Galvos smegenų kraujosruva

+1

Galvos smegenų kraujosruva – tai galvos smegenyse esančios kraujagyslės trūkimas ir kraujo išsiliejimas į smegenis. Galvos smegenų kraujosruva dar vadinama spontanine intracerebrine kraujosruva arba hemoraginiu insultu.

Hemoraginis insultas atsiranda trūkus smegenyse esančiai kraujagyslei ir kraujui iš jos išsiliejus į galvos smegenis. Išsiliejęs kraujas spaudžia galvos smegenų audinį, sukeldamas neurologinę simptomatiką.

Pagrindinė intracerebrinės hemoragijos priežastis – arterinė hipertenzija. Net du trečdaliai žmonių, patyrę intracerebrinę hemoragiją, serga arterine hipertenzija.

Dėl nuolat padidėjusio arterinio kraujo spaudimo smulkiose smegenų kraujagyslėse atsiranda mikroaneurizmos (maži kraujagyslių išsiplėtimai, primenantys maišelius), kurių sienelė nepatvari ir kurios dėl padidėjusio kraujo spaudimo plyšta.

Rečiau pasitaikanti intracerebrinės kraujosruvos priežastis – cerebrinė amiloidinė angiopatija (amiloidozė). Ši būklė nustatoma maždaug 10 % žmonių, patyrusių galvos smegenų kraujosruvą.

Angiopatijai būdingas beta amiloidinio baltymo kaupimasis smegenų kraujagyslėse, kuris silpnina kraujagyslės patvarumą.

Kitos priežastys galvos smegenų kraujosruvos atsiradimo priežastys:

- kraujo krešėjimo sutrikimai;
- gydymasis antikoaguliantais;
- įgimtos smegenų kraujagyslių anomalijos;
- kraujagyslių uždegimai;
- narkotikų vartojimas.

Galvos smegenų kraujosruva. Simptomai

Simptomai priklauso nuo kraujosruvos lokalizacijos smegenyse.

Atsiranda vadinamųjų židininių neurologinių simptomų: 

- vienos galūnės jėgos silpnumas;
- vienos kūno pusės galūnių ar visų keturių galūnių jėgos silpnumas arba visiškas jų paralyžius; - veido mimikos raumenų silpnumas (dėl to nusvyra lūpų kampas, sunku užsimerkti);
- atsiranda aklumas viena ar abiem akimis;
- sutrikęs regėjimas ar regos lauko iškritimas;
- sunku suprasti kalbą ar kalbėti pačiam;
- galvos svaigimas;
- nestabilumas.

Gali pasireikšti vienas ar keli iš šių simptomų.

Tokie požymiai taip pat būdingi ir išeminiam insultui, dėl tos priežasties išeminį insultą atskirti nuo hemoraginio yra labai sunku.

Gali atsirasti labiausiai hemoraginiam insultui būdingų simptomų:

- pykinimas;
- vėmimas;
- galvos skausmas;
- sutrikusi sąmonės būklė;
- traukuliai.

Galvos smegenų kraujosruva. Ligos eiga

Rizikos veiksniai:

- hipertenzija;
- rūkymas;
- antikoaguliantų vartojimas;
- narkotinių medžiagų vartojimas.

Paprastai šios rūšies insultas ištinka dirbant fizinį darbą, kai žmogaus arterinis kraujo spaudimas šiek tiek pakyla.

Įvykus galvos smegenų kraujosruvai, simptomai atsiranda labai greitai ir iš lėto progresuoja (nes iš kraujagyslės išteka vis daugiau kraujo, kuris vis stipriau spaudžia smegenų audinį). Žmogų staiga gali ištikti koma.

Per pusę metų miršta maždaug pusė galvos smegenų kraujosruvą patyrusių žmonių. Blogesnė prognozė tiems, kurių patys pirmieji simptomai sunkūs (pavyzdžiui, koma).

Trečdalis žmonių, patyrusių hemoraginį insultą, visą gyvenimą lieka neįgaliais.

Galvos smegenų kraujosruva. Diagnostika

Svarbiausias tyrimas, kuriuo galima patvirtinti hemoraginį insultą – kompiuterinė tomografija. KT tyrimas parodo aiškius galvos pakitimus įvykus galvos smegenų kraujosruvai.

Gydytojas atlieka išsamų neurologinį ištyrimą. Neurologiniai tyrimai leidžia įtarti hemoraginį insultą, tačiau jį atskirti nuo išeminio insulto be papildomų neurovizualinių tyrimų labai sunku.

Patyrusiesms hemoraginį insultą būdingas labai aukštas arterinis kraujo spaudimas – didesnis nei 220 mm Hg.

Magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas yra išsamus, tačiau mažiau vertingas diagnozuojant intracerebrinę hemoragiją.

Galvos smegenų kraujosruva. Gydymas

Visi galvos smegenų kraujosruvą patyrę žmonės guldomi į ligoninę, kur nuolatos stebima paciento neurologinė būklė ir palaikomos gyvybinės funkcijos (jei būtina).

Dažnai pacientams būtina dirbtinė plaučių ventiliacija.

Kraujo spaudimą veikiančiais vaistais koreguojamas arterinis kraujo spaudimas.

Diuretikų grupės vaistais mažinamas intrakranijinis spaudimas (spaudimas kaukolės ertmėje).

Esant tam tikroms indikacijoms, gydytojai sprendžia apie chirurginį galvos smegenų kraujosruvos gydymą.

Simptomai mažinami juos veikiančiais vaistais.

Galvos smegenų kraujosruva. Profilaktika

Pagrindinė profilaktikos priemonė – arterinės hipertenzijos efektyvus nuolatinis gydymas.

Jei nėra būtinybės, neturėtų būti skiriami tromboliziniai vaistai ar antikoaguliantai.

Reikia vengti galvos traumų.

Svarbi ir gyvensenos korekcija – nuolatinis fizinis aktyvumas, svorio metimas (turint viršsvorio), rūkymo atsisakymas.

Reikėtų atsisakyti dažno ir gausaus druskos, alkoholio vartojimo.

Galvos smegenų kraujosruva. Kita

Paplitimas. Intracerebrinė kraujosruva sudaro apie 15 % visų insultų (didžioji dalis insultų būna išeminiai).

Pagal PSO duomenis, kasmet hemoraginį insultą patiria 15 mln. pasaulio gyventojų, iš kurių trečdalis miršta, o kitas trečdalis lieka neįgaliais.

Daugiausia hemoraginių insultų registruojama Rusijoje, Japonijoje, Ukrainoje. Europoje 2006 metais galvos smegenų kraujosruvų dažnis buvo 32,9 šimtui tūkstančių gyventojų.

Šia liga šiek tiek dažniau serga vyrai.

Istorija. XVII a. viduryje J. J. Veferis (Johann Jakob Wepfer) skrosdamas lavoną aptiko kraujo išsiliejimą galvos smegenyse.

Prancūzų neurologai J. M. Šarko (J. M. Charcot) ir  C. Bošardas (C. Bouchard) tyrinėjo spontaninio kraujo išsiliejimo į smegenis priežastis, aprašė mikroaneurzimas, dėl kurių gali atsirasti kraujosruvų.

XX a. pradžioje H. Kušingas (H. Cushing) pirmasis aprašė galimą chirurginį intracerebrinės kraujosruvos gydymą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25