Ką derėtų žinoti apie plaučių vėžį?

Birželio 09, 2015 | Solveiga Meženskaitė
+4
+4 -0

Plaučių vėžys – viena dažniausių onkologinių ligų ir mirties priežasčių tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje. Daugiausia plaučių vėžiu serga 55–60 m. amžiaus žmonės. Per metus sergamumas plaučių vėžiu padidėja 5 %, todėl prognozuojama, kad 2020 m. plaučių vėžys taps penkta liga pasaulyje pagal mirtingumą. Pravartu žinoti pagrindinius plaučių vėžio simptomus, gydymo metodus ir profilaktines priemones. 

Sergant šio tipo vėžiu plaučių audiniuose nekontroliuojamai pradeda daugintis vėžinės ląstelės. Toks nevaldomas ląstelių augimas greitai plinta arba persikelia į gretimus organus. Išskiriami du plaučių vėžio tipai: nesmulkialąstelinis plaučių vėžys ir smulkialąstelinis plaučių vėžys. 

Pagrindinė plaučių vėžio priežastis – rūkymas 

Didesnė rizika susirgti plaučių vėžiu kyla vyresnio amžiaus rūkantiems žmonėms arba nuolatos kvėpuojantiesiems cigarečių dūmais. Cigarečių dūmuose yra kancerogeninių medžiagų, kurios skatina vėžio vystymąsi. Šios medžiagos lieka kvėpavimo takuose ir pažeidžia sveikas plaučių ląsteles, todėl gali atsirasti vėžinių ląstelių. 

Labiausiai rizikuoja tie žmonės, kurie gausiai rūko ilgą laiką, ypač tie, kurie rūkyti pradėjo dar jaunystėje. Pasyvus rūkymas iki 2 kartų padidina tikimybę susirgti plaučių vėžiu. Taip pat plaučių vėžį gali sukelti ir aplinkos užterštumas kancerogenais (kadmiu, nikeliu), genetinis polinkis, įvairūs plaučių randai. 

Mesti rūkyti niekada nevėlu

„Dauguma metusiųjų rūkyti jau po trijų dienų pastebi, kad kvėpuoti darosi lengviau. Taip yra dėl to, kad atsipalaiduoja spazmuotos bronchiolės ir oras lengviau patenka į plaučius.“ 

Daugiau priežasčių, kodėl verta mesti rūkyti, rasite čia:
Mesti rūkyti niekada nevėlu » 

Pagrindiniai plaučių vėžio simptomai 

  • Sergant plaučių vėžiu gali pakilti temperatūraKosulys. Tai vienas dažniausių plaučių vėžio simptomų. Kosulys pasireiškia 80 % ligonių. Paprastai iš pradžių jis būna sausas ir pastovus, vėliau sausą kosulį keičia atsikosėjimas krauju. Taip pat gali būti atsikosima skrepliais, susidariusiais dėl išopėjusio bronchų tumoro ar prasidėjusio plaučių uždegimo.
  • Dusulys. Šis simptomas kankina apie 60 % sergančiųjų. Dusulys gali būti sunkus, sergančiajam darosi sunku įkvėpti, kvėpuojant švokščiama. Šis simptomas atsiranda dėl bronchų susiaurėjimo, pasikartojančio plaučių uždegimo arba diafragmos nervų pažeidimo.
  • Skausmas krūtinėje. Tai tipiškas plaučių vėžio simptomas, kuris pasireiškia 40 % ligonių. Skausmą krūtinėje sukelia bronchų spazmai.
  • Karščiavimas. Dažniausiai temperatūra pakyla prasidėjus plaučių uždegimui.
  • Kiti dažni simptomai. Silpnumas, nuovargis, darbingumo sumažėjimas, svorio kritimas, anoreksija, odos niežėjimas, nemiga. Taip pat gali pradėti skaudėti sąnarius, kaulus, galvą, gali imti tinti veidas ir kaklas, įvykti savaiminis kaulų lūžis ar netikėtas pusiausvyros netekimas. 

Deja, daugelis plaučių vėžio simptomų išryškėja jau ligai įsisenėjus. Be to, žmogus lengvai gali šiuos klinikinius simptomus supainioti su kitomis kvėpavimo sistemos ligomis. Todėl patariama pajutus išvardytus simptomus kreiptis į gydytoją, kuris nustatys ligą ir paskirs tinkamą gydymą. 

Kaip gydomas plaučių vėžys? 

Yra trys pagrindiniai plaučių vėžio gydymo būdai. 

  • Chirurginis gydymas. Jis dažniausiai taikomas nesmulkialąsteliniam plaučių vėžiui gydyti ir esant ankstyvoms plaučių vėžio stadijoms. Operacijos metu iš plaučių yra pašalinamas navikas.
  • Radioterapinis gydymas. Šis gydymas gali būti taikomas abiem plaučių vėžio formoms gydyti ir tinka daugeliui situacijų. Radioterapinis gydymas skiriamas prieš operaciją, kad būtų sumažintas navikas, ir po operacijos, jei abejojama, ar jos metu visos vėžinės ląstelės buvo tikrai pašalintos. Radioterapija skiriama ir tuomet, kai ligonio operuoti negalima, tačiau jo bendra būklė leidžia skirti švitinimą.
  • Chemoterapinis gydymas. Ši terapija paprastai taikoma smulkialąsteliniam plaučių vėžiui gydyti. Tai yra gydymas vaistais. Chemoterapija tinka naikinti tiek pirminį vėžio židinį, tiek jo metastazes kituose organuose. 

Gydymo metodų pasirinkimas visada priklauso nuo plaučių vėžio stadijos. Pavyzdžiui, esant metastazavusiam ir progresavusiam vėžiui yra taikoma taikinių terapija. Ligoniui skiriami vaistai, kurie specifiškai veikia vėžines ląsteles, t. y. stabdo ląstelių dauginimąsi, jų augimą. 

Plaučių vėžys – klastinga liga, kuri kasmet nusineša tūkstančius žmonių gyvybių. Norintiesiems išvengti plaučių vėžio reikėtų mesti rūkyti, vengti būti prirūkytose patalpose, stengtis kuo mažiau susidurti su kancerogenais, sveikai maitintis ir reguliariai sportuoti. Jei pajutote įtartinus simptomus, rekomenduojame nedelsti ir kreiptis į šeimos gydytoją.

+4
+4 -0
  • Plaučių vėžys
  • Plaučių uždegimas
  • Sausas kosulys
  • Rūkymas
  • Onkologai
  • Dusulys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *