Gresia šventinis persivalgymas? Kaip elgtis?

Gruodžio 17, 2015 | Justina Kariniausikaitė
+8
+8 -0

Susirinkus prie kalėdinio vaišių stalo visi, tiek vyrai, tiek moterys, nori ne tik puikiai atrodyti, bet ir taip jaustis. Tačiau kartais tam trukdo išsipūtęs lyg balionas pilvas. Pilvo pūtimas gali sugadinti net geriausią nuotaiką ir trikdyti kasdienę veiklą. Kaip išvengti nemalonaus pilnumo jausmo? Į šiuos ir kitus klausimus atsako gydytoja gastroenterologė Neringa Staikūnienė.

Artėja šventės, ir ne paslaptis, kad pakilęs nuo švenčių stalo dažnas pajunta nemalonias gausių vaišių pasekmes. Kokios dažniausiai pasitaikančios persivalgymo sukeltos virškinimo ligos ir negalavimai?

Tradicijos kinta kartu su kintančiumūsų gyvenimo būdu. Šiandien žmonės daug keliauja, susipažįsta su skirtingomis kultūromis, papročiais, išmoksta ragauti ir mėgautis maistu. Todėl nyksta ir švenčių stalo gausa, ją pakeičia kokybiškesni, gurmaniškesni patiekalai, reta šeimininkė siekia paisyti dvylikos Kūčių patiekalų sąrašo. Persivalgymo ar apsinuodijimo alkoholiu atvejai švenčių metu labiau susiję su šeimoje puoselėjama maitinimosi kultūra, socialiniu užimamu sluoksniu bei emociniu nusiteikimu sėdant prie švenčių stalo.

"Nors pilvo pūtimas atrodo nerimtas negalavimas, tačiau jis gali sugadinti šventinę nuotaiką ir sukelti nemalonius simptomus."

Persivalgymo ir gausesnio suvartoto alkoholio pasekmės labai priklauso nuo turimų lėtinių ligų fono. Gausesnės vaišės ir patiriamas stresas dėl susirenkančių šeimos narių ar švenčių ruošos gali paskatinti pilvo skausmus ar pilvo tempimo, pūtimo pojūtį bei sukelti rimtesnes pasekmes, kai nebeišsiverčiama be gydytojų pagalbos.

Kas sukelia pilvo pūtimo pojūtį?

Taip nutinka, kai valgome per greitai, nedarome ilgesnių pauzių tarp pagrindinių ir deserto patiekalų, vartojame daug ir įvairaus maisto. Skrandžio perkrovimas maisto tūriu, ankštinės ar svogūninės kilmės daržovės, kopūstai, ypač rauginti, kriaušės, melionai skatina dujų susidarymą žarnyne, didina slėgį pilvo ertmėje.

Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek svorio ir galvojate, kaip geriausiai tai padaryti?

Plačiau:

10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą

Kokie pirmieji šių negalavimų simptomai, kada galima sakyti, kad žmogus susidūrė su virškinimo problema?

Sveikiems asmenims persivalgymas gali sukelti laikinų simptomų – pilnumo ar nevirškinimo jausmą, rėmenį, pykinimą, dėl perpildyto tūriu skrandžio pakyla diafragma, todėl tampa sunku kvėpuoti. Vidurių pūtimas yra vienas dažniausių negalavimų, lydinčių šventes, jo simptomai nemalonūs: kartais skausmingas pilvo sienelės tempimas, veržimas, gurgėjimas, dieglių pobūdžio pilvo skausmas, „raižymas“, raugėjimas, šleikštulys, vidurių užkietėjimas, viduriavimas. Nors pilvo pūtimas (mediciniškai vadinamas meteorizmu) atrodo nerimtas, greitai praeinantis negalavimas, tačiau jis suteikia diskomforto jausmą, mažina darbingumą.

Kaip išvengti nemalonių virškinimo negalavimų simptomų, pilvo pūtimo, skausmo, nemalonaus jausmo pilvo srityje ir kartu mėgautis šventiniais patiekalais?

Šių dienųmedicinoje geriausias gydymas yra prevencija. Šeimos susirinkimas prie šventinio stalo turi kur kas gilesnę prasmę: aptariami per metus nuveikti darbai, pasidalijama emocijomis, dėmesiu vienas kitam.Maistas yra to bendravimo dalis, todėl mėgaukitės juo lėtai ir saikingai. Mūsų lūkesčiai dėl švenčių ir artimųjų taip pat turi būti realūs, kad neatsargus žodis ar neišpildyta dovana nevirstų emociniu maisto naikinimu.

Jeigu vis dėlto nepavyko laikytis rekomendacijų valgyti su saiku ar derinti produktus, kaip efektyviai galima numalšinti pilvo pūtimą ir skausmą?

Nebūtinai didelis maisto kiekis gali provokuoti simptomus. Tam tikri maisto produktai net ir nedideliais kiekiais gali skatinti pilvo pūtimą ar spazminius pilvo skausmus. Apsidrausti nuo galimo nemalonaus jausmo pilvo srityje padės kasos fermentas. Fermento lipazės vartojimą galite pradėti nuo 10000 vnt. jį vartodami kartu su maistu. Tai ne tik pagerins virškinimą, bet ir sumažins pilvo pūtimą.

Kodėl svarbu rūpintis gera savijauta ir virškinamojo trakto veikla?

Sveikame kūne – sveika siela. Persivalgymas malonus tik pirmomis maisto vartojimo akimirkomis. Svarbu, kad valgymas netaptų maisto ir savęs naikinimu. Juk neretai po šventinių persivalgymų ima kamuoti savigrauža, kaltės ar nepasitenkinimo savimi pojūtis, šventinę euforiją keičia depresija dėl padidėjusios juosmens apimties ar papildomų kilogramų. Saikingos šventės nesukelia virškinimo negalavimų ir padeda išvengti lėtinių virškinamojo trakto ligų komplikacijų.

+8
+8 -0
  • Dieta
  • Mitybos sutrikimai
  • Virškinimo gerinimas
  • Skrandžio rūgštingumas
  • Pilvo pūtimas
  • Virškinimo sutrikimai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *