Tendinitas (Sausgyslių uždegimas)

+7
+8 -1

Tendinitas (sausgyslių uždegimas) – pažeidimas, atsiradęs sausgyslių tvirtinimosi prie kaulo vietoje.

Sausgyslės yra jungiamojo audinio struktūros, siejančios raumenis su kaulais. Du kaulus vieną su kitu jungia raiščiai. Sausgyslių ir raiščių dažniausia pasitaikantys sužalojimai yra plyšimai ir patempimai, o sausgyslėse neretai vystosi ir trauminės kilmės uždegimai. Sausgyslių ir raiščių sužalojimai paprastai atsiranda dėl sportinių traumų ar stipraus raumens įtempimo. Sausgyslės gali būti nutrauktos aštriais daiktais, tiesiogiai smūgiuojant buku daiktu.

Daliniai įtrūkimai (patempimai) atsiranda nutrūkus daliai sausgyslių skaidulų, o nuolat pasikartojantys daliniai įtrūkimai sukelia jų uždegimą – tendinitą. Sausgysles žaloja ir jų uždegimus provokuoja nuolat pasikartojantys tie patys judesiai, taip pat didelė sausgyslių ir raumenų fizinė apkrova.

Sausgyslių uždegimas dažnai diagnozuojamas sunkų fizinį darbą dirbantiems žmonėms ir sportininkams. Juo susirgti rizikuoja tie, kurie užsiiminėja sodininkyste, tapo, ilgai dirba kompiuteriu, pjausto, neatsitraukdami siuva ilgiau nei keturias valandas per dieną fiksuotoje kūno padėtyje. Taip pat tie, kurie dirba glaudžiai spausdami rankinius instrumentus, ilgai vairuoja, šveičia, dirba dailidėmis, žaidžia tenisą ar golfą, slidinėja, bėgioja avėdami netinkamus sportinius batelius, sportuoja be apšilimo.

Kiti sausgyslių uždegimo rizikos veiksniai:

– terminis sausgyslių sužalojimas;
– tam tikrų antibiotikų vartojimas
rūkymas.

Tendinitas dažniau vystosi sergant cukriniu diabetu, reumatoidiniu artritu, turintiems antsvorio.

„Dalis žmonių sveikatos sutrikimus linkę ignoruoti arba gydytis patys, todėl medikų diagnozė – cukrinis diabetas  išgąsdina ne vieną pacientą. Tokia baimė atsiranda dėl žmogaus žinių stokos…“

Plačiau skaitykite čia:
Cukrinis diabetas: klastinga, bet kontroliuojama liga »

 
Uždegimas gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje, kur raumuo tvirtinasi prie kaulo. Dažniausiai pažeidžiamos kelio, alkūnės, pečių, klubo, riešo ir Achilo sausgyslės.

Pagal tai, kokie sportininkai dažniausiai kenčia nuo tam tikro tipo tendinito, šie uždegimai įgavo savitus pavadinimus. Pavyzdžiui, medialinis epikondilitas dar vadinamas golfo žaidėjo alkūne, lateralinis epikondilitas – tenisininko alkūne, rotatorių manžetės sausgyslių uždegimas (rotatorių manžetę sudaro keturi gilieji peties raumenys, jungiantys mentę su žastikauliu) – plaukikų pečiu ir pan. Rotatorių manžetės sausgyslėse susikaupus kalcio druskoms, gali išsivystyti jų uždegimas.

Tendinitas (Sausgyslių uždegimas). Simptomai

Bet kurios lokalizacijos sausgyslių uždegimas pasireiškia:

- skausmu pažeistos vietos srityje;
- tinimais;
- ūmiu sausgyslių skausmu;
- sąnario nestabilumu;
- judesių per pažeistos vietos sąnarį ribotumu;
- galūnė gali lenktis į tą pusę, į kurią paprastai negali;
- atsiranda kraujosruvų odoje, gali iškilti gumbas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *