Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas)

0

Gestacinis (nėščiųjų) diabetas – tai gliukozės netoleravimas esant nėštumui, kai kraujyje stipriai padidėja jos kiekis. Ši diabeto forma praeina po gimdymo.

Kitaip nei pirmojo tipo, nėščiųjų diabetą sukelia ne insulino (tai kasoje gaminamas hormonas, kuris reguliuoja gliukozės koncentraciją kraujyje) stoka, bet kitų hormonų blokuojamasis poveikis, kai organizmo ląstelės tampa atsparios insulino poveikiui, todėl gliukozė į jas negali patekti ir lieka kraujyje.

Mokslininkai kol kas nežino, kas tiksliai nulemia gestacinio diabeto išsivystymą.


Dalis žmonių sveikatos sutrikimus linkę ignoruoti arba gydytis patys, todėl medikų diagnozė – cukrinis diabetas  išgąsdina ne vieną pacientą. Tokia baimė atsiranda dėl žmogaus žinių stokos ar klaidingo įsitikinimo, kad susirgus diabetu būtinos nemalonios insulino injekcijos.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Cukrinis diabetas: klastinga, bet kontroliuojama liga »


Norint suprasti ligos priežastis, reikia žinoti visą gliukozės kelią kūne. 

Organizmas suvirškina maistą ir suskaido jį iki maisto medžiagų. Viena iš tokių medžiagų – gliukozė –  patenka į kraują, dirgina kasos ląsteles ir ši pagamina hormoną insuliną. Insulinas jungiasi prie organizmo ląstelių receptorių ir padeda gliukozei patekti į ląstelių vidų, kur gliukozė verčiama energija.

Esant nėštumui placenta jungia augantį vaisių su motinos krauju tam, kad būtų gaminami nėštumo ir kiti svarbūs hormonai. Visi šie hormonai konkuruoja su insulinu dėl ląstelių receptorių, taip trukdydami insulinui prisijungti ir gliukozei patekti į ląsteles. Augant vaisiui placenta gamina vis daugiau hormonų, jie blokuoja insuliną, cukraus kiekis kraujyje padidėja tiek, kad ima kelti pavojų motinos ir vaisiaus sveikatai.

Tikimybė susirgti gestaciniu diabetu didesnė, jeigu:

- pastojote vyresnė nei 25 metų amžiaus;
- jau yra tekę sirgti nėščiųjų diabetu;
- pagimdėte sunkesnį nei 4 kg vaiką;
- gimusi svėrėte daugiau nei 4 kg;
- turite antrojo tipo cukriniu diabetu sergančių artimųjų;
- esate nutukusi (KMI > 30);
- priklausote rasinei ar etninei rizikos grupei;
- sergate kiaušidžių policistoze;
- turite tamsų odos bėrimą ant sprando ar raukšlių vietose;
- vartojate ar vartojote kortikosteroidų (imunosupresantai);
- esate buvusi prediabetinėje būklėje;
- esate turėjusi nėštumo problemų.

Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas). Simptomai

Gestacinis diabetas simptomų gali nesukelti, todėl svarbu atlikti tyrimus, jei liga įtariama ar priklausoma rizikos grupei.

Išsitirti svarbu, nes didelis gliukozės kiekis kraujyje sukelia sveikatos problemų tiek mamai, tiek kūdikiui.

Pasireiškę simptomai būna tokie patys kaip ir paprasto diabeto atveju:

- padidėjęs troškulys;
- padažnėjęs šlapinimasis;
- alkio jausmas;
- neryškus matymas.

Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas). Ligos eiga

Dauguma nėščiųjų apie tai, kad serga gestaciniu diabetu, sužino maždaug 24–28 nėštumo savaitę. Tai sužinojus svarbu laiku ir tinkamai pradėti reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Tęsiantis nėštumui hormonų kraujyje daugėja, todėl tampa vis sunkiau reguliuoti gliukozės koncentraciją.

Kartais dėl aukšto cukraus kiekio atsiranda problemų:

- aukštas gimdyvės kraujo spaudimas dėl preeklampsijos;
- didelio svorio naujagimis (per didelis gliukozės kiekis virsta riebalais);
- naujagimio hipoglikemija (labai sumažėja cukraus kiekis kraujyje);
- kūdikio elektrolitų disbalansas.

Nors gestacinis diabetas praeina po gimdymo, tačiau jis parodo didesnę riziką susirgti antrojo tipo cukriniu diabetu (60 iš 100 moterų, sirgusių gestaciniu diabetu, vėliau susirgo antrojo tipo diabetu).

Nėščiųjų diabetas pasireiškia daugmaž 18 iš 100 nėščiųjų, priklausomai nuo rasės ir etninės grupės: dažniau gestaciniu diabetu suserga Lotynų Amerikos, indėnų, afroamerikiečių, Azijos amerikiečių moterys.

Daugeliu atveju gestaciniu diabetu sergančios moterys pagimdo sveikus vaikus.

Galimos pasekmės vaiko sveikatai:

- didelė kūno masė gimstant;
- priešlaikinis gimdymas;
- kūdikių kvėpavimo nepakankamumo sindromas (sunku kvėpuoti);
- hipoglikemija (pernelyg mažas cukraus kiekis kraujyje);
- gelta (ji atsiranda, kai kepenys nepakankamai susiformuoja, kad suskaidytų raudonųjų kraujo kūnelių skilimo produktą – bilirubiną);
- didesnė antrojo tipo cukrinio diabeto išsivystymo tikimybė.

Motinai gestacinis diabetas gali sukelti aukštą kraujo spaudimą, preeklampsiją ar eklampsiją, padidinti cukrinio diabeto išsivystymo riziką.

Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas). Diagnostika

Iki šiol nesutariama, ar reikia tirti jaunesnes nei 25 metų amžiaus ir neturinčias jokių rizikos veiksnių moteris.

Visgi gydytojui visuomet svarbu įvertinti rizikos faktorius ir atlikti reikiamus tyrimus.

Rutininiai tyrimai

Pradinis gliukozės kiekis kraujyje nustatymas, kai atliekamas gliukozės toleravimo testas: išgeriama cukraus sirupo ir po valandos tiriamas gliukozės kiekis kraujyje – jis turėtų būti tarp 7,2–7,8 Mmol/L, bet jeigu yra didesnis, tai tik reiškia didesnę gestacinio diabeto išsivystymo riziką.

Kitą dieną po pradinio gliukozės toleravimo mėginio prašoma išgerti stipresnį gliukozės koncentratą, tuomet kraujas tikrinamas kas valandą tris kartus – jeigu bent dveji paskutiniai matavimai parodo didesnį nei normalus cukraus kiekį kraujyje, diagnozuojamas gestacinis diabetas.

Kiti tyrimai vaisiaus būklei įvertinti 

Dėl didelio cukraus kiekio mamos kraujyje paveikiama placenta, mažiau deguonies pernešama vaisiui. Tiriamos vaisiaus gyvybinės funkcijos: prie pilvo priklijuojami jutikliai, kurie fiksuoja vaikučio širdies susitraukimų dažnį – judant vaisiaus pulsas padažnėja, o jeigu nesuplaka dažniau, vadinasi, vaisiui trūksta deguonies.

Ultragarsiniu tyrimu vertinami vaisiaus judesiai, kvėpavimas, raumenų tonusas, amniono skysčių kiekis (jeigu amniono skysčių yra mažai, vadinasi, vaisius mažai šlapinasi, o tai rodo, kad nevisavertiškai funkcionuoja placenta).

Po gimdymo taip pat svarbu pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje. Tai geriausia daryti bent pirmuosius 6–12 mėnesių po gimdymo. Jeigu gliukozės kiekis normalus, diabeto išsivystymas artimiausius trejus metus negresia.

Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas). Gydymas

Gestacinio diabeto gydymą sudaro subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, normalaus svorio palaikymas, gliukozės koncentracijos tikrinimas ir, jei reikia, insulino injekcijos.

Gydytojai nepataria mesti svorio nėštumo metu, bet siūlo pasiekti normalų kūno svorį prieš nėštumą, sveikai maitintis (valgyti daug vaisių ir daržovių, grūdų).

Fizinis aktyvumas turėtų būti moters įprotis prieš, per ir po nėštumo, nes judant mažėja cukraus kiekis kraujyje, padidėja ląstelių jautrumas insulinui.

Gliukozės kiekį reiktų matuotis 4–5 kartus per dieną ir, jei reikia, leistis insuliną.

Taip pat labai svarbu stebėti vaisiaus sveikatą ir vystymąsi. Jeigu gimdymas neprasideda laiku, gydytojas gali jį paskatinti.

Būtina paminėti, kad maitinimas krūtimi ne tik išgydo motinos gestacinį diabetą, apsaugo nuo rizikos ateityje susirgti cukriniu diabetu, padeda palaikyti normalų kūno svorį, bet ir aprūpina naujagimį būtiniausiomis maisto medžiagomis, kurių kūdikis negauna su jokiu kitu maistu.

Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas). Profilaktika

Kai kurios moterys gestacinio diabeto išvengti negali, tačiau jei yra galimybė sumažinti ligos atsiradimo riziką, reikia to siekti palaikant normalų kūno svorį ar reguliariai sportuojant.

Sergant gestaciniu diabetu svarbu vengti medikamentų, kurie didina ląstelių atsparumą insulinui, vartojimo (nikotino rūgšties ar gliukokortikoidų).

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24