Pelėsis namuose – kokios grėsmės laukia?

Gruodžio 18, 2017 | L.Varanavičienė
+10
+10 -0

Ieškodama ligos priežasčių, Julijos šeima nuėjo ilgą kelią – nuo vaikų gydytojo iki ekologijos ekspertų.  Šeimos nariai  įsitikino, kad sveikatos klausimais smulkmenų nebūna.

36 metų Julijos pasakojimas

Beveik prieš  metus išsipildė mūsų šeimos svajonė: mes nusipirkome butą! Mes tai aš, mano vyras,  ir du mūsų sūnūs, 14 ir 6 metų amžiaus.

Kaip perkūnas iš giedro dangaus

Džiaugėmės nauju butu: netoli mokykla ir darželis, vaikų poliklinika ir baseinas. Tačiau praėjus keliems mėnesiams po įsikraustymo, susirgo mažasis Pauliukas. Iš pradžių jis tiesiog kosčiojo, toliau vis labiau, su priepuoliais, naktimis tiesiog „lojo”. Temperatūra nekilo, todėl aš ir toliau vedžiau jį į darželį. Vaikui patiko, o mums reikėjo dirbti. Kai supratome, kad vaikas kosėja be perstojo, mes nuvykome pas vietinį pediatriją. Specialistė atidžiai patikrino, išrašė kelis receptus vaistų nuo kosulio, prisakė vaiką stebėti ir ateiti po 10 dienų.

Kol gydėme jaunesnį, susirgo vyresnysis Tomas. Jam iš pradžių pasireiškė peršalimo simptomai, vėliau rausvai sudirgo oda aplink lūpas ir ant smakro. Dėl peršalimo nekreipėme daug dėmesio, bet egzema mums sukėlė įtampą. Namuose esantys tepalai nepadėjo  – ištepus nakčiai, ryte oda pašviesėdavo, bet vakare vėl degė ryškia spalva. Tuo metu nenutuokiau, kad vaikams iškilo alergijos pelėsiui  simptomai …

"Dėl peršalimo nekreipėme daug dėmesio, bet egzema mums sukėlė įtampą. Namuose esantys tepalai nepadėjo - ištepus nakčiai, ryte oda pašviesėdavo, bet vakare vėl degė ryškia spalva. "

Uždaras ratas

Dermatologai vieną po kito atlikinėjo tyrimus, keitė tepalus. Vyresnysis Tomas jautėsi siaubingai. Jis atsisakė fotografuotis, negalėjo eiti į baseiną. Galų gale specialistai diagnozavo  cheilitą. Prirašė vaistų ir sudirginimas stebuklingai dingo, tačiau neilgam…

Tuo tarpu mažėlis Pauliukas neišsikapstė iš peršalimo ligų. Tapo kaprizingas, išblyškęs, pajuodusiais poakiais. Mes atlikome neribotą kiekį kraujo, šlapimo tyrimų, tyrėme alergenus. Alergologas, ištyrinėjęs tyrimo rezultatus,  išklausinėjo apie gyvenimo sąlygas ir rimtai patarė patikrinti, ar nėra namie pelėsio.  Aš  nustebau, bet patarimą įsidėmėjau.

Blogio paieškos

Naiviai maniau, kad pelėsiai yra apleistų namų ir rūsių problema. Iš interneto informacijos sužinojau, kad pelėsiai – juodieji (Aspergillus genties) ar rožiniai (Trichothecium roseum) – dažnai randami mūsų gyvenamojoje aplinkoje. Paaiškėjo, kad jie sukelia daug ligų ir gyventi jų paveiktose patalpose yra pavojinga sveikatai.

Tada pradėjau paieškas. Visų pirma aš, žinoma, nubėgau į vonios kambarį – labiausiai drėgną ir šiltą vietą. Su įniršiu ištyriau kiekvieną milimetrą – pelėsio nebuvo. Vyras, grįžęs iš darbo, priminė, kad  vonios kambaryje naudotos priešgrybelinės statybinės medžiagos.

Virtuvėje pelėsio ieškojau tiesiog su didinamuoju stiklu, nes šeštasis jausmas man kuždėjo: aš einu teisingu keliu. Mano žvilgsnis užkliuvo už ūkinės spintelės, stovinčios palei palangę ir esančios virš rūsio. Atstūmusi spintelę, aš pamačiau didelę besidriekiančią gauruotą dėmę. Juodą, kraštuose tamsiai pilką su sidabru, ne itin tankią, bet labai šlykščią. Aš likau tiesiog priblokšta. Priežastis surasta. Dabar reikia naikinti bjaurastį.

 

Ekologijos ekspertų komentaras

Kokia yra pelėsio priežastis?

Dažniausios miesto namų pelėsio priežastys yra didelis išorinių struktūrų garų pralaidumas, bloga ventiliacija ir didelė drėgmė. Todėl labai svarbu atidžiai stebėti sienų būklę vonioje, aplink langus,  lodžijoje. Mielių sporos puikiai dauginasi knygose, drabužiuose ir baldų apmušaluose. Geriausia prevencija- reguliarus kruopštus valymas.

Ar pelėsis pavojingas sveikatai?

Pelėsis sukelia alergines kvėpavimo takų ligas – vadinamąją mikozę ir aspergiliozę, taip pat migreną, širdies ir kraujagyslių sistemos negalavimus, slogą, astmą, mikotoksikozę ir netgi vėžį. Sporos gali prijungti ir išnešioti virusus bei bakterijas.

Kaip kovoti?

Atliekant pelėsio naikinimo ir jo prevencijos darbus būtinos profesionalios priemonės, žinios bei specialūs įgūdžiai. Pelėsio naikinimo darbus patikėkite  specialistams, naudojantiems specialias chemines medžiagas, ozoną bei kitas būtinas priemones.

 

JuIijos išvada

Su pelėsiu kovojome ne be reikalo.  Vaikai pasveiko ir daugiau nebeserga. Dabar mes žinome: pelėsiai, galintys pakenkti sveikatai, veisiasi ne tik senųjų pilių sienose.

+10
+10 -0
  • Alerginė sloga
  • Sloga lėtinė
  • Kosulys
  • Odos bėrimai
  • Alergijos gyvūnams
  • Sausas kosulys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *