Šlapimo pūslės vėžys

Šlapimo pūslės vėžys, tai piktybinis šlapimo pūslės navikas. Šlapimo pūslės piktybiniai navikai yra ganėtinai dažnas vėžinis urologinis susirgimas.

Šlapimo pūslės vėžio atveju, nenormalus ląstelių augimas (dėl kurio atsiranda piktybiniai navikai), dažniausiai, atsiranda iš urotelio ląstelių, kurios dengia šlapimo pūslę iš vidaus. Urotelio ląstelių karcinoma, sudaro 90% visų šlapimo pūslės vėžių Pietų Amerikoje, Šiaurės Amerikoje, Europoje ir Azijoje.

Antra pagal dažnį šio piktybinio susirgimo rūšis – plokščialąstelinė karcinoma, kuri sudaro apie 5% visų šlapimo pūslės vėžių. Besivystančiose valstybėse ši šlapimo pūslės vėžio rūšis yra dažniausia.

Kitos, retesnės šlapimo pūslės vėžio rūšys – adenokarcinoma (~2%), smulkių ląstelių karcinoma ( ~0,5%).

Tai, kaip atsiranda ir progresuoja šlapimo pūslės vėžys, iki galo dar nėra suprasta. Nustatyta, kad tabako rūkymas yra viena pagrindinių šio piktybinio susirgimo priežasčių. Tikimybė susirgti šlapimo pūslės vėžiu rūkančiųjų tarpe didėja nuo 2 iki 6 kartų. Ilgalaikis kontaktas su dažais ar tirpikliais, taip pat, turi didelę reikšmę vėžio atsiradimui.

Šio vėžio atsiradimo tikimybę gali didinti ir medicininės procedūros: dubens organų radioterapija, chemoterapija ciklofosfamidu, ilgalaikis šlapimo pūslės kateteris.

Mažiau išsivysčiusiose šalyse, kaip jau minėta, dažniausia šlapimo pūslės vėžio rūšis yra plokščialąstelinė karcinoma, kurios pagrindinė atsiradimo priežastis – infekcija, kurią sukelia Schistosoma haematobium.

Šlapimo pūslės vėžys. Simptomai

Dažniausias simptomas žmonėms, sergantiems šlapimo pūslės vėžiu, tai yra neskausminga hematurija (neskausmingas šlapinimasis su kraujo priemaiša šlapime). Toks simptomas pasireiškia iki 90% sergančiųjų. Rečiau pasitaiko kiti simptomai, susiję su šlapinimusi – skausmingas šlapinimasis, dažnas šlapinimasis, šlapimo susilaikymas ar nelaikymas.

Ligai progresuojant, gali atsirasti kojų patinimai; dubens, šono skausmai.

Šlapimo pūslės vėžys. Ligos eiga

Žmonės, pirmiausiai, pastebi kraujo priemaišą šlapime. Tačiau, būna atvejų, kai kraujo šlapime būna labai nedaug ir plika akimi jo pamatyti neįmanoma. Tada, kraujas aptinkamas laboratorinio tyrimo metu, atliekant rutininį šlapimo tyrimą.

Laikui bėgant, gali atsirasti skausmingas šlapinimasis, šlapimo nelaikymas ar susilaikymas. Dar vėliau, pradeda tinti kojos, atsiranda skausmai dubenyje.

Ilgainiui, vėžys auga, pasiekia limfmazgius, gali peraugti gretimus organus, sukeldamas atitinkamus simptomus. Galiausiai, šlapimo pūslės vėžys gali metastazuoti į tolimus organus. Metastazavusio vėžio prognozė yra prasta.

Kuo anksčiau vėžys diagnozuojamas ir pradedamas gydyti, tuo geresni rezultatai. Vėžį aptikus stadijoje, kol jis dar neperaugo raumeninio šlapimo pūslės sluoksnio, pacientų, išgyvenusių 5 metus, skaičius siekia 82-100%. Deja, nustačius jau metastazavusių šlapimo pūslės vėžį – tik 5-10% ligonių išgyvena ilgiau nei 2 metus.

Šlapimo pūslės vėžys, yra vienas iš labiausiai linkusių atsinaujinti. Net 70% atvejų, vėžys pacientams atsinaujina per 5 metus.

Šlapimo pūslės vėžys. Diagnostika

Gydytojas, pirmiausiai, surenka išsamią ligos istoriją. Išsiaiškinama, ar pacientas rūko, ar jį veikia kiti faktoriai, galintys paskatinti šlapimo pūslės vėžio atsiradimą.

Atliekami išsamūs šlapimo tyrimai, žiūrima, ar nėra šlapimo takų infekcijos, šlapime ieškoma nenormalių ląstelių, kurios padėtų įtarti vėžį. Taip pat, šlapimas gali būti tiriamas dėl vėžinių žymenų (tam tikros medžiagos, atsirandančios esant vėžiui).

Šlapimo takų radiologiniai tyrimai (kompiuterinės tomografijos urografija, sonoskopija), padeda atmesti kitas galimas kraujo atsiradimo šlapime priežastis.

Atliekama cistoskopija (tyrimas, kurio metu per šlaplę į šlapimo pūslę yra įvedamas cistoskopas), kurios metu galima tiesiogiai apžiūrėti šlapimo pūslę, paimti biopsiją išsamesniam tyrimui. Bioptatą tiria patologai, kurie patvirtina arba atmeta vėžio diagnozę, nustato vėžio piktybiškumą.

Šlapimo pūslės vėžys. Gydymas

Šlapimo pūslės vėžys, kuris dar nėra peraugęs raumeninio šlapimo pūslės sluoksnio, gydomas operaciniu būdu, atliekant nedidelę operaciją (transuretrinė rezekcija). Vėliau, gali būti skiriama chemoterapija, priklausomai nuo vėžio piktybiškumo.

Labiau išplitusius šlapimo pūslės vėžius, gydoma didesnės apimties operacijomis ir chemoterapija.

Neoperuotinus šlapimo pūslės piktybinius navikus bandoma gydyti chemoterapija ir spinduline terapija.

Šlapimo pūslės vėžys. Profilaktika

Sumažinti tikimybę susirgti šlapimo pūslės vėžiu, galima metus rūkyti, sveikai maitinantis (valgant mažai gyvulinių riebalų ir cholesterolio turintį maistą, valgant daugiau daržovių), vengiant kontakto su chemikalais, arsenu.

 

Kita informacija:

Paplitimas: Šlapimo pūslės vėžio atsiradimo tikimybė didėja su amžiumi. Vidutinis amžius, kuomet būna diagnozuotas šlapimo pūslės vėžys – 65 metai.

Šlapimo pūslės vėžys, vyrams pasitaiko 3 kartus dažniau nei moterims.

JAV duomenimis, šio tipo vėžys, vyrams yra ketvirtas pagal dažnį po prostatos, plaučių ir kolorektalinio vėžio.

Artimuosiuose rytuose ir kai kuriose Afrikos regionuose, šlapimo pūslės vėžys, paprastai, atsiranda dėl šlapimo pūslės infekcijos, kurią sukelia Schistosoma haematobium.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24