Onichomikozė (Nagų grybelis)

+3

Onichomikozė – grybelinė kojų arba rankų nagų infekcija, apimanti vieną arba daugiau nagų. Nagų grybelis nėra pavojingas gyvybei, tačiau gali sukelti skausmą, diskomfortą, psichologinių ir emocinių problemų.

Onichomikozę sukelia grybeliai, kurie priklauso dermatophytes grybelių grupei. Pelėsiniai grybeliai ir mieliagrybiai taip pat kartais sukelia onichomikozę.

Grybeliai – tai mikroskopiniai organizmai, kuriems paprastai nereikia saulės šviesos, kad galėtų veistis. Grybeliai mėgsta gyventi šiltoje ir drėgnoje aplinkoje – baseinuose, dušuose. Į žmogaus organizmą patenka pro mažus odos pažeidimus arba pro tarpelį tarp nago ir nago guolio.

Liga paprastai atsiranda, kai grybelis patenka pro odą ir jam sukuriama palanki aplinka, t. y. kojos ar rankos dažnai būna drėgnos, laikomos šiltai.

Nagų grybelis dažniau pasireiškia ant kojų nagų. Taip yra todėl, kad kojos dažniausiai būna tamsioje, šiltoje, drėgnoje aplinkoje – dėvima avalynė. Tai sudaro grybeliui puikias sąlygas daugintis. Taip pat kojų pirštų kraujotaka prastesnė nei rankų pirštų, todėl imuninės ląstelės ten patenka prasčiau ir neapgina organizmo nuo grybelinės infekcijos.

Onichomikozė (Nagų grybelis). Simptomai

Grybelinė nagų infekcija paprastai nesukelia jokių fizinių skundų. Pacientai į gydytoją kreipiasi dėl prastos nagų kosmetinės išvaizdos.

Nagai sustorėja, pasidaro trapūs, trupa. Pakinta nago forma, jis gali pasidayti blyškus, praranda spindesį. Nagas gali net pajuoduoti.

Retesniais ligos atvejais nagas kartais netgi atšoka nuo savo guolio – tai vadinama onicholize. Taip pat gali atsirasti skausmas pirštų galuose, nuo jų sklisti nemalonus kvapas.

Onichomikozė (Nagų grybelis). Ligos eiga

Priklausomai nuo nagų grybelio rūšies, liga gali pasireikšti skirtingai, tačiau dažniausiai pasižymi vienu ar keliais išvardytais simptomais.

Negydant nagų grybelio ir leidžiant jam progresuoti, liga gali neapsiriboti tik kosmetiniais defektais. Ilgainiui gali darytis sunku vaikščioti ar net stovėti. Vėlyvosiose ligos stadijose gali atsirasti pirštų tirpimas, skausmai, maudimas, sumažėti jų miklumas.

Sergantieji kojų ir rankų grybeliu gėdijasi, vengia situacijų, kuriose reikia apnuoginti savo pėdas, mažėja pasitikėjimas savimi.

Onichomikozės negydant, ja sergama nuolatos, todėl pamačius pirmus grybelio simptomus, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Onichomikozė (Nagų grybelis). Diagnostika

Visų pirma gydytojas apžiūri paciento nagus ir įvertina pakitimus. Vėliau gali būti paimama nuograndų iš po nago tolimesniai grybelio analizei.

Nago nuograndos tiriamos po mikroskopu arba mikrobiologinėje laboratorijoje, kai užauginama grybelio kultūra. Tokiu būdu tiksliai identifikuojamas ligą sukėlęs grybelis ir jo atsparumas atigrybeliniams vaistams.

Dermoskopija gali būti atliekama, kad būtų galima atskirti grybelį nuo trauminio nago pažeidimo.

Kartais grybelių identifikacijai gali būti naudojami molekulinės biologijos metodai, tokie kaip polimerazės grandininė reakcija (PGR).

Onichomikozė (Nagų grybelis). Gydymas

Nagų grybelį išgydyti nėra lengva, o išgydžius infekcijos neretai kartojasi. Yra nemažai nereceptinių preparatų, parduodamų vaistinėse, tačiau jie retai kada būna efektyvūs. Norint gauti tikrai efektyvų vaistą, reikia kreitpis į savo gydytoją.

Gydytojai nagų grybelių gydymui neretai skiria geriamų antigrybelinių preparatų, ypač tais atvejais, kai asmuo serga cukriniu diabetu, grybelis pasikartoja arba jaučiamas skausmas, diskomfortas pažeistame piršte.

Koks preparatas konkrečiu atveju yra efektyviausias parodo mikrobiologinis grybelio ištyrimas. Antigrybeliniai preparatai vartojami 6–12 savaites, tačiau efektas matomas tik ataugus naujam, nepažeistam nagui. Išimtiniais atvejais gali būti siūloma operacija – nago pašalinimas. Jį pašalinus, po kurio laiko atauga naujas, nepažeistas nagas.

Lengvesnėms nagų infekcijoms gali būti skiriama antigrybelinių nagų lakų, vietinių antigrybelinių kremų.

Onichomikozė (Nagų grybelis). Profilaktika

Tam, kad būtų išvengta nagų grybelio, turi būti laikomasi geros rankų ir kojų higienos.

 

Nagus reikėtų kirpti trumpai, kojas laikyti švariai ir sausai.

Patartina dažnai keisti kojines. Būtina atsisakyti blogo įpročio draskyti atsilupusias odeles aplink pirštus, nagų kramtymo – tai sudaro geresnes sąlygas grybeliui patekti į organizmą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis
5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis Bloga nuotaika linkusi greitai pasėti sėklą mumyse ir išvešėti į didelį, galingą ir sunkiai išraunamą medį. Kartais slogumas visiškai nepastebimai tampa mūsų gyvenimo būdu. Nors sakoma, kad be liūdesio nežinotume, kas yra džiaugsmas, tačiau jokiais būdais negalime leisti šiam liūdesiui užsitęsti. Pati svarbiausia... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams
Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams Erekcijos sutrikimai susiję su nesugebėjimu pasiekti arba palaikyti erekcijos. Toks negalėjimas pasiekti ir (arba) išlaikyti varpos standumo lytinių santykių metu gali būti reguliarus arba dažnai pasikartojantis – tuomet galima įtarti erekcijos funkcijos sutrikimus. Retkarčiais taip gali nutikti bet kuriam vyrui, tačiau jei ši... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24