Kepenų vėžys

+2

Kepenų vėžys – tai piktybinė kepenų liga. 

Kalbėdami apie kepenų vėžį, paprastai omenyje turime kepenų hepatoceliulinę karcinomą. Hepatoceliulinė karcinoma yra kepenų ląstelių (hepatocitų) suvėžėjimas. Sergantys šia liga pacientai paprastai neišgyvena ilgiau 20-ies mėnesių. Šios rūšies vėžys dažnai atsiranda esant įsisenėjusiai kepenų cirozei (lėtinė kepenų liga, kuria sergant kepenų ląsteles pakeičia jungiamasis audinys).

Kepenų navikams taip pat galima priskirti metastatinį kepenų vėžį. Tai yra antrinis kepenų vėžys, išplitęs į kepenis iš kitos lokalizacijos piktybinio susirgimo.

 

„Kepenų vėžio diagnozė, deja, dažniausiai yra nepalanki pacientui. Atsiradus simptomams, navikas dažniausiai jau būna susiformavęs, išplitęs, tad visiškas jo sunaikinimas praktiškai yra neįmanomas.“

Plačiau skaitykite čia:
Kepenų vėžys – ar tikrai mirties nuosprendis? »

 
Kaip jau minėta, hepatoceliulinė karcinoma dažniausiai atsiranda esant kepenų cirozei.

Kepenų cirozę gali sukelti:

alkoholizmas;
- autoimuninės kepenų ligos (kai organizmo imuninė sistema dėl neaiškių priežasčių atakuoja kepenis);
- virusinis hepatitas B ar hepatitas C, lėtiniai hepatitai;
- hemochromatozė (didelio geležies kiekio susikaupimas organizme).

Žinoma, kad maždaug 25 % ligonių, sergančių hepatoceliuline karcinoma, neserga kepenų ciroze ir nepriklauso rizikos grupei.

Kepenų vėžys. Simptomai

Pacientai, sergantys kepenų vėžiu, paprastai skundžiasi simptomais, kurie būdingi kepenų cirozei.

Dažniausi simptomai:

- skausmas ar tempimas viršutinėje pilvo dalyje, dešinėje pusėje;
- odos niežulys;
- gelta (pageltę akių obuoliai, oda, gleivinės);
- lengvai atsirandančios mėlynės ar ilgai nesustojantis kraujavimas įsipjovus;
- papūstas pilvas;
- svorio kritimas;
- sąmonės sutrikimai dėl kepenų veiklos sutrikimų.

Gali atsirasti nuovargis, pykinimas, vėmimas, temperatūros pakilimas, skysčio kaupimasis pilvo ertmėje.

Kepenų vėžys. Ligos eiga

Kaip jau minėta, ilgus metus iki hepatoceliulinės karcinomos atsiradimo žmogus dažniausiai serga kepenų ciroze, jaučia jos sukeliamus simptomus. Išsivystęs kepenų vėžys paprastai naujų simptomų neprideda, bet gali būti užčiuopiama pdidėjusi kepenų masė, pradėti kristi svoris.

Geri gydymo rezultatai (gydant chirurginiu būdu) būna tik 5 % pacientų, sergančių šios rūšies vėžiu. Kiti ligoniai vidutiniškai išgyvena vos 6 mėnesius.

Išgyvenamumas labai priklauso nuo to, ar labai stipriai kepenys yra pažeistos cirozės. Šios ligos atveju dažniausiai mirštama dėl kepenų funkcijos nepakankamumo – organizmo išsekimo, varikozinių venų kraujavimo (esant kepenų funkcijos sutrikimams, išsiplečia varikozinės venos, esančios stemplėje, tiesiojoje žarnoje, jos gali lengvai plyšti).

Kartais mirtis ištinka dėl kepenų piktybinio naviko plyšimo ir kraujavimo į pilvo ertmę.

Kepenų vėžys. Diagnostika

Gydytojas turi išsiaiškinti paciento ligos istoriją, rizikos faktorius (alkoholizmas, hepatitai ir pan.), sužinoti, ar pacientas serga, ir jei taip, tai kiek laiko serga kepenų ciroze. Vėliau atliekama apžiūra, kurios metu gydytojas gali stebėti geltą, ascitą (skysčio susikaupimą pilvo ertmėje), padidėjusias kepenis ir blužnį, pėdų patinimą, išsiplėtusias hemorojines venas.

Atliekami laboratoriniai kraujo testai, parodantys kepenų veiklą, taip pat atliekamas alfa-fetoproteino tyrimas: šios medžiagos padidėjimas gali reikšti hepatoceliulinės karcinomos buvimą.

Kepenys apžiūrimos ultragarsiškai. Taip pat gali būti atliekama kompiuterinė tomografija ir magnetinio rezonanso tomografija. Šie tyrimai padeda geriau įvertinti kepenyse esantį piktybinį darinį.

Daroma plaučių rentgenograma, kad būtų nustatyta, ar kepenų vėžys nėra išplitęs į plaučius.

Būtina atlikti biopsiją, tačiau pirmiausa reikia įvertinti komplikacijų tikimybę ir apsispręsti, ar biopsiją atlikti yra naudinga. Jos metu yra paimamas naviko audinio mėginys, kurį ištiria gydytojas patologas. Jis nustato, ar tai yra piktybinis susirgimas.

Kepenų vėžys. Gydymas

Kaip sakyta, kepenų vėžio gydymo rezultatai nėra geri. Hepatoceliulinė karcinoma gali būti išgydyta tik anksti diagnozavus mažus ar lėtai augančius kepenų vėžius. Tik tokiais atvejais atliekama kepenų rezekcija (kepenų dalies pašalinimas) ar kepenų transplantacija gali duoti gerus rezultatus. Deja, anksti diagnozuoti kepenų vėžį pavyksta labai retai.

Kitais atvejais taikoma chemoterapija (vaistai, žudantys vėžines ląsteles) ar spindulinis gydymas (naviko švitinimas jonizuojančia spinduliuote), kurie neduoda gerų rezultatų dėl prastos kepenų funkcijos, kurią sukėlė cirozė.

Kepenų vėžys. Profilaktika

Profilaktikos esmė – apsisaugoti nuo kepenų cirozės. Nuo jos galima apsisaugoti nevartojant alkoholio, skiepijantis nuo hepatito B. Užsikrėtus virusiniais hepatitais, turi būti taikomas tinkamas antivirusinis gydymas.

Kepenų vėžys. Kita

Paplitimas. Nors pirminis kepenų vėžys nėra dažnas piktybinis susirgimas (sudarantis maždaug 2 % visų piktybinių susirgimų), nuo 1980 metų susirgimų šia liga skaičius vis didėja. Hepatoceliulinė karcinoma yra 5-tas pagal dažnumą vėžinis susirgimas tarp vyrų ir 8-tas tarp moterų.

Per metus pasaulyje užregistruojama daugiau nei pusė milijono hepatoceliulinės karcinomos atvejų. Didžiausias sergamumas yra subsacharinėje Afrikoje ir Azijoje (dėl didelio hepatito B ir C paplitimo šiuose regionuose).

Dažniausiai šios rūšies vėžinis susirgimas pasireiškia vyrams (~74 % visų atvejų JAV).

Vidutinis sergančiųjų amžius – 65 metai.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai
8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai Norite numesti porą kilogramų ir jaustis lengviau? Tam tikrai nereikia radikalių dietų – pakanka vadovautis paprastomis taisyklėmis ir ilgainiui savo mitybą paversti sveikesne. Griežtos dietos suteikia labai laikinus rezultatus, išsekina organizmą ir dažnai prisideda prie gyvenimo džiaugsmo praradimo. Sveika mityba, priešingai,...

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +4 / 0 +4

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis
Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra lytinės funkcijos sutrikimas, darantis įtaką kokybiškam lytiniam gyvenimui. Paprastai PE apibūdinama kaip labai greitas ejakuliavimas (sėklos išmetimas), įvykstantis nepraėjus net minutei ar dviems nuo lytinio akto pradžios, vyro savikontrolės trūkumas ir dėl to kylantis partnerių... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +1 / 0 +1

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25