4 pagrindiniai juodligės tipai. Kaip jų išvengti?

Liepos 04, 2014 | Miglė Škadauskaitė
+3
+4 -1

Juodlige dažniausiai serga gyvuliai, bet ja gali užsikrėsti ir žmonės. Ligos pavadinimas kilo iš graikiško žodžio, reiškiančio „anglis“. Matyt, toks pavadinimas ligai duotas dėl to, kad sergant odos juodlige infekcijos vietoje atsiranda pūslė, kuriai plyšus susidaro juodas šašas. Liga labiausiai paplitusi žemės ūkį vystančiose šalyse. Lietuvoje juodligės susirgimo atvejų registruojama mažai. Vis dėlto dirbant darbą su gyvuliais žinotinos skirtingos žmonių juodligės formos ir profilaktikos priemonės. 

„Dirvožemyje sporos gali išlikti gyvybingos net iki 8 m.“ Juodligė ‒ sunki infekcinė liga, kurią sukelia lazdelės formos bakterijos, vadinamos Bacillus anthrecisDažniausiai tai naminių gyvulių, tokių kaip jaučiai, avys, arkliai, ožkos, kiaulės, liga. Gyvuliai suserga juodlige, kai užsikrečia bakterijų sporomis. Sporos į gyvūno organizmą gali patekti iš vandens, augalų ar dirvožemio. Dirvožemyje sporos gali išlikti gyvybingos net iki 8 m. Patekusios į gyvūno organizmą, sporos gali vegetuoti ir imti daugintis. Sergantis gyvulys ligą lengvai perduoda žmonėms ir aplinkai. 

Žmonių juodligės formos 

  • Odos juodligė. Tai dažniausiai pasitaikanti juodligės forma. Ja lengvai užsikrečiama per odos įdrėskimus ir pažeidimus. Dažniausiai šia juodligės forma suserga žmonės, dirbantys su užsikrėtusiais gyvuliais ar jų produktais, net ir tokiais kaip vilna.

    Odos juodligė dažniausiai pasireiškia ant kaklo, galvos, dilbių ir rankų odos. Liga išplinta toje sužeidimo vietoje, pro kurią pateko infekcija. Simptomai pasireiškia per 1‒7 dienas po užsikrėtimo. Nors tai ir pati dažniausiai forma, tačiau mažiausiai pavojinga. Suteikus gydymą, beveik visi užsikrėtusieji sėkmingai pasveiksta.

  • Plaučių (inhaliacinė) juodligė. Ja užsikrečiama įkvėpus juodligės sporų. Liga pirmiausia pasireiškia limfinėje sistemoje, o vėliau pasklinda po visą organizmą, sukeldama kvėpavimo nepakankamumą ir bendrą organizmo šoką.

    Didžiausia rizika užsikrėsti šia ligos forma kyla žmonėms, dirbantiems vilnos apdirbimo fabrikuose, skerdyklose ir kailio bei odos apdirbimo vietose. Tai viena pavojingiausių juodligės formų, nes pirmieji simptomai gali pasireikšti tik po 2 mėn. nuo užsikrėtimo. Be tinkamo gydymo išgyvena tik 10 % pacientų.

  • Žarnyno juodligė. Ja susergama valgant žalią ar nepilnai termiškai apdorotą užkrėstų gyvulių mėsą. Susirgus šia juodligės forma sporos gali pažeisti bet kurią virškinamojo trakto dalį: gerklę, stemplę, skrandį ir žarnyną. Vis dėlto tai gana reta ligos forma. Simptomai pasireiškia praėjus 1‒7 dienoms po užsikrėtimo. Laiku suteikus gydymą, daugiau nei pusė pacientų išgyvena.
     
  • Injekcinė juodligė. Tai pati naujausia juodligės forma, neseniai atsiradusi Šiaurės Europoje. Ja užsikrečiama vartojant leidžiamąjį heroiną.

    Šios formos simptomai gali būti panašūs į odos juodligę, tačiau infekcija gali pažeisti ir gilesnius poodinius audinius arba raumenis, priklausomai nuo to, kur buvo suleista narkotikų. Juodligė pasklinda po organizmą žymiai greičiau ir ją sunkiau atpažinti dėl panašumo į daugelį kitų infekcijų. 

Kaip apsisaugoti nuo juodligės? 

Vilna gali sukelti juodligęJuodlige galima užsikrėsti tik po kontakto su užkrėstais gyvuliais ar jų produktais. Žmogus šios infekcijos tiesiogiai (pavyzdžiui, per orą) neperduoda. Labai retais atvejais galima užsikrėsti, jei buvo kontaktuojama su juodligės pažeista oda. 

Ligos protrūkiai šiuolaikiniame pasaulyje reti, tačiau galimi. Didžiausias pavojus susirgti juodlige kyla specifinį darbą dirbantiems žmonėms: 

  • veterinarams;
  • ūkininkams;
  • mėsos apdirbėjams;
  • dirbantiesiems su gyvulinės kilmės žaliavomis;
  • karinių dalinių atstovams, esant biologinio terorizmo pavojui. 

Šiems žmonėms rekomenduojama pasiskiepyti vakcina nuo juodligės, taip pat laikytis būtinų darbo saugos reikalavimų. Vakcina rekomenduojama ir keliautojams, kurie ruošiasi vykti į Centrinę ir Pietų Afriką, Pietų ir Pietvakarių Aziją, Karibų salas. Taip pat patariama nevartoti gyvulinės kilmės produktų iš nežinomų šaltinių ir vengti pilnai termiškai neapdorotų mėsos produktų. 

Esant padidėjusiai rizikai užsikrėsti, rekomenduojama odos mikrotraumų profilaktika (atsargus darbas, stengiantis nesusižeisti), apsauginių priemonių naudojimas. Jei dirbama su odos ir kailio gaminiais, būtina gera patalpų ventiliacija. Norint išvengti juodligės protrūkių, rekomenduojamas gyvulių skiepijimas ir sergančių gyvulių gydymas antibiotikais. Atsiradus juodligės židiniui, būtina jį nuslopinti ir dezinfekuoti. 

Jei įtariama, kad žmogus galėjo užsikrėsti juodlige, tačiau simptomai dar nepasireiškė, patartina kreiptis į gydytoją ir iš anksto pradėti vartoti antibiotikus.

+3
+4 -1
  • Infekcinės ir parazitinės ligos
  • Juodligė
  • Dermatologai
  • Opos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *