Erkinis encefalitas

+1

Erkinis encefalitas, tai yra virusinė žmogaus nervų sistemos infekcija. Nors pačios infekcijos pavadinimas nurodo, jog ligos pagrindas yra encefalitas, tačiau pagrindinė erkinio encefalito ligos forma yra meningitas (smegenų dangalų uždegimas). Kiek rečiau pasitaiko meningoencefalitas (meninigtas kartu su galvos smegenų audinio uždegimu), dar rečiau pasitaiko sunkiausia forma - meningoencefalomielitas (meningitas su encefalitu ir nugaros smegenų uždegimu).

Erkinį encefalitą sukelia erkinio encefalito virusas. Yra išskiriami trys šio viruso tipai: rytinis, vakarinis, sibirinis. Lietuvoje galima aptikti visų 3 tipų erkinio encefalito virusų.

Erkinio encefalito virusą žmonėms perneša erkės. Lietuvoje – Ixodes ricinus. Šios erkės yra aktyvios nuo balandžio iki lapkričio mėnesio. Pagrindinis erkinio encefalito viruso šeimininkas yra smulkūs graužikai, nuo kurių erkės ir užsikrečia virusu, kurį vėliau perduoda žmogui.

Yra aprašyta atvejų, kai žmonės užsikrečia erkiniu encefalitu gerdami nevirintą ožkų, karvių pieną

Erkinis encefalitas. Simptomai

Po erkės įsisiurbimo, besimptomis periodas tęsiasi maždaug 1-2 savaites. Po šio periodo, prasideda pirmoji ligos fazė. Pirmosios fazės metu pakyla temperatūra, atsiranda nuovargis, raumenų skausmas, nenoras valgyti, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas. Ši ligos fazė tęsiasi apie 2-4 dienas ir po jos seka pagerėjimas, kuris trunka ~8 dienas. 20-30% erkiniu encefalitu užsikrėtusių ligonių pereina į antrąją ligos fazę – centrinės nervų sistemos pažeidimo fazę. Didžioji dalis užsikrėtusiųjų pasveiksta jau po pirmosios fazės.

Centrinės nervų sistemos pažeidimo fazė dažniausiai pasireiškia meningitu (karščiavimas, galvos skausmas, sprando raumenų sąstingis, pykinimas, vėmimas). Rečiau gali pasireikšti meningoencefalitu (pasireiškia meningito simptomai kartu su sutrikusia sąmone, gali atsirasti traukuliai, sutrikti pusiausvyra, kalba, nusilpsti raumenys, atsirasti rankų drebėjimas). Rečiausiai pasitaikanti forma – meningoencefalomielitas, jos metu pažeidžiamos ne tik galvos, bet ir nugaros smegenys. Šalia aukščiau išvardintų simptomų, atsiranda rankų paralyžiai, sumažėja rankų raumenų masė..

Erkinis encefalitas. Ligos eiga

Kaip jau minėta, du trečdaliai užsikrėtusiųjų erkinio encefalito virusu pasveiksta jau po pirmosios ligos fazės. Jei liga pereina į centrinės nervų sistemos pažeidimų stadiją, ligos eiga ir baigtys gali būti labai įvairios. Pasireiškus tik meningitui, ligoniai, dažniausiai, pasveiksta be jokių liekamųjų reiškinių.

Kitais atvejais sveikimas gali užtrukti ilgai – nuo trijų mėnesių iki metų. Neretai būna, kad ligoniui persirgus erkiniu encefalitu, visą gyvenimą išlieka liekamieji reiškiniai po ligos: labilios emocijos, koncentracijos sutrikimas, rankų drebėjimas, sutrikusi pusiausvyra, kalba.

~1-2 % erkinio encefalito atvejų gali baigtis mirtimi. Mirtis dažniausiai ištinka praėjus 5-7 dienoms nuo neurologinių simptomų pradžios.

Erkinis encefalitas. Diagnostika

Erkinis encefalitas įtariamas, jei pacientas nurodo neseniai įsisiurbusią erkę, taip pat, įtarimai sustiprėja, jei pacientas nupasakoja tipišką dvibangį karščiavimą (antra banga prasideda praėjus maždaug 8 dienoms po pirmosios karščiavimo bangos), būdingą erkiniam encefalitui.

Lietuvoje, patvirtinti erkiniam encefalitui, naudojamas specialus ELISA tyrimas, kuris kraujyje ar smegenų skystyje nustato specifinius antikūnus, nukreiptus prieš erkinio encefalito virusą.

Taip pat, gali būti atliekama juosmeninė punkcija (ieškoma uždegimo rodiklių smegenų skystyje), bendras kraujo tyrimas.

Neurovizualiniai tyrimai (kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija) gali būti atliekami, norint nustatyti encefalitą..

Erkinis encefalitas. Gydymas

Jei pacientui, užsikrėtusiam erkiniu encefalitu, pasireiškia tik pirma ligos fazė, jokio gydymo nereikia, liga greit praeina savaime.

Atsiradus antrajai ligos fazei, gydymas gali būti tik simptominis, nes dar nėra išrasta jokio gydymo, nukreipto tiesiogiai prieš ligos sukėlėją.

Esant centrinės nervų sistemos pažeidimų stadijai, žmogus guldomas į ligoninę, kur gauna intravenines skysčių infuzijas, užtikrinamas kvėpavimas. Atsiradus traukuliams, duodama prieštraukulinių vaistų.

Erkinis encefalitas. Profilaktika

Esant vietovėje, kur yra erkių, reikia naudoti repelentus, atbaidančius erkes. Dėvėti tinkamus drabužius – šviesius (kad matytųsi erkės), su gobtuvu, ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes.

Lietuvoje yra prieinama speciali 3 dozių vakcina nuo erkinio encefalito. Ja rekomenduojama skiepytis prieš erkių sezoną.

 

Kita informacija:

Pirmieji erkinio encefalito atvejai yra aprašomi XX a. trečiajame dešimtmetyje, kuomet H. Schneider apibūdino nežinomos kilmės meningitą, besikartojantį pavasarį ir vasarą. Ketvirtajame dešimtmetyje buvo nustatyta, kad erkinio encefalito virusą perneša erkės.

Manoma, kad erkinio encefalito virusu kasmet užsikrečia apie 11 000 žmonių Rusijoje ir daugiau nei 3000 žmonių Europoje. Lietuvoje per metus registruojama apie 500 erkinio encefalito atvejų, nors manoma, kad erkiniu encefalitu užsikrečia daugiau žmonių, nei būna nustatyta.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +1 / 0 +1

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24