Stuburo išvarža

+5
+5 -0

Stuburo išvarža – tai tarp stuburo slankstelių esančio disko vidinės dalies išsiveržimas pro išorinę jo dalį. Tai gali sukelti greta esančių nervų spaudimą ar dirginimą ir būti kojo ar rankos skausmo, silpnumo ar aptirpimo priežastimi.

Žmogaus stuburas yra sudarytas iš atskirų kaulų, vadinamų slanksteliais. Šie yra išsidėstę vienas virš kito ir sudaro koloną. Slankstelių struktūra ne tik apsaugo jų viduje praeinančias stuburo smegenis, bet ir suteikia žmogui galimybę judėti ir vaikščioti, bei atlikti visa tai lanksčiai ir plastiškai. Vienas su kitu slanksteliai sudaro daug įvairių jungčių, didžiausia iš kurių yra tarp slankstelių kūnų. Čia ir yra randami tarpslanksteliniai diskai. Juos sudaro vidinė minkšta dalis, bei šią dalį supantis skaidulinis žiedas. Minkštoji disko dalis suteikia puikią amortizaciją ir yra svarbi žmogui judant.

Tačiau kartais ji išsprūsta pro skaidulinį žiedą ir patenka į kanalą, kuriuo praeina stuburo smegenys. To priežastys gali būti: palaipsnis senėjimas, sunkių daiktų kėlimas, ypač atliekant pasisukimą, traumos.
Rizikos veiksniai, didinantys stuburo išvaržos atsiradimo galimybę:

  • viršsvorio turėjimas,
  • sunkus fizinis darbas (ypač toks, kuriame reikia kartotinai kelti, traukti, stumti dalykus, lankstytis į šonus ar į priekį ir atgal),
  • įgimtas polinkis į tarpslankstelines išvaržas.

Stuburo išvarža. Simptomai

Labai daug žmonių nejaučia jokių stuburo išvaržos simptomų, tačiau kiti patiria daug įvairių nemalonių pojūčių. Tai gali būti: skausmas, tirpimas ir silpnumas. Konkretūs išvaržos simptomai priklauso nuo to, kurioje stuburo vietoje išvarža atsirado. Dažniausiai tai būna apatiniai juosmens, bet taip pat gali būti ir kaklo slanksteliai. Jeigu išvarža atsirado tarp juosmens slankstelių, dažniausi jos požymiai bus: kojos, sėdmenų ar blauzdos skausmas, dilčiojimo ar apmirimo pojūtis, raumenų silpnumas, šlubčiojimas. Jeigu pažeidimas atsirado kakle, simptomai bus jaučiami rankoje: atsiras peties ar pačios rankos skausmas, tirpimas, tvinksėjimas, raumenų silpnumas, negalėjimas paimti ar išlaikyti daiktų rankoje.

Stuburo išvaržos požymiai, ypač skausmas, yra linkę sustiprėti, jeigu žmogus yra tam tikroje pozicijoje, nusičiaudėjus ar kosint. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *