Reabilitacija po peties sąnario išnirimo

Lapkričio 27, 2013
+4
+9 -5

Dažnai stebimas paradoksas, kai gydymo įstaigose, reabilitacijos centruose pacientai atlikdami kineziterapijos procedūras gana greitai progresuoja, bet išėjus iš jų jie pakliūna į savotišką duobę ir atsigavimas po traumos sulėtėja. Neretai mažas dėmesys skiriamas pacientų apmokymui pratimų namuose. Jiems sunku mankštintis, nes dažnai pamiršta pratimus, kuriuos atlikdavo su kineziterapeutu. Šiame straipsnyje pateikiamos bendros kineziterapijos po peties sąnario išnirimo gairės ir kelių pratimų pavyzdžiai.

Peties sąnario išnirimas – skausminga trauma, įvykstanti, kai žastikaulio galva palieka mentės sąnarinę duobę ir tuo pačiu pertempia ar įplėšia peties sąnario raiščius, raumenis. Kartą išnirus peties sąnariui atsiranda didelė pasikartojimo rizika, todėl po traumos būtina pradėti pratimus judesių amplitudei atgauti bei palaipsniui stiprinti peties raumenis ir stabilizuoti sąnarį.

Pagrindinė peties sąnario išnirimo priežastis yra trauminis įvykis. Stiprus smūgis iš šono ar iš užpakalinės peties sąnario pusės sportinės veiklos metu gali sąlygoti išnirimą. Kritimas ant ištiestos rankos taip pat gali išnarinti peties sąnarį. Kartais žmonės gimsta su būkle, kai jų sąnariai būna laisvesni. Dėl šio nestabilumo sąnarių išnirimai dažnai pasikartoja. Norint to išvengti būtina efektyvi reabilitacija tiek reabilitacios centre, tiek namuose.

I etapas (pirma savaitė)

Pirmasis reabilitacijos etapas prasideda, kai žastikaulis atstatomas į sąnarinę duobę. Išrašomas įtvaras rankai, kuris nešiojamas iki dviejų savaičių, nebent peties sąnarys ne tik išniro, bet ir lūžo. Tokiu atveju įtvarą nešioti prireiks iki 6 savaičių.

2-3 savaites skausmas bus nemaža problema. Gydytojas išrašys receptinių  nuskausminamųjų, bet dažniausiai gali pakakti paprasčiausių nereceptinų nuskausminamųjų vaistų. Taip pat, skausmą ir tinimą galima mažinti 10-15 minučių pašaldant jautrias vietas. Tam tiks paprasčiausi šaldyti žirniai susukti į rankšluostuką.

Šiame etape kineziterapeutas padės atlikti lengvus judesius be įtvaro, tai sumažins peties sustingimą ir malšins skausmą. Svarbu atkreipti paciento dėmesį į taisyklingą laikyseną: pečiai atitraukti atgal, o krūtinė papūsta į viršų. Tai padės išlaikyti normalų pečių lanko raumenų balansą.

Šiame etape būtina vengti padėčių, kuriose gali pakartotinai išnirti peties sąnarys. Labiausiai vengti reikia padėties, kai pažeista ranka yra atitraukta į šoną 90 laipsnių kampu, o delnas pasuktas į viršų, ypač jei laikomas tam tikras daiktas.

Kiekviename etape atliekami skirtingi pratimai, kurie palaipsniui sudėtingėja. Čia pateiksime kelis pavyzdžius:

  • Atsisėskite, rankas susidėkite, kad delnai būtų ties alkūnėmis (sveikos rankos delnas po pažeistos rankos alkūne). Truputį palinkite į priekį ir stenkites pailginti rankas „iš sąnario” į priekį ir grįžti atgal. Judesį tęskite iki skausmo pradžios. Vėliau darykite tą patį, tik bandykite rankas sutrumpinti ir pečius atvesti atgal.
  • Atsisėskite. Rankos sulenktos per alkūnes, alkūnės priglaustos prie kūno, sveika ranka laikoma pažeistajai už riešo. Su sveikos rankos pagalba atveskite pažeistąją į šoną 90 laipsnių (alkūnė visą laiką prie kūno).
Sveiki sąnariai – judėjimo džiaugsmas!


II etapas (2-6 savaitė)
  

Pagrindinis dėmesys skiriamas peties judesių amplitudės didinimui bei petį stabilizuojančių raumenų stiprinimui ir raumenų jėgos balanso atstatymui.

Rotatorių manžetė – tai raumenų grupė, kurios pagalba ranka rotuojama, o peties sąnarys išlieka stabilus. Ji dirba kartu su mentę kontroliuojančiais raumenimis, kad išlaikytų peties sąnarį stabilų, kol ranka juda visomis kryptimis. Jei pastebimos šių raumenų grupių problemos kineziterapeutas skirs specialių pratimų jų stiprinimui.

Statiniu raumens darbo režimu pratimai dirba, kai raumuo būna įtemptas, bet ranka neatlieka judesio. Šie pratimai efektyvūs raumenų jėgos didinimui.

  • Atsistokite veidu į sieną, alkūnė sulenkta 90 laipsnių kampu. Kumščiu spauskite į sieną. Dabar pasisukite šonu ir spauskite alkūnę į šoną. Pasisukite nugara į sieną ir spauskite alkūnę atgal. Tarp alkūnės ir kūno įdėkite susuktą rankšluostį ir  spauskite jį prie savęs.
  • Atsistokite prie tarpdurio taip, kad alkūnė būtų sulenkta 90 laipsnių kampu, o riešas remtųsi į durų staktą. Spauskite riešą į vidinę pusę lyg norėtumėte jį priartinti prie kūno. Svarbu, kad alkūnė visą laiką būtų prispausta prie kūno. Vėliau tą patį pratimą atlikite taip, jog riešą reiktų spausti į išorę.

Peties sąnario mobilumui didinti prireiks pagalbinės priemonės. Tai gali būti lazdelė ar ilgas skėtis.

  • Iš pradinės padėties (ji gali būti stovima, sėdima ar gulima) pakelkite lazdelę virš galvos.
  • Laikykite lazdelę nuleistą prieš save ir kelkite vieną galą į šoną aukščiau peties lygio.
  • Laikykite lazdelę už nugaros abiem rankomis ir rankas tieskite atgal kiek galite.
  • Laikykite lazdelę už nugaros. Rankos kuo arčiau viena kitos ir slysdami nugara kelkite lazdelę kuo aukščiau.
  • Atsigulkite, rankos sulenktos 90 laipsnių kampu, alkūnės ant pagrindo, prieš save laikoma lazdelė. Vienu lazdelės galu bandome pasiekti pagrindą. Alkūnė lieka prie kūno.

Visi pratimai atliekami po 10 kartų, juos užlaikant po 5-10 sekundžių galinėje pratimo fazėje. Pratimai atliekami 3 kartus dienoje. Svarbu juos atlikti ramiai, neskubėti ir sustoti ties skausmo riba.

III etapas (6-12 savaitė)

Pagrindiniai šio etapo tikslai yra padėti pagrindą grįžimui prie įprastų kasdienių ir sportinių veiklų. Šioje fazėje peties treniruojamąsi pilnai apkraunant ir įvairiomis sąlygomis, jog peties sąnarys galėtų prisitaikyti ir tinkamai stabilizuotis.

Taip pat didelis dėmesys skiriamas propriocepcijos (giliųjų jutimų), galūnių padėties erdvėje, lavinimui. Peties sąnaryje esantys receptoriai siunčia padėties signalus į smegenis. Kai receptoriai tam tikroje padėtyje signalizuoja traumos galimybę raumenys susitraukia,  stabilizuoja sąnarį ir sumažina apkrovą aplinkiniams audiniams.

  • Pradinė padėtis – keturpėsčia (rankos po petimis, keliai po klubais). Šiek tiek „pašiauškite‟ (išgaubkite) viršutinę nugaros dalį. Išlaikydami šią poziciją pakelkite nuo žemės į priekį sveikąją ranką taip, kad pažeistoje pusėje petis „nesusmuktų‟.
  • Atsistokite apie 60cm  atstumu nuo sienos, pasiremkite į ją ir išlaikydami tiesią nugarą atlikite 10 atsispaudimų.
  • Pradinė padėtis tokia pati kaip ir pirmajame pratime. Nugara tiesi, galva nenuleista. Per alkūnes lenkiamos rankos ir priartėjus prie žemės grįžtama į pradinę padėtį. Kartokite 10 kartų. Šį pratimą galima pasunkinti po pažeista ranka padėjus pripučiamą pagalvėlę ar ištiesiant kojas taip, kad jos liestųsi tik kojų pirštais į žemę. Tokiu atveju bus atliekamas pilnas atsispaudimas.

Grįžtant prie sportinės veiklos naudokite sunkesnius, labiau apkraunačius, pratimus, jų progresijas. Pradėkite naudoti funkcinius judesius, pavyzdžiui, meskite kamuoliuką į tolį arba gaudykite, kai jis lekia į jus. Pamažu naudokite vis daugiau judesių, susijusių su jūsų praktikuojamu sportu.

Peties sąnarys yra vienas judriausių sąnarių, todėl dažnai išnirimas pasikartoja. Po peties išnirimo privaloma reguliari mankšta, įtraukianti raumenų stiprinimo pratimus, kurie stabilizuotų peties sąnarį ir sumažintų išnirimo pasikartojimo riziką.

Tyrimų duomenys rodo, jog trauma dažniausiai pasikartoja per pirmus du metus. Taip pat  peties sąnario išnirimo pasikartojimo dažnis yra didesnis tarp jauno amžiaus žmonių, ypač vyrų. Manoma, tai yra dėl to, kad jie užsiima aukštesnio intensyvumo fizine veikla.

 

+4
+9 -5
  • Peties sąnario išnirimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *