Kiaušidžių cistomos

-1

Kiaušidžių cistomos (cistadenomos) – tai epiteliniai nepiktybiniai kiaušidžių navikai. Tai dažnas susirgimas, kuris sudaro 30–40 % visų reprodukcinio amžiaus moterų kiaušidžių patologijų, 90 % atvejų būna gerybiniai.

Kiaušidės – du maži migdolo formos organai, esantys abiejose gimdos pusėse. Jos yra moters reprodukcinės sistemos pagrindas, atliekantis daug funkcijų skirtingais gyvenimo etapais. Kiaušidės sudarytos iš 200 000–400 000 folikulų, iš kurių gali formuotis kiaušialąstės – moteriškos lytinės ląstelės. Taip pat kiaušidėse gaminami du svarbiausi moters lytiniai hormonai – estrogenas ir progesteronas.  

kiaušidžių cistos


„Daugiau kaip kas ketvirtai moteriai, vyresnei nei 30 metų aptinkamos kiaušidžių cistos. Tai viena iš dažnesnių ginekologinių problemų, kartais diagnozuojamų net ir labai jauno amžiaus moterims.“

Plačiau skaitykite čia:
Nepanikuokite: tai tik kiaušidžių cistos »


Kiekvieną mėnesį menstruacijų metu iš kiaušidės išsilaisvina viena kiaušialąstė, kuri kiaušintakiais keliauja į gimdą, čia, jei apvaisinama, implantuojasi, o jei neapvaisinama – pašalinama pro makštį mėnesinių metu. Pratrūkus folikului, jo vietoje gali susiformuoti ciklinės (funkcinės) cistos, kurios sunyksta savaime, o jų vietoje lieka randelis.

Skiriamos serozinės (primena kiaušintakio epitelį), mucininės (gleivingos, gimdos kaklelio gleivinę primenančios) ir endometrioidinės (primena gimdos kūno gleivinę) cistomos.

Kiaušidžių cistomas gali sukelti tokios ligos, kaip:

- endometriozė;
- policistinis kiaušidžių sindromas;
- hormoninio fono disbalansas.

Ligos rizikos faktoriai:

- anksčiau buvusios cistos;
- nereguliarios mėnesinės;
- ankstyvos menstruacijos;
- skydliaukės funkcijos sutrikimai;
- rūkymas.

Kiaušidžių cistomos. Simptomai

Mažos cistomos dažniausiai jokių simptomų nesukelia, tačiau joms didėjant atsiranda tam tikrų požymių.

Būdingi simptomai:

- maudžiantis skausmas pilvo apačioje, kuris pereina į strėnas ar kirkšnis;
- tempimo, spaudimo pojūtis;
- kartais sutrinka tuštinimasis (būdingas vidurių užkietėjimas ir pilvo pūtimas);
- kartais sutrinka šlapinimasis (šlapinamasi dažnai ir skausmingai).

Ligai progresuojant mėnesinės tampa nereguliarios, skausmingos. 

Sunkesniais ligos atvejais galimas:

- pykinimas ir vėmimas;
- kraujavimas iš makšties tarp mėnesinių;
- nevaisingumas.

Į gydytoją kuo skubiau reikia kreiptis, jeigu:

- pakilo temperatūra;
- sustiprėjo pilvo skausmas;
- prasidėjo gausus kraujavimas iš makšties;
- pakilo kraujo spaudimas;
- pykina;
- vemiama;
- alpstama.

Kiaušidžių cistomos. Ligos eiga

Cistomos gali augti endofitiškai (į kiaušidės vidų, susiformuoja retenciniai cistiniai navikiniai dariniai) arba egzofitiškai (į kiaušidės išorę augančios papilinės struktūros).

Serozinės cistadenomos dažniausiai būna daugiakamerės (cista padalinta pertvaromis į kelias dalis), jose kaupiasi skaidrus skystis. Būna atvejų, kad serozinės cistadenomos speneliai atitrūksta ir gali implantuotis pilvo ertmėje, sukeldami antrinį augimą ir ascitą (skystį pilvo ertmėje).

Mucininės cistadenomos taip pat dažniau būna daugiakamerės, pripildytos gleivingo ar baltymingą masę primenančio turinio, užauga ypač didelės. Tokios cistomos ląstelės gali gaminti gleives. Jeigu jos pratrūksta, išsiliejęs gleivingas skystis gali prilipti pilvo ertmėje ir sekretuoti į ją gleivingą skystį (tai – pilvaplėvės pseudomiksoma).

Endometrioidinės cistadenomos yra gana retos, jas dengia gimdos gleivinę primenantis audinys, kuris, prisitaikydamas prie mėnesinių ciklo, infiltruojamas krauju, kuris vėliau kaupiasi cistos ertmėje. Endometrioidinės cistomos yra apskirtas gerybinis navikas su stambiomis cistomis, užpildytomis rusva, į dervą panašia mase.

Įprastai cistadenomos turi kojytę, kuri sudaryta iš raiščių, kiaušintakio pasaitėlio ir kraujagyslių.

Kiaušidžių cistomos. Diagnostika

Jeigu kyla įtarimų dėl cistų, būtina atlikti tyrimus. Pirmiausia gydytojas išklauso pacientės nusiskundimų, išsiaiškina, kada prasidėjo simptomai, koks jų intensyvumas, ar moteris neserga kitomis ligomis, koks jos mėnesinių ciklas. Vėliau atliekamas fizinis ištyrimas.

Medikas čiuopia pilvą, tikrina jo jautrumą, skausmingumą ir ieško patologinių darinių. Paskui skiriamas endovaginalinis ultragarsinis tyrimas, kurį atliekant pro makštį įvedamas plonas vamzdelis ir apžiūrimi dubens organai.

Gali prireikti ir kitų vaizdinių tyrimų cistomos tipui ir dydžiui nustatyti, pavyzdžiui, kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso.

Taip pat atliekamas kraujo laboratorinis tyrimas, vertinama hormonų koncentracija, tiriami vėžio žymenys.

Kudlocentezė atliekama, jei dubenyje ar pilvo ertmėje yra susikaupę skysčio: su specialia adata paimamas skysčio pavyzdys, kuris tiriamas mikroskopu.

Kiaušidžių cistomos. Gydymas

Savaime serozinės cistomos neišnyksta, joms reikalingas operacinis gydymas.

Endometrioidinės cistadenomos yra gerybinės, joms pašalinti gali būti reikalinga operacija arba medikamentai, kurie skiriami endometriozei gydyti.

Funkcinės cistomos, kurios susidaro per kiekvieną menstruacijų ciklą trūkstant folikului, gali būti gydomos hormonų terapija, o kitoms cistadenomoms reikalinga chirurginė intervencija, nes jos gali tapti piktybinėmis.

Jei cistomos turi mažai sąaugų su kitais dubens organais ir nėra didelės, atliekama laparoskopinė operacija darant mažus pjūvius odoje.

Simptomams malšinti skiriami vaistai nuo skausmo.

Kiaušidžių cistomos. Profilaktika

Kiaušidžių cistomos dažniau pasireiškia kaip gerybiniai navikai, kurie nesunkiai pagydomi. Yra būdų, padedančių sumažinti susirgimo riziką.

Profilaktikos priemonės:

- reguliariai lankytis pas gydytoją ir atlikti reikiamus profilaktinius tyrimus;
- rekomenduojama nerūkyti;
- patariama sveikai maitintis.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +3 / 0 +3

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +1 / 0 +1

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kada reikėtų sunerimti dėl galvos skausmo?
Kada reikėtų sunerimti dėl galvos skausmo? Galvos skausmas pažįstamas kiekvienam. Jei galvą skauda po bemiegės nakties, užsitęsusio vakarėlio ar patirtos nervinės įtampos, dažniausiai nekyla jokių papildomų klausimų. Toks retkarčiais dėl žinomos priežasties pasitaikęs skausmas praeina savaime arba pasitelkus į pagalbą vaistus nuo skausmo. Kartais galvos skausmu... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,...

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės
Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės Prostatos (kitaip priešinės liaukos) vėžys – klastinga, tačiau itin dažnai pasitaikanti liga. Deja, tai pati dažniausia onkologinė liga, kuri diagnozuoja Lietuvos vyrams. Teigiama, kad ligos atvejų kiekvienais metais vis daugėja. Būtent dėl šios priežasties būtina skatinti savo artimus vyrus nedelsti ir pasitikrinti. +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24