Endometriozė

+3

Endometriozė – tai skausminga liga, kai gimdos gleivinės audinys – endometras – ima augti kitose kūno vietose (dažniausiai kiaušidėse, žarnose ar dubens organų audiniuose). Endometrinis audinys funkcionuoja kaip normalus endometras, t.y. veša ir kraujuoja per kiekvieną menstruacinį ciklą. Tačiau, kadangi endometrinis audinys netinkamoje vietoje neturi pro kur pašalinti kraujo, viskas kaupiasi ir, pavyzdžiui, kiaušidėse susiformuoja cistos.

Tiksli endometriozės priežastis nėra aiški, tačiau žinoma keletas paaiškinimų: retrogradinės menstruacijos (menstruacijų kraujas su endometro ląstelėmis teka per kiaušintakius į pilvo ertmę, vietoj to, kad tekėtų pro makštį iš organizmo; tokios atkeliavusios endometro ląstelės lieka pilvo ertmėje, pradeda augti ir formuoja audinį), embrioninių ląstelių augimas (ląstelės, išklojančios pilvo ir dubens ertmes yra kilusios iš embrioninių ląstelių, kurios gali diferencijuotis į bet kokio kito tipo ląsteles, pavyzdžiui, endometro), operacinio rando implantavimas (po operacijos, pavyzdžiui, gimdos pašalinimo, endometro ląstelės gali prisitvirtinti prie operacinio pjūvio), endometro ląstelių transportavimasis (su krauju arba limfa ląstelės gali patekti į kitas organizmo vietas), imuninės sistemos sutrikimai (kai organizmas nebesugeba atpažinti ir sunaikinti endometro ląstelių, augančių už gimdos ribų).

Skiriama keletas rizikos faktorių, kurie gali paskatinti endometriozės atsiradimą, tai yra: negimdžiusios moterys, šeiminis polinkis, ankstyvos ir dažnos menstruacijos, medicininė būklė, kai sutrikdomas menstruacinio kraujo ištekėjimas (pavyzdžiui, akla mergystės plėvė), buvusios dubens infekcijos, gimdos anomalijos (pavyzdžiui, dviragė gimda).

Endometriozė dažniausiai išsivysto praėjus keliems metams po mėnesinių pradžios, o ligos požymiai laikinai baigiasi tapus nėščiai ir po menopauzės (nebent vartojami estrogeno preparatai).

Endometriozė. Simptomai

Pirmasis endometriozės simptomas – dubens skausmas, dažniausiai susijęs su mėnesinėmis. Nors daugelis moterų įprastai menstruacijų periodu patiria pilvo ir dubens spazmus, tačiau sergančios endometrioze tą skausmą apibūdina kaip stipresnį nei įprastas, kaskart vis stiprėjantį.

Kiti dažniausi simptomai yra: skausmingos mėnesinės (dismenorėja), skausminga lytinė sueitis, skausmingas tuštinimasis ir šlapinimasis, stiprus kraujavimas (pasikartojančios stipresnės nei įprastai mėnesinės su gausiu kraujavimu arba kraujavimas tarp mėnesinių – menometroragija), nevaisingumas. Taip pat gali būti silpnumas, galvos svaigimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pykinimas.

Kartais endometriozė sumaišoma su kitomis būklėmis, kurios sukelia dubens skausmus. Tokios ligos – uždegiminė dubens liga, kiaušidžių cistos arba dirgliosios žarnos sindromas.

Endometriozė. Ligos eiga

Gimdos vidus yra išklotas audinio – endometro sluoksniu. Kiekvieną mėnesį kraujyje padaugėja hormonų, kurie skatina endometrą vešėti ir pasiruošti priimti apvaisintą kiaušinėlį. Jeigu moteris apvaisinama, embrionas prilimpa prie endometro ir pradeda augti, tačiau jei kiaušinėlis neapvaisinamas, endometras ima luptis, kraujuoja. Sergant endometrioze audinio implantai kitose kūno vietose taip pat funkcionuoja, bet nesant galimybės kraujui nutekėti, tie implantai paburksta, patinsta, pradeda skaudėti.

Pagrindinė endometriozės komplikacija – nevaisingumas. Naujai gyvybei užsimegzti reikia, kad kiaušialąstė iš kiaušidžių patektų į kiaušintakius, kur būtų apvaisinama spermatozoido ir galėtų patekusi į gimdą prisitvirtinti prie endometro, tačiau endometriozės metu gali užakti kiaušintakiai. Tuomet kiaušinėlis nekeliaus kiaušintakiais ir nebus apvaisintas.

Kita endometriozės pasekmė – kiaušidžių vėžys, tačiau rizika šios ligos išsivystymui yra nedidelė.

Endometriozė. Diagnostika

Siekiant diferencijuoti ir diagnozuoti endometriozę, gydytojas turi surinkti išsamią ligos anamnezę ir atlikti fizinį ištyrimą. Gydytojas paprašo apibūdinti simptomus, nusakyti kada jie prasidėjo, kur skauda ir kas juos numalšina.

Tuomet atliekamas fizinis ištyrimas: gydytojas čiuopia visą pilvo ir dubens sritį, ieškodamas anomalijų, pavyzdžiui, cistų ar randų.

Čiuopiant sudėtinga aptikti mažas endometro sankaupas, todėl taikomas ultragarsinis tyrimas (paprastas arba transvaginalinis). Vis dėlto šis tyrimas tiksliai nenurodo endometriozės, bet galima pastebėti dėl šios ligos atsiradusias kiaušidžių cistas.

Norint įsitikinti dėl endometriozės diagnozės, gydytojas siunčia pas chirurgą, kuris apžiūri pilvo ertmę iš vidaus atlikdamas laparoskopinę procedūrą. Chirurgas padaro mažą pjūvį prie bambos ir pro tą pjūvį įveda laparoskopą su optine įranga ir ieško endometriozės židinių.

Jeigu gydytojas čiuopdamas pilvą jaučia patologines mases, tai gali būti kiaušidžių cistos ar kitos problemos. Tokiu atveju atliekamas transvaginalinis ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija arba magnetinio rezonanso tyrimas.

Endometriozė. Gydymas

Gydymo kryptys yra keturios: skausmo malšinimas, ligos progresavimo stabdymas, operacinis gydymas, gimdos pašalinimas. Gydymo strategija pasirenkama atsižvelgiant į paciento amžių, simptomų intensyvumą, vaisingumo poreikį ateityje.

Moterys, kurios vaikų turėti nenori, o liga progresuoja lėtai, gali reguliariai kas 6-12 mėnesių tirtis dėl endometriozės eigos. Gydytojas rekomenduoja skausmą malšinančius vaistus simptomams švelninti. Galima skirti ir hormonų terapiją, kuri panaikina skausmą: hormoninis gydymas sulėtina organizmo hormonų koncentracijų kitimus, endometro implantų vešėjimą.

Jeigu moteris, serganti endometrioze, siekia turėti vaikų, taikomas konservatyvus operacinis gydymas, kai pašalinama kiek įmanoma daugiau endometro implantų židinių.

Sudėtingais ligos atvejais taikoma gimdos pašalinimo operacija – histerektomija. Tačiau ši procedūra be kiaušidžių pašalinimo gali būti neefektyvi, nes moteriškas lytinis hormonas estrogenas, kuris gaminamas kiaušidėse, stimuliuos likusių endometro implantų vešėjimą organizme.

Endometriozė. Profilaktika

Nors endometriozės išvengti neįmanoma, tačiau kontraceptinių preparatų vartojimas gali pristabdyti ligos progresavimą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24