Laimo ligos padažnėjimas- kaip greičiau išsigydyti

Rugpjūčio 31, 2015
+8
+8 -0

Nuo balandžio iki lapkričio mėnesio – tai metas, o tiksliau pats pikas erkių platinamoms ligoms – Laimo ligai ir erkiniam encefalitui. Nuo pastarosios galima pasiskiepyti, o  Laimo liga kone dešimt kartų dažnesnė negu erkinis encefalitas ir vakcinos nuo šios ligos, deja, nėra… Laiku jos nenustačius ir nepradėjus gydyti, pasekmės gali būti labai skaudžios.

Erkės siaučia po visą Lietuvą

Lietuvoje beveik nėra vietų, kur nebūtų erkių. Jos dauginasi ir perneša ligas ne tik miškuose, bet ir priemiesčiuose, miesto parkuose ir vietovėse, kur gyvena žmonės.

Laimo liga – tai galvos bei nugaros smegenis pažeidžianti infekcija, kurią sukelia Borrelia rūšies bakterijos, kurias žmonėms perneša erkės.

Lietuvoje pasitaikančios erkės išvaizda primena mažą vorą, tačiau jų kūnas plokščias. Dauguma jų – įvairių rudų atspalvių.  Šių voragyvių įsisiurbimas neskausmingas, todėl jo nė nepajusite. Savo kūną, grįžus iš miško ar iškylos netoli jo, reikėtų apžiūrėti po šiltu dušu – tada įkandimas būna ryškiausias.

"...Laimo liga kone dešimt kartų dažnesnė negu erkinis encefalitas ir vakcinos nuo šios ligos, deja, nėra… Laiku jos nenustačius ir nepradėjus gydyti, pasekmės gali būti labai skaudžios."

Simptomai

Jei erkė įsisiurbė, kuo greičiau ją ištraukite! Kuo anksčiau erkė ištraukiama, nepažeidžiant pilvelio, tuo mažesnė tikimybė užsikrėsti. Kuo ilgiau erkė bus įsisiurbusi, tuo daugiau ligos sukėlėjų paklius į organizmą.

Vienas būdingiausių Laimo ligos požymių – raudona dėmė įkandimo vietoje. Iš pradžių, įsisiurbus erkei, oda natūraliai parausta, tačiau nedidelė dėmėlė, užsikrėtus Laimo liga, po kelių savaičių pradeda didėti ir gali pasiekti keliolikos ar kelių dešimčių centimetrų skersmenį. Iš karto gali pakilti temperatūra, varginti galvos ir raumenų skausmai, krėsti drebulys. Minėti simptomai būdingi pirmai Laimo ligos stadijai, o kitose stadijose jie sunkėja. Antros stadijos metu pažeidžiami sąnariai, nervų sistema, širdis bei kiti vidaus organai. Ligai perėjus į trečią stadiją atsiranda lėtiniai pažeidimai – artritas ar net demencija. Kad išvengtumėte sunkių pasekmių, būtina kuo skubiau po erkės įkandimo kreiptis į šeimos gydytoją arba po 2-4 savaičių nuo įkandimo neišėjus iš namų atlikti testą, skirtą Laimo ligai nustatyti. Jį galite atlikti bet kurioje stadijoje, kad pasitikrintumėte ar tai Laimo liga. Kuo anksčiau liga nustatoma ir pradedama gydyti, tuo mažiau pažeidžiamas organizmas.

Persirgus Laimo liga imunitetas neįgyjamas, šia liga galima susirgti pakartotinai.

Kaip ištraukti erkę

 Jei nėra galimybių pašalinti erkę gydymo įstaigoje, reikia pincetu (arba popieriaus gabalėliu) suimti erkę už galvos kuo arčiau odos ir truktelti. Pasistenkite nespausti erkės kūno, nes galite įšvirkšti ten esančius Laimo ligos sukėlėjus tiesiai į žaizdelę, taip pagreitindami ir pagerindami užkrato patekimą į organizmą. Ištraukę, įkandimo vietą patepkite dezinfekuojančiu tirpalu. Ištraukus įsisiurbusią erkę reikia save stebėti ne mažiau mėnesio. Pasijutus blogiau, nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kaip dar apsisaugoti

  • Būdami gamtoje ar sode, apykakles ir rankogalius prigluskite prie kūno, kelnes įkiškite į batus ar kojines. Atviras kūno vietas papurškite erkes atbaidančiu purškalu.
  • Pastoviai apžiūrinėkite save ir savo draugus, kad įsitikintumėte, jog niekas Jumis neropoja.
  • Grįžę iš miško, atidžiai apžiūrėkite savo kūną, gerai iššukuokite plaukus, išsimaudykite.

 Pasitikrinti galima ir namuose

 ,,Tik’Alert” – tai testas, įgijęs medikų pasitikėjimą daugelyje šalių ir šios srities sveikatos specialistų naudojamas daugiau kaip 10 metų. Šis testas skirtas nustatyti Borrelia sukeltą infekciją praėjus 2-4 sav. po įtariamo erkės įsisiurbimo. Jis išaiškina kraujyje cirkuliuojančius antikūnus, kovojančius su šiomis bacilomis. Testą atlikti galima bet kuriuo paros metu, tereikia vieno kraujo lašo ir rezultatas matomas jau po 10 minučių. Jeigu testo rezultatas teigiamas, tai reiškia, kad infekcija jau pradėjo vystytis. Pacientui kuo skubiau reikia kreiptis į gydytoją ir parodyti testo rezultatus. Pradėta gydyti pirmoje stadijoje, Laimo liga nėra pavojinga, tačiau laiku nepastebėta ji pasiekia antrą arba trečią stadiją ir pažeidžia svarbias organizmo sistemas.Testą galima įsigyti ,,Camelia“, ,,Levandų“, ,,Norfos“ ir ,,Gintarinė“ vaistinėse, o taip pat internetu:www.diagnostikostestai.lt, www.hiperfarma.lt, www.efarma.lt

Daugiau informacijos rasite paspaudę: Tik’Alert »

1 2
+8
+8 -0
  • Laimo liga
  • Erkinis encefalitas
  • Diagnostikos centrai
  • Ligų diagnostika

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *