Kepenų vėžys

+2

Kepenų vėžys – tai piktybinė kepenų liga. 

Kalbėdami apie kepenų vėžį, paprastai omenyje turime kepenų hepatoceliulinę karcinomą. Hepatoceliulinė karcinoma yra kepenų ląstelių (hepatocitų) suvėžėjimas. Sergantys šia liga pacientai paprastai neišgyvena ilgiau 20-ies mėnesių. Šios rūšies vėžys dažnai atsiranda esant įsisenėjusiai kepenų cirozei (lėtinė kepenų liga, kuria sergant kepenų ląsteles pakeičia jungiamasis audinys).

Kepenų navikams taip pat galima priskirti metastatinį kepenų vėžį. Tai yra antrinis kepenų vėžys, išplitęs į kepenis iš kitos lokalizacijos piktybinio susirgimo.

 

„Kepenų vėžio diagnozė, deja, dažniausiai yra nepalanki pacientui. Atsiradus simptomams, navikas dažniausiai jau būna susiformavęs, išplitęs, tad visiškas jo sunaikinimas praktiškai yra neįmanomas.“

Plačiau skaitykite čia:
Kepenų vėžys – ar tikrai mirties nuosprendis? »

 
Kaip jau minėta, hepatoceliulinė karcinoma dažniausiai atsiranda esant kepenų cirozei.

Kepenų cirozę gali sukelti:

alkoholizmas;
- autoimuninės kepenų ligos (kai organizmo imuninė sistema dėl neaiškių priežasčių atakuoja kepenis);
- virusinis hepatitas B ar hepatitas C, lėtiniai hepatitai;
- hemochromatozė (didelio geležies kiekio susikaupimas organizme).

Žinoma, kad maždaug 25 % ligonių, sergančių hepatoceliuline karcinoma, neserga kepenų ciroze ir nepriklauso rizikos grupei.

Kepenų vėžys. Simptomai

Pacientai, sergantys kepenų vėžiu, paprastai skundžiasi simptomais, kurie būdingi kepenų cirozei.

Dažniausi simptomai:

- skausmas ar tempimas viršutinėje pilvo dalyje, dešinėje pusėje;
- odos niežulys;
- gelta (pageltę akių obuoliai, oda, gleivinės);
- lengvai atsirandančios mėlynės ar ilgai nesustojantis kraujavimas įsipjovus;
- papūstas pilvas;
- svorio kritimas;
- sąmonės sutrikimai dėl kepenų veiklos sutrikimų.

Gali atsirasti nuovargis, pykinimas, vėmimas, temperatūros pakilimas, skysčio kaupimasis pilvo ertmėje.

Kepenų vėžys. Ligos eiga

Kaip jau minėta, ilgus metus iki hepatoceliulinės karcinomos atsiradimo žmogus dažniausiai serga kepenų ciroze, jaučia jos sukeliamus simptomus. Išsivystęs kepenų vėžys paprastai naujų simptomų neprideda, bet gali būti užčiuopiama pdidėjusi kepenų masė, pradėti kristi svoris.

Geri gydymo rezultatai (gydant chirurginiu būdu) būna tik 5 % pacientų, sergančių šios rūšies vėžiu. Kiti ligoniai vidutiniškai išgyvena vos 6 mėnesius.

Išgyvenamumas labai priklauso nuo to, ar labai stipriai kepenys yra pažeistos cirozės. Šios ligos atveju dažniausiai mirštama dėl kepenų funkcijos nepakankamumo – organizmo išsekimo, varikozinių venų kraujavimo (esant kepenų funkcijos sutrikimams, išsiplečia varikozinės venos, esančios stemplėje, tiesiojoje žarnoje, jos gali lengvai plyšti).

Kartais mirtis ištinka dėl kepenų piktybinio naviko plyšimo ir kraujavimo į pilvo ertmę.

Kepenų vėžys. Diagnostika

Gydytojas turi išsiaiškinti paciento ligos istoriją, rizikos faktorius (alkoholizmas, hepatitai ir pan.), sužinoti, ar pacientas serga, ir jei taip, tai kiek laiko serga kepenų ciroze. Vėliau atliekama apžiūra, kurios metu gydytojas gali stebėti geltą, ascitą (skysčio susikaupimą pilvo ertmėje), padidėjusias kepenis ir blužnį, pėdų patinimą, išsiplėtusias hemorojines venas.

Atliekami laboratoriniai kraujo testai, parodantys kepenų veiklą, taip pat atliekamas alfa-fetoproteino tyrimas: šios medžiagos padidėjimas gali reikšti hepatoceliulinės karcinomos buvimą.

Kepenys apžiūrimos ultragarsiškai. Taip pat gali būti atliekama kompiuterinė tomografija ir magnetinio rezonanso tomografija. Šie tyrimai padeda geriau įvertinti kepenyse esantį piktybinį darinį.

Daroma plaučių rentgenograma, kad būtų nustatyta, ar kepenų vėžys nėra išplitęs į plaučius.

Būtina atlikti biopsiją, tačiau pirmiausa reikia įvertinti komplikacijų tikimybę ir apsispręsti, ar biopsiją atlikti yra naudinga. Jos metu yra paimamas naviko audinio mėginys, kurį ištiria gydytojas patologas. Jis nustato, ar tai yra piktybinis susirgimas.

Kepenų vėžys. Gydymas

Kaip sakyta, kepenų vėžio gydymo rezultatai nėra geri. Hepatoceliulinė karcinoma gali būti išgydyta tik anksti diagnozavus mažus ar lėtai augančius kepenų vėžius. Tik tokiais atvejais atliekama kepenų rezekcija (kepenų dalies pašalinimas) ar kepenų transplantacija gali duoti gerus rezultatus. Deja, anksti diagnozuoti kepenų vėžį pavyksta labai retai.

Kitais atvejais taikoma chemoterapija (vaistai, žudantys vėžines ląsteles) ar spindulinis gydymas (naviko švitinimas jonizuojančia spinduliuote), kurie neduoda gerų rezultatų dėl prastos kepenų funkcijos, kurią sukėlė cirozė.

Kepenų vėžys. Profilaktika

Profilaktikos esmė – apsisaugoti nuo kepenų cirozės. Nuo jos galima apsisaugoti nevartojant alkoholio, skiepijantis nuo hepatito B. Užsikrėtus virusiniais hepatitais, turi būti taikomas tinkamas antivirusinis gydymas.

Kepenų vėžys. Kita

Paplitimas. Nors pirminis kepenų vėžys nėra dažnas piktybinis susirgimas (sudarantis maždaug 2 % visų piktybinių susirgimų), nuo 1980 metų susirgimų šia liga skaičius vis didėja. Hepatoceliulinė karcinoma yra 5-tas pagal dažnumą vėžinis susirgimas tarp vyrų ir 8-tas tarp moterų.

Per metus pasaulyje užregistruojama daugiau nei pusė milijono hepatoceliulinės karcinomos atvejų. Didžiausias sergamumas yra subsacharinėje Afrikoje ir Azijoje (dėl didelio hepatito B ir C paplitimo šiuose regionuose).

Dažniausiai šios rūšies vėžinis susirgimas pasireiškia vyrams (~74 % visų atvejų JAV).

Vidutinis sergančiųjų amžius – 65 metai.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Hemorojų gydyti būtina
Hemorojų gydyti būtina Hemorojus – itin dažna liga, bet dauguma žmonių nedrįsta apie ją net prasitarti. Dažnas pacientas tiesiog gyvena su nemaloniais simptomais ir delsia kreiptis į gydytojus. Kai kuriais vaistiniais preparatais ar liaudiškomis priemonėmis vis pavyksta prislopinti hemorojaus paūmėjimo metu atsiradusius simptomus, tačiau šie nemalonūs... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +2 / 0 +2

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +1 / 0 +1

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus...

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Hemorojų gydyti būtina
Hemorojų gydyti būtina Hemorojus – itin dažna liga, bet dauguma žmonių nedrįsta apie ją net prasitarti. Dažnas pacientas tiesiog gyvena su nemaloniais simptomais ir delsia kreiptis į gydytojus. Kai kuriais vaistiniais preparatais ar liaudiškomis priemonėmis vis pavyksta prislopinti hemorojaus paūmėjimo metu atsiradusius simptomus, tačiau šie nemalonūs... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio burnos ertmę būtina prižiūrėti nuo pirmųjų jo gyvenimo mėnesių
Kūdikio burnos ertmę būtina prižiūrėti nuo pirmųjų jo gyvenimo mėnesių Pirmieji kūdikio dantukai – labai svarbus įvykis kiekvienos šeimos gyvenime. Kūdikio šypsena pasikeičia, iš bedantės ji tampa tik dar žavesne – mažylis demonstruoja savo pirmuosius dantukus bei pats su jais susipažįsta liesdamas pirštukais. Kyla klausimas, ar tai jau tas metas, kai būtina pradėti rūpintis mažylio dantukais?

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės
Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės Prostatos (kitaip priešinės liaukos) vėžys – klastinga, tačiau itin dažnai pasitaikanti liga. Deja, tai pati dažniausia onkologinė liga, kuri diagnozuoja Lietuvos vyrams. Teigiama, kad ligos atvejų kiekvienais metais vis daugėja. Būtent dėl šios priežasties būtina skatinti savo artimus vyrus nedelsti ir pasitikrinti. +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24