Erkinis encefalitas

+1

Erkinis encefalitas, tai yra virusinė žmogaus nervų sistemos infekcija. Nors pačios infekcijos pavadinimas nurodo, jog ligos pagrindas yra encefalitas, tačiau pagrindinė erkinio encefalito ligos forma yra meningitas (smegenų dangalų uždegimas). Kiek rečiau pasitaiko meningoencefalitas (meninigtas kartu su galvos smegenų audinio uždegimu), dar rečiau pasitaiko sunkiausia forma - meningoencefalomielitas (meningitas su encefalitu ir nugaros smegenų uždegimu).

Erkinį encefalitą sukelia erkinio encefalito virusas. Yra išskiriami trys šio viruso tipai: rytinis, vakarinis, sibirinis. Lietuvoje galima aptikti visų 3 tipų erkinio encefalito virusų.

Erkinio encefalito virusą žmonėms perneša erkės. Lietuvoje – Ixodes ricinus. Šios erkės yra aktyvios nuo balandžio iki lapkričio mėnesio. Pagrindinis erkinio encefalito viruso šeimininkas yra smulkūs graužikai, nuo kurių erkės ir užsikrečia virusu, kurį vėliau perduoda žmogui.

Yra aprašyta atvejų, kai žmonės užsikrečia erkiniu encefalitu gerdami nevirintą ožkų, karvių pieną

Erkinis encefalitas. Simptomai

Po erkės įsisiurbimo, besimptomis periodas tęsiasi maždaug 1-2 savaites. Po šio periodo, prasideda pirmoji ligos fazė. Pirmosios fazės metu pakyla temperatūra, atsiranda nuovargis, raumenų skausmas, nenoras valgyti, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas. Ši ligos fazė tęsiasi apie 2-4 dienas ir po jos seka pagerėjimas, kuris trunka ~8 dienas. 20-30% erkiniu encefalitu užsikrėtusių ligonių pereina į antrąją ligos fazę – centrinės nervų sistemos pažeidimo fazę. Didžioji dalis užsikrėtusiųjų pasveiksta jau po pirmosios fazės.

Centrinės nervų sistemos pažeidimo fazė dažniausiai pasireiškia meningitu (karščiavimas, galvos skausmas, sprando raumenų sąstingis, pykinimas, vėmimas). Rečiau gali pasireikšti meningoencefalitu (pasireiškia meningito simptomai kartu su sutrikusia sąmone, gali atsirasti traukuliai, sutrikti pusiausvyra, kalba, nusilpsti raumenys, atsirasti rankų drebėjimas). Rečiausiai pasitaikanti forma – meningoencefalomielitas, jos metu pažeidžiamos ne tik galvos, bet ir nugaros smegenys. Šalia aukščiau išvardintų simptomų, atsiranda rankų paralyžiai, sumažėja rankų raumenų masė..

Erkinis encefalitas. Ligos eiga

Kaip jau minėta, du trečdaliai užsikrėtusiųjų erkinio encefalito virusu pasveiksta jau po pirmosios ligos fazės. Jei liga pereina į centrinės nervų sistemos pažeidimų stadiją, ligos eiga ir baigtys gali būti labai įvairios. Pasireiškus tik meningitui, ligoniai, dažniausiai, pasveiksta be jokių liekamųjų reiškinių.

Kitais atvejais sveikimas gali užtrukti ilgai – nuo trijų mėnesių iki metų. Neretai būna, kad ligoniui persirgus erkiniu encefalitu, visą gyvenimą išlieka liekamieji reiškiniai po ligos: labilios emocijos, koncentracijos sutrikimas, rankų drebėjimas, sutrikusi pusiausvyra, kalba.

~1-2 % erkinio encefalito atvejų gali baigtis mirtimi. Mirtis dažniausiai ištinka praėjus 5-7 dienoms nuo neurologinių simptomų pradžios.

Erkinis encefalitas. Diagnostika

Erkinis encefalitas įtariamas, jei pacientas nurodo neseniai įsisiurbusią erkę, taip pat, įtarimai sustiprėja, jei pacientas nupasakoja tipišką dvibangį karščiavimą (antra banga prasideda praėjus maždaug 8 dienoms po pirmosios karščiavimo bangos), būdingą erkiniam encefalitui.

Lietuvoje, patvirtinti erkiniam encefalitui, naudojamas specialus ELISA tyrimas, kuris kraujyje ar smegenų skystyje nustato specifinius antikūnus, nukreiptus prieš erkinio encefalito virusą.

Taip pat, gali būti atliekama juosmeninė punkcija (ieškoma uždegimo rodiklių smegenų skystyje), bendras kraujo tyrimas.

Neurovizualiniai tyrimai (kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija) gali būti atliekami, norint nustatyti encefalitą..

Erkinis encefalitas. Gydymas

Jei pacientui, užsikrėtusiam erkiniu encefalitu, pasireiškia tik pirma ligos fazė, jokio gydymo nereikia, liga greit praeina savaime.

Atsiradus antrajai ligos fazei, gydymas gali būti tik simptominis, nes dar nėra išrasta jokio gydymo, nukreipto tiesiogiai prieš ligos sukėlėją.

Esant centrinės nervų sistemos pažeidimų stadijai, žmogus guldomas į ligoninę, kur gauna intravenines skysčių infuzijas, užtikrinamas kvėpavimas. Atsiradus traukuliams, duodama prieštraukulinių vaistų.

Erkinis encefalitas. Profilaktika

Esant vietovėje, kur yra erkių, reikia naudoti repelentus, atbaidančius erkes. Dėvėti tinkamus drabužius – šviesius (kad matytųsi erkės), su gobtuvu, ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes.

Lietuvoje yra prieinama speciali 3 dozių vakcina nuo erkinio encefalito. Ja rekomenduojama skiepytis prieš erkių sezoną.

 

Kita informacija:

Pirmieji erkinio encefalito atvejai yra aprašomi XX a. trečiajame dešimtmetyje, kuomet H. Schneider apibūdino nežinomos kilmės meningitą, besikartojantį pavasarį ir vasarą. Ketvirtajame dešimtmetyje buvo nustatyta, kad erkinio encefalito virusą perneša erkės.

Manoma, kad erkinio encefalito virusu kasmet užsikrečia apie 11 000 žmonių Rusijoje ir daugiau nei 3000 žmonių Europoje. Lietuvoje per metus registruojama apie 500 erkinio encefalito atvejų, nors manoma, kad erkiniu encefalitu užsikrečia daugiau žmonių, nei būna nustatyta.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25