Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant

+2

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai – tai gimdymo takų sužalojimai, pasitaikantys gana dažnai ir reikalaujantys medicininio gydymo. Net jei nėštumas normalus, o gimdymas planuojamas be komplikacijų, gimdos kaklelio, makšties ar tarpvietės plyšimai gali būti itin netikėti. Oda ir kiti audiniai plyšta priklausomai nuo odos tipo, rasės, fizinės būklės (strijų turinčios moterys gimdymo metu „plyšta“ dažniau).

Gimdymo skausmas

„... gimdymo skausmas prilygsta piršto amputacijos pojūčiui, o dauguma moterų gimdydamos jaučia vidutinio stiprumo arba stiprius skausmus.“

Sužinokite 4 būdus, kaip malšinti gimdymo skausmą:
Gimdymo skausmas ir jo malšinimo būdai »

 

Gimdos kaklelio plyšimai yra gan reti, jų atsiradimas siejamas su vaisiaus padėtimi gimdoje (kojomis žemyn – sėdmeninė pirmeiga), ginekologinėmis procedūromis, greita gimdymo eiga.

Makšties plyšimai – tai vidinės makšties sienos praplyšimas. Jie dažnesni atliekant ginekologines manipuliacijas (pavyzdžiui, ginekologinėmis žnyplėmis ar vakuuminiu ekstraktoriumi), jei gimdymo eiga greita arba kūdikis yra didesnis nei makštis gali išsiplėsti.

Kartais gali būti, kad makštis plyšta, tačiau tarpvietė nepažeidžiama, tokiu atveju makšties susiuvimas reikalingas, jeigu žaizda gili ir iš jos kraujuoja.

Pirmo laipsnio plyšimas apima tik odą aplink makšties įeigą. Tokios įplėšos nėra labai skausmingos ir sugyja be gydymo, o skausmą malšinti galima lytinius organu plaunant šiltu vandeniu.

Antro laipsnio plyšimai pažeidžia makšties audinius ir tarpvietės raumenis (tai raumenys tarp makšties ir išeinamosios angos, kurie padeda palaikyti gimdą, šlapimo pūslę ir tiesiąją žarną).

Trečias plyšimo laipsnis yra dar sudėtingesnis: pažeidžiami makšties audiniai, tarpvietės raumenys ir išeinamosios angos raukas. Toks plyšimas siuvamas ir gyja ilgai – apie mėnesį.

Ketvirto laipsnio plyšimai yra patys didžiausi ir pavojingiausi: jie apima tarpvietės raumenis, išeinamosios angos raukus ir tiesiosios žarnos audinius.

Plyšimų tikimybė

Dažniausiai plyšimai gimdant įvyksta:

- pirmojo vaginalinio gimdymo metu;
- jeigu anksčiau gimdant buvo trečio ar ketvirto laipsnio plyšimas;
- kai gimdymas vyko su akušerinių manipuliacijų pagalba (žnyplėmis ar vakuuminiu ekstraktoriumi);
- buvo atlikta epiziotomija (tarpvietės prakirpimas);
- kai gimdomas didelis kūdikis;
- kai vaisius gimsta veidu į viršų;
- jei gimdant tenka daug stangintis;
- jeigu atstumas tarp jūsų makšties prieangio ir išeinamosios angos yra trumpesnis nei normalus (3–5cm).

Dėl anatominių ypatumų (siauros makšties, siauro dubens, nepilno subrendimo) bei funkcinių savybių (stiprūs tarpvietės raumenys, randai) plyšimai taip pat pakankamai dažni.

Gimdos kaklelio uždegimas

„Po gimdymo taip pat gali pasireikšti gimdos kaklelio uždegimas, jei gimdoje atsivėrė ilgai negyjančios žaizdos.“

Visą straipsnį skaitykite čia:
Gimdos kaklelio uždegimas. Kodėl verta susirūpinti? »

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Simptomai

Plyšus gimdos kakleliui, makščiai ar tarpvietei:

- patinsta lytiniai organai,
- jaučiamas skausmas, spaudimas, tempimas tarpvietėje,
- kraujavimas iš makšties.

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Ligos eiga

Plyšus gimdymo takams jaučiamas skausmas, spaudimas tarvietės srityje, galimas kraujavimas. Sudirginami ir pažeidžiami lytinių organų audiniai, todėl šie paburksta.

Svarbu paminėti, kad gimdos kaklelio plyšimų niekada neskauda, tiesiog po gimdymo per keliolika minučių nesustoja kraujavimas.

Tarpvietės plyšimas galimas, jeigu gimdant stebimi tokie tarpvietės audinių būklės pokyčiai:

- vaisiui spaudžiant tarpvietę ši pamėlynuoja ir patinsta,
- toliau lendant vaisiaus galvutei užspaudžiamos visos tarpvietės kraujagyslės ir ši sritis pabąla.

Trečio laipsnio makšties plyšimo atveju galimos komplikacijos, pavyzdžiui, išmatų nelaikymas ir skausminga lytinė sueitis (dispareunija).

Gydytojai nesutaria, kas yra geriau: ar savaiminiai gimdymo takų plyšimai ar jų kirpimas. Vieni teigia, kad plyšimai įvyksta per silpnąsias vietas, todėl plyšę audiniai greičiau ir geriau sugyja, o kiti mano, jog kirpta tarpvietė sugyja geriau ir gražiau.

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Diagnostika

Gimdos kaklelio plyšimą galima įtarti, jeigu po gimdymo susitraukus gimdai, pasišalinus placentai kraujavimas nesustoja.

Įprastai po gimdymo moters lytiniai takai su skėtiklių pagalba apžiūrimi ir įvertinama jų būklė.

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Gydymas

Plyšimo gijimas dažnai būna nemalonus ir skausmingas, bet tai priklauso nuo įplyšimo gylio. Skausmas stiprėja vaikščiojant, šlapinantis, tuštinantis ir tai trunka apie savaitę.

Įplėša dažniausiai sugyja per 4–6 savaites.

Skausmui sumažinti ir gijimui paskatinti galima:

- palaikyti į rankšluostį įvynioto ledo prie tarpvietės,
- naudoti anestezinį purškalą,
- praustis šiltoje vonioje,
- vartoti vaistus nuo skausmo,
- vartoti vidurius laisvinančius medikamentus.

Būna atvejų, kai dėl nepakankamo gimdos kaklelio ar makšties išsiplėtimo reikalinga atlikti epiziostomiją – prakirpti tarpvietę su chirurginėmis žirklėmis. Svarbu paminėti, kad epiziotomija nevisiškai apsaugo nuo galimų plyšimų, kartais ši procedūra gali nulemti netgi didesnius plyšimus nei tikimasi.

Plyšusią ar įkirptą tarpvietę, makštį ar gimdos kaklelį reikia susiūti priklausomai nuo:

- įplyšimo dydžio,
- gydytojo apžiūros įvertinimo,
- moters pageidavimo.

Dažniausiai siūti prireikia įplėšas, didesnes nei 2 laipsnio, visus gimdos kaklelio plyšimus.

Susiūtą tarpvietę reikia šaldyti mažiausiai 12 valandų, skirti nuskausminamųjų.

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Profilaktika

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai yra gana dažni, tačiau jų galima išvengti.

Pirmiausia, svarbu atreipti dėmesį į gimdymo metu užimamą poziciją, nes tam tikromis pozomis kritinėms vietoms tenka mažesnis spaudimas: pavyzdžiui, vienoms moterims labiau tinka gimdymas klūpant, kitoms – gulint ant šono, o trečioms – atsitūpus.

Taip pat reikia pasikalbėti su gimdymą priimsiančiu gydytoju apie tai, kaip stipriai ir dažnai reiks stangintis gimdant.

Kartais gera priemonė įplyšimų tarpvietėje išvengti yra gimdymo metu tarpvietės sritį spausti, kad vaiko galvutė nepraplėštų audinių. Galima atlikti ir tarpvietės masažą, kuris makšties audinius padaro elastingesnius.

Siekiant išvengti gimdymo takų plyšimo, patartina gimdyti lėtai (pavyzdžiui, nesistanginti, kai lenda kūdikio galvutė), kontroliuoti sąrėmius.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24