Lambert-Eaton miasteninis sindromas

Lambert-Eaton miasteninis sindromas (LEMS) – tai kontakto tarp nervo ir raumens sutrikimas (neuroraumeninis sutrikimas), kurio metu silpsta raumenys. Sergant šia liga, sutrinka mediatoriaus acetilcholino atsipalaidavimas neuroraumeniniuose tarpuose (sinapsėse).

Sindromas iš pradžių primena sunkiąją miasteniją (lot. miastenija gravis), tačiau šių ligų priežastys ir progresavimas skiriasi.

Lambert-Eaton miasteninis sindromas, kaip ir sunkioji miastenija, yra autoimuninės ligos. Tai reiškia, kad žmogaus imuninė sistema pradeda atakuoti organizmo ląsteles. Imuninės sistemos ląstelės naikina nervinių ląstelių P / Q kalcio kanalus ir nebeleidžia neuronams išskirti cheminio junginio, vadinamo acetilcholinu. Acetilcholinas yra labai svarbus nervų sąveikai su raumenimis.

Ši liga, dažniausia būdinga tiems, kurie serga vėžinėmis ligomis, ypač smulkialąsteliniu plaučių vėžiu. 

Išsivysčius Lambert-Eaton sindromui, paprastai, 40 % ligonių po maždaug 5 mėnesių, diagnozuojamas smulkialąstelinis plaučių vėžys. Atsiradus sindromui, galimos ir kitos vėžinės ligos, pavyzdžiui, krūties piktybiniai susirgimai, limfosarkoma, skrandžio, storosios žarnos, prostatos piktybiniai susirgimai.

Kartais ši liga lydima ir kitų autoimuninių susirgimų, pavyzdžiui, vitiligo (oda praranda pigmentaciją, atsiranda balti plėmai).

Miastenija


„Sunkiausia ir pavojingiausia būklė, kuri gali ištikti sergančiuosius – miasteninė krizė, kurios metu staigiai visi raumenys taip stipriai nusilpsta, kad pacientas pats nebegali net įkvėpti.“

Išsamiau apie ligos simptomus, rizikos faktorius ir gydymo būdus skaitykite čia:
Miastenija »

 

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Simptomai

Lambert-Eaton ligos simptomai, priklausomai nuo individo, gali būti lengvesni ar sunkesni.

Ligos požymiai:

- raumenų silpnumas;
- sunkumas kramtant, lipant laiptais, keliant daiktus;
- ilgainiui gali pasidaryti sunku kalbėti, išlaikyti galvą vertikalioje padėtyje.

Tam, kad galėtų atsistoti, žmogui reikalinga rankų pagalba. Pacientai dažnai springsta.

Būdingi regėjimo sutrikimai:

- išsiliejęs vaizdas;
- dvejinimasis akyse;
- sunkumas atmerkti vokus.

Lambert-Eaton sindromu sergantiems žmonėms dažnai keičiasi kraujo spaudimas, stovint svaigsta galva, nuolat džiūsta burna.

 

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Ligos eiga

Ligos pradžioje atsiranda arčiau kūno esančių galūnių dalių pokyčiai, pavyzdžiui, pradeda silpti pečių lanko, šlaunies raumenys.

Lambert-Eaton sindromui progresuojant, silpnumas vis didėja, ilgainiui apribojama paciento kasdienė veikla.

Paprastai, liga ūmiausiai pasireiškia po kelių ar keliolikos mėnesių nuo ligos pradžios, tačiau skirtingai nei sunkioji miastenija, ši liga beveik niekada nesutrikdo gyvybiškai svarbios raumenų funkcijos (kvėpavimo raumenų).

Gydymas simptomus palengvina, bet jie vistiek progresuoja. Nuo šios ligos nemirštama, tačiau ligonių gyvybes pasiglemžia piktybinis procesas, dėl kurio ir atsiranda Lambert-Eaton sindromas.

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Diagnostika

Gydytojas apklausia pacientą, stengdamasis išsiaiškinti, ar ligonis neserga piktybine liga. Tai padėtų lengviau diagnozuoti Lambert-Eaton sindromą.

Neurologinių tyrimų metu, medikas  nustato susilpnėjusius paciento refleksus: apžiūri raumenis, gali nustatyti sumažėjusią raumenų masę, nedideles raumenų apkrovas. Akivaizdus yra raumenų silpnumas, kuris šiek tiek sumažėja darant pratimus.

Ligą patvirtinti atliekami instrumentiniai tyrimai, pavyzdžiui, elektromiografija, kurios metu randami susirgimo specifiniai pokyčiai.

Lambert-Eaton sindromą sunku atskirti nuo sunkiosios miastenijos, todėl atliekamas specifinių kraujo antikūnų prieš P/Q tipo kalcio kanalus tyrimas. Šie antikūnai būdingi Lambert-Eaton sindromui ir beveik niekada neaptinkami sergant sunkiąja miastenija.

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Gydymas

Vienas svarbiausių gydymo tikslų – nustatyti ir gydyti piktybinį ligonio susirgimą.

Lambert-Eaton sindromas gydomas specialiais vaistais, kurie didina acetilcholino išsiskyrimą. Šie medikamentai ypač palengvina silpnumo simptomus.

Taip pat taikytinas gydymas imunosupresantais.

Pacientams gali būti atliekamos plazmaferezės, kurių metu iš kraujo plazmos pašalinami ligą sukėlę antikūnai.

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Profilaktika

Aiškios profilaktikos, kaip apsisaugoti nuo ligos, nėra. 

Turi būti stengiamasi kuo anksčiau diagnozuoti ir gydyti piktybinius organizmo susirgimus, tada Lambert-Eaton sindromas neturėtų išsivystyti. 

Lambert-Eaton miasteninis sindromas. Kita

Paplitimas:

Tikrasis Lambert-Eaton ligos paplitimas nėra žinomas. Apskaičiuota, kad maždaug 3 % pacientų, sergančių smulkialąsteliniu plaučių vėžiu, taip pat būdingas šis sindromas. Manoma, kad JAV apie 400 žmonių nuolat juo serga.

Lambert-Eaton liga dažnesnė tarp vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių. Simptomai, dažniausia, prasideda asmenims, sulaukusiems 60 metų. Vyrai šia liga serga dvigubai dažniau nei moterys.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis
5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis Bloga nuotaika linkusi greitai pasėti sėklą mumyse ir išvešėti į didelį, galingą ir sunkiai išraunamą medį. Kartais slogumas visiškai nepastebimai tampa mūsų gyvenimo būdu. Nors sakoma, kad be liūdesio nežinotume, kas yra džiaugsmas, tačiau jokiais būdais negalime leisti šiam liūdesiui užsitęsti. Pati svarbiausia... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams
Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams Erekcijos sutrikimai susiję su nesugebėjimu pasiekti arba palaikyti erekcijos. Toks negalėjimas pasiekti ir (arba) išlaikyti varpos standumo lytinių santykių metu gali būti reguliarus arba dažnai pasikartojantis – tuomet galima įtarti erekcijos funkcijos sutrikimus. Retkarčiais taip gali nutikti bet kuriam vyrui, tačiau jei ši... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24