Laimo liga

+5
+6 -1

Laimo liga, kitaip vadinama erkine sistemine borelioze, yra infekcinė liga, kurią sukelia borelijos – vingiuotosios bakterijos spirochetos. Ši liga pirmiausia pasireiškia specifiniu odos pažeidimu, vėliau galinčiu išplisti į skirtingus audinius ir organus, o vėliau negydant gali pereiti į lėtinę stadiją, kurios visiškai išgydyti yra nebeįmanoma.

Skirtinguose žemynuose Laimo ligą sukelia skirtingos borelijų rūšys. Europoje dažniausiai tai būna B. burgdorferi sensu stricto, B. garinii ir B. afzelii. Į žmogaus organizmą borelijos patenka iš įsisiurbusios erkės. Pačios erkės apsikrečia nuo kitų gyvūnų: paukščių, smulkiųjų graužikų, driežų, elnių, briedžių ir kitų gyvūnų (iš viso apie 200 rūšių).

Tikimybė apsikrėsti didėja, jei erkė išlieka įsisiurbusi ilgiau kaip 48 valandas. Svarbu prisiminti, jog ne kiekviena erkė nešioja borelijas. Ir net jei žmogui įsisiurbs erkė nešiotoja, jis nebūtinai susirgs Laimo liga. Dėl šios priežasties nėra būtina tirti visų ištrauktų erkių: net radus sukėlėją erkės organizme, žmogus gali likti neapsikrėtęs.

Laimo liga. Simptomai

Specifinis Laimo ligos požymis – migruojanti eritema. Tai neskausmingas odos paraudimas, ribotas ryškiu kraštu. Jo dydis dažniausiai būna daugiau kaip 5cm, bet gali siekti net 70cm. Paprastai pradžioje eritemos skersmuo didėja vėliau ji tampa žiedo formos, kraštas dar labiau ryškėja, tampa raudonos ar violetinės spalvos. Vidurys pradeda blykšti. Šitokį odos uždegimą kartais lydi karščiavimas >38°C, bendras silpnumas, raumenų skausmai. Toks odos pažeidimas trunka apie mėnesį. Pastebėjus odoje šitokią eritemą, reikia kuo skubiau kreiptis į gydytoją. 

 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *