Lambert-Eaton miasteninis sindromas

Lambert-Eaton miasteninis sindromas (LEMS) – tai kontakto tarp nervo ir raumens sutrikimas (neuroraumeninis sutrikimas), kurio metu silpsta raumenys. Sergant šia liga, sutrinka mediatoriaus acetilcholino atsipalaidavimas neuroraumeniniuose tarpuose (sinapsėse).

Sindromas iš pradžių primena sunkiąją miasteniją (lot. miastenija gravis), tačiau šių ligų priežastys ir progresavimas skiriasi.

Lambert-Eaton miasteninis sindromas, kaip ir sunkioji miastenija, yra autoimuninės ligos. Tai reiškia, kad žmogaus imuninė sistema pradeda atakuoti organizmo ląsteles. Imuninės sistemos ląstelės naikina nervinių ląstelių P / Q kalcio kanalus ir nebeleidžia neuronams išskirti cheminio junginio, vadinamo acetilcholinu. Acetilcholinas yra labai svarbus nervų sąveikai su raumenimis.

Ši liga, dažniausia būdinga tiems, kurie serga vėžinėmis ligomis, ypač smulkialąsteliniu plaučių vėžiu. 

Išsivysčius Lambert-Eaton sindromui, paprastai, 40 % ligonių po maždaug 5 mėnesių, diagnozuojamas smulkialąstelinis plaučių vėžys. Atsiradus sindromui, galimos ir kitos vėžinės ligos, pavyzdžiui, krūties piktybiniai susirgimai, limfosarkoma, skrandžio, storosios žarnos, prostatos piktybiniai susirgimai.

Kartais ši liga lydima ir kitų autoimuninių susirgimų, pavyzdžiui, vitiligo (oda praranda pigmentaciją, atsiranda balti plėmai).

Miastenija


„Sunkiausia ir pavojingiausia būklė, kuri gali ištikti sergančiuosius – miasteninė krizė, kurios metu staigiai visi raumenys taip stipriai nusilpsta, kad pacientas pats nebegali net įkvėpti.“

Išsamiau apie ligos simptomus, rizikos faktorius ir gydymo būdus skaitykite čia:
Miastenija »

 

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Simptomai

Lambert-Eaton ligos simptomai, priklausomai nuo individo, gali būti lengvesni ar sunkesni.

Ligos požymiai:

- raumenų silpnumas;
- sunkumas kramtant, lipant laiptais, keliant daiktus;
- ilgainiui gali pasidaryti sunku kalbėti, išlaikyti galvą vertikalioje padėtyje.

Tam, kad galėtų atsistoti, žmogui reikalinga rankų pagalba. Pacientai dažnai springsta.

Būdingi regėjimo sutrikimai:

- išsiliejęs vaizdas;
- dvejinimasis akyse;
- sunkumas atmerkti vokus.

Lambert-Eaton sindromu sergantiems žmonėms dažnai keičiasi kraujo spaudimas, stovint svaigsta galva, nuolat džiūsta burna.

 

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Ligos eiga

Ligos pradžioje atsiranda arčiau kūno esančių galūnių dalių pokyčiai, pavyzdžiui, pradeda silpti pečių lanko, šlaunies raumenys.

Lambert-Eaton sindromui progresuojant, silpnumas vis didėja, ilgainiui apribojama paciento kasdienė veikla.

Paprastai, liga ūmiausiai pasireiškia po kelių ar keliolikos mėnesių nuo ligos pradžios, tačiau skirtingai nei sunkioji miastenija, ši liga beveik niekada nesutrikdo gyvybiškai svarbios raumenų funkcijos (kvėpavimo raumenų).

Gydymas simptomus palengvina, bet jie vistiek progresuoja. Nuo šios ligos nemirštama, tačiau ligonių gyvybes pasiglemžia piktybinis procesas, dėl kurio ir atsiranda Lambert-Eaton sindromas.

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Diagnostika

Gydytojas apklausia pacientą, stengdamasis išsiaiškinti, ar ligonis neserga piktybine liga. Tai padėtų lengviau diagnozuoti Lambert-Eaton sindromą.

Neurologinių tyrimų metu, medikas  nustato susilpnėjusius paciento refleksus: apžiūri raumenis, gali nustatyti sumažėjusią raumenų masę, nedideles raumenų apkrovas. Akivaizdus yra raumenų silpnumas, kuris šiek tiek sumažėja darant pratimus.

Ligą patvirtinti atliekami instrumentiniai tyrimai, pavyzdžiui, elektromiografija, kurios metu randami susirgimo specifiniai pokyčiai.

Lambert-Eaton sindromą sunku atskirti nuo sunkiosios miastenijos, todėl atliekamas specifinių kraujo antikūnų prieš P/Q tipo kalcio kanalus tyrimas. Šie antikūnai būdingi Lambert-Eaton sindromui ir beveik niekada neaptinkami sergant sunkiąja miastenija.

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Gydymas

Vienas svarbiausių gydymo tikslų – nustatyti ir gydyti piktybinį ligonio susirgimą.

Lambert-Eaton sindromas gydomas specialiais vaistais, kurie didina acetilcholino išsiskyrimą. Šie medikamentai ypač palengvina silpnumo simptomus.

Taip pat taikytinas gydymas imunosupresantais.

Pacientams gali būti atliekamos plazmaferezės, kurių metu iš kraujo plazmos pašalinami ligą sukėlę antikūnai.

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Profilaktika

Aiškios profilaktikos, kaip apsisaugoti nuo ligos, nėra. 

Turi būti stengiamasi kuo anksčiau diagnozuoti ir gydyti piktybinius organizmo susirgimus, tada Lambert-Eaton sindromas neturėtų išsivystyti. 

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Kita

Paplitimas:

Tikrasis Lambert-Eaton ligos paplitimas nėra žinomas. Apskaičiuota, kad maždaug 3 % pacientų, sergančių smulkialąsteliniu plaučių vėžiu, taip pat būdingas šis sindromas. Manoma, kad JAV apie 400 žmonių nuolat juo serga.

Lambert-Eaton liga dažnesnė tarp vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių. Simptomai, dažniausia, prasideda asmenims, sulaukusiems 60 metų. Vyrai šia liga serga dvigubai dažniau nei moterys.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24