Išsėtinė sklerozė

+2
1

Išsėtinė sklerozė – tai nervų sistemos liga, kurios metu pažeidžiamas neuronų ataugų (aksonų) apvalkalas. Šis apvalkalas būtinas tam, kad nerviniai impulsai normaliai sklistų nervų sistema. Kai liga pažeidžia aksonų mielininį apvalkalą, sutrinka nervų sistemos funkcionavimas ir atsiranda išsėtinės sklerozės simptomai.

Išsėtinė sklerozė ‒ sunki, bet suvaldoma liga

Pirmasis ir dažniausias išsėtinės sklerozės simptomas – nuovargis. Nors visi žmonės kartais būna pavargę, bet sergant išsėtine skleroze jaučiamas itin didelis nuovargis.

Plačiau apie ligos simptomus skaitykite čia:
Išsėtinė sklerozė ‒ sunki, bet suvaldoma liga »

 


Uždegimą, kuris pažeidžia centrinę nervų sistemą, sukelia organizmo imuninė sistema. Dėl neaiškių priežasčių ji pradeda atakuoti savo pačios organizmo nervų sistemą. Iškelta nemažai hipotezių, kodėl žmogaus imuninė sistema pradeda atakuoti centrinę nervų sistemą.

Pagrindinės teorijos teigia, kad tam tikri virusai (pvz., Epsteino-Barro virusas) ar bakterijos, patekusios į organizmą priverčia žmogaus imuninę sistemą funkcionuoti klaidingai ir atakuoti savo organizmą. Taip pat nustatyta, kad genetiniai veiksniai turi nemažą įtaką išsėtinės sklerozės atsiradimui.

Išsėtinės sklerozės vystymąsi gali skatinti:

 • įvairios toksinės medžiagos,
 • stresas,
 • vitamino D trūkumas.


Manoma, kad žmonės šiaurinėse valstybėse dažniau serga išsėtine skleroze todėl, kad gauna mažiau saulės, atitinkamai organizme gaminasi mažiau vitamino D.

Išsėtinė sklerozė. Simptomai

Išsėtinės sklerozės simptomai gali būti labai įvairūs ir individualūs kiekvienam pacientui. Tiesa, kadangi ši liga visada pažeidžia panašias centrinės nervų sistemos struktūras, simptomai turi tam tikrų dėsningumų.

Išsėtinės sklerozės simptomai dažniausiai atsiranda „bangomis“ – simptomas atsiranda, vėliau regresuoja ar visai išnyksta. Po kiek laiko vėl atsiranda kartu su naujais simptomais ir vėl regresuoja, ir t. t. Deja, yra tokių ligos formų, kai atsiranda vis naujų neurologinių simptomų, tačiau prieš tai buvę simtptomai nedingsta ar susilpnėja tik truputį.

Dažniausiai išsėtinė sklerozė pasireiškia:

 • staiga pablogėjusia rega;
 • akių judesių sutrikimu;
 • pusiausvyros sutrikimu;
 • galvos svaigimu;
 • rankos ar kojos nutirpimu ar nusilpimu;
 • nuolatiniu skausmu;
 • silpnumu;
 • negalėjimu susikaupti.

Išvardyti simptomai ypač pablogėja būnant šiltoje aplinkoje (karštoje vonioje, deginantis). Gali atsirasti šlapinimosi ar tuštinimosi sutrikimų, prastėja seksualinė funkcija, gali atsirasti depresija (žmonės su išsėtine skleroze neretai bando žudytis), euforija, suprastėti atmintis ir t. t.

Išsėtinė sklerozė. Ligos eiga

Išsėtinė sklerozė, deja, šiuo metu vis dar neišgydoma liga, todėl laikui bėgant ji progresuoja, sukelia vis didesnę ligonio negalią. Išskiriamos kelios ligos formos.

Recidyvuojanti-remituojanti forma. Jai būdingas jau minėtas „bangavimas“, kai atsiradę simptomai vėliau susilpnėja ar išnyksta, tačiau po kurio laiko vėl įvyksta paūmėjimas. Ilgainiui, ši ligos forma pereina į antrinę progresuojančią formą, kuomet atsiradę simptomai nesumažėja, o prie jų prisideda nauji simptomai, taip progresuoja ir paciento negalia.

Pirminė progresuojanti forma. Sunki ligos forma yra pirminė progresuojanti – jos metu simptomai nuolat progresuoja ir nesumažėja.

Recidyvuojanti-progresuojanti forma. Dar viena ligos forma yra recidyvuojanti-progresuojanti. Jai būdingas nuolatinis progresavimas, tačiau ligos progresavimo metu pasireiškia ir paūmėjimai.

Taikant šiuolaikinį gydymą, ligos prognozė tapo kur kas geresnė. Deja, nesigydant 30 % pacientų, susirgę išsėtine skleroze, per 20–30 metų (priklausomai nuo ligos formos) tampa neįgalūs, nebegali pasirūpinti savimi. Blogesnė prognozė vyrams – jie paprastai serga sunkesnėmis išsėtinės sklerozės formomis.

5–10 % sergančiųjų šia liga serga lengvesne ligos forma ir lieka visiškai savarankiški net po daugelio metų.

Išsėtinė sklerozė. Diagnostika

Liga diagnozuojama tada, kai pacientui pasireiškia mažiausiai dvi ligos atakos (su atsiradusia nauja, kliniškai pasireiškiančia neurologine simptomatika) arba kai ligos neurologiniai simptomai nuolat progresuoja. Ligos diagnozę padeda pagrįsti ir instrumentiniai tyrimai.

Galvos magnetinio rezonanso tomografija. Sergant išsėtine skleroze, turi būti atlikta galvos magnetinio rezonanso tomografija, kurioje aptinkami aiškūs centrinės nervų sistemos pažeidimo židiniai.

Juosmeninė punkcija. Taip pat turi būti atlikta juosmeninė punkcija, tiriamas jos metu gautas smegenų skystis. Smegenų skystyje nustatomos oligokloninės juostos, kurios padeda diagnozuoti ligą.

Sukeltųjų potencialų tyrimas. Paskutinis instrumentinis tyrimas, reikalingas išsėtinės sklerozės diagnozei, – sukeltųjų potencialų tyrimas. Jo metu galima nustatyti kliniškai dar nepasireiškusius nervų sistemos pažeidimus.

Išsėtinė sklerozė. Gydymas

Kaip minėta, išsėtinės sklerozės išgydyti neįmanoma, tačiau šiuolaikinė medicina jau gali suvaldyti šią ligą.

Išsėtinės sklerozės gydymas skirstomas į:

 • ligos paūmėjimo gydymą,
 • ligą modifikuojantį gydymą,
 • simptominį gydymą.

Ligos paūmėjimų gydymui skiriami greitai imuninę organizmo sistemą slopinantys vaistai.

Ligą modifikuojantis gydymas skiriamas tarp paūmėjimų tam, kad būtų slopinamas ligos progresavimas. Šiam gydymui priskiriama ir biologinė terapija.

Paciento gyvenimą apsunkinantys simptomai gydomi vaistais ar metodais, kurie palengvina konkrečius simptomus, tokius kaip raumenų sąstingis, seksualinė disfunkcija, šlapinimosi sutrikimai ir t. t.

Išsėtinė sklerozė. Profilaktika

Nėra žinoma priemonių, kurios padėtų išvengti šios ligos.

Sergant išsėtine skleroze reikėtų vengti šiltos aplinkos ar kitų (konkrečių kiekvienam pacientui) faktorių, kurie provokuoja išsėtinės sklerozės simptomus.

Išsėtinė sklerozė. Kita

Išsėtinė sklerozė pirmą kartą buvo plačiai aprašyta XIX a. garsaus neurologo J. M. Charcot. Iki XIX a. apie išsėtinę sklerozę nebuvo jokių duomenų.

Išsėtine skleroze JAV serga per 400 000 žmonių. Ši liga dažniau pasireiškia moterims. Liga paprastai diagnozuojama 14–45 metų amžiuje.

Nustatyta, kad išsėtine skleroze dažniau serga žmonės, gyvenantys šiaurės Europoje, Kanadoje, šiaurės Amerikoje, o Afrikoje, Azijoje, pietų Amerikoje sergamumas žymiai mažesnis

Susiję straipsniai

 • Aušra / 2014-06-23 12:28:53

  Visą savo vaikystę gyvenau kaime: šviežias pienas, grynas oras, šviežios daržovės ir namuose užsiauginta mėsa( vištiena, antiena, žąsiena ir kiauliena). Kaime kiekviena diena lauke ir mama tik vakare parvarydavo į namus. D vitamino stygius atkrenta. Tame pačiame kaime gyvena IS serganti 2 m. vyresnė moteris, kurios maistas buvo tos pat. Todėl man net pikta, kai šneka apie maistą šios ligos atveju. Negėriau, nerūkiau ir kt. savęs nenuodijau. Jokia dieta čia nereikalinga ir apie tai nereikia net šnekėt. Sakyčiau galimas tik bakterijos variantas. Likimo ,,dovana". Visiems sėkmės.

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25