Konjunktyvito klasta

Vasario 03, 2020 | Rūtelė Foktienė
+4
+5 -1

Dažnas iš mūsų net nesusimąsto apie akių sveikatą. Tačiau jei vieną rytą tampa sunku atsimerkti ir aplanko toks pojūtis, tarsi į akis būtų priberta smėlio, iš karto įvertiname džiaugsmą turėti sveikas akis. Kadangi regėjimas reikalingas kiekviename žingsnyje, nedelsiame ir imamės priemonių, skubame lašinti į akis įvairius drėkinančius akių lašus. Deja, tokios priemonės veiksmingos ne visada, ypač jei nemalonių simptomų kaltininkas yra konjunktyvitas. 


Konjunktyvitas – tai uždegiminis procesas

Konjunktyvito terminu apibūdinamas akies junginės uždegimas. Junginė yra labai plona ir skaidri plėvelė, kuri lokalizuojasi tarp akies voko ir akies obuolio.  Pagal ligos eigą išskiriamas ūminis konjunktyvitas ir lėtinis konjunktyvitas, pagal sukėlėjų prigimtį – infekcinis akies junginės uždegimas ir neinfekcinis akies junginės uždegimas. Konjunktyvitas apima vieną ir gali išplisti į kitą akį arba prasideda abiejose akyse iš karto. 

 

Konjunktyvitą gali sukelti bakterijos ir virusai bei kiti aplinkoje esantys dirgikliai

Akys yra labai jautrios aplinkoje knibždančioms bakterijoms, virusams, dulkėms, dujoms ir daugeliui kitų pavojingų medžiagų. Viena dažniausių konjunktyvito priežasčių yra bakterinė infekcija. Stafilokokai, streptokokai, chlamidijos, patekusios nuo kitų kūno vietų, pavyzdžiui, viršutinių kvėpavimo takų arba nuo kitų pacientų odos, pažeidžia akies junginę ir prasideda uždegiminis procesas. Bakterinį konjunktyvitą gali sukelti ir kitų rūšių bakterijos. Išskiriamas ir virusinis konjunktyvitas, kuris paprastai pasireiškia kartu su sloga. Virusinis akies junginės uždegimas taip pat gali būti užkrečiamas – didelio masto susirgimai ypatingai dažnai pasitaiko ikimokyklinio ir mokyklinio lavinimo įstaigose. Kai kurių pacientų akys jautresnės, nei įprastai, todėl akies junginės uždegimas gali kilti nuo aplinkoje esančių kenksmingų medžiagų – cheminių medžiagų garų, dūmų, išmetamųjų dujų. Tokius žmones gali nuolat kamuoti lėtinis konjunktyvitas. Dažnas aplinkos antigenams jautrių pacientų palydovas yra alerginis konjunktyvitas. Jis gali prasidėti dėl įvairių priežasčių – netinkamos kosmetikos naudojimo (ypatingai dažnai tai yra paakių kremas ar blakstienų tušas), augalų žydėjimo metu pagausėjančio žiedadulkių kiekio, naminių gyvūnų viršutinio epidermio sluoksnio ar paukščių plunksnų poveikio, naminių dulkių erkių. Jei pacientas serga bronchine astma arba šienlige, tuomet labai didelė tikimybė, kad sirgs ir alerginiu konjunktyvitu. Neretas ir netinkamo kontaktinių lęšių naudojimo sukeltas konjunktyvitas. 

:Nerekomenduojama užsiimti savigyda – tai labai pavojinga ir galima pridaryti dar daugiau žalos. Negydant akies junginės uždegimo jis linkęs komplikuotis į ragenos uždegimą (keratitą). Ypatingai sunkiais atvejais atsiranda ragenos erozijų ir opų, kurios didina dar rimtesnių sveikatos sutrikimų riziką."

Konjunktyvito simptomai yra itin nemalonūs

Tiems, kuriems bent kartą teko sirgti konjunktyvitu, tikrai žino, kad šios ligos simptomai ypatingai apkartina normalią gyvenimo kokybę. Akies junginės uždegimas yra skausmingas sveikatos sutrikimas – akis intensyviai skauda ir peršti. Nuolat lydi jausmas, kad jose yra svetimkūnių. Akys parausta, ašaroja, jas niežti, todėl kyla noras pasikasyti. Sergant konjunktyvitu pagausėja įvairių išskyrų iš akių, patinsta vokai. Po nakties gali būti labai sunku atsimerkti. Sunkesniais atvejais būdingas ir bendras negalavimas – skauda galvą ir (arba) gerklę, pakyla kūno temperatūra, padidėja limfmazgiai. 

 

Konjunktyvito gydymas priklauso nuo jį sukėlusių priežasčių

Būtina pabrėžti, kad tinkamą ūminio ar lėtinio konjunktyvito gydymą gali skirti tik akių ligų specialistas. Pajutus aukščiau išvardintus simptomus būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Nerekomenduojama užsiimti savigyda – tai labai pavojinga ir galima pridaryti dar daugiau žalos. Negydant akies junginės uždegimo jis linkęs komplikuotis į ragenos uždegimą (keratitą). Ypatingai sunkiais atvejais atsiranda ragenos erozijų ir opų, kurios didina dar rimtesnių sveikatos sutrikimų riziką.

Bakterinio konjunktyvito gydymui skiriami akių lašai, kuriuose yra plataus veikimo spektro antibiotikų, reguliariai valomos akys. Virusinės kilmės junginės uždegimas gydomas dažnai vartojamais drėkinamaisiais akių lašais ir antivirusiniais vaistais (jei yra tinkamų). Virusinei infekcijai komplikavusis bakterine infekcija  skiriamas kombinuotas gydymas. Jeigu konjunktyvitą sukėlė aplinkos dirgikliai, reikia stengtis juos pašalinti, pavyzdžiui, nebenaudoti netinkamo blakstienų tušo, kremo ar nebūti užterštoje aplinkoje. Jei konjunktyvitas susijęs su alergija, tuomet reikia stengtis vengti pavojingų alergenų, drėkinti akis dirbtinėmis ašaromis ir esant reikalui vartoti geriamuosius antihistamininius vaistinius preparatus. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Akies miežis mane kankino beveik tris metus. Buvau 8-erių, kai savaitei su tėvais išvykome atostogauti į Palangą. Karštomis vasaros dienomis mėgdavau ilgai mirkti jūroje. Didžiąją maudynių dalį praleisdavau panėrusi po vandeniu, rinkdama kriaukles ir akmenukus. Kai baigėsi atostogos ir nenoromis grįžau...

Plačiau:

8 gydytojos patarimai, kaip gydyti akies miežį. Tikra istorija
+4
+5 -1
  • Akių ligos
  • Konjunktyvitas
  • Akių ašarojimas
  • Akių perštėjimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *