Onichomikozė (Nagų grybelis)

+3

Onichomikozė – grybelinė kojų arba rankų nagų infekcija, apimanti vieną arba daugiau nagų. Nagų grybelis nėra pavojingas gyvybei, tačiau gali sukelti skausmą, diskomfortą, psichologinių ir emocinių problemų.

Onichomikozę sukelia grybeliai, kurie priklauso dermatophytes grybelių grupei. Pelėsiniai grybeliai ir mieliagrybiai taip pat kartais sukelia onichomikozę.

Grybeliai – tai mikroskopiniai organizmai, kuriems paprastai nereikia saulės šviesos, kad galėtų veistis. Grybeliai mėgsta gyventi šiltoje ir drėgnoje aplinkoje – baseinuose, dušuose. Į žmogaus organizmą patenka pro mažus odos pažeidimus arba pro tarpelį tarp nago ir nago guolio.

Liga paprastai atsiranda, kai grybelis patenka pro odą ir jam sukuriama palanki aplinka, t. y. kojos ar rankos dažnai būna drėgnos, laikomos šiltai.

Nagų grybelis dažniau pasireiškia ant kojų nagų. Taip yra todėl, kad kojos dažniausiai būna tamsioje, šiltoje, drėgnoje aplinkoje – dėvima avalynė. Tai sudaro grybeliui puikias sąlygas daugintis. Taip pat kojų pirštų kraujotaka prastesnė nei rankų pirštų, todėl imuninės ląstelės ten patenka prasčiau ir neapgina organizmo nuo grybelinės infekcijos.

Onichomikozė (Nagų grybelis). Simptomai

Grybelinė nagų infekcija paprastai nesukelia jokių fizinių skundų. Pacientai į gydytoją kreipiasi dėl prastos nagų kosmetinės išvaizdos.

Nagai sustorėja, pasidaro trapūs, trupa. Pakinta nago forma, jis gali pasidayti blyškus, praranda spindesį. Nagas gali net pajuoduoti.

Retesniais ligos atvejais nagas kartais netgi atšoka nuo savo guolio – tai vadinama onicholize. Taip pat gali atsirasti skausmas pirštų galuose, nuo jų sklisti nemalonus kvapas.

Onichomikozė (Nagų grybelis). Ligos eiga

Priklausomai nuo nagų grybelio rūšies, liga gali pasireikšti skirtingai, tačiau dažniausiai pasižymi vienu ar keliais išvardytais simptomais.

Negydant nagų grybelio ir leidžiant jam progresuoti, liga gali neapsiriboti tik kosmetiniais defektais. Ilgainiui gali darytis sunku vaikščioti ar net stovėti. Vėlyvosiose ligos stadijose gali atsirasti pirštų tirpimas, skausmai, maudimas, sumažėti jų miklumas.

Sergantieji kojų ir rankų grybeliu gėdijasi, vengia situacijų, kuriose reikia apnuoginti savo pėdas, mažėja pasitikėjimas savimi.

Onichomikozės negydant, ja sergama nuolatos, todėl pamačius pirmus grybelio simptomus, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Onichomikozė (Nagų grybelis). Diagnostika

Visų pirma gydytojas apžiūri paciento nagus ir įvertina pakitimus. Vėliau gali būti paimama nuograndų iš po nago tolimesniai grybelio analizei.

Nago nuograndos tiriamos po mikroskopu arba mikrobiologinėje laboratorijoje, kai užauginama grybelio kultūra. Tokiu būdu tiksliai identifikuojamas ligą sukėlęs grybelis ir jo atsparumas atigrybeliniams vaistams.

Dermoskopija gali būti atliekama, kad būtų galima atskirti grybelį nuo trauminio nago pažeidimo.

Kartais grybelių identifikacijai gali būti naudojami molekulinės biologijos metodai, tokie kaip polimerazės grandininė reakcija (PGR).

Onichomikozė (Nagų grybelis). Gydymas

Nagų grybelį išgydyti nėra lengva, o išgydžius infekcijos neretai kartojasi. Yra nemažai nereceptinių preparatų, parduodamų vaistinėse, tačiau jie retai kada būna efektyvūs. Norint gauti tikrai efektyvų vaistą, reikia kreitpis į savo gydytoją.

Gydytojai nagų grybelių gydymui neretai skiria geriamų antigrybelinių preparatų, ypač tais atvejais, kai asmuo serga cukriniu diabetu, grybelis pasikartoja arba jaučiamas skausmas, diskomfortas pažeistame piršte.

Koks preparatas konkrečiu atveju yra efektyviausias parodo mikrobiologinis grybelio ištyrimas. Antigrybeliniai preparatai vartojami 6–12 savaites, tačiau efektas matomas tik ataugus naujam, nepažeistam nagui. Išimtiniais atvejais gali būti siūloma operacija – nago pašalinimas. Jį pašalinus, po kurio laiko atauga naujas, nepažeistas nagas.

Lengvesnėms nagų infekcijoms gali būti skiriama antigrybelinių nagų lakų, vietinių antigrybelinių kremų.

Onichomikozė (Nagų grybelis). Profilaktika

Tam, kad būtų išvengta nagų grybelio, turi būti laikomasi geros rankų ir kojų higienos.

 

Nagus reikėtų kirpti trumpai, kojas laikyti švariai ir sausai.

Patartina dažnai keisti kojines. Būtina atsisakyti blogo įpročio draskyti atsilupusias odeles aplink pirštus, nagų kramtymo – tai sudaro geresnes sąlygas grybeliui patekti į organizmą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +1 / 0 +1

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24