Gimdos iškritimas

+4

Gimdos iškritimas (prolapsas) – tai gimdos iškritimas iš jai įprastos vietos ir užkritimas ant makšties viršutinės dalies.

Gimda gali įkristi ir į apatinę makšties dalį, taip pat visiškai iškristi. Taip nutinka dėl gimdą palaikančių raiščių nusilpimo.

Gimdos iškritimas dažniau pasitaiko baltaodėms, daug gimdžiusioms moterims, ypač jei vaikai gimdavo dideli. Taip yra dėl to, kad gimdant pažeidžiami arba ištampomi gimdą palaikantys raiščiai.

Kartais gimda iškrenta ir niekad negimdžiusioms moterims. Tokiu atveju priežastis genetinės kilmės.

Pagrindinės gimdos iškritimo priežastys:

- dauginiai gimdymai;
- didelės kūno masės naujagimiai;
- sudėtingos ginekologinės procedūros;
- dubens navikai.

Įprastai moters gimda palinkusi į priekį, užima anterogradinę poziciją, tačiau kartais būna, kad gimda yra vienoje linijoje su makštimi – tokiu atveju labai padidėja gimdos iškritimo rizika.

Skiriami keli gimdos iškritimo laipsniai: dalinis iškritimas, kai gimda tik dalinai užkrenta ant makšties, ir visiškas prolapsas, kai gimda ir gimdos kaklelis pro makštį iškrenta į organizmo išorę.

Gimda gali iškristi įvairaus amžiaus moterims, tačiau dažniausiai tai įvyksta moterims po menopauzės, ypač daug kartų gimdžiusioms.

„Artėjantis klimaksas gąsdina ne vieną moterį – neramu ne tik dėl pasikeisiančių fizinių funkcijų,  bet ir dėl pačios gamtos išrašomos diagnozės – jaunystės pabaiga.“

Plačiau skaitykite čia:
Artėjantis klimaksas – kaip jam pasiruošti? »


Dubens dugno raumenis silpnina audinių pažeidimas gimdant, žemės traukos jėga, moteriško lytinio hormono – estrogeno – koncentracijos kraujyje sumažėjimas ir dažnas stanginimasis.

Riziką šiai būklei išsivystyti didina:

- vyresnis moters amžius;
- dažnas sunkių daiktų kilnojimas;
- lėtinis kosulys;
- dubens operacijos;
- lėtinis vidurių užkietėjimas;
- genetinis polinkis silpna  jungiamojam audiniui;
- baltoji rasė.

Įtakos gimdos iškritimui išsivystyti turi ir nutukimas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga ir lėtinis bronchitas.

Gimdos iškritimas. Simptomai

Gimdos iškritimo laipsnis labai varijuoja. Galimas neryškus gimdos pasmukimas žemyn be jokių simptomų, bet gali pasitaikyti ir stiprus šios patologijos laipsnis.

Pagrindiniai požymiai:

- sunkumo ir spaudimo jausmas pilvo apačioje;
- iš makšties matomos audinių dalys;
- šlapinimosi problemos (pavyzdžiui, šlapimo nelaikymas arba šlapimo susilaikymas);
- sunkumo jausmas tuštinantis;
- makšties raumenų tonuso susilpnėjimas;
- skausmas per lytinę sueitį;
- strėnų skausmas;
- jausmas, kad kažkas krenta iš makšties;
- lytinio susijaudinimo pokyčiai (pavyzdžiui, jautrumo sumažėjimas ar makšties sausumas).

Gimdos iškritimas. Ligos eiga

Lengvo laipsnio gimdos iškritimas gali nesukelti jokių požymių arba pasireikšti tik diskomfortu makštyje.

Ligai progresuojant prasideda pilvo, strėnų skausmas, galima pamatyti makšties prieangyje esančių audinių išvaržų.

Kai kuriais atvejais gimdos iškritimas labai sutrikdo šlapinimąsi ir tuštinimąsi, gali sukelti gyvybei pavojingų komplikacijų: žarnų nepraeinamumą, šlapimo susilaikymą, stiprų pilvo skausmą ir nekontroliuojamą vėmimą, kitų dubens organų iškritimą, makšties opas, dubens organų infekcijas.

Gimdos iškritimas. Diagnostika

Pagrindiniai tyrimai ligai nustatyti yra dubens ištyrimas ir ligos istorijos išsiaiškinimas.

Gydytojas pacientės paklausia apie nusiskundimus, gretutines ligas, lytinio gyvenimo ypatumus. Tiriant dubenį jis pacientės paprašo pasistanginti tartum tuštinantis (tokiu būdu įvertinama, kiek žemai nukritusi gimda). Taip pat tikrinami dubens dugno raumenys, prašoma juos sutraukti (lyg bandytumėte sustabdyti šlapinimąsi).

Vaizdinės priemonės, pavyzdžiui, ultragarsinis tyrimas ar magnetinio rezonanso tyrimas dažniausiai nereikalingi, tačiau kartais padeda įvertinti gimdos iškritimo laipsnį.

Gimdos iškritimas. Gydymas

Lengvos stadijos gimdos iškritimas gydymo nereikalauja, tačiau jei simptomai tampa ryškūs ir skausmas stiprėja, būtina kreiptis į gydytoją.

Gydymas priklauso nuo iškritimo laipsnio, simptomų stiprumo, požymių atsiradimo laiko, poreikio išsaugoti vaisingumą ir amžiaus.

Jei gimdos iškritimas nežymus, gydytojas pataria atlikti fizinių pratimų dubens dugnui stiprinti, palaikyti normalų svorį ir vengti sunkių daiktų kėlimo.

Sunkesniais ligos atvejais taikomi kiti gydymo būdai. 

Makšties pesaras – tai į makštį įvedamas prietaisas, kuris laiko gimdą vietoje. Šis gydymo būdas gali nepadėti esant dideliam gimdos iškritimo laipsniui. Pesaras gali sudirginti makšties audinius ir paskatinti makšties opų atsiradimą.

Kitas gydymo būdas – operacija. Per ją koreguojamas pažeistas arba nusilpęs dubens dugnas. Jei moteris nebevaisinga arba sveikatos būklė kelia pavojų gyvybei, patartina atlikti gimdos pašalinimo operaciją.

Gimdos iškritimas. Profilaktika

Gimdos iškritimo ne visada galima išvengti, tačiau sumažinti riziką galima atliekant Kegelio pratimus dubens dugnui stiprinti, gydant esantį vidurių užkietėjimą, vengiant sunkių daiktų kėlimo, gydant kosulį ir bronchitą, kontroliuojant kūno masę.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25