Šlapimo pūslės vėžys

Šlapimo pūslės vėžys, tai piktybinis šlapimo pūslės navikas. Šlapimo pūslės piktybiniai navikai yra ganėtinai dažnas vėžinis urologinis susirgimas.

Šlapimo pūslės vėžio atveju, nenormalus ląstelių augimas (dėl kurio atsiranda piktybiniai navikai), dažniausiai, atsiranda iš urotelio ląstelių, kurios dengia šlapimo pūslę iš vidaus. Urotelio ląstelių karcinoma, sudaro 90% visų šlapimo pūslės vėžių Pietų Amerikoje, Šiaurės Amerikoje, Europoje ir Azijoje.

Antra pagal dažnį šio piktybinio susirgimo rūšis – plokščialąstelinė karcinoma, kuri sudaro apie 5% visų šlapimo pūslės vėžių. Besivystančiose valstybėse ši šlapimo pūslės vėžio rūšis yra dažniausia.

Kitos, retesnės šlapimo pūslės vėžio rūšys – adenokarcinoma (~2%), smulkių ląstelių karcinoma ( ~0,5%).

Tai, kaip atsiranda ir progresuoja šlapimo pūslės vėžys, iki galo dar nėra suprasta. Nustatyta, kad tabako rūkymas yra viena pagrindinių šio piktybinio susirgimo priežasčių. Tikimybė susirgti šlapimo pūslės vėžiu rūkančiųjų tarpe didėja nuo 2 iki 6 kartų. Ilgalaikis kontaktas su dažais ar tirpikliais, taip pat, turi didelę reikšmę vėžio atsiradimui.

Šio vėžio atsiradimo tikimybę gali didinti ir medicininės procedūros: dubens organų radioterapija, chemoterapija ciklofosfamidu, ilgalaikis šlapimo pūslės kateteris.

Mažiau išsivysčiusiose šalyse, kaip jau minėta, dažniausia šlapimo pūslės vėžio rūšis yra plokščialąstelinė karcinoma, kurios pagrindinė atsiradimo priežastis – infekcija, kurią sukelia Schistosoma haematobium.

Šlapimo pūslės vėžys. Simptomai

Dažniausias simptomas žmonėms, sergantiems šlapimo pūslės vėžiu, tai yra neskausminga hematurija (neskausmingas šlapinimasis su kraujo priemaiša šlapime). Toks simptomas pasireiškia iki 90% sergančiųjų. Rečiau pasitaiko kiti simptomai, susiję su šlapinimusi – skausmingas šlapinimasis, dažnas šlapinimasis, šlapimo susilaikymas ar nelaikymas.

Ligai progresuojant, gali atsirasti kojų patinimai; dubens, šono skausmai.

Šlapimo pūslės vėžys. Ligos eiga

Žmonės, pirmiausiai, pastebi kraujo priemaišą šlapime. Tačiau, būna atvejų, kai kraujo šlapime būna labai nedaug ir plika akimi jo pamatyti neįmanoma. Tada, kraujas aptinkamas laboratorinio tyrimo metu, atliekant rutininį šlapimo tyrimą.

Laikui bėgant, gali atsirasti skausmingas šlapinimasis, šlapimo nelaikymas ar susilaikymas. Dar vėliau, pradeda tinti kojos, atsiranda skausmai dubenyje.

Ilgainiui, vėžys auga, pasiekia limfmazgius, gali peraugti gretimus organus, sukeldamas atitinkamus simptomus. Galiausiai, šlapimo pūslės vėžys gali metastazuoti į tolimus organus. Metastazavusio vėžio prognozė yra prasta.

Kuo anksčiau vėžys diagnozuojamas ir pradedamas gydyti, tuo geresni rezultatai. Vėžį aptikus stadijoje, kol jis dar neperaugo raumeninio šlapimo pūslės sluoksnio, pacientų, išgyvenusių 5 metus, skaičius siekia 82-100%. Deja, nustačius jau metastazavusių šlapimo pūslės vėžį – tik 5-10% ligonių išgyvena ilgiau nei 2 metus.

Šlapimo pūslės vėžys, yra vienas iš labiausiai linkusių atsinaujinti. Net 70% atvejų, vėžys pacientams atsinaujina per 5 metus.

Šlapimo pūslės vėžys. Diagnostika

Gydytojas, pirmiausiai, surenka išsamią ligos istoriją. Išsiaiškinama, ar pacientas rūko, ar jį veikia kiti faktoriai, galintys paskatinti šlapimo pūslės vėžio atsiradimą.

Atliekami išsamūs šlapimo tyrimai, žiūrima, ar nėra šlapimo takų infekcijos, šlapime ieškoma nenormalių ląstelių, kurios padėtų įtarti vėžį. Taip pat, šlapimas gali būti tiriamas dėl vėžinių žymenų (tam tikros medžiagos, atsirandančios esant vėžiui).

Šlapimo takų radiologiniai tyrimai (kompiuterinės tomografijos urografija, sonoskopija), padeda atmesti kitas galimas kraujo atsiradimo šlapime priežastis.

Atliekama cistoskopija (tyrimas, kurio metu per šlaplę į šlapimo pūslę yra įvedamas cistoskopas), kurios metu galima tiesiogiai apžiūrėti šlapimo pūslę, paimti biopsiją išsamesniam tyrimui. Bioptatą tiria patologai, kurie patvirtina arba atmeta vėžio diagnozę, nustato vėžio piktybiškumą.

Šlapimo pūslės vėžys. Gydymas

Šlapimo pūslės vėžys, kuris dar nėra peraugęs raumeninio šlapimo pūslės sluoksnio, gydomas operaciniu būdu, atliekant nedidelę operaciją (transuretrinė rezekcija). Vėliau, gali būti skiriama chemoterapija, priklausomai nuo vėžio piktybiškumo.

Labiau išplitusius šlapimo pūslės vėžius, gydoma didesnės apimties operacijomis ir chemoterapija.

Neoperuotinus šlapimo pūslės piktybinius navikus bandoma gydyti chemoterapija ir spinduline terapija.

Šlapimo pūslės vėžys. Profilaktika

Sumažinti tikimybę susirgti šlapimo pūslės vėžiu, galima metus rūkyti, sveikai maitinantis (valgant mažai gyvulinių riebalų ir cholesterolio turintį maistą, valgant daugiau daržovių), vengiant kontakto su chemikalais, arsenu.

 

Kita informacija:

Paplitimas: Šlapimo pūslės vėžio atsiradimo tikimybė didėja su amžiumi. Vidutinis amžius, kuomet būna diagnozuotas šlapimo pūslės vėžys – 65 metai.

Šlapimo pūslės vėžys, vyrams pasitaiko 3 kartus dažniau nei moterims.

JAV duomenimis, šio tipo vėžys, vyrams yra ketvirtas pagal dažnį po prostatos, plaučių ir kolorektalinio vėžio.

Artimuosiuose rytuose ir kai kuriose Afrikos regionuose, šlapimo pūslės vėžys, paprastai, atsiranda dėl šlapimo pūslės infekcijos, kurią sukelia Schistosoma haematobium.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25