Galvos smegenų kraujosruva

+1

Galvos smegenų kraujosruva – tai galvos smegenyse esančios kraujagyslės trūkimas ir kraujo išsiliejimas į smegenis. Galvos smegenų kraujosruva dar vadinama spontanine intracerebrine kraujosruva arba hemoraginiu insultu.

Hemoraginis insultas atsiranda trūkus smegenyse esančiai kraujagyslei ir kraujui iš jos išsiliejus į galvos smegenis. Išsiliejęs kraujas spaudžia galvos smegenų audinį, sukeldamas neurologinę simptomatiką.

Pagrindinė intracerebrinės hemoragijos priežastis – arterinė hipertenzija. Net du trečdaliai žmonių, patyrę intracerebrinę hemoragiją, serga arterine hipertenzija.

Dėl nuolat padidėjusio arterinio kraujo spaudimo smulkiose smegenų kraujagyslėse atsiranda mikroaneurizmos (maži kraujagyslių išsiplėtimai, primenantys maišelius), kurių sienelė nepatvari ir kurios dėl padidėjusio kraujo spaudimo plyšta.

Rečiau pasitaikanti intracerebrinės kraujosruvos priežastis – cerebrinė amiloidinė angiopatija (amiloidozė). Ši būklė nustatoma maždaug 10 % žmonių, patyrusių galvos smegenų kraujosruvą.

Angiopatijai būdingas beta amiloidinio baltymo kaupimasis smegenų kraujagyslėse, kuris silpnina kraujagyslės patvarumą.

Kitos priežastys galvos smegenų kraujosruvos atsiradimo priežastys:

- kraujo krešėjimo sutrikimai;
- gydymasis antikoaguliantais;
- įgimtos smegenų kraujagyslių anomalijos;
- kraujagyslių uždegimai;
- narkotikų vartojimas.

Galvos smegenų kraujosruva. Simptomai

Simptomai priklauso nuo kraujosruvos lokalizacijos smegenyse.

Atsiranda vadinamųjų židininių neurologinių simptomų: 

- vienos galūnės jėgos silpnumas;
- vienos kūno pusės galūnių ar visų keturių galūnių jėgos silpnumas arba visiškas jų paralyžius; - veido mimikos raumenų silpnumas (dėl to nusvyra lūpų kampas, sunku užsimerkti);
- atsiranda aklumas viena ar abiem akimis;
- sutrikęs regėjimas ar regos lauko iškritimas;
- sunku suprasti kalbą ar kalbėti pačiam;
- galvos svaigimas;
- nestabilumas.

Gali pasireikšti vienas ar keli iš šių simptomų.

Tokie požymiai taip pat būdingi ir išeminiam insultui, dėl tos priežasties išeminį insultą atskirti nuo hemoraginio yra labai sunku.

Gali atsirasti labiausiai hemoraginiam insultui būdingų simptomų:

- pykinimas;
- vėmimas;
- galvos skausmas;
- sutrikusi sąmonės būklė;
- traukuliai.

Galvos smegenų kraujosruva. Ligos eiga

Rizikos veiksniai:

- hipertenzija;
- rūkymas;
- antikoaguliantų vartojimas;
- narkotinių medžiagų vartojimas.

Paprastai šios rūšies insultas ištinka dirbant fizinį darbą, kai žmogaus arterinis kraujo spaudimas šiek tiek pakyla.

Įvykus galvos smegenų kraujosruvai, simptomai atsiranda labai greitai ir iš lėto progresuoja (nes iš kraujagyslės išteka vis daugiau kraujo, kuris vis stipriau spaudžia smegenų audinį). Žmogų staiga gali ištikti koma.

Per pusę metų miršta maždaug pusė galvos smegenų kraujosruvą patyrusių žmonių. Blogesnė prognozė tiems, kurių patys pirmieji simptomai sunkūs (pavyzdžiui, koma).

Trečdalis žmonių, patyrusių hemoraginį insultą, visą gyvenimą lieka neįgaliais.

Galvos smegenų kraujosruva. Diagnostika

Svarbiausias tyrimas, kuriuo galima patvirtinti hemoraginį insultą – kompiuterinė tomografija. KT tyrimas parodo aiškius galvos pakitimus įvykus galvos smegenų kraujosruvai.

Gydytojas atlieka išsamų neurologinį ištyrimą. Neurologiniai tyrimai leidžia įtarti hemoraginį insultą, tačiau jį atskirti nuo išeminio insulto be papildomų neurovizualinių tyrimų labai sunku.

Patyrusiesms hemoraginį insultą būdingas labai aukštas arterinis kraujo spaudimas – didesnis nei 220 mm Hg.

Magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas yra išsamus, tačiau mažiau vertingas diagnozuojant intracerebrinę hemoragiją.

Galvos smegenų kraujosruva. Gydymas

Visi galvos smegenų kraujosruvą patyrę žmonės guldomi į ligoninę, kur nuolatos stebima paciento neurologinė būklė ir palaikomos gyvybinės funkcijos (jei būtina).

Dažnai pacientams būtina dirbtinė plaučių ventiliacija.

Kraujo spaudimą veikiančiais vaistais koreguojamas arterinis kraujo spaudimas.

Diuretikų grupės vaistais mažinamas intrakranijinis spaudimas (spaudimas kaukolės ertmėje).

Esant tam tikroms indikacijoms, gydytojai sprendžia apie chirurginį galvos smegenų kraujosruvos gydymą.

Simptomai mažinami juos veikiančiais vaistais.

Galvos smegenų kraujosruva. Profilaktika

Pagrindinė profilaktikos priemonė – arterinės hipertenzijos efektyvus nuolatinis gydymas.

Jei nėra būtinybės, neturėtų būti skiriami tromboliziniai vaistai ar antikoaguliantai.

Reikia vengti galvos traumų.

Svarbi ir gyvensenos korekcija – nuolatinis fizinis aktyvumas, svorio metimas (turint viršsvorio), rūkymo atsisakymas.

Reikėtų atsisakyti dažno ir gausaus druskos, alkoholio vartojimo.

Galvos smegenų kraujosruva. Kita

Paplitimas. Intracerebrinė kraujosruva sudaro apie 15 % visų insultų (didžioji dalis insultų būna išeminiai).

Pagal PSO duomenis, kasmet hemoraginį insultą patiria 15 mln. pasaulio gyventojų, iš kurių trečdalis miršta, o kitas trečdalis lieka neįgaliais.

Daugiausia hemoraginių insultų registruojama Rusijoje, Japonijoje, Ukrainoje. Europoje 2006 metais galvos smegenų kraujosruvų dažnis buvo 32,9 šimtui tūkstančių gyventojų.

Šia liga šiek tiek dažniau serga vyrai.

Istorija. XVII a. viduryje J. J. Veferis (Johann Jakob Wepfer) skrosdamas lavoną aptiko kraujo išsiliejimą galvos smegenyse.

Prancūzų neurologai J. M. Šarko (J. M. Charcot) ir  C. Bošardas (C. Bouchard) tyrinėjo spontaninio kraujo išsiliejimo į smegenis priežastis, aprašė mikroaneurzimas, dėl kurių gali atsirasti kraujosruvų.

XX a. pradžioje H. Kušingas (H. Cushing) pirmasis aprašė galimą chirurginį intracerebrinės kraujosruvos gydymą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +1 / 0 +1

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24