Galvos ir kaklo srities vėžys

2

Galvos ir kaklo srities vėžys – galvos ir kaklo srityje pasitaikantys smegenų navikai.

Augliai pradeda vystytis, kai ląstelių genetinėje medžiagoje įvyksta tam tikros mutacijos ir sutrinka normalus ląstelių gyvybinis ciklas. Jos pradeda nenormaliai, nevaldomai augti ir daugintis.

Galvos smegenų navikai būna pirminiai – kilę iš smegenų audinio ir struktūrų, ir antriniai – metastazavę (išsisėję) į smegenis iš kitų organų.

Pirminiai smegenų navikai  gali būti kilę iš pačių smegenų audinio arba tam tikrų struktūrų – nervų, hipofizės (mažytės liaukos smegenyse, savo išskiriamais hormonais reguliuojančios daugelį organizmo funkcijų).

Pirminių smegenų auglių pavyzdžiai:

- akustinė neuroma (nervo auglys, dar vadinamas švanoma);
- ependimoma;
- ependimoblastoma;
- astrocitoma;
- meningioma;
- meduloblastoma;
- oligodendroglioma.

Antriniai smegenų navikai pasireiškia, kai iš naviko kurioje nors kūno dalyje piktybinės ląstelės kraujo arba limfos keliu pakliūva į smegenis. Į jas gali metastazuoti krūties, storosios žarnos, inkstų, plaučių vėžys, melanoma.

„Ar tikrai visuomet galime sąžiningai sau pasakyti – aš žinau, kas yra odos vėžys, ir nuo jo saugausi? “ 

Plačiau skaitykite čia:
Odos vėžys – pirmieji simptomai ir profilaktika » 


Rizikos faktoriai smegenų augliui išsivystyti:

- rasė (augliai dažnesni baltaodžiams);
- amžius (vyresni turi didesnę riziką susirgti);
- buvusi galvos srities apšvita;
- cheminės medžiagos;
- paveldimumas.

Galvos ir kaklo srities vėžys. Simptomai

Smegenų vėžio simptomai priklauso nuo auglio lokalizacijos, dydžio ir nuo to, kokias smegenų struktūras jis pažeidžia.

Bendrieji simptomai:

- naujai atsiradę arba seniau buvę, bet pakitusio pobūdžio galvos skausmai;
- nepaaiškinamas pykinimas ir vėmimas;
- regėjimo sutrikimai (pavyzdžiui, dvejinimasis akyse, matymas lyg per rūką, periferinio matymo sutrikimas);
- kurios nors galūnės jautrumo ar judrumo sutrikimas;
- pusiausvyros sutrikimai (pacientui darosi sunku išlaikyti pusiausvyrą);
- kalba gali sutrikti, pasidaryti neaiški;
- gali sutrikti aplinkos suvokimas, atsirasti elgesio pakitimų (netinkamas, lengvabūdiškas elgesys, kritiškumo praradimas);
- gali varginti traukuliai;
- klausos sutrikimai;
- gali sutrikti šlapinimosi ar tuštinimosi funkcijos, apsunkėti rijimas, varginti gausus seilėtekis.

Galvos ir kaklo srities vėžys. Ligos eiga

Ligos eiga priklauso nuo to, kurioje smegenų dalyje yra navikas, kokia auglio rūšis (skiriasi jų piktybiškumas). Vieni yra agresyvūs, greitai progresuoja, aiškios, ryškios simptomatikos, o kiti ilgesnį laiką gali išlikti nediagnozuoti, lėtai progresuoja.

Negydant galvos smegenų vėžio, gali išsivystyti tokios komplikacijos:

- silpnumas – gali atsirasti raumenų silpnumas, dėl kurio pasunkėja judesiai;
- regos sutrikimai – pradžioje gali tik dvejintis akyse, apsiblausti matymas, bet vėžiui progresuojant rega gali ir visai išnykti.
- klausos sutrikimai – nuo klausos susilpnėjimo iki visiško apkurtimo.

Galvos ir kaklo srities vėžys. Diagnostika

Ligos diagnostika remiasi apklausa ir apžiūra.

Apklausa – gydytojas išsiaiškina, kokie simptomai vargina ligonį, pagal juos gali įtarti, kuri smegenų dalis pažeista. Taip pat įvertinami rizikos veiksniai.

Apžiūra ir apčiuopa – atliekamas paciento neurologinis ištyrimas, per kurį vertinami refleksai, jutimai, judesiai.

Vizualiniai tyrimai – magnetinio rezonanso tyrimas, kompiuterinės tomografijos tyrimas. Jie skirti nustatyti tiksliai naviko lokalizacijai, išplitimui, kitų struktūrų peraugimui ir pažeidimui.

Biopsija – pats svarbiausias ir patikimiausias tyrimas diagnozuojant piktybinį auglį. Paimamas pakitusio audinio mėginys, kuris siunčiamas į laboratoriją ląstelių piktybiškumui ištirti.

Kiti tyrimai: elektroencefalografija (tyrimas, fiksuojantis smegenų elektrinius potencialus), akių dugno tyrimas.

Galvos ir kaklo srities vėžys. Gydymas

Parenkamas individualus gydymas atsižvelgiant į vėžio lokalizaciją, stadiją, kitų struktūrų pažeidimą, paciento amžių ir bendrą organizmo būklę.

Dažniausiai taikomas chirurginis gydymo būdas ir auglys radikaliai pašalinamas. Tačiau ne visada chirurginis gydymas tinka, nes navikas gali būti arti labai svarbių smegenų struktūrų ir kyla pavojus operuojant jas pažeisti.

Kartais chirurginis gydymas kombinuojamas su kitais gydymo metodais – chemoterapija (vaistais, naikinančiais vėžines ląsteles arba stabdančiais jų dauginimąsi) arba spinduline terapija (taikoma spinduliuotė, naikinanti navikinį audinį).

Taip pat gali būti skiriamas gydymas prieštraukuliniais vaistais.

Po gydymo ligonis stebimas gydytojų, kas pusę metų atliekami vizualiniai tyrimai siekiant išsiaiškinti, ar vėžys neatsinaujino.

Galvos ir kaklo srities vėžys. Profilaktika

Smegenų vėžio išvengti neįmanoma, galima tik bandyti pašalinti tam tikrus veiksnius, kurie, manoma, turi įtakos naviko atsiradimui. Tai – cheminių medžiagų poveikis, bereikalingos galvos srities apšvitos.

Susiję straipsniai

 • daktaras / 2017-06-09 02:37:05

  Koks smegenų navykas gali butu kakle?
  Ką jus čia malotė? Kodel dėl savo neišprusimo klaidinote lietuvaicius?
  Kodel kyšotės rašyti, apie tai, ką absoliučiai nesuprantotė?
  Anatomijos, terminologijos žynių - 0. Ensefalopatija.

 • Aurimas / 2013-12-16 15:20:35

  Prie to pačio apie kanapių aliejų:
  http://www.youtube.com/watch?v=0QBlvCPeMwc


  Ir dar pasidomėkit šituo dalyku. Azijoje jį laiko kaip vaistą. http://www.clinntans.com/
  Be to, yra kalbama, kad marihuana (specialiai pagaminas aliejus gydo vėžinius susirgimus, ir taip yra tikrai, tiesiog pasidomėkit)

  Ir apskritai, žmonės, gerbkit save, savo sveikatą ir kitus, ypač artimuosius. Geriau surasti auglį (vežį) smegenyse anksčiau, kai yra dar galimybių ką nors padaryti ir pakeisti, jį pagydyti. O ne delsti iki to momento, kai jau tikrai net Dievas nepades.

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip gauti kuo daugiau natūralių vitaminų ir mineralų? (2 dalis)
Kaip gauti kuo daugiau natūralių vitaminų ir mineralų? (2 dalis) Esame tai, ką valgome. Kuo sveikiau ir atsakingiau maitinsimės, tuo ilgiau ir laimingiau gyvensime. Netikite? Pamėginkite! Dalinamės naudingais patarimais, kaip iš maisto gauti kuo daugiau natūralių vitaminų ir mineralų. Mat maisto papilduose esančios biologiškai aktyvios medžiagos dažnai pagamintos sintetiniu būdu, tad organizmui... +1 / 0 +1

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +6 / 0 +6

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ar sloga tikrai nėra liga?
Ar sloga tikrai nėra liga? Sloga yra vienas pirmųjų ženklų, kad imunitetas nusilpo ir žmogui reikia sustoti, pailsėti, pasirūpinti savimi. Dauguma į nesunkų rinitą numoja ranka ir tikisi, kad jis praeis savaime. Taip, sloga kai kuriais atvejais linkusi išnykti visai paprastai, tačiau gali kilti ir rimtesnių komplikacijų, pavyzdžiui, prasidėti ūminis... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Problema, apie kurią vyrai vis dar vengia kalbėti atvirai
Problema, apie kurią vyrai vis dar vengia kalbėti atvirai Dažnas vyras nutyli, kad jam ne visada viskas pavyksta lovoje. Dauguma linkę pagalbos ieškoti abejotinos reputacijos internetinėse svetainėse, nors reikėtų pakalbėti su savo partnere ir su šią sritį išmanančiu specialistu. +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25