Vaistažolės, kurios pravers kelionėje

Lapkričio 28, 2013 | Eglė Rubinaitė
+5
+6 -1

Ruošdamiesi į kelionę  pagalvojame ne tik apie drabužių lagamino turinį, bet ir apie sveikatos apsaugą. O kas, jeigu susirgsite kelionėje, patirsite traumas, susižeisite? Sunkios būklės atveju jums padės kelionių draudimas, padengiantis medicinines išlaidas, tačiau esant nedideliems sutrikimams – į pagalbą verta pasitelkti natūralią mediciną. Štai vaistažolės, kurios pravers kelionėje, tyrinėjant tiek Lietuvos, tiek užsienio erdves. Įsimeskite jų į lagaminą arba ieškokite vietinėje augalijoje.

Stabdo kraujavimą

Jeigu įsipjovėte ar kitaip susižeidėte, nedidelės žaizdos kraujavimą sustabdys vaistažolė, kurią, kalbama, net pats Trojos karo didvyris Achilas naudojo. Kraujažolė, lot. Achillea, mitologinio karžygio vardu pavadinta, nes neva būtent jis prieš daugiau kaip 3000 metų pastebėjo vaistažolės gydomąją savybę, kraujavimo stabdymą, ir ją pritaikė gydant sužeistus karius. Kraujažolių naudojimas paprastas – žali lapeliai tiesiog nuplaunami ir prispaudžiami prie žaizdos, per kelias minutes kraujavimas sustoja. Kraujažolės auga pievose, ganyklose, spygliuočių ir mišriuose miškuose, vidutinio drėgnumo bei smėlingumo dirvose. Šių vaistažolių rinkimas bus vertingiausias vasaros viduryje, žydėjimo laikotarpiu – mat tada kraujažolių lapai išskiria daugiausia eterinių aliejų, kaip tik ir lemiančių gydomąjį poveikį. Augalas stabdo ne tik išorinį, bet ir vidinį kraujavimą – atsigėrę tokios vaistažolių arbatos galėsite nuslopinti kraujavimą skrandyje bei stiprinsite bendrą organizmo imunitetą.

Alternatyva: gysločiai (trauklapiai). Jie taip pat stabdo kraujavimą, dezinfekuoja žaizdas. Visgi, reikėtų atkreipti dėmesį, kad nors Lietuvoje šios vaistažolės ir yra labai paplitę, kitur gysločių auga mažiau.

Nuo kosulio ir traumų

Kai peršąlame ir pradedame kosėti, dažnai griebiamės populiarios vaistažolių arbatos – čiobrelių nuoviro. Iš tiesų, tiek namuose, tiek kelionės metu, ši vaistažolė efektyviai padės kovoti su staiga prasidėjusiu kosuliu. Lietuvoje čiobrelis plačiai paplitęs, auga smėlingose vietose, tačiau tik paprastoji jo rūšis. Vaistinis čiobrelis auginamas darželiuose, tad patogiausias šių vaistažolių rinkimas būtų tiesiai iš parduotuvės ar vaistinės.

Kelionėje šis augalas naudingas dvigubai – ne tik padeda išsigydyti kosulį bei peršalimą, bet ir mažina potrauminį skausmą, tinimą. Čiobrelių nuovirą naudokite kaip skystį kompresui, dedamam ant skaudamos, sumuštos ar patemptos kūno vietos – tai sumažins skausmą ir tinimą.

Atbaido uodus ir gerina virškinimą

Kelyje dažnai įprastą mitybą keičia greitas maistas, nereguliarūs užkandžiai. Sureguliuoti ir atstatyti įprastą žarnyno veiklą padės pelyno arbata. Šis daugiametis augalas, vartojamas ir kaip vaistažolė, auga skurdžiuose soduose, šiukšlynuose, grioviuose, nevaisingose dirvose. Naudoti reikia maždaug 20 cm žydinčių ūglių viršūnių. Jas nuplauti ir plikyti kaip vaistažolių arbatą.

Taip pat šį augalą galima pasitelkti ir kovojant su uodais – mūsų kraują siurbiantys ir zyziantys vabzdžiai negali pakęsti pelyno kvapo. Tad nuogas kūno vietas pasitrynę jo nuoviru natūraliai apsisaugosite nuo uodų. Šios vaistažolės rinkimas trunka liepos – rugpjūčio mėnesiais, kai pelynas žydi.

Šlapimo pūslės uždegimą padės įveikti bruknių lapų arbataGydo šlapimo pūslės uždegimą

Susirgti šlapimo pūslės uždegimu kelionėje – labai lengva. Sušalus, sušlapus kojas, ilgesnį laiką nenusišlapinus (nes netoliese, galbūt, nėra tualeto), galite įgyti nepageidaujamą svečią – šlapimo pūslės uždegimą. Ši problema kelionėje būtų itin nemaloni, be to, ji neišsisprendžia savaime, o tik komplikuojasi (į, pavyzdžiui, inkstų uždegimą). Tad į lagaminą tikrai vertėtų įsimesti ir su šia liga kovojančių vaistažolių, kurias gydytojai paprastai ir skiria kaip pagrindinį vaistą, kovojant su pūslės uždegimu. Jums prireiks šlapimo pūslę dezinfekuojančių vaistažolių arbatos. Tai – bruknių lapų ir meškauogių lapų mišinys, plikinamas vandeniu. Gurkšnokite jį visą dieną, kad šlapimo takais nuolat cirkuliuotų dezinfekuojantis skystis, ir problema greitai išsispręs. Tiek viena, tiek kita vaistažolė auga miškuose, lapai tinkami rinkimui žydėjimo periodu – vasarą.

Vaistas nuospaudoms

Liaudiškas ir veiksmingas kelyje įgytų nuospaudų šalinimo būdas – kiaulpienių kompresas. Susmulkinkite lapus ir žiedus, išspauskite sultis, jomis įmirkykite bintą ar marlę ir nakčiai apriškite nuospaudas. Ryte jos bus minkštos arba išvis pranykę. Jeigu norite dar labiau pagydyti kelionės metu nuvargstančią galūnių odą arba nutrynimus ant sprando nuo sunkios kuprinės – patepkite pažeistas vietas medetkų arba ramunėlių sultimis, nuoviru ar tinktūra. Pastarąsias vaistažoles galima rasti Lietuvoje, auginamas darželiuose, kartais tiesiog augančias laukinėje gamtoje, arba pirkti jau paruoštas vartojimui vaistinėse.

+5
+6 -1
  • Vaistažolės
  • Vaistažolių arbatos
  • Vaistažolių rinkimas
  • Vaistinės
  • Namų vaistinėlė

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *