8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai

Spalio 10, 2019 | Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Norite numesti porą kilogramų ir jaustis lengviau? Tam tikrai nereikia radikalių dietų – pakanka vadovautis paprastomis taisyklėmis ir ilgainiui savo mitybą paversti sveikesne. Griežtos dietos suteikia labai laikinus rezultatus, išsekina organizmą ir dažnai prisideda prie gyvenimo džiaugsmo praradimo. Sveika mityba, priešingai, skatina siekti ilgalaikių pokyčių ir padeda visada jaustis gerai. Skaitykite toliau ir sužinokite, kaip galite savo mitybos racioną pakeisti jau nuo šiandien! 


  • Duoną kepkite patys

Sunku patikėti, tačiau parduotuvių lentynose ir netgi jaukiose kepyklėlėse įsigyta duona dažnai savo sudėtyje turi žvėriškus kiekius cukraus. Kai kuriose jų galima rasti ir organizmui nenaudingų riebalų, maisto priedų, didelius kiekius druskos. Jei duoną kepsite patys, galėsite ją saldinti tiek, kiek pageidaujate ir papildyti ją naudingomis sėklomis bei žarnyną valančiomis kviečių ar avižų sėlenomis. Negana to, namai dažnai kvepės nepakartojamu aromatu, kurį skleisti gali tik šviežiai iškepta duona. 

 

  • Vietoj grietinės ir majonezo naudokite natūralų jogurtą

Riebi grietinė, dar riebesnis majonezas ir baltieji padažai yra vieni didžiausių sveikos mitybos priešų. Juos galima pakeisti visiškai natūraliu jogurtu, kurio pasirinkimas dabar džiugina – nuo paprasto, skystesnio jogurto iki tirštesnio graikiško jogurto. Nerafinuoti aliejai taip pat yra itin naudingi – pamėginkite kokybiškų alyvuogių, kanapių, linų sėmenų aliejų. 

 

  • Tarkite „ne“ riebiems pyragėliams prie kavos ir vietoj jo rinkitės bananą

Popietė yra tas metas, kai dažnam iš mūsų cukraus kiekis kraujyje taip nukrenta, kad nepaliaujamai svajojame apie saldų ir riebų pyragėlį prie kavos. Bananai nėra tie vaisiai, kurių galima valgyti tiek, kiek tik širdis geidžia, tačiau juodos kavos ir banano derinys yra ne tik skanus, bet ir daug energijos suteikiantis duetas. Žinoma, bananą galima pakeisti ir kitais, už tortus, pyragaičius ir sausainius naudingesniais užkandžiais, pavyzdžiui, riešutų ar džiovintų vaisių saujele. 

"Riebalai organizmui tikrai reikalingi, tačiau reikia rinktis sveikiausią jų versiją."
  • Greitasis maistas negali tapti Jūsų kasdienybe

Jeigu kartais norisi picos – tikrai nieko neatsitiks. Pati pica nėra jau toks „baisus“ patiekalas, daug daugiau minusų jai prideda baltieji padažai (kurie ant tikrų itališkų picų tikrai nenaudojami). Improvizuokite – jei jau taip norisi picos, kodėl ji negali būti pagaminta iš vaisių? Tereikia ratu išradingai sudėti arbūzo riekeles ir papuošti jas braškėmis, kivių riekelėmis ir obuolio skiltelėmis. Pažadame – bus ir skanu, ir išvaizdu, ir labai labai sveika! 

 

  • Sintetinių riebalų Jūsų organizmas tiesiog neatpažįsta

Plačiai žinomas sintetinių (transriebalų) šaltinis yra margarinas. Geriau jo atsisakyti arba vartoti tik labai retais atvejais. Margariną galima pakeisti nerafinuotais augaliniais aliejais, avokadu, lydytu sviestu, kokoso aliejumi. Riebalai organizmui tikrai reikalingi, tačiau reikia rinktis sveikiausią jų versiją. 

 

  • Atraskite naujų skonių

Pamėginkite dalį druskos pakeisti įvairiomis prieskoninėmis žolelėmis, dar nebandytais prieskoniais ir jų mišiniais (žiūrėkite, kad sudėtyje nebūtų druskos). Pamėginkite prieskoninių žolelių užsiauginti patys – jos puoš Jūsų palanges ir terasas bei bus puikus naujų skonių šaltinis. Ilgainiui organizmas pripras prie sumažinto druskos kiekio – ne taip kaupsis skysčiai, jausitės lengviau bei sumažės širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė. Supraskite, kad anksčiau sultinio kubelių net nebuvo – mūsų seneliai šviežius ir kvapnius sultinius išsivirdavo patys. Pamėginkite ir Jūs. 

 

  • Mažiau kepkite, daugiau troškinkite

Keptas maistas yra riebus, sunkus, prisisotinęs kancerogeninių medžiagų. Tikrai verta maistą  dažniau virti, troškinti, kepti orkaitėje. Pripažinkite – daržovių troškinys yra kur kas sveikesnis patiekalas, nei riebaluose paruoštas ir su baltu padažu patiektas kiaulienos kepsnys. 

 

  • Vietoje bulvių traškučių rinkitės morkų lazdeles

Bulvių traškučiai sveikatai nenaudingi ne tik dėl didelio riebalų kiekio. Juose gausu druskos ir maisto priedų. Paskutiniu metu populiarėja sveiki užkandžiai. Įvairias daržoves (morkas, paprikas, agurkus ir kitas kietesnes daržoves) supjaustykite paimti patogiomis lazdelėmis ir šalia patiekite namuose pagaminto avinžirnių humuso  ar alyvuogių užtepėlės. Bus ir skanu, ir sveika, ir labai išvaizdu. Beje, dubenėlis šilauogių ar braškių taip pat yra puikūs užkandžiai, kuriuos ypatingai mėgsta vaikai. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais.

Plačiau:

10 maisto produktų jaunystei išsaugoti
0
+0 -0
  • Sveika mityba
  • Mitybos įpročiai
  • Grožis ir sveikatingumas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *