Ar natūrali kosmetika visada yra sveika?

Lapkričio 15, 2013 | Justė Latauskienė
+5
+6 -1

Didžioji dalis visuomenės nuolat diskutuoja apie modernių technologijų teikiamą naudą bei natūralumo svarbą mūsų gyvenimuose. Kosmetika nėra išimtis, tiek sintetinė, tiek natūrali kosmetika turi savo gerbėjų ir nenuginčijamų argumentų paremiančių vienos ar kitos pusės pranašumą. Sintetinė kosmetika yra labiau apsaugota nuo bakterijų bei ilgiau išsilaiko nesugedusi, tuo tarpu natūrali kosmetika rečiau sukelia alergines reakcijas ar būna išties nuodinga. Tai tik keli iš daugybės šios diskusijos argumentų pavyzdžių. Šiame straipsnyje mes pabandysime padėti jums suprasti daugiau apie kosmetiką, aprašydami jums trumpą kosmetikos istoriją, pristatydami natūralumo bei sintetiškumo trūkumus ir pateikdami keletą patarimų ateityje renkantis kosmetiką.     

Šiek tiek istorijos

„Natūralioje kosmetikoje nėra ir konservantų, kurie neleistų daugintis bakterijoms. Bakterijos gali užkrėsti odą, taip pat išskirti kenksmingų toksinų.“ Kosmetika – tai įvairios kilmės medžiagos, skirtos pagražinti išvaizdai ar paslėpti jos trūkumus. Archeologų duomenimis kosmetiką žmonės ėmė naudoti labai seniai. Spėjama, kad žmonės gyvenę daugiau nei 100 000 metų pr. Kr. jau naudojosi kosmetika, kurią gamino iš tų pačių medžiagų, kurias naudojo tapyti gyvenamų uolų skliautams.

Deja, bet dažniausiai žmonės kosmetiką gamindavo ne iš sveikiausių, o iš gražiausių medžiagų. Taip kosmetikoje atsirasdavo ne tik odai, bet kartais ir gyvybei kenksmingų medžiagų (pavyzdžiui gyvsidabrio).

XIX amžiaus pabaigoje prasidėjusi pramonės revoliucija apvertė žmonių gyvenimus aukštyn kojomis. Ne išimtis buvo ir kosmetika. Ji pasidarė pigi ir prieinama kiekvienam žmogui. Kol paprasti žmonės ginčijosi, kam kosmetika tinkama, o kam ne, kosmetikos gamintojai ėmė siekti pelno. Dabar kosmetiką reikėjo parduoti nebe turtingiausiam pirkėjui, o didžiausiam pirkėjų skaičiui. 

Taip greta tradicinių kosmetikos priemonių spėriai ėmė rastis vis naujos ir naujos kosmetikos formos.  Kosmetikos gamintojai ėmė daug investuoti į reklamą ir siekį, kad kiekvienas žmogus jaustųsi galįs būti šiek tiek gražesnis jų produktų dėka. O svarbiausia – norėdami užtikrinti prekių konkurencingumą kosmetikos gamintojai rinkosi pigiausias medžiagas, kurios taip pat dažniausiai būdavo ir kenksmingiausios.

Ir šiandien skaitant kosmetikos sudėties etiketes galima pamatyti daug gąsdinančių žodžių – parabenai, ftalatai, įvairūs dažikliai. Ko tik nori. Natūraliai kyla noras rinktis… natūralią kosmetiką, kurioje viso to nebūtų!

Kas yra natūralu?

Natūrali kosmetika – ne visada sveikaŽodis „natūralus“ yra kilęs iš lotynų kalbos ir reiškia gamtoje egzistuojantį reiškinį ar objektą. Lietuviškai tai skambėtų kaip „gamtinis“, na, o „nenatūralus“ kaip „antgamtinis“. Kaip galima suprasti, žodis „natūralus“ atveria daug galimybių manipuliacijomis žmonių noru išsaugoti savo ir savo artimųjų sveikatą.

Natūralia kosmetika galima būtų vadinti kosmetiką, kuri yra pagaminta mažųjų kosmetikos gamintojų technologijomis, kurių dėl brangumo atsisakė didieji gamintojai. Taip pat taip galima vadinti mūsų pačių savo namuose pasigamintą kosmetiką. Į šios natūralios kosmetikos sudėtį dažniausiai įeina valgomi ar greitai gendantys produktai.

Kartais kosmetikos gamintojai ant produktų etikečių rašo „natūralu“, „ekologiška“, „sveika“ ir panašiai. Tą jie gali padaryti tada, kai jų produktų sudėtis ir gaminimo technologija atitinka tam tikrus standartus. O kartais jie tą gali padaryti ir be jokių atitikimų – tai juk verslas.

Natūralu, vadinasi, – sveika?

Didžiausias natūralios kosmetikos pliusas yra tas, jog joje nebus dirbtinai susintetintų kenksmingų medžiagų. Didžiausias natūralios kosmetikos minusas – joje bus nedirbtinai susintetintų kenksmingų medžiagų.

Nė vienas augalas ar gyvūnas neauga tam, kad taptų mūsų maistu ar lūpdažiu. Netgi nenuodingi augalai ar gyvūnai gali tokiais tapti priklausomai nuo gyvenimo sąlygų ar apdorojimo būdo. Natūralioje kosmetikoje nėra ir konservantų, kurie neleistų daugintis bakterijoms. Bakterijos gali užkrėsti odą, taip pat išskirti kenksmingų toksinų.

Jeigu kažkas yra natūralu, tai jokiu būdu nereiškia, kad tai taip pat yra sveika. Visada atsiminkite musmirę. Argi ji nenatūrali?

Išeitis kompromise

Nors „nenatūralios“ kosmetikos pramonėje yra naudojamos kenksmingos medžiagos, bet taip pat joje naudojamos ir tokios medžiagos, kurios yra mažiau kenksmingos už savo „natūralias“ pirmtakes. Jos taip pat gali suteikti tokias kosmetikos savybes, kurių be jų net nebūtų galima išgauti.

Prieš naudojant bet kokią kosmetikos priemonę reikia savęs paklausti, ar jos tikrai reikia. Net ir natūralios kosmetikos gamintojai yra suinteresuoti pelnu. Net ir natūralios kosmetikos gamintojai siekia sudaryti įspūdį, kad kosmetika yra būtina, kad atrodytumėte gražiai ir sveikai.

Prieš naudojant bet kokią kosmetikos priemonę reikia išsiaiškinti: iš ko, kieno ir kur ji yra padaryta. Lygiai taip pat kaip nenatūralios kosmetikos sudėtyje ieškote kenksmingų cheminių junginių, darykite tą patį ir su natūralia kosmetika. Kai kurie augalai yra nuodingi, kai kuriems galite turėti alergiją. Kai kurių augalų sudedamosios medžiagos tampa nuodingos patekusios į tiesioginius saulės spindulius. Pasenusi ar nežinomo gamintojo pagaminta natūrali kosmetika gali būti tokia pat pavojinga kaip ir nenatūrali.

Noras atrodyti gražiam yra suprantamas, noras būti sveikam – sveikintinas. Naudojant natūralią kosmetiką galima išvengti sintetinių kenksmingų medžiagų, o naudojant sintetinę kosmetiką – natūralių kenksmingų medžiagų. Tačiau tik sąmoningai naudojant kosmetiką ir visada aiškinantis, kas tiksliai yra jos sudėtyje, yra saugus ir sveikas.

Taip pat skaitykite:
Trys natūralios veido kaukės. Išbandėme! »
Medaus kaukės ir jų nauda odai. Išbandėme! »
„Klausk eksperto“. Ar verta atsisakyti pieno produktų, jei beria veidą? »
„Sveikatos įstaigos“. Ekologiška kosmetika »

+5
+6 -1
  • Natūrali kosmetika
  • Kosmetika
  • Natūrali medicina
  • Aknė
  • Natūralios veido kaukės

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *