Laimo liga

+5

Laimo liga, kitaip vadinama erkine sistemine borelioze, yra infekcinė liga, kurią sukelia borelijos – vingiuotosios bakterijos spirochetos. Ši liga pirmiausia pasireiškia specifiniu odos pažeidimu, vėliau galinčiu išplisti į skirtingus audinius ir organus, o vėliau negydant gali pereiti į lėtinę stadiją, kurios visiškai išgydyti yra nebeįmanoma.

Skirtinguose žemynuose Laimo ligą sukelia skirtingos borelijų rūšys. Europoje dažniausiai tai būna B. burgdorferi sensu stricto, B. garinii ir B. afzelii. Į žmogaus organizmą borelijos patenka iš įsisiurbusios erkės. Pačios erkės apsikrečia nuo kitų gyvūnų: paukščių, smulkiųjų graužikų, driežų, elnių, briedžių ir kitų gyvūnų (iš viso apie 200 rūšių).

Tikimybė apsikrėsti didėja, jei erkė išlieka įsisiurbusi ilgiau kaip 48 valandas. Svarbu prisiminti, jog ne kiekviena erkė nešioja borelijas. Ir net jei žmogui įsisiurbs erkė nešiotoja, jis nebūtinai susirgs Laimo liga. Dėl šios priežasties nėra būtina tirti visų ištrauktų erkių: net radus sukėlėją erkės organizme, žmogus gali likti neapsikrėtęs.

Laimo liga. Simptomai

Specifinis Laimo ligos požymis – migruojanti eritema. Tai neskausmingas odos paraudimas, ribotas ryškiu kraštu. Jo dydis dažniausiai būna daugiau kaip 5cm, bet gali siekti net 70cm. Paprastai pradžioje eritemos skersmuo didėja vėliau ji tampa žiedo formos, kraštas dar labiau ryškėja, tampa raudonos ar violetinės spalvos. Vidurys pradeda blykšti. Šitokį odos uždegimą kartais lydi karščiavimas >38°C, bendras silpnumas, raumenų skausmai. Toks odos pažeidimas trunka apie mėnesį. Pastebėjus odoje šitokią eritemą, reikia kuo skubiau kreiptis į gydytoją. 

 

Laimo liga. Ligos eiga

Inkubacinis Laimo ligos periodas (laikas nuo sukėlėjo patekimo į organizmą iki pirmųjų simptomų pasireiškimo) – 2-10 dienų po borelijomis apsikrėtusios erkės įkandimo. Erkės įkandimo vietoje atsiranda migruojanti eritema. Daugumai žmonių šis paraudimas praeina savaime dėl natūralaus imuninio atsako.

Negydomiems pacientams borelijos gali išplisti per kraują po visą organizmą. Paprastai tai atsitinka praėjus kelioms savaitėms ar keliems mėnesiams po borelijų patekimo į organizmą. Dažniausiai pažeidžiama kuri nors viena organų sistema, pvz., nervų sistema, širdis, sąnariai, oda, kartais akys. Nervų sistemos pažeidimai dažniausiai pasireiškia smegenų dangalų uždegimu (meningitu), skausmais ar paralyžiumi, kurių vieta priklauso nuo pažeistų nervinių šaknelių. Karščiuojama retai. Sąnarių pažeidimas pasireiškia uždegimu – artritu. Dažniausiai jis pasireiškia didžiuosiuose sąnariuose, pvz., kelio. Uždegiminis sąnarys būna skausmingas, patinęs, paraudęs, karštas. Kas dešimtam žmogui, kuriam Laimo liga pasireiškė artritu, išsivysto lėtinis artritas. Borelijoms pažeidus širdį dažniausiai pasireiškia ritmo sutrikimai, gali prasidėti širdies raumens uždegimas. Odos pažeidimas nustatomas aptikus daugybines eritemas. Akių pažeidimai itin reti.

Negydant išplitusios boreliozės, ji gali įgyti lėtinę eigą. Lėtinės eigos kriterijus – simptomų buvimas ilgiau kaip 6 mėnesius. Esant lėtiniam nervų sistemos pažeidimui, pasireiškia lėtinis encefalomielitas, kuriam būdingi judesių ir psichikos sutrikimai, arba lėtinė periferinė polineuropatija, kuriai būdingi jutimo sutrikimai tolimosiose galūnių dalyse. Lėtinis odos pažeidimas pasireiškia lėtiniu atrofiniu dermatitu, kuriam būdinga trumpa uždegiminė fazė ir po jos prasidedantis ilgas odos atrofijos (nykimo) periodas.

Laimo liga. Diagnostika

Diagnozuojant pirmos stadijos Laimo ligą užtenka išsamiai apklausti ir nuosekliai apžiūrėti pacientą. Esant antrai arba trečiai stadijai, gydytojas skiria tyrimus. Kraujyje gali būti padidėję uždegiminiai rodikliai (eritrocitų nusėdimo greitis, leukocitai). Pakitę rodikliai tyrimuose gali atspindėti įvairius organo ar organų sistemos pažeidimus. Pavyzdžiui, uždegiminiai rodikliai smegenų skystyje padidėja esant nervų sistemos pažeidimui, o sąnario skystyje – esant artritui. Ligai perėjus į lėtinę eigą, galima skirti ir kitokius tyrimus, pvz., sąnario rentgenogramoje matysis pakitimai ir destrukcija. Patikimai Laimo ligą įrodo tik serologiniai tyrimai. Jų metu kraujo serume, smegenų arba sąnariniame skystyje ieškoma specifinių antikūnų prieš borelijas. 

Laimo liga. Gydymas

Nors eritema, kaip ir dauguma kitų Laimo ligos požymių, gali praeiti savaime, labai svarbu vartoti antibiotikus. Jie ne tik greitina požymių išnykimą, bet ir apsaugo nuo ligos perėjimo į tolimesnes stadijas ar į lėtinę eigą. Parinkdamas antibiotikus, gydytojas visuomet atsižvelgia į ligos stadiją. Trečioje ligos stadijoje antibiotikai tik gerina paciento būklę, tačiau iki galo ligos išgydyti nebegali. 

Laimo liga. Profilaktika

Svarbiausias momentas Laimo ligos profilaktikoje – saugojimasis nuo erkės įsisiurbimo einant į gamtą. Tam galima naudoti įvairius purškalus ir repelentus. Galvą reikėtų apdengti skarele, kepure ar gobtuvu. Drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, rankogaliai ir kelnių klešnių apačios gerai prigludę prie odos.  Esant gamtoje vertėtų apžiūrėti savo odą kas kelias valandas. Radus įsisiurbusią erkę, ją reikia ištraukti kuo greičiau, geriausia per 48h. Tam reikėtų naudoti pincetą arba specialų erkių traukiklį. Reikia stengtis erkę suimti kuo arčiau odos. Ištraukus erkę per 36-72h profilaktikos tikslais galima išgerti vienkartinę 200mg antibiotiko dozę. 

Kita informacija

Kartą apsikrėtusios, erkės tampa borelijų nešiotojomis visam likusiam laikui. Borelijos gyvena erkės žarnyne. Erkei siurbiant žmogaus kraują, jos virškinimo sistema yra aktyvinama, tada borelijos migruoja į erkės seilių liaukas ir iš ten su seilėmis patenka į žmogaus odą.

Lietuvoje Laimo liga kasmet suserga apie 30-40 žmonių iš 100000 gyventojų. Šiuo metu sergamumas mažėja, nes didėja visuomenės dėmesys erkių pernešamoms ligoms, žmonės labiau saugosi.

 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25