Sinusitas – viena nemaloniausių ligų

Sausio 02, 2021 | Rūtelė Foktienė
+3
+3 -0

Sinusitas – tai prienosinių ančių arba sinusų (tai sinonimai) gleivinės uždegimas, kurio metu pasireiškia būdingi simptomai. Ūminis sinusitas trunka iki keturių savaičių. Jei tinkamai negydomas, jis gali tapti lėtiniu ir sukelti ilgalaikius galvos skausmus. Kai kuriems asmenims jis linkęs vis atsinaujinti – tuomet tai recidyvuojantis lėtinis sinusitas, rimtai trikdantis gyvenimo kokybę ir sukeliantis nemažai sveikatos problemų. Būna ir taip, kad neaiškios kilmės lėtinio galvos skausmo priežastis gali būti būtent lėtinis sinusitas – ieškant galvos skausmo „kaltininkų“ būtina pasitikrinti ir dėl jo. 

 

Sinusitas – tai bakterinė infekcija 

 

Sinusitą sukelia bakterijos. Dažniausiai tai – H. influenzae, S. pneumoniae, S. aureus ir kitos. Neretai sinusitas prasideda nuo virusinės infekcijos ir įvardijamas kaip bakterijų sukelta komplikacija. Gali pakakti paprasčiausios, visai nekaltos ir tinkamai negydomos slogos – po poros savaičių ji tampa prienosinių ančių uždegimu su varginančiais simptomais. Virusinės infekcijos metu paburksta sinuso gleivinė, todėl sinuso anga tampa siauresnė ir sutrinka jo drenažas. Sinuse pradeda kauptis sekretas, kuriame galiausiai išsivysto bakterinė infekcija. Gali būti paveikiamas žandinis, kaktinis, pleištinis ir akytlaukinis sinusas arba net keletas jų. 

 

Sinusitu sergantis asmuo patiria nemažai nepatogumų 

 

Sinusito simptomai itin nemalonūs. Iš nosies teka pūlingas sekretas, kamuoja karščiavimas ir būdingas nosies užsikimšimas, todėl sunkiau kvėpuoti. Sinusitu sergantiems asmenims skauda galvą ir įvairias veido sritis. Be to, gali patinti veidas, kamuoti jo pilnumo jausmas. Gali atrodyti, kad skauda akis, dantis – skausmo ir patinimo lokalizacija priklauso nuo to, kurie prienosiniai ančiai pažeisti infekcijos. Kai kuriais atvejais gali skaudėti visą galvą, tokiais atvejais pacientui sunku nurodyti skausmo lokalizaciją. Būdinga ir tai, kad skausmas gali sustiprėti pasilenkus ar būtent antroje dienos pusėje. Sinusitas gali būti diagnozuojamas tuomet, kaip ligos simptomai tęsiasi apie 10-14 dienų, o prieš tai virusinė sloga ne lengvėjo, o pradėjo sunkėti apie 5-7 dieną nuo jos pradžios (tai rodo galimą slogos komplikavimąsi bakterine infekcija). Sinusito diagnozę patvirtinti padeda pasireiškiantis karščiavimas ir ilgiau nei savaitę išliekančios pūlingos išskyros iš nosies. Pastebima, kad specialūs nosies purškalai ar lašai veikia nepakankamai. 

 

Sinusitu serga ir vaikai, ir suaugusieji 

 

Sinusitas ne taip jau retai pasitaiko ir vaikams. Jie labai dažnai serga paprastuoju peršalimu, kurio priežastis daugeliu atvejų yra būtent virusai, o virusinės infekcijos metu susidaro palankesnės sąlygos antrinėms bakterinėms infekcijoms, pavyzdžiui, prienosinių ančių uždegimui. Pastebėta, kad sinusitas dažniau paliečia tuos vaikus, kuriems reguliariai kartojasi įvairūs viršutinių kvėpavimo takų uždegimai, kamuoja alerginis rinitas. Be to, suprantama, kad vaiko imuninė sistema dar ne tokia subrendusi. Prienosinių ančių uždegimas dažniau vargina tuos suaugusiuosius, kuriems taip pat dažniau pasireiškia viršutinių kvėpavimo takų uždegimai. Sinusitas dažniau aplanko ir tuos asmenis, kuriems būdingi tam tikri anatominiai ypatumai, kai netaisyklinga nosies pertvara ar nosies kriauklės pakitimai sukuria palankias sąlygas ūminio sinusito išsivystymui. Dažniau sinusitu serga plaukikai ir rūkantys asmenys. Sinusitas gali išsivystyti kaip dantų infekcijų ar gastroezofaginio refliukso komplikacija. Ir tai tik keletas pavyzdžių – ne visuomet žinoma, kodėl asmuo dažniau serga sinusitu, tačiau manoma, kad jo išsivystymui itin daug įtakos turi silpnesnė imuninė sistema. 

 

Trumpai apie sinusito gydymą ir galimas komplikacijas 

 

Sinusitas gydomas antibiotikų deriniais, dekongestantais, antihistaminiais vaistais, vietiniais kortikosteroidais ir sekretą skystinančiais vaistiniais preparatais. Itin naudingas hipertoninės koncentracijos jūros vanduo, pavyzdžiui, Quixx Extra. Šis hipertoninis nosies purškalas (druskos koncentracija atitinka maždaug 26 g NaCl viename litre) papildytas eukalipto aliejumi. Jo sudėtyje yra natūralaus Atlanto vandenyno vandens, kuriame gausu vertingų mineralų ir mikroelementų. Tai natūrali priemonė, mažinanti nosies ertmių ir sinusų užsikimšimą, tad itin tinkama būtent sinusito atveju. Kai kada prireikia chirurginės punkcijos, ypač tuomet, kai minėtieji vaistai norimo efekto nesuteikia. Sinusitą gydyti būtina, nes negydoma liga gresia rimtomis komplikacijomis – nuo regos nervo pažeidimo iki smegenų pūlinių. 

 

Imunitetas – tai organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo virusų, bakterijų, visko, kas jam yra genetiškai nepriimtina. Todėl visai nenuostabu, jog kartais imunitetas dar kitaip yra įvardinamas kaip karys, kuris yra atsakingas už tai, jog organizmas būtų apsaugotas nuo įvairių infekcijų ir ligų. Peršalimas – tai vienas iš pirmųjų požymių, kuris rodo, jog Jūsų imunitetas silpnėja. Tai štai kodėl, atėjus šaltajam sezonui, žmonės dažnai ima klausti, ką būtų galima padaryti dėl savęs ir kitų, kad tas „karys“ - imunitetas būtų stiprus?

Plačiau:

5 patarimai, kurie padės sustiprinti imunitetą
+3
+3 -0
  • Sloga lėtinė
  • Sinusito gydymas
  • sloga
  • peršalimo ligos
  • nosies higiena
  • Nosies ligos
  • Peršalimas
  • Sinusitas
  • Sloga ūminė

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *