Gimdos iškritimas

+3

Gimdos iškritimas (prolapsas) – tai gimdos iškritimas iš jai įprastos vietos ir užkritimas ant makšties viršutinės dalies.

Gimda gali įkristi ir į apatinę makšties dalį, taip pat visiškai iškristi. Taip nutinka dėl gimdą palaikančių raiščių nusilpimo.

Gimdos iškritimas dažniau pasitaiko baltaodėms, daug gimdžiusioms moterims, ypač jei vaikai gimdavo dideli. Taip yra dėl to, kad gimdant pažeidžiami arba ištampomi gimdą palaikantys raiščiai.

Kartais gimda iškrenta ir niekad negimdžiusioms moterims. Tokiu atveju priežastis genetinės kilmės.

Pagrindinės gimdos iškritimo priežastys:

- dauginiai gimdymai;
- didelės kūno masės naujagimiai;
- sudėtingos ginekologinės procedūros;
- dubens navikai.

Įprastai moters gimda palinkusi į priekį, užima anterogradinę poziciją, tačiau kartais būna, kad gimda yra vienoje linijoje su makštimi – tokiu atveju labai padidėja gimdos iškritimo rizika.

Skiriami keli gimdos iškritimo laipsniai: dalinis iškritimas, kai gimda tik dalinai užkrenta ant makšties, ir visiškas prolapsas, kai gimda ir gimdos kaklelis pro makštį iškrenta į organizmo išorę.

Gimda gali iškristi įvairaus amžiaus moterims, tačiau dažniausiai tai įvyksta moterims po menopauzės, ypač daug kartų gimdžiusioms.

„Artėjantis klimaksas gąsdina ne vieną moterį – neramu ne tik dėl pasikeisiančių fizinių funkcijų,  bet ir dėl pačios gamtos išrašomos diagnozės – jaunystės pabaiga.“

Plačiau skaitykite čia:
Artėjantis klimaksas – kaip jam pasiruošti? »


Dubens dugno raumenis silpnina audinių pažeidimas gimdant, žemės traukos jėga, moteriško lytinio hormono – estrogeno – koncentracijos kraujyje sumažėjimas ir dažnas stanginimasis.

Riziką šiai būklei išsivystyti didina:

- vyresnis moters amžius;
- dažnas sunkių daiktų kilnojimas;
- lėtinis kosulys;
- dubens operacijos;
- lėtinis vidurių užkietėjimas;
- genetinis polinkis silpna  jungiamojam audiniui;
- baltoji rasė.

Įtakos gimdos iškritimui išsivystyti turi ir nutukimas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga ir lėtinis bronchitas.

Gimdos iškritimas. Simptomai

Gimdos iškritimo laipsnis labai varijuoja. Galimas neryškus gimdos pasmukimas žemyn be jokių simptomų, bet gali pasitaikyti ir stiprus šios patologijos laipsnis.

Pagrindiniai požymiai:

- sunkumo ir spaudimo jausmas pilvo apačioje;
- iš makšties matomos audinių dalys;
- šlapinimosi problemos (pavyzdžiui, šlapimo nelaikymas arba šlapimo susilaikymas);
- sunkumo jausmas tuštinantis;
- makšties raumenų tonuso susilpnėjimas;
- skausmas per lytinę sueitį;
- strėnų skausmas;
- jausmas, kad kažkas krenta iš makšties;
- lytinio susijaudinimo pokyčiai (pavyzdžiui, jautrumo sumažėjimas ar makšties sausumas).

Gimdos iškritimas. Ligos eiga

Lengvo laipsnio gimdos iškritimas gali nesukelti jokių požymių arba pasireikšti tik diskomfortu makštyje.

Ligai progresuojant prasideda pilvo, strėnų skausmas, galima pamatyti makšties prieangyje esančių audinių išvaržų.

Kai kuriais atvejais gimdos iškritimas labai sutrikdo šlapinimąsi ir tuštinimąsi, gali sukelti gyvybei pavojingų komplikacijų: žarnų nepraeinamumą, šlapimo susilaikymą, stiprų pilvo skausmą ir nekontroliuojamą vėmimą, kitų dubens organų iškritimą, makšties opas, dubens organų infekcijas.

Gimdos iškritimas. Diagnostika

Pagrindiniai tyrimai ligai nustatyti yra dubens ištyrimas ir ligos istorijos išsiaiškinimas.

Gydytojas pacientės paklausia apie nusiskundimus, gretutines ligas, lytinio gyvenimo ypatumus. Tiriant dubenį jis pacientės paprašo pasistanginti tartum tuštinantis (tokiu būdu įvertinama, kiek žemai nukritusi gimda). Taip pat tikrinami dubens dugno raumenys, prašoma juos sutraukti (lyg bandytumėte sustabdyti šlapinimąsi).

Vaizdinės priemonės, pavyzdžiui, ultragarsinis tyrimas ar magnetinio rezonanso tyrimas dažniausiai nereikalingi, tačiau kartais padeda įvertinti gimdos iškritimo laipsnį.

Gimdos iškritimas. Gydymas

Lengvos stadijos gimdos iškritimas gydymo nereikalauja, tačiau jei simptomai tampa ryškūs ir skausmas stiprėja, būtina kreiptis į gydytoją.

Gydymas priklauso nuo iškritimo laipsnio, simptomų stiprumo, požymių atsiradimo laiko, poreikio išsaugoti vaisingumą ir amžiaus.

Jei gimdos iškritimas nežymus, gydytojas pataria atlikti fizinių pratimų dubens dugnui stiprinti, palaikyti normalų svorį ir vengti sunkių daiktų kėlimo.

Sunkesniais ligos atvejais taikomi kiti gydymo būdai. 

Makšties pesaras – tai į makštį įvedamas prietaisas, kuris laiko gimdą vietoje. Šis gydymo būdas gali nepadėti esant dideliam gimdos iškritimo laipsniui. Pesaras gali sudirginti makšties audinius ir paskatinti makšties opų atsiradimą.

Kitas gydymo būdas – operacija. Per ją koreguojamas pažeistas arba nusilpęs dubens dugnas. Jei moteris nebevaisinga arba sveikatos būklė kelia pavojų gyvybei, patartina atlikti gimdos pašalinimo operaciją.

Gimdos iškritimas. Profilaktika

Gimdos iškritimo ne visada galima išvengti, tačiau sumažinti riziką galima atliekant Kegelio pratimus dubens dugnui stiprinti, gydant esantį vidurių užkietėjimą, vengiant sunkių daiktų kėlimo, gydant kosulį ir bronchitą, kontroliuojant kūno masę.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24