Kaulų navikai

+1
2

Kaulų navikai – piktybinių ir nepiktybinių ląstelių atsiradimas kaulų srityje. Kai kaulų ląstelės pakinta ir pradeda nevaldomai dalintis, sudarydamos navikines audinių mases, nustatotami kaulų navikai.

Dauguma kaulų navikų nėra piktybiniai (ne vėžiniai susirgimai), todėl prognozė esant tokiems navikams gera. Deja, net ir gėrybiniai kaulų navikai gali susilpninti kaulą. Dėl to paprastai kaulai lengviau ir dažniau lūžta.

Esant piktybiniams kaulų susirgimams, kaulai ne tik išretėja, tačiau piktybinės ląstelės gali išplisti ir į kitus organus (metastazuoti).

Gėrybiniams kaulų navikams priskiriama:

- osteochondroma – dažniausias gėrybinis gigantinių ląstelių kaulų navikas, paprastai atsiranda kojose;
- osteoidinė osteoma – navikas, dažniausiai atsirandantis ilguosiuose kauluose;
- osteoblastoma – dažniausiai vystosi ilguosiuose kauluose ir stubure;
- enchondroma – navikas, besivystantis plaštakų, pėdų kauluose.

Sarkomos – piktybiniai kaulų navikai. Jų atsiradimo priežastys nėra tiksliai žinomos, tačiau manoma, kad paveldimumas ir didelės radiacijos dozės gali didinti riziką atsirasti šiems piktybiniams navikams.

Kaulų navikai dažniau atsiranda jauniems žmonėms.

Osteosarkoma – vienas iš piktybinių navikų, dažniausiai išsivysytantis paaugliams ar jauniems suaugusiesiems. Neretai prasideda apie kelį, žaste.

Evingo (Ewing) sarkoma – kita piktybinių kaulų navikų rūšis, pasireiškianti iki 20 metų amžiaus (dažniausiai prasideda šonkauliuose, dubens kauluose, rankose, kojose).

Chondrosarkoma – piktybinis navikas, kilęs iš kremzlių ląstelių.

Verta paminėti, kad dažnai į kaulus išplinta kitos lokalizacijos vėžiai (ypač krūties, prostatos, plaučių). Tokie kaulų vėžiai vadinami metastaziniais (antriniai kaulų vėžiniai susirgimai).

Kaulų navikai. Simptomai

Esant gėrybiniam kaulų navikui, pacientas gali nejausti jokių simptomų ir apie jo egzistavimą sužinoti atsitiktinai, tiriantis nuo kitų susirgimų (paprastai traumų).

Pagrindinis piktybinių kaulų navikų požymis – skausmas naviko vietoje, tačiau kartais jo gali ir nebūti.

Kaulų navikai gali išretinti kaulą, dėl to net ir patyrus lengvą traumą neretai jis lūžta.

Kiti simptomai:

- temperatūra;
- svorio kritimas;
- patinimas skaudančioje vietoje;
- šlubčiojimas.

Kaulų navikai. Ligos eiga

Kaulų navikų sukeltas skausmas laikui bėgant vis stiprėja. Dažniausiai jis suintensyvėja naktį arba atliekant fizinį krūvį.

Priklausomai nuo naviko rūšies, simptomai gali pasidaryti nepakeliamais per savaitę, mėnesį ar metus. Neretai tiek gerybinių, tiek piktybinių susirgimų atveju naviko vietoje galima apčiuopti nenormalią, kietą masę.

Navikui augant ir plečiantis, silpnėja kaulinius audinys (kaulas retėja), dėl to atsiranda kaulų lūžių netgi esant mažai kaulo apkrovai (pavyzdžiui, jis gali lūžti tiesiog atsistojus ar einant).

Atsiradus aukščiai išvardintiems simptomams, reikėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

Kaulų navikai. Diagnostika

Gydytojas išklauso ir įvertina paciento simptomus, išsiaiškina, kaip liga prasidėjo, progresavo, paklausia, ar kas nors giminėje sirgo kaulų navikais. Atliekama paciento apžiūra.

Daromi kraujo tyrimai, kurie gali parodyti nenormalų kaulinio audinio aktyvumą. Kraujyje nustatomas šarminės fosfatazės kiekis, kurio padidėjimas galimai patvirtina įtarimus. Šis tyrimas turi būti interpretuojamas atsargiai, nes šarminė fosfatazė padidėja po kaulų lūžių, mažiems vaikams, kol kaulai dar auga.

Rentgenograma. Atliekamos galimai pažeistų kaulų rentgeno nuotraukos, kuriose galima aptikti navikams būdingus požymius.

Detalesniems tyrimams gali būti pasitelkiamas kompiuterinės tomografijos tyrimas ar magnetinio rezonanso tomografija.

Kaulo biopsija – svarbus tyrimas, kurį atliekant specialia adata paimamas navikinio audinio mėginys. Jį tiria gydytojas patologas, kuris tiksliai nustato, ar navikas piktybinis ir koks piktybiškumo laipsnis.

Kaulų navikai. Gydymas

Gėrybiniai kaulų navikai gali būti negydomi, jei nesukelia varginančių simptomų. Tokius navikus reikia nuolatos stebėti. Kai kurie jų gydomi vaistais.

Yra gėrybinių kaulų navikų, kuriems operacijos nerekomenduojamos, nes po operacijų šie gali suvešėti ar išplisti.

Piktybiniai kaulų navikai gydomi atsižvelgiant į jų rūšį bei piktybiškumo laipsnį, išplitimą. Pagrindinis piktybinių navikų gydymo būdas – operacija. Jos metu pašalinama pažeisto kaulo dalis, pakeičiant ją implantu. Sunkiais vėžio atvejais gali būti amputuojama galūnė.

Chemoterapiniai vaistai vartojami naikinti suvėžėjusioms ląstelėms.

Radioterapija – dar vienas iš kaulų vėžio gydymo metodų, kuriuo ląstelės sunaikinamos jas švitinant.

Kaulų navikai. Profilaktika

Deja, nėra žinoma efektyvios kaulų navikų profilaktikos.

 

Kaulų navikai. Kita

Paplitimas. Piktybiniai kaulų navikai sudaro mažiau nei 1% visų navikinių susirgimų. Osteosarkoma dažniausiai pasireiškia tarp 10 ir 19 metų, chondrosarkoma – vyresniems nei 40 metų asmenims. Evingo sarkoma išsivysto jauniems asmenims, paprastai iki 19 metų amžiaus. 

Susiję straipsniai

  • jadvyga / 2016-03-31 08:21:42

    Noroiupasitarti

  • jadvya / 2016-03-29 16:04:02

    pakalbėkime

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25