Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant

+2

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai – tai gimdymo takų sužalojimai, pasitaikantys gana dažnai ir reikalaujantys medicininio gydymo. Net jei nėštumas normalus, o gimdymas planuojamas be komplikacijų, gimdos kaklelio, makšties ar tarpvietės plyšimai gali būti itin netikėti. Oda ir kiti audiniai plyšta priklausomai nuo odos tipo, rasės, fizinės būklės (strijų turinčios moterys gimdymo metu „plyšta“ dažniau).

Gimdymo skausmas

„... gimdymo skausmas prilygsta piršto amputacijos pojūčiui, o dauguma moterų gimdydamos jaučia vidutinio stiprumo arba stiprius skausmus.“

Sužinokite 4 būdus, kaip malšinti gimdymo skausmą:
Gimdymo skausmas ir jo malšinimo būdai »

 

Gimdos kaklelio plyšimai yra gan reti, jų atsiradimas siejamas su vaisiaus padėtimi gimdoje (kojomis žemyn – sėdmeninė pirmeiga), ginekologinėmis procedūromis, greita gimdymo eiga.

Makšties plyšimai – tai vidinės makšties sienos praplyšimas. Jie dažnesni atliekant ginekologines manipuliacijas (pavyzdžiui, ginekologinėmis žnyplėmis ar vakuuminiu ekstraktoriumi), jei gimdymo eiga greita arba kūdikis yra didesnis nei makštis gali išsiplėsti.

Kartais gali būti, kad makštis plyšta, tačiau tarpvietė nepažeidžiama, tokiu atveju makšties susiuvimas reikalingas, jeigu žaizda gili ir iš jos kraujuoja.

Pirmo laipsnio plyšimas apima tik odą aplink makšties įeigą. Tokios įplėšos nėra labai skausmingos ir sugyja be gydymo, o skausmą malšinti galima lytinius organu plaunant šiltu vandeniu.

Antro laipsnio plyšimai pažeidžia makšties audinius ir tarpvietės raumenis (tai raumenys tarp makšties ir išeinamosios angos, kurie padeda palaikyti gimdą, šlapimo pūslę ir tiesiąją žarną).

Trečias plyšimo laipsnis yra dar sudėtingesnis: pažeidžiami makšties audiniai, tarpvietės raumenys ir išeinamosios angos raukas. Toks plyšimas siuvamas ir gyja ilgai – apie mėnesį.

Ketvirto laipsnio plyšimai yra patys didžiausi ir pavojingiausi: jie apima tarpvietės raumenis, išeinamosios angos raukus ir tiesiosios žarnos audinius.

Plyšimų tikimybė

Dažniausiai plyšimai gimdant įvyksta:

- pirmojo vaginalinio gimdymo metu;
- jeigu anksčiau gimdant buvo trečio ar ketvirto laipsnio plyšimas;
- kai gimdymas vyko su akušerinių manipuliacijų pagalba (žnyplėmis ar vakuuminiu ekstraktoriumi);
- buvo atlikta epiziotomija (tarpvietės prakirpimas);
- kai gimdomas didelis kūdikis;
- kai vaisius gimsta veidu į viršų;
- jei gimdant tenka daug stangintis;
- jeigu atstumas tarp jūsų makšties prieangio ir išeinamosios angos yra trumpesnis nei normalus (3–5cm).

Dėl anatominių ypatumų (siauros makšties, siauro dubens, nepilno subrendimo) bei funkcinių savybių (stiprūs tarpvietės raumenys, randai) plyšimai taip pat pakankamai dažni.

Gimdos kaklelio uždegimas

„Po gimdymo taip pat gali pasireikšti gimdos kaklelio uždegimas, jei gimdoje atsivėrė ilgai negyjančios žaizdos.“

Visą straipsnį skaitykite čia:
Gimdos kaklelio uždegimas. Kodėl verta susirūpinti? »

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Simptomai

Plyšus gimdos kakleliui, makščiai ar tarpvietei:

- patinsta lytiniai organai,
- jaučiamas skausmas, spaudimas, tempimas tarpvietėje,
- kraujavimas iš makšties.

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Ligos eiga

Plyšus gimdymo takams jaučiamas skausmas, spaudimas tarvietės srityje, galimas kraujavimas. Sudirginami ir pažeidžiami lytinių organų audiniai, todėl šie paburksta.

Svarbu paminėti, kad gimdos kaklelio plyšimų niekada neskauda, tiesiog po gimdymo per keliolika minučių nesustoja kraujavimas.

Tarpvietės plyšimas galimas, jeigu gimdant stebimi tokie tarpvietės audinių būklės pokyčiai:

- vaisiui spaudžiant tarpvietę ši pamėlynuoja ir patinsta,
- toliau lendant vaisiaus galvutei užspaudžiamos visos tarpvietės kraujagyslės ir ši sritis pabąla.

Trečio laipsnio makšties plyšimo atveju galimos komplikacijos, pavyzdžiui, išmatų nelaikymas ir skausminga lytinė sueitis (dispareunija).

Gydytojai nesutaria, kas yra geriau: ar savaiminiai gimdymo takų plyšimai ar jų kirpimas. Vieni teigia, kad plyšimai įvyksta per silpnąsias vietas, todėl plyšę audiniai greičiau ir geriau sugyja, o kiti mano, jog kirpta tarpvietė sugyja geriau ir gražiau.

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Diagnostika

Gimdos kaklelio plyšimą galima įtarti, jeigu po gimdymo susitraukus gimdai, pasišalinus placentai kraujavimas nesustoja.

Įprastai po gimdymo moters lytiniai takai su skėtiklių pagalba apžiūrimi ir įvertinama jų būklė.

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Gydymas

Plyšimo gijimas dažnai būna nemalonus ir skausmingas, bet tai priklauso nuo įplyšimo gylio. Skausmas stiprėja vaikščiojant, šlapinantis, tuštinantis ir tai trunka apie savaitę.

Įplėša dažniausiai sugyja per 4–6 savaites.

Skausmui sumažinti ir gijimui paskatinti galima:

- palaikyti į rankšluostį įvynioto ledo prie tarpvietės,
- naudoti anestezinį purškalą,
- praustis šiltoje vonioje,
- vartoti vaistus nuo skausmo,
- vartoti vidurius laisvinančius medikamentus.

Būna atvejų, kai dėl nepakankamo gimdos kaklelio ar makšties išsiplėtimo reikalinga atlikti epiziostomiją – prakirpti tarpvietę su chirurginėmis žirklėmis. Svarbu paminėti, kad epiziotomija nevisiškai apsaugo nuo galimų plyšimų, kartais ši procedūra gali nulemti netgi didesnius plyšimus nei tikimasi.

Plyšusią ar įkirptą tarpvietę, makštį ar gimdos kaklelį reikia susiūti priklausomai nuo:

- įplyšimo dydžio,
- gydytojo apžiūros įvertinimo,
- moters pageidavimo.

Dažniausiai siūti prireikia įplėšas, didesnes nei 2 laipsnio, visus gimdos kaklelio plyšimus.

Susiūtą tarpvietę reikia šaldyti mažiausiai 12 valandų, skirti nuskausminamųjų.

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Profilaktika

Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai yra gana dažni, tačiau jų galima išvengti.

Pirmiausia, svarbu atreipti dėmesį į gimdymo metu užimamą poziciją, nes tam tikromis pozomis kritinėms vietoms tenka mažesnis spaudimas: pavyzdžiui, vienoms moterims labiau tinka gimdymas klūpant, kitoms – gulint ant šono, o trečioms – atsitūpus.

Taip pat reikia pasikalbėti su gimdymą priimsiančiu gydytoju apie tai, kaip stipriai ir dažnai reiks stangintis gimdant.

Kartais gera priemonė įplyšimų tarpvietėje išvengti yra gimdymo metu tarpvietės sritį spausti, kad vaiko galvutė nepraplėštų audinių. Galima atlikti ir tarpvietės masažą, kuris makšties audinius padaro elastingesnius.

Siekiant išvengti gimdymo takų plyšimo, patartina gimdyti lėtai (pavyzdžiui, nesistanginti, kai lenda kūdikio galvutė), kontroliuoti sąrėmius.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25