Galvos ir kaklo srities vėžys

2

Galvos ir kaklo srities vėžys – galvos ir kaklo srityje pasitaikantys smegenų navikai.

Augliai pradeda vystytis, kai ląstelių genetinėje medžiagoje įvyksta tam tikros mutacijos ir sutrinka normalus ląstelių gyvybinis ciklas. Jos pradeda nenormaliai, nevaldomai augti ir daugintis.

Galvos smegenų navikai būna pirminiai – kilę iš smegenų audinio ir struktūrų, ir antriniai – metastazavę (išsisėję) į smegenis iš kitų organų.

Pirminiai smegenų navikai  gali būti kilę iš pačių smegenų audinio arba tam tikrų struktūrų – nervų, hipofizės (mažytės liaukos smegenyse, savo išskiriamais hormonais reguliuojančios daugelį organizmo funkcijų).

Pirminių smegenų auglių pavyzdžiai:

- akustinė neuroma (nervo auglys, dar vadinamas švanoma);
- ependimoma;
- ependimoblastoma;
- astrocitoma;
- meningioma;
- meduloblastoma;
- oligodendroglioma.

Antriniai smegenų navikai pasireiškia, kai iš naviko kurioje nors kūno dalyje piktybinės ląstelės kraujo arba limfos keliu pakliūva į smegenis. Į jas gali metastazuoti krūties, storosios žarnos, inkstų, plaučių vėžys, melanoma.

„Ar tikrai visuomet galime sąžiningai sau pasakyti – aš žinau, kas yra odos vėžys, ir nuo jo saugausi? “ 

Plačiau skaitykite čia:
Odos vėžys – pirmieji simptomai ir profilaktika » 


Rizikos faktoriai smegenų augliui išsivystyti:

- rasė (augliai dažnesni baltaodžiams);
- amžius (vyresni turi didesnę riziką susirgti);
- buvusi galvos srities apšvita;
- cheminės medžiagos;
- paveldimumas.

Galvos ir kaklo srities vėžys. Simptomai

Smegenų vėžio simptomai priklauso nuo auglio lokalizacijos, dydžio ir nuo to, kokias smegenų struktūras jis pažeidžia.

Bendrieji simptomai:

- naujai atsiradę arba seniau buvę, bet pakitusio pobūdžio galvos skausmai;
- nepaaiškinamas pykinimas ir vėmimas;
- regėjimo sutrikimai (pavyzdžiui, dvejinimasis akyse, matymas lyg per rūką, periferinio matymo sutrikimas);
- kurios nors galūnės jautrumo ar judrumo sutrikimas;
- pusiausvyros sutrikimai (pacientui darosi sunku išlaikyti pusiausvyrą);
- kalba gali sutrikti, pasidaryti neaiški;
- gali sutrikti aplinkos suvokimas, atsirasti elgesio pakitimų (netinkamas, lengvabūdiškas elgesys, kritiškumo praradimas);
- gali varginti traukuliai;
- klausos sutrikimai;
- gali sutrikti šlapinimosi ar tuštinimosi funkcijos, apsunkėti rijimas, varginti gausus seilėtekis.

Galvos ir kaklo srities vėžys. Ligos eiga

Ligos eiga priklauso nuo to, kurioje smegenų dalyje yra navikas, kokia auglio rūšis (skiriasi jų piktybiškumas). Vieni yra agresyvūs, greitai progresuoja, aiškios, ryškios simptomatikos, o kiti ilgesnį laiką gali išlikti nediagnozuoti, lėtai progresuoja.

Negydant galvos smegenų vėžio, gali išsivystyti tokios komplikacijos:

- silpnumas – gali atsirasti raumenų silpnumas, dėl kurio pasunkėja judesiai;
- regos sutrikimai – pradžioje gali tik dvejintis akyse, apsiblausti matymas, bet vėžiui progresuojant rega gali ir visai išnykti.
- klausos sutrikimai – nuo klausos susilpnėjimo iki visiško apkurtimo.

Galvos ir kaklo srities vėžys. Diagnostika

Ligos diagnostika remiasi apklausa ir apžiūra.

Apklausa – gydytojas išsiaiškina, kokie simptomai vargina ligonį, pagal juos gali įtarti, kuri smegenų dalis pažeista. Taip pat įvertinami rizikos veiksniai.

Apžiūra ir apčiuopa – atliekamas paciento neurologinis ištyrimas, per kurį vertinami refleksai, jutimai, judesiai.

Vizualiniai tyrimai – magnetinio rezonanso tyrimas, kompiuterinės tomografijos tyrimas. Jie skirti nustatyti tiksliai naviko lokalizacijai, išplitimui, kitų struktūrų peraugimui ir pažeidimui.

Biopsija – pats svarbiausias ir patikimiausias tyrimas diagnozuojant piktybinį auglį. Paimamas pakitusio audinio mėginys, kuris siunčiamas į laboratoriją ląstelių piktybiškumui ištirti.

Kiti tyrimai: elektroencefalografija (tyrimas, fiksuojantis smegenų elektrinius potencialus), akių dugno tyrimas.

Galvos ir kaklo srities vėžys. Gydymas

Parenkamas individualus gydymas atsižvelgiant į vėžio lokalizaciją, stadiją, kitų struktūrų pažeidimą, paciento amžių ir bendrą organizmo būklę.

Dažniausiai taikomas chirurginis gydymo būdas ir auglys radikaliai pašalinamas. Tačiau ne visada chirurginis gydymas tinka, nes navikas gali būti arti labai svarbių smegenų struktūrų ir kyla pavojus operuojant jas pažeisti.

Kartais chirurginis gydymas kombinuojamas su kitais gydymo metodais – chemoterapija (vaistais, naikinančiais vėžines ląsteles arba stabdančiais jų dauginimąsi) arba spinduline terapija (taikoma spinduliuotė, naikinanti navikinį audinį).

Taip pat gali būti skiriamas gydymas prieštraukuliniais vaistais.

Po gydymo ligonis stebimas gydytojų, kas pusę metų atliekami vizualiniai tyrimai siekiant išsiaiškinti, ar vėžys neatsinaujino.

Galvos ir kaklo srities vėžys. Profilaktika

Smegenų vėžio išvengti neįmanoma, galima tik bandyti pašalinti tam tikrus veiksnius, kurie, manoma, turi įtakos naviko atsiradimui. Tai – cheminių medžiagų poveikis, bereikalingos galvos srities apšvitos.

Susiję straipsniai

 • daktaras / 2017-06-09 02:37:05

  Koks smegenų navykas gali butu kakle?
  Ką jus čia malotė? Kodel dėl savo neišprusimo klaidinote lietuvaicius?
  Kodel kyšotės rašyti, apie tai, ką absoliučiai nesuprantotė?
  Anatomijos, terminologijos žynių - 0. Ensefalopatija.

 • Aurimas / 2013-12-16 15:20:35

  Prie to pačio apie kanapių aliejų:
  http://www.youtube.com/watch?v=0QBlvCPeMwc


  Ir dar pasidomėkit šituo dalyku. Azijoje jį laiko kaip vaistą. http://www.clinntans.com/
  Be to, yra kalbama, kad marihuana (specialiai pagaminas aliejus gydo vėžinius susirgimus, ir taip yra tikrai, tiesiog pasidomėkit)

  Ir apskritai, žmonės, gerbkit save, savo sveikatą ir kitus, ypač artimuosius. Geriau surasti auglį (vežį) smegenyse anksčiau, kai yra dar galimybių ką nors padaryti ir pakeisti, jį pagydyti. O ne delsti iki to momento, kai jau tikrai net Dievas nepades.

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24