Erkinis encefalitas

+1

Erkinis encefalitas, tai yra virusinė žmogaus nervų sistemos infekcija. Nors pačios infekcijos pavadinimas nurodo, jog ligos pagrindas yra encefalitas, tačiau pagrindinė erkinio encefalito ligos forma yra meningitas (smegenų dangalų uždegimas). Kiek rečiau pasitaiko meningoencefalitas (meninigtas kartu su galvos smegenų audinio uždegimu), dar rečiau pasitaiko sunkiausia forma - meningoencefalomielitas (meningitas su encefalitu ir nugaros smegenų uždegimu).

Erkinį encefalitą sukelia erkinio encefalito virusas. Yra išskiriami trys šio viruso tipai: rytinis, vakarinis, sibirinis. Lietuvoje galima aptikti visų 3 tipų erkinio encefalito virusų.

Erkinio encefalito virusą žmonėms perneša erkės. Lietuvoje – Ixodes ricinus. Šios erkės yra aktyvios nuo balandžio iki lapkričio mėnesio. Pagrindinis erkinio encefalito viruso šeimininkas yra smulkūs graužikai, nuo kurių erkės ir užsikrečia virusu, kurį vėliau perduoda žmogui.

Yra aprašyta atvejų, kai žmonės užsikrečia erkiniu encefalitu gerdami nevirintą ožkų, karvių pieną

Erkinis encefalitas. Simptomai

Po erkės įsisiurbimo, besimptomis periodas tęsiasi maždaug 1-2 savaites. Po šio periodo, prasideda pirmoji ligos fazė. Pirmosios fazės metu pakyla temperatūra, atsiranda nuovargis, raumenų skausmas, nenoras valgyti, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas. Ši ligos fazė tęsiasi apie 2-4 dienas ir po jos seka pagerėjimas, kuris trunka ~8 dienas. 20-30% erkiniu encefalitu užsikrėtusių ligonių pereina į antrąją ligos fazę – centrinės nervų sistemos pažeidimo fazę. Didžioji dalis užsikrėtusiųjų pasveiksta jau po pirmosios fazės.

Centrinės nervų sistemos pažeidimo fazė dažniausiai pasireiškia meningitu (karščiavimas, galvos skausmas, sprando raumenų sąstingis, pykinimas, vėmimas). Rečiau gali pasireikšti meningoencefalitu (pasireiškia meningito simptomai kartu su sutrikusia sąmone, gali atsirasti traukuliai, sutrikti pusiausvyra, kalba, nusilpsti raumenys, atsirasti rankų drebėjimas). Rečiausiai pasitaikanti forma – meningoencefalomielitas, jos metu pažeidžiamos ne tik galvos, bet ir nugaros smegenys. Šalia aukščiau išvardintų simptomų, atsiranda rankų paralyžiai, sumažėja rankų raumenų masė..

Erkinis encefalitas. Ligos eiga

Kaip jau minėta, du trečdaliai užsikrėtusiųjų erkinio encefalito virusu pasveiksta jau po pirmosios ligos fazės. Jei liga pereina į centrinės nervų sistemos pažeidimų stadiją, ligos eiga ir baigtys gali būti labai įvairios. Pasireiškus tik meningitui, ligoniai, dažniausiai, pasveiksta be jokių liekamųjų reiškinių.

Kitais atvejais sveikimas gali užtrukti ilgai – nuo trijų mėnesių iki metų. Neretai būna, kad ligoniui persirgus erkiniu encefalitu, visą gyvenimą išlieka liekamieji reiškiniai po ligos: labilios emocijos, koncentracijos sutrikimas, rankų drebėjimas, sutrikusi pusiausvyra, kalba.

~1-2 % erkinio encefalito atvejų gali baigtis mirtimi. Mirtis dažniausiai ištinka praėjus 5-7 dienoms nuo neurologinių simptomų pradžios.

Erkinis encefalitas. Diagnostika

Erkinis encefalitas įtariamas, jei pacientas nurodo neseniai įsisiurbusią erkę, taip pat, įtarimai sustiprėja, jei pacientas nupasakoja tipišką dvibangį karščiavimą (antra banga prasideda praėjus maždaug 8 dienoms po pirmosios karščiavimo bangos), būdingą erkiniam encefalitui.

Lietuvoje, patvirtinti erkiniam encefalitui, naudojamas specialus ELISA tyrimas, kuris kraujyje ar smegenų skystyje nustato specifinius antikūnus, nukreiptus prieš erkinio encefalito virusą.

Taip pat, gali būti atliekama juosmeninė punkcija (ieškoma uždegimo rodiklių smegenų skystyje), bendras kraujo tyrimas.

Neurovizualiniai tyrimai (kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija) gali būti atliekami, norint nustatyti encefalitą..

Erkinis encefalitas. Gydymas

Jei pacientui, užsikrėtusiam erkiniu encefalitu, pasireiškia tik pirma ligos fazė, jokio gydymo nereikia, liga greit praeina savaime.

Atsiradus antrajai ligos fazei, gydymas gali būti tik simptominis, nes dar nėra išrasta jokio gydymo, nukreipto tiesiogiai prieš ligos sukėlėją.

Esant centrinės nervų sistemos pažeidimų stadijai, žmogus guldomas į ligoninę, kur gauna intravenines skysčių infuzijas, užtikrinamas kvėpavimas. Atsiradus traukuliams, duodama prieštraukulinių vaistų.

Erkinis encefalitas. Profilaktika

Esant vietovėje, kur yra erkių, reikia naudoti repelentus, atbaidančius erkes. Dėvėti tinkamus drabužius – šviesius (kad matytųsi erkės), su gobtuvu, ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes.

Lietuvoje yra prieinama speciali 3 dozių vakcina nuo erkinio encefalito. Ja rekomenduojama skiepytis prieš erkių sezoną.

 

Kita informacija:

Pirmieji erkinio encefalito atvejai yra aprašomi XX a. trečiajame dešimtmetyje, kuomet H. Schneider apibūdino nežinomos kilmės meningitą, besikartojantį pavasarį ir vasarą. Ketvirtajame dešimtmetyje buvo nustatyta, kad erkinio encefalito virusą perneša erkės.

Manoma, kad erkinio encefalito virusu kasmet užsikrečia apie 11 000 žmonių Rusijoje ir daugiau nei 3000 žmonių Europoje. Lietuvoje per metus registruojama apie 500 erkinio encefalito atvejų, nors manoma, kad erkiniu encefalitu užsikrečia daugiau žmonių, nei būna nustatyta.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis
5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis Bloga nuotaika linkusi greitai pasėti sėklą mumyse ir išvešėti į didelį, galingą ir sunkiai išraunamą medį. Kartais slogumas visiškai nepastebimai tampa mūsų gyvenimo būdu. Nors sakoma, kad be liūdesio nežinotume, kas yra džiaugsmas, tačiau jokiais būdais negalime leisti šiam liūdesiui užsitęsti. Pati svarbiausia... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams
Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams Erekcijos sutrikimai susiję su nesugebėjimu pasiekti arba palaikyti erekcijos. Toks negalėjimas pasiekti ir (arba) išlaikyti varpos standumo lytinių santykių metu gali būti reguliarus arba dažnai pasikartojantis – tuomet galima įtarti erekcijos funkcijos sutrikimus. Retkarčiais taip gali nutikti bet kuriam vyrui, tačiau jei ši... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24