Endometriozė

+3

Endometriozė – tai skausminga liga, kai gimdos gleivinės audinys – endometras – ima augti kitose kūno vietose (dažniausiai kiaušidėse, žarnose ar dubens organų audiniuose). Endometrinis audinys funkcionuoja kaip normalus endometras, t.y. veša ir kraujuoja per kiekvieną menstruacinį ciklą. Tačiau, kadangi endometrinis audinys netinkamoje vietoje neturi pro kur pašalinti kraujo, viskas kaupiasi ir, pavyzdžiui, kiaušidėse susiformuoja cistos.

Tiksli endometriozės priežastis nėra aiški, tačiau žinoma keletas paaiškinimų: retrogradinės menstruacijos (menstruacijų kraujas su endometro ląstelėmis teka per kiaušintakius į pilvo ertmę, vietoj to, kad tekėtų pro makštį iš organizmo; tokios atkeliavusios endometro ląstelės lieka pilvo ertmėje, pradeda augti ir formuoja audinį), embrioninių ląstelių augimas (ląstelės, išklojančios pilvo ir dubens ertmes yra kilusios iš embrioninių ląstelių, kurios gali diferencijuotis į bet kokio kito tipo ląsteles, pavyzdžiui, endometro), operacinio rando implantavimas (po operacijos, pavyzdžiui, gimdos pašalinimo, endometro ląstelės gali prisitvirtinti prie operacinio pjūvio), endometro ląstelių transportavimasis (su krauju arba limfa ląstelės gali patekti į kitas organizmo vietas), imuninės sistemos sutrikimai (kai organizmas nebesugeba atpažinti ir sunaikinti endometro ląstelių, augančių už gimdos ribų).

Skiriama keletas rizikos faktorių, kurie gali paskatinti endometriozės atsiradimą, tai yra: negimdžiusios moterys, šeiminis polinkis, ankstyvos ir dažnos menstruacijos, medicininė būklė, kai sutrikdomas menstruacinio kraujo ištekėjimas (pavyzdžiui, akla mergystės plėvė), buvusios dubens infekcijos, gimdos anomalijos (pavyzdžiui, dviragė gimda).

Endometriozė dažniausiai išsivysto praėjus keliems metams po mėnesinių pradžios, o ligos požymiai laikinai baigiasi tapus nėščiai ir po menopauzės (nebent vartojami estrogeno preparatai).

Endometriozė. Simptomai

Pirmasis endometriozės simptomas – dubens skausmas, dažniausiai susijęs su mėnesinėmis. Nors daugelis moterų įprastai menstruacijų periodu patiria pilvo ir dubens spazmus, tačiau sergančios endometrioze tą skausmą apibūdina kaip stipresnį nei įprastas, kaskart vis stiprėjantį.

Kiti dažniausi simptomai yra: skausmingos mėnesinės (dismenorėja), skausminga lytinė sueitis, skausmingas tuštinimasis ir šlapinimasis, stiprus kraujavimas (pasikartojančios stipresnės nei įprastai mėnesinės su gausiu kraujavimu arba kraujavimas tarp mėnesinių – menometroragija), nevaisingumas. Taip pat gali būti silpnumas, galvos svaigimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pykinimas.

Kartais endometriozė sumaišoma su kitomis būklėmis, kurios sukelia dubens skausmus. Tokios ligos – uždegiminė dubens liga, kiaušidžių cistos arba dirgliosios žarnos sindromas.

Endometriozė. Ligos eiga

Gimdos vidus yra išklotas audinio – endometro sluoksniu. Kiekvieną mėnesį kraujyje padaugėja hormonų, kurie skatina endometrą vešėti ir pasiruošti priimti apvaisintą kiaušinėlį. Jeigu moteris apvaisinama, embrionas prilimpa prie endometro ir pradeda augti, tačiau jei kiaušinėlis neapvaisinamas, endometras ima luptis, kraujuoja. Sergant endometrioze audinio implantai kitose kūno vietose taip pat funkcionuoja, bet nesant galimybės kraujui nutekėti, tie implantai paburksta, patinsta, pradeda skaudėti.

Pagrindinė endometriozės komplikacija – nevaisingumas. Naujai gyvybei užsimegzti reikia, kad kiaušialąstė iš kiaušidžių patektų į kiaušintakius, kur būtų apvaisinama spermatozoido ir galėtų patekusi į gimdą prisitvirtinti prie endometro, tačiau endometriozės metu gali užakti kiaušintakiai. Tuomet kiaušinėlis nekeliaus kiaušintakiais ir nebus apvaisintas.

Kita endometriozės pasekmė – kiaušidžių vėžys, tačiau rizika šios ligos išsivystymui yra nedidelė.

Endometriozė. Diagnostika

Siekiant diferencijuoti ir diagnozuoti endometriozę, gydytojas turi surinkti išsamią ligos anamnezę ir atlikti fizinį ištyrimą. Gydytojas paprašo apibūdinti simptomus, nusakyti kada jie prasidėjo, kur skauda ir kas juos numalšina.

Tuomet atliekamas fizinis ištyrimas: gydytojas čiuopia visą pilvo ir dubens sritį, ieškodamas anomalijų, pavyzdžiui, cistų ar randų.

Čiuopiant sudėtinga aptikti mažas endometro sankaupas, todėl taikomas ultragarsinis tyrimas (paprastas arba transvaginalinis). Vis dėlto šis tyrimas tiksliai nenurodo endometriozės, bet galima pastebėti dėl šios ligos atsiradusias kiaušidžių cistas.

Norint įsitikinti dėl endometriozės diagnozės, gydytojas siunčia pas chirurgą, kuris apžiūri pilvo ertmę iš vidaus atlikdamas laparoskopinę procedūrą. Chirurgas padaro mažą pjūvį prie bambos ir pro tą pjūvį įveda laparoskopą su optine įranga ir ieško endometriozės židinių.

Jeigu gydytojas čiuopdamas pilvą jaučia patologines mases, tai gali būti kiaušidžių cistos ar kitos problemos. Tokiu atveju atliekamas transvaginalinis ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija arba magnetinio rezonanso tyrimas.

Endometriozė. Gydymas

Gydymo kryptys yra keturios: skausmo malšinimas, ligos progresavimo stabdymas, operacinis gydymas, gimdos pašalinimas. Gydymo strategija pasirenkama atsižvelgiant į paciento amžių, simptomų intensyvumą, vaisingumo poreikį ateityje.

Moterys, kurios vaikų turėti nenori, o liga progresuoja lėtai, gali reguliariai kas 6-12 mėnesių tirtis dėl endometriozės eigos. Gydytojas rekomenduoja skausmą malšinančius vaistus simptomams švelninti. Galima skirti ir hormonų terapiją, kuri panaikina skausmą: hormoninis gydymas sulėtina organizmo hormonų koncentracijų kitimus, endometro implantų vešėjimą.

Jeigu moteris, serganti endometrioze, siekia turėti vaikų, taikomas konservatyvus operacinis gydymas, kai pašalinama kiek įmanoma daugiau endometro implantų židinių.

Sudėtingais ligos atvejais taikoma gimdos pašalinimo operacija – histerektomija. Tačiau ši procedūra be kiaušidžių pašalinimo gali būti neefektyvi, nes moteriškas lytinis hormonas estrogenas, kuris gaminamas kiaušidėse, stimuliuos likusių endometro implantų vešėjimą organizme.

Endometriozė. Profilaktika

Nors endometriozės išvengti neįmanoma, tačiau kontraceptinių preparatų vartojimas gali pristabdyti ligos progresavimą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25