Maliarija

+3

Maliarija – tai pirmuonių sukeliama infekcinė liga, pasireiškianti karščiavimo priepuoliais, kepenų, blužnies ir kraujo pokyčiais.

Lietuvoje ši liga nepaplitusi, gali būti tik įvežtiniai atvejai (pasitaiko keletas per metus). Ligą sukelia 4 rūšių pirmuonys: Plasmodium vivax (sukelia trečiadienę maliariją), Plasmodium malariae (sukelia ketvirtadienę maliariją), Plasmodium ovale (sukelia ovalinę maliariją) ir Plasmodium falciparum (sukelia tropinę maliariją). Neseniai nustatyta nauja plazmodijų rūšis, galinti sukelti sunkią ligos formą – Plasmodium knowlesi. Plazmodijų paplitimas:

P.falciparum – tropinė Afrika, Pietryčių Azija

P.vivax – centrinė Amerika, Vidurinieji Rytai ir Indija;

P.ovale – beveik išimtinai tik vakarų Afrikoje;

P.malariae – randamas visur, dažniausiai Afrikoje.

Maliarijos infekcijos šaltinis yra plazmodijais užsikrėtęs žmogus ir sukėlėjų nešiotojas. Nuo vieno žmogaus kitam infekciją perneša Anopheles genties uodai arba užkratas gali būti perduotas kraujo keliu – perpilant kraują (jeigu donoras užsikrėtęs), per užterštus medicininius įrankius.

 Serga daugiausiai vaikai besivystančiose šalyse, didžiąją susirgimų dalį sudaro P.falciparum ir P.vivax sukeltos infekcijos. P.falciparum sukelta maliarija yra agresyviausios eigos ir nuo jos dažniausiai mirštama.

 Šiuo metu stebimas maliarijos sergamumo didėjimas, manoma, kad taip yra dėl to, kad kinta klimatas, didėja parazitų atsparumas vaistams, daugėja kelionių į endeminius kraštus, uodai pernešantys parazitus darosi vis atsparesni repelentams.

Maliarija. Simptomai

Pagrindinis simptomas yra banguojantis karščiavimas iki 41 laipsnių Celsijaus

Šaltkrėtis

Drebulys

Smarkus galvos skausmas

Pablyškimas, kraujospūdžio mažėjimas

Silpnumas, labai prasta bendra savijauta

Kepenų, blužnies padidėjimas

Retesni simptomai:

Apetito nebuvimas ir mieguistumas

Pykinimas ir vėmimas

Viduriavimas

Gelta

Maliarija. Ligos eiga

Inkubacinis laikotarpis (laiko tarpas nuo sukėlėjo patekimo į organizmą iki pirmųjų požymių pasireiškimo) yra 8-25 dienos.

Patekus į žmogaus organizmą vyksta pirmuonių brendimas, kurį sudaro kelios stadijos. Pradžioje plazmodijai bręsta ir dauginasi kepenų ląstelėse nesukeldami jokių ligos simptomų, paskui patenka į kraujotaką – raudonuosius kraujo kūnelius (eritrocitus), juose tol dauginasi kol eritrocitai sprogsta ir dar daugiau plazmodijų patenka į kraują, bei gali infekuoti kitus eritrocitus.

Šie ciklai kartojasi, tačiau į kraują patekę plazmodijai į kepenų ląsteles nebegrįžta, jų ciklas kartojasi tik tarp raudonųjų kraujo kūnelių.

Parazitams bręstant kepenyse, jokių simptomų nebūna. Požymiai atsiranda sukėlėjams patekus į kraujotaką, karščiavimo priepuoliai sutampa su plazmodijų dauginimosi ciklu.

Maliarija turi tam tikras karščiavimo priepuolio stadijas:

Šaltkrėčio stadija. Priepuolis prasideda dideliu šaltkrėčiu, ligonis niekaip negali sušilti, nepadeda nei šilti rūbai, nei antklodės. Ši stadija trumpa.

Karščiavimo stadija. Temperatūra pakyla iki 41 laipsnio Celsijaus, karščiavimas trunka 3-4 valandas.

Temperatūros kritimas. Šios stadijos metu ligonis jaučia didelį silpnumą. Jos trukmė 2-4 valandos.

Priepuoliai priklausomai nuo sukėlėjo rūšies pasireiškia kas 48 h – 72 h.

Maliarija. Diagnostika

Ligos diagnostika remiasi klinikiniais simptomais ir apklausa. Svarbūs epidemiologiniai duomenys – ar lankytasi endeminėse šalyse, jei taip kokiose. Kraujo tyrime būna mažakraujystė, kepenų fermentų padidėjimas.

Diagnozei patvirtinti imamas kraujo 

Maliarija. Gydymas

Įtarus maliariją, ligonis yra guldomas į ligoninę. Vaistai yra parenkami atsižvelgiant į plazmodijaus rūšį, jo jautrumą vaistams ir į jo vystymosi stadiją.

Jei įtariama maliarija, bet nežinoma plazmodijaus rūšis, pradedama gydyti vaistais, kurie veikia P.falciparum. Jei P.vivax ir P.ovale infekcijos ypatingos tuo, kad kepenyse lieka tam tikrų parazito formų galinčių sukelti ligos recidyvą, todėl reikėtų skirti profilaktinį gydymą. 

Maliarija. Profilaktika

Kol kas specifinės profilaktikos vakcina nėra.

 Galima tik nespecifinė profilaktika: vykstantiems į šalis, kuriose paplitusi maliarija reikėtų profilaktiškai gerti gydytojo paskirtus vaistus (pradėti gerti reikia savaitė iki išvykimo, vartoti visos kelionės metu ir 4-6 savaites grįžus. Vaistai parenkami atsižvelgiant į sukėlėjų paplitimą toje šalyje ir jų jautrumą antibakteriniams vaistams).

 Taip pat reikėtų naudoti apsaugos nuo uodų priemones:

Repelentus – jais reikėtų išpurkšti veidą bei nepridengtas kūno sritis (kojas, rankas).

Reikėtų dėvėti uždarus drabužius, apsiaustus, galvos gobtuvus, kojines, pirštines, skareles.

Vengti eiti į lauką vakare, naktį, kai padaugėja uodų. Vakare uždaryti gyvenamosios vietos duris, kad uodai neįskristų į vidų, įsitikinti, kad visi langai uždaryti, nėra atvirų tarpų. Patalpas išpurkšti insekticidais.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25