Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas)

0

Gestacinis (nėščiųjų) diabetas – tai gliukozės netoleravimas esant nėštumui, kai kraujyje stipriai padidėja jos kiekis. Ši diabeto forma praeina po gimdymo.

Kitaip nei pirmojo tipo, nėščiųjų diabetą sukelia ne insulino (tai kasoje gaminamas hormonas, kuris reguliuoja gliukozės koncentraciją kraujyje) stoka, bet kitų hormonų blokuojamasis poveikis, kai organizmo ląstelės tampa atsparios insulino poveikiui, todėl gliukozė į jas negali patekti ir lieka kraujyje.

Mokslininkai kol kas nežino, kas tiksliai nulemia gestacinio diabeto išsivystymą.


Dalis žmonių sveikatos sutrikimus linkę ignoruoti arba gydytis patys, todėl medikų diagnozė – cukrinis diabetas  išgąsdina ne vieną pacientą. Tokia baimė atsiranda dėl žmogaus žinių stokos ar klaidingo įsitikinimo, kad susirgus diabetu būtinos nemalonios insulino injekcijos.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Cukrinis diabetas: klastinga, bet kontroliuojama liga »


Norint suprasti ligos priežastis, reikia žinoti visą gliukozės kelią kūne. 

Organizmas suvirškina maistą ir suskaido jį iki maisto medžiagų. Viena iš tokių medžiagų – gliukozė –  patenka į kraują, dirgina kasos ląsteles ir ši pagamina hormoną insuliną. Insulinas jungiasi prie organizmo ląstelių receptorių ir padeda gliukozei patekti į ląstelių vidų, kur gliukozė verčiama energija.

Esant nėštumui placenta jungia augantį vaisių su motinos krauju tam, kad būtų gaminami nėštumo ir kiti svarbūs hormonai. Visi šie hormonai konkuruoja su insulinu dėl ląstelių receptorių, taip trukdydami insulinui prisijungti ir gliukozei patekti į ląsteles. Augant vaisiui placenta gamina vis daugiau hormonų, jie blokuoja insuliną, cukraus kiekis kraujyje padidėja tiek, kad ima kelti pavojų motinos ir vaisiaus sveikatai.

Tikimybė susirgti gestaciniu diabetu didesnė, jeigu:

- pastojote vyresnė nei 25 metų amžiaus;
- jau yra tekę sirgti nėščiųjų diabetu;
- pagimdėte sunkesnį nei 4 kg vaiką;
- gimusi svėrėte daugiau nei 4 kg;
- turite antrojo tipo cukriniu diabetu sergančių artimųjų;
- esate nutukusi (KMI > 30);
- priklausote rasinei ar etninei rizikos grupei;
- sergate kiaušidžių policistoze;
- turite tamsų odos bėrimą ant sprando ar raukšlių vietose;
- vartojate ar vartojote kortikosteroidų (imunosupresantai);
- esate buvusi prediabetinėje būklėje;
- esate turėjusi nėštumo problemų.

Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas). Simptomai

Gestacinis diabetas simptomų gali nesukelti, todėl svarbu atlikti tyrimus, jei liga įtariama ar priklausoma rizikos grupei.

Išsitirti svarbu, nes didelis gliukozės kiekis kraujyje sukelia sveikatos problemų tiek mamai, tiek kūdikiui.

Pasireiškę simptomai būna tokie patys kaip ir paprasto diabeto atveju:

- padidėjęs troškulys;
- padažnėjęs šlapinimasis;
- alkio jausmas;
- neryškus matymas.

Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas). Ligos eiga

Dauguma nėščiųjų apie tai, kad serga gestaciniu diabetu, sužino maždaug 24–28 nėštumo savaitę. Tai sužinojus svarbu laiku ir tinkamai pradėti reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Tęsiantis nėštumui hormonų kraujyje daugėja, todėl tampa vis sunkiau reguliuoti gliukozės koncentraciją.

Kartais dėl aukšto cukraus kiekio atsiranda problemų:

- aukštas gimdyvės kraujo spaudimas dėl preeklampsijos;
- didelio svorio naujagimis (per didelis gliukozės kiekis virsta riebalais);
- naujagimio hipoglikemija (labai sumažėja cukraus kiekis kraujyje);
- kūdikio elektrolitų disbalansas.

Nors gestacinis diabetas praeina po gimdymo, tačiau jis parodo didesnę riziką susirgti antrojo tipo cukriniu diabetu (60 iš 100 moterų, sirgusių gestaciniu diabetu, vėliau susirgo antrojo tipo diabetu).

Nėščiųjų diabetas pasireiškia daugmaž 18 iš 100 nėščiųjų, priklausomai nuo rasės ir etninės grupės: dažniau gestaciniu diabetu suserga Lotynų Amerikos, indėnų, afroamerikiečių, Azijos amerikiečių moterys.

Daugeliu atveju gestaciniu diabetu sergančios moterys pagimdo sveikus vaikus.

Galimos pasekmės vaiko sveikatai:

- didelė kūno masė gimstant;
- priešlaikinis gimdymas;
- kūdikių kvėpavimo nepakankamumo sindromas (sunku kvėpuoti);
- hipoglikemija (pernelyg mažas cukraus kiekis kraujyje);
- gelta (ji atsiranda, kai kepenys nepakankamai susiformuoja, kad suskaidytų raudonųjų kraujo kūnelių skilimo produktą – bilirubiną);
- didesnė antrojo tipo cukrinio diabeto išsivystymo tikimybė.

Motinai gestacinis diabetas gali sukelti aukštą kraujo spaudimą, preeklampsiją ar eklampsiją, padidinti cukrinio diabeto išsivystymo riziką.

Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas). Diagnostika

Iki šiol nesutariama, ar reikia tirti jaunesnes nei 25 metų amžiaus ir neturinčias jokių rizikos veiksnių moteris.

Visgi gydytojui visuomet svarbu įvertinti rizikos faktorius ir atlikti reikiamus tyrimus.

Rutininiai tyrimai

Pradinis gliukozės kiekis kraujyje nustatymas, kai atliekamas gliukozės toleravimo testas: išgeriama cukraus sirupo ir po valandos tiriamas gliukozės kiekis kraujyje – jis turėtų būti tarp 7,2–7,8 Mmol/L, bet jeigu yra didesnis, tai tik reiškia didesnę gestacinio diabeto išsivystymo riziką.

Kitą dieną po pradinio gliukozės toleravimo mėginio prašoma išgerti stipresnį gliukozės koncentratą, tuomet kraujas tikrinamas kas valandą tris kartus – jeigu bent dveji paskutiniai matavimai parodo didesnį nei normalus cukraus kiekį kraujyje, diagnozuojamas gestacinis diabetas.

Kiti tyrimai vaisiaus būklei įvertinti 

Dėl didelio cukraus kiekio mamos kraujyje paveikiama placenta, mažiau deguonies pernešama vaisiui. Tiriamos vaisiaus gyvybinės funkcijos: prie pilvo priklijuojami jutikliai, kurie fiksuoja vaikučio širdies susitraukimų dažnį – judant vaisiaus pulsas padažnėja, o jeigu nesuplaka dažniau, vadinasi, vaisiui trūksta deguonies.

Ultragarsiniu tyrimu vertinami vaisiaus judesiai, kvėpavimas, raumenų tonusas, amniono skysčių kiekis (jeigu amniono skysčių yra mažai, vadinasi, vaisius mažai šlapinasi, o tai rodo, kad nevisavertiškai funkcionuoja placenta).

Po gimdymo taip pat svarbu pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje. Tai geriausia daryti bent pirmuosius 6–12 mėnesių po gimdymo. Jeigu gliukozės kiekis normalus, diabeto išsivystymas artimiausius trejus metus negresia.

Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas). Gydymas

Gestacinio diabeto gydymą sudaro subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, normalaus svorio palaikymas, gliukozės koncentracijos tikrinimas ir, jei reikia, insulino injekcijos.

Gydytojai nepataria mesti svorio nėštumo metu, bet siūlo pasiekti normalų kūno svorį prieš nėštumą, sveikai maitintis (valgyti daug vaisių ir daržovių, grūdų).

Fizinis aktyvumas turėtų būti moters įprotis prieš, per ir po nėštumo, nes judant mažėja cukraus kiekis kraujyje, padidėja ląstelių jautrumas insulinui.

Gliukozės kiekį reiktų matuotis 4–5 kartus per dieną ir, jei reikia, leistis insuliną.

Taip pat labai svarbu stebėti vaisiaus sveikatą ir vystymąsi. Jeigu gimdymas neprasideda laiku, gydytojas gali jį paskatinti.

Būtina paminėti, kad maitinimas krūtimi ne tik išgydo motinos gestacinį diabetą, apsaugo nuo rizikos ateityje susirgti cukriniu diabetu, padeda palaikyti normalų kūno svorį, bet ir aprūpina naujagimį būtiniausiomis maisto medžiagomis, kurių kūdikis negauna su jokiu kitu maistu.

Gestacinis diabetas (Nėščiųjų diabetas). Profilaktika

Kai kurios moterys gestacinio diabeto išvengti negali, tačiau jei yra galimybė sumažinti ligos atsiradimo riziką, reikia to siekti palaikant normalų kūno svorį ar reguliariai sportuojant.

Sergant gestaciniu diabetu svarbu vengti medikamentų, kurie didina ląstelių atsparumą insulinui, vartojimo (nikotino rūgšties ar gliukokortikoidų).

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis
5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis Bloga nuotaika linkusi greitai pasėti sėklą mumyse ir išvešėti į didelį, galingą ir sunkiai išraunamą medį. Kartais slogumas visiškai nepastebimai tampa mūsų gyvenimo būdu. Nors sakoma, kad be liūdesio nežinotume, kas yra džiaugsmas, tačiau jokiais būdais negalime leisti šiam liūdesiui užsitęsti. Pati svarbiausia... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams
Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams Erekcijos sutrikimai susiję su nesugebėjimu pasiekti arba palaikyti erekcijos. Toks negalėjimas pasiekti ir (arba) išlaikyti varpos standumo lytinių santykių metu gali būti reguliarus arba dažnai pasikartojantis – tuomet galima įtarti erekcijos funkcijos sutrikimus. Retkarčiais taip gali nutikti bet kuriam vyrui, tačiau jei ši... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24