Skaistenių lapai

+6
+8 -2


Grupė: Dermatologiniai susirgimai, Kvėpavimo sistemai, Nervų sistemai, Nuo skausmo, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Vaistinis skaistenis (lot. Tanacetum parthenium) – tai astrinių šeimai priklausantis, daugiametis (tačiau Lietuvoje sėjamas kaip vienmetis), iki 60 centimetrų užaugti galintis žolinis augalas. Skaistenis turi vertikaliai augantį stiebelį, panašų į ramunės. Lapai apaugę plaukeliais, kiaušinio formos, susidedantys iš kelių porų lapelių. Žiedai turi geltoną viduriuką ir daug baltų (gali būti ir rausvų), nedidukų, liežuviškų vainiklapių. Žiedai telkiasi į skėčio formos šluoteles.

Augalai sužydi praėjus keliems mėnesiams nuo sudygimo ir žydi porą mėnesių (paprastai gegužės–birželio mėnesiais), dauginasi sėklomis.

Skaistenis Lietuvoje natūraliai neauga, bet gali būti auginamas vazonėliuose namuose, darželiuose, soduose. Jis mėgsta tiek saulę, tiek dalinį pavėsį, nėra reiklus dirvožemiams, tačiau per daug šlapių vietų nemėgsta.

Veikliosios skaistenių medžiagos:

 • karčiosios medžiagos,
 • eteriniai aliejai,
 • tanetinas,
 • sekvisterpeno laktono partenolidas.
   

Gydomosios skaistenio savybės

Skaistenių lapai yra naudojami liaudies medicinoje. Jie pasižymi uždegimus slopinančiomis ir skausmus malšinančiomis savybėmis, todėl yra tinkami:

 • migreniniams ir kraujagyslinės kilmės galvos skausmams malšinti;
 • menstruaciniams skausmams slopinti;
 • aukštai temperatūrai mažinti;
 • sudirgusiai odai raminti;
 • virškinamojo trakto sutrikimams gydyti;
 • bronchinės astmos ir artrito simptomams malšinti.
   

Skaistenio preparatų nerekomenduojama vartoti nėščioms ir žindančioms moterims, taip pat vartojančiosioms hormonines kontraceptines tabletes.

Nerekomenduojama augalo preparatų vartoti ilgiau nei 4 mėnesius be pertraukos. Jeigu pasireiškia alergijos požymių, vartojimą reikia nutraukti.

Skaistenių lapai. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti renkama ant žemės auganti skaistenio dalis – žolė ir lapai. Juos rinkti reikėtų augalo žydėjimo metu. Surinktas žoles džiovinti gerai vėdinamoje ir nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje.

Skaistenių lapų antpilo paruošimas. Stikline verdančio vandens užpilti vieną gramą džiovintų skaistenio lapų, palaikyti kelias minutes ir nukošti. Rekomenduojama išgerti po porą puodelių per dieną. Toks antpilas tinkamas turintiesiems virškinamojo trakto sutrikimų.

Tinktūros paruošimas. Reikės: 25 laipsnių stiprumo alkoholio ir džiovintų skaistenio lapų. Sumaišyti 5 dalis alkoholio ir 2 dalis lapų. Šios tinktūros įlašinti 20 lašų į virintą vandenį ir gerti po valgio, porą kartų per dieną.

Prieš vartojant skaistenio preparatus, rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *