Apie ūminį raumenų skausmą

Spalio 26, 2018 | Farmacininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Raumenų skausmas – viena dažniausiai pasitaikančių skausmo rūšių. Pagal tai, iš kokios srities jis sklinda, gali būti skirstomas į nugaros skausmą, kaklo skausmą, šlaunies skausmą, blauzdos skausmą, rankos skausmą, peties skausmą ir panašiai. Žmogus apibūdina ūminį skausmą pagal jo vietą ir aštrumą, pavyzdžiui, teigdamas, kad jaučia buką skausmą sėdmenyse ar duriantį skausmą blauzdoje. Tai apsunkina normalų paciento judrumą, riboja jo gyvenimo kokybę, priverčia akylai saugotis ir stengtis nejudinti skaudančios vietos.

Įdomu tai, kad šį skausmą dažnas pacientas laiko normalia gyvenimo dalimi ir galiausiai su juo susitaiko, neieškodamas jokių galinčių jį sukelti priežasčių. Ūminis raumenų skausmas gali praeiti savaime, paprastai yra gerybinės kilmės ir nesukelia rimtų komplikacijų (reikėtų turėti omenyje, kad šiuo atveju nekalbama apie rimtas traumas, infekcijas, auglius ir neurologinės kilmės skausmą). Vis dėlto reikėtų įvertinti, ar ūminį skausmą reikia gydyti ar geriau sulaukti, kol jis tiesiog praeis. Ūminis skausmas, atsiradęs dėl sužeidimo, traumos (pavyzdžiui, patempimo ar lūžio), navikų, infekcijų ar sisteminių priežasčių, turi būti gydomas prižiūrint sveikatos priežiūros specialistams.

Ūminis raumenų skausmas atsiranda dėl skausmo receptorių (nociceptorių) sudirginimo, aktyvavimo. Tai receptoriai, kurie reaguoja į aplinkos pokyčius, sužeidimus ir yra atsakingi už organizmo apsauginių reakcijų aktyvaciją. Staigus ir stiprus skausmas gali pasireikšti dėl patempimo, sužeidimo, traumos, sisteminių organizmo ligų, auglio, neurologinių pakitimų. Jeigu jokio pažeidimo nebuvo, tuomet ūminio raumenų skausmo priežastis lieka nenustatyta. Teigiama, kad organizmui senstant nenustatytos priežasties ūminis raumenų skausmas gali pasireikšti vis dažniau – tai visiškai normalu, nes bėgant metams organizme vyksta daugybė pokyčių. 

"Vis dėlto reikėtų įvertinti, ar ūminį skausmą reikia gydyti ar geriau sulaukti, kol jis tiesiog praeis."

Pacientas, besiskundžiantis ūminiu raumenų skausmu, paprastai gali apibūdinti, kurią vietą skauda. Dažnai skaudanti vieta būna jautresnė, sumažėjęs tos kūno dalies judrumas. Pavyzdžiui, jei skauda ranką, ją tampa sunkiau lankstyti, gali būti ženkliai sutrumpėjusi judesio amplitudė, o judesio atlikimui reikia daugiau pastangų ir kantrybės. Jeigu pacientas patyrė traumą, sumušimą ar patempimą, galima pastebėti ir patinimą – tai padeda nustatyti konkrečią sužalojimo vietą. Pastebimas patinimas yra labai svarbus ūminio raumenų skausmo diagnostikai.  Jeigu pacientas patyrė rimtą traumą ar sužalojimą, būtina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus – gydymo įstaigoje bus suteikta pirmoji pagalba,o po fizinės apžiūros ir panaudojus vaizdo diagnostikos priemones bus nuspręsta, koks yra sužalojimo sunkumas ir kokį gydymą reikia taikyti.

Jeigu raumenų skausmas menkina žmogaus pasitikėjimą savimi ir trukdo jo gyvenimo kokybei, būtina imtis priemonių ir apriboti jo pasireiškimo galimybes. Viena dažniausių raumenų skausmo priežasčių yra persitempimas sporto metu. Žmogus dažnai neįvertina savo galimybių, organizmui užkraunamas per didelis, iki tol neįprastas fizinis krūvis. Visur teigiama, kad labai svarbu dažnai sportuoti, tačiau sportuoti irgi būtina racionaliai – pagal galimybes ir ne per dažnai. Po aktyvios treniruotės būtina pailsėti. Raumenis po aktyvios fizinės veiklos puikiai atpalaiduoja šiltas dušas ar vonia, praturtinta jūros druskomis. Reguliarus ir teisingai praktikuojamas sportas turi raumenis stiprinančių savybių. Raumenų šildymas tinka daugeliu atvejų, tačiau patyrus traumą, rekomenduojama raumenis šaldyti šaltu kompresu ar šaldomaisiais geliais bei specialiais purškalais – turėtų sumažėti patinimas (svarbu neperšaldyti ir geriausia dėl įvairių priemonių pasitarti su gydytoju ar vaistininku). Elastinių bintų naudojimas taip pat gali pagelbėti. Efektyviai ūminį raumenų skausmą malšina nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pavyzdžiui, deksketoprofenas, kurio savo sudėtyje turi Dolmen. Įrodyta, kad ši vaistų nuo skausmo rūšis sumažina prostaglandinų gamybą, tuo pačiu sumažindama ir uždegiminių procesų pasireiškimo galimybes. Dėl vaistų nuo skausmo vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, kad gydymo vaistais nauda būtų reikšmingai didesnė, nei galima žala.  

Autorius: Farmacininkė Rūtelė Foktienė 

Ar patikėtumėte, kad galite įgauti geriausią fizinę formą, net jei neturite daug laiko mankštintis ar net nežinote nuo ko pradėti? Patobulintų kūno linijų: stangrių šlaunų, sėdmenų, kojų, raumeningų ir stiprių rankų, taip pat ir padidėjusios ištvermės bei geresnės širdies funkcijos galite pasiekti paprastais, nuo mokyklos laikų žinomais pratimais. Jei susidomėjote, kviečiame perskaityti šį straipsnį ir jau šiandien išbandyti pratimus.

Plačiau:

5 geriausi raumenų stiprinimo pratimai nesportuojantiesiems
+1
+1 -0
  • Raumenų ligos
  • Skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *