Kaulų navikai

+1
2

Kaulų navikai – piktybinių ir nepiktybinių ląstelių atsiradimas kaulų srityje. Kai kaulų ląstelės pakinta ir pradeda nevaldomai dalintis, sudarydamos navikines audinių mases, nustatotami kaulų navikai.

Dauguma kaulų navikų nėra piktybiniai (ne vėžiniai susirgimai), todėl prognozė esant tokiems navikams gera. Deja, net ir gėrybiniai kaulų navikai gali susilpninti kaulą. Dėl to paprastai kaulai lengviau ir dažniau lūžta.

Esant piktybiniams kaulų susirgimams, kaulai ne tik išretėja, tačiau piktybinės ląstelės gali išplisti ir į kitus organus (metastazuoti).

Gėrybiniams kaulų navikams priskiriama:

- osteochondroma – dažniausias gėrybinis gigantinių ląstelių kaulų navikas, paprastai atsiranda kojose;
- osteoidinė osteoma – navikas, dažniausiai atsirandantis ilguosiuose kauluose;
- osteoblastoma – dažniausiai vystosi ilguosiuose kauluose ir stubure;
- enchondroma – navikas, besivystantis plaštakų, pėdų kauluose.

Sarkomos – piktybiniai kaulų navikai. Jų atsiradimo priežastys nėra tiksliai žinomos, tačiau manoma, kad paveldimumas ir didelės radiacijos dozės gali didinti riziką atsirasti šiems piktybiniams navikams.

Kaulų navikai dažniau atsiranda jauniems žmonėms.

Osteosarkoma – vienas iš piktybinių navikų, dažniausiai išsivysytantis paaugliams ar jauniems suaugusiesiems. Neretai prasideda apie kelį, žaste.

Evingo (Ewing) sarkoma – kita piktybinių kaulų navikų rūšis, pasireiškianti iki 20 metų amžiaus (dažniausiai prasideda šonkauliuose, dubens kauluose, rankose, kojose).

Chondrosarkoma – piktybinis navikas, kilęs iš kremzlių ląstelių.

Verta paminėti, kad dažnai į kaulus išplinta kitos lokalizacijos vėžiai (ypač krūties, prostatos, plaučių). Tokie kaulų vėžiai vadinami metastaziniais (antriniai kaulų vėžiniai susirgimai).

Kaulų navikai. Simptomai

Esant gėrybiniam kaulų navikui, pacientas gali nejausti jokių simptomų ir apie jo egzistavimą sužinoti atsitiktinai, tiriantis nuo kitų susirgimų (paprastai traumų).

Pagrindinis piktybinių kaulų navikų požymis – skausmas naviko vietoje, tačiau kartais jo gali ir nebūti.

Kaulų navikai gali išretinti kaulą, dėl to net ir patyrus lengvą traumą neretai jis lūžta.

Kiti simptomai:

- temperatūra;
- svorio kritimas;
- patinimas skaudančioje vietoje;
- šlubčiojimas.

Kaulų navikai. Ligos eiga

Kaulų navikų sukeltas skausmas laikui bėgant vis stiprėja. Dažniausiai jis suintensyvėja naktį arba atliekant fizinį krūvį.

Priklausomai nuo naviko rūšies, simptomai gali pasidaryti nepakeliamais per savaitę, mėnesį ar metus. Neretai tiek gerybinių, tiek piktybinių susirgimų atveju naviko vietoje galima apčiuopti nenormalią, kietą masę.

Navikui augant ir plečiantis, silpnėja kaulinius audinys (kaulas retėja), dėl to atsiranda kaulų lūžių netgi esant mažai kaulo apkrovai (pavyzdžiui, jis gali lūžti tiesiog atsistojus ar einant).

Atsiradus aukščiai išvardintiems simptomams, reikėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

Kaulų navikai. Diagnostika

Gydytojas išklauso ir įvertina paciento simptomus, išsiaiškina, kaip liga prasidėjo, progresavo, paklausia, ar kas nors giminėje sirgo kaulų navikais. Atliekama paciento apžiūra.

Daromi kraujo tyrimai, kurie gali parodyti nenormalų kaulinio audinio aktyvumą. Kraujyje nustatomas šarminės fosfatazės kiekis, kurio padidėjimas galimai patvirtina įtarimus. Šis tyrimas turi būti interpretuojamas atsargiai, nes šarminė fosfatazė padidėja po kaulų lūžių, mažiems vaikams, kol kaulai dar auga.

Rentgenograma. Atliekamos galimai pažeistų kaulų rentgeno nuotraukos, kuriose galima aptikti navikams būdingus požymius.

Detalesniems tyrimams gali būti pasitelkiamas kompiuterinės tomografijos tyrimas ar magnetinio rezonanso tomografija.

Kaulo biopsija – svarbus tyrimas, kurį atliekant specialia adata paimamas navikinio audinio mėginys. Jį tiria gydytojas patologas, kuris tiksliai nustato, ar navikas piktybinis ir koks piktybiškumo laipsnis.

Kaulų navikai. Gydymas

Gėrybiniai kaulų navikai gali būti negydomi, jei nesukelia varginančių simptomų. Tokius navikus reikia nuolatos stebėti. Kai kurie jų gydomi vaistais.

Yra gėrybinių kaulų navikų, kuriems operacijos nerekomenduojamos, nes po operacijų šie gali suvešėti ar išplisti.

Piktybiniai kaulų navikai gydomi atsižvelgiant į jų rūšį bei piktybiškumo laipsnį, išplitimą. Pagrindinis piktybinių navikų gydymo būdas – operacija. Jos metu pašalinama pažeisto kaulo dalis, pakeičiant ją implantu. Sunkiais vėžio atvejais gali būti amputuojama galūnė.

Chemoterapiniai vaistai vartojami naikinti suvėžėjusioms ląstelėms.

Radioterapija – dar vienas iš kaulų vėžio gydymo metodų, kuriuo ląstelės sunaikinamos jas švitinant.

Kaulų navikai. Profilaktika

Deja, nėra žinoma efektyvios kaulų navikų profilaktikos.

 

Kaulų navikai. Kita

Paplitimas. Piktybiniai kaulų navikai sudaro mažiau nei 1% visų navikinių susirgimų. Osteosarkoma dažniausiai pasireiškia tarp 10 ir 19 metų, chondrosarkoma – vyresniems nei 40 metų asmenims. Evingo sarkoma išsivysto jauniems asmenims, paprastai iki 19 metų amžiaus. 

Susiję straipsniai

  • jadvyga / 2016-03-31 08:21:42

    Noroiupasitarti

  • jadvya / 2016-03-29 16:04:02

    pakalbėkime

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24