Pasninkas: ar laikysimės jo Advento metu?

Gruodžio 04, 2017 | L.Rimgailė
+15
+15 -0

Advento metas – tai šventas laikas, kuomet iki pat Kalėdų patariama nesilinksminti bei skirti laiko pasninkui.. Klaidinga manyti, jog pasninkas – tai dienai, kuomet reikia nieko nevalgyti ir tik gerti vandenį. Ne, taip savęs kankinti tikrai nereikėtų: pasninko metu reikėtų atsisakyti tik tam tikro maisto, sumažinti suvalgomo maisto kiekį, vartoti grūdinės kultūros produktų.


Apie senas ir naujas pasninko tradicijas

Jau nuo senų senovės buvo įprasta pasninkauti ir toks pasninkas turėjo teigiamą naudą žmogaus sveikatai. Pasninko metu, atsisakę mėsos, pieniškų produktų, saldumynų, žmonės galėjo išsivalgyti organizmą.

Šių dienų pasaulyje retai kada pasninko tradicijų yra laikomasi. Apie jas dažniausiai pagalvoja tik vyresnio amžiaus žmonės, o štai jaunimui visa tai  dažniausiai nė motais, pasninko tradicijos nėra puoselėjamos: net ir Advento metu, per pasninką, galima matyti kaip greito maisto restoranams netrūksta klientų, kurie pilnomis burnomis kemša mėsainius…

Be to, advento metu yra pabrėžiama ir abstinencija – tai reiškia, kad reikia vengti vartoti alkoholį, vengti lytinių santykių. Seniau žmonės daug dažniau į tai kreipė dėmesį, o dabar?  Vargu, ar didelė dalis žmonių paiso tokių švento laikotarpio Advento reikalavimų. Šokių klubai savaitgaliais pilni žmonių, kurie pasiruošę linksmintis net ir Advento metu.

O visai be reikalo nepaisoma senų Advento, pasninko tradicijų, nes pasninkas – tai puiki proga „perkrauti“ savo organizmą, pagerinti virškinamojo trakto veiklą atsisakant riebių bei sočių patiekalų, kurių mums visai nereikia, jei nedirbame sunkaus bei fizinio darbo. Be to, kuomet jūs nieko nevalgote, tuomet jūsų virškinimo sistema ilsisi, neapkraunate savo vidaus organų papildomu darbu, rečiau kamuoja įvairūs virškinimo sutrikimai.

 

"Advento laikotarpis ir pasninkas yra puiki galimybė ir vėl susitelkti į save, daugiau dėmesio skirti savo vidiniams, o ne išoriniams poreikiams"

 

Kam pasninkauti nerekomenduojama?

Kadangi pasninko metu dažniausiai yra valgoma grūdinės kilmės produktai, tai organizmas ne visada gauna jam taip reikiamų medžiagų. Dėl šios priežasties pasninkauti neturėtų nėščios moterys bei ligoniai ir tie, kurie sunkiai dirba fizinį darbą – šių žmonių grupės turėtų maitintis įprastai.  Taip pat vaikai, kuriems kiekvieną dieną reikia gauti kuo įvairesnio maisto.

 

Badavimas visą parą – gera mintis?

Daugybė atliktų mokslinių tyrimų įrodė, jog net ir trumpas, reguliariai atliekamas badavimas, pvz., kartą per savaitę gali turėti reikšmingos įtakos žmogaus sveikatai: žmogus ne tik kad atsikratys nepageidaujamo svorio, bet ir sumažins cholesterolio kiekį kraujyje, kuris labai dažnai atsiranda nuo neteisingos, riebios mitybos.

Galbūt,  ne veltui dėl to  įvairiose šalyse vis dar yra populiari tradicija nevalgyti, pasninkauti. Pavyzdžiui, musulmonų pasaulyje Ramadano  metu, daugybė šios religijos pasekėjų tiki, jog nevalgant prasivalys kūnas bei siela.

Be to, daugybė dietų taip pat remiasi tam tikro maisto ribojimu pavyzdžiui, dieta 5:2 remiasi principu, jog penkias dienas valgome tai, ką norime (kalorijų paros norma vidutiniškai yra 2000 kcal.) o dvi dienas pasninkaujame ir per iškrovos dienas galime suvartoti ne daugiau nei 500 kcal. Dėl šios dietos paprastumo bei efektyvumo daugybei moterų pavyko atsikratyti nepageidaujamo svorio.

Padėkite vaikui išsiugdyti sveikus valgymo, mankštinimosi ir geros nuotaikos įgūdžius visam gyvenimui. Suprantama, kad sudėtinga įtikinti vaikus valgyti ką nors, kas jiems neprimena dinozauro, jau nekalbant apie tai, kad neįmanoma jų atplėšti nuo televizoriaus vos po vienos „Kempiniukas Plačiakelnis“ serijos.

Plačiau:

12 patarimų, kaip užauginti sveikesnį vaiką

Tiesa, nereikėtų pamiršti, jog ilgalaikis badavimas be gydytojo priežiūros gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Tad nereikėtų drastiškai imti ir badauti, geriau apriboti kalorijų dienos normą. Dažnai net ir tą padarę pajaučiame, jog organizme kažkas ne taip ima vykti, pvz., nuo sumažėjusio gliukozės kiekio kraujyje gali atsirasti galvos skausmas.

Taigi, Advento laikotarpis ir pasninkas yra puiki galimybė ir vėl susitelkti į save, daugiau dėmesio skirti savo vidiniams, o ne išoriniams poreikiams, pvz.,  vietoj laiko virtuvėje, kuomet gaminate patiekalą, geriau praleiskite laiką su knyga.

Tegul Advento ramybė ir susikaupimas su ramia širdimi atveda Jus į pačias gražiausias metų šventes – Šv. Kūčias ir Kalėdas!

 

+15
+15 -0
  • Vaiko mityba
  • Maisto netoleravimas
  • Sveika mityba
  • Mityba pagal kraujo grupę
  • Mitybos sutrikimai
  • Maisto kramtymas
  • Mitybos įpročiai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *