Endometriozė

+5
+5 -0

Endometriozė – tai skausminga liga, kai gimdos gleivinės audinys – endometras – ima augti kitose kūno vietose (dažniausiai kiaušidėse, žarnose ar dubens organų audiniuose). Endometrinis audinys funkcionuoja kaip normalus endometras, t.y. veša ir kraujuoja per kiekvieną menstruacinį ciklą. Tačiau, kadangi endometrinis audinys netinkamoje vietoje neturi pro kur pašalinti kraujo, viskas kaupiasi ir, pavyzdžiui, kiaušidėse susiformuoja cistos.

Tiksli endometriozės priežastis nėra aiški, tačiau žinoma keletas paaiškinimų: retrogradinės menstruacijos (menstruacijų kraujas su endometro ląstelėmis teka per kiaušintakius į pilvo ertmę, vietoj to, kad tekėtų pro makštį iš organizmo; tokios atkeliavusios endometro ląstelės lieka pilvo ertmėje, pradeda augti ir formuoja audinį), embrioninių ląstelių augimas (ląstelės, išklojančios pilvo ir dubens ertmes yra kilusios iš embrioninių ląstelių, kurios gali diferencijuotis į bet kokio kito tipo ląsteles, pavyzdžiui, endometro), operacinio rando implantavimas (po operacijos, pavyzdžiui, gimdos pašalinimo, endometro ląstelės gali prisitvirtinti prie operacinio pjūvio), endometro ląstelių transportavimasis (su krauju arba limfa ląstelės gali patekti į kitas organizmo vietas), imuninės sistemos sutrikimai (kai organizmas nebesugeba atpažinti ir sunaikinti endometro ląstelių, augančių už gimdos ribų).

Skiriama keletas rizikos faktorių, kurie gali paskatinti endometriozės atsiradimą, tai yra: negimdžiusios moterys, šeiminis polinkis, ankstyvos ir dažnos menstruacijos, medicininė būklė, kai sutrikdomas menstruacinio kraujo ištekėjimas (pavyzdžiui, akla mergystės plėvė), buvusios dubens infekcijos, gimdos anomalijos (pavyzdžiui, dviragė gimda).

Endometriozė dažniausiai išsivysto praėjus keliems metams po mėnesinių pradžios, o ligos požymiai laikinai baigiasi tapus nėščiai ir po menopauzės (nebent vartojami estrogeno preparatai).

Endometriozė. Simptomai

Pirmasis endometriozės simptomas – dubens skausmas, dažniausiai susijęs su mėnesinėmis. Nors daugelis moterų įprastai menstruacijų periodu patiria pilvo ir dubens spazmus, tačiau sergančios endometrioze tą skausmą apibūdina kaip stipresnį nei įprastas, kaskart vis stiprėjantį.

Kiti dažniausi simptomai yra: skausmingos mėnesinės (dismenorėja), skausminga lytinė sueitis, skausmingas tuštinimasis ir šlapinimasis, stiprus kraujavimas (pasikartojančios stipresnės nei įprastai mėnesinės su gausiu kraujavimu arba kraujavimas tarp mėnesinių – menometroragija), nevaisingumas. Taip pat gali būti silpnumas, galvos svaigimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pykinimas.

Kartais endometriozė sumaišoma su kitomis būklėmis, kurios sukelia dubens skausmus. Tokios ligos – uždegiminė dubens liga, kiaušidžių cistos arba dirgliosios žarnos sindromas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *