomijos procedūra. Taikoma vietinė ar bendroji nejautra, būgnelyje padaromas nedidelis pjūvis ir siurbliuku išsiurbiamas serozinis sekretas. Pjūvis užgyja savaime per 2–7 dienas.

Kitas būdas užtikrinti būgninės ertmės ventiliaciją – atlikti timpanostomiją. Ją atliekant taip pat prapjaunamas klausos būgnelis, tačiau dėl uždelstos ligos ir susikaupusio tiršto serozinio skysčio sunku tikėtis, kad jis savaime ištekės. Dėl to pjaunant įvedamas drenažinis vamzdelis. Jis paliekamas metams ar dvejiems. Vėliau vamzdelis pašalinamas, o būgnelis sugyja savaime. 

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Profilaktika

Profilaktika apima bendrus sveikos gyvensenos principus, siekiama stiprinti organizmą ir išvengti ligų, galinčių komplikuotis ausies uždegimu (nazofaringito, rinito, sinusito, viršutinių kvėpavimo takų uždegimo, alergijų).

Susirgus seroziniu otitu, skysčiui greičiau pasišalinti iš būgninės ertmės padės kramtomoji guma, čiulpiamieji saldainiai, minkštojo gomurio pratimai, platus žiovavimas. Ausį galima pašildyti prie stalinės lempos. Būtina plauti nosies gleivinę. Tam tinka jūros vanduo, nes jis sutraukia nosiaryklę ir į ją geriau atsiveria klausomasis vamzdis.

Kaip ir bet kokios kitos ligos atveju, siekiant išvengti komplikacijų, būtina laiku kreiptis į gydytoją ir tinkamai vartoti paskirtus vaistus, laikytis nustatyto režimo. Laiku nesikreipus, liga gali komplikuotis pūlingu ausies uždegimu, negrįžtamai susilpnėti klausa.

 

 

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas. Kita

Net iki 80 % jaunesnių nei 10 metų amžiaus vaikų bent vieną kartą suserga viduriniu seroziniu otitu. JAV dažniausiai serga vaikai iki 2 metų. Nuo 6 metų ligos epizodų skaičius mažėja.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24