Dėmėtos, marmurinės kojos ir rankos – kas tai?

Birželio 19, 2015 | Eglė Rubinaitė
+3
+6 -3
1

Nemažai jaunų žmonių patiria keistą estetinį sutrikimą, apie kurį informacijos Lietuvos medikai ne visada gali suteikti. Tai neįprastos staiga atsirandančios ir vėl išnykstančios baltos dėmės ant kojų ir rankų. Dėmės paprastai atsiranda būnant vertikalioje padėtyje, mažiau judant, šiltėjant aplinkos temperatūrai. Jos nesukelia fizinio pavojaus sveikatai. Pabandykime atsakyti į klausimą, kodėl kai kuriuos jaunus žmones vargina dėmėtos kojos, rankos ir kaip su tuo kovoti? 

Gydytojai numoja ranka 

„Visgi man tai nėra tokia ir nematoma problema – blauzdos kartais vasarą tikrai atrodo kaip lavono...“ Skaitytoja Agnė (24 m.) pasakoja, kad ši problema ją ėmė varginti nuo paauglystės: „Pirmieji simptomai pasireiškė brendimo laikotarpiu, kai buvau maždaug trylikos metų. Ilgiau pastovėjus, ant blauzdų atsirasdavo baltos dėmės. Šeimos gydytoja pasakė, kad tai susiję su brendimu, ir kad laikui bėgant, sutrikimas išnyks. Tačiau dabar man dvidešimt ketveri, o baltos dėmės ant kojų niekur nedingo. Visuomet, kai stoviu, vaikštau, jos atsiranda. Kartais karštą vasaros rytą jau prabundu su tomis dėmėmis. 

Bėgant metams jų tik daugėjo, taip pat atsirado ir baltos dėmės ant rankų – nuo pirštų iki pat alkūnių. Kai rankas pakeliu, dėmės pranyksta. Kadangi ši problema yra tik estetinė, kol kas nė vienas gydytojas nepaaiškino, kas tai, ir patarė tiesiog tikėtis, jog „su laiku viskas praeis“. Panašu, kad gydytojai kartais susiduria su tokiais simptomais, tačiau yra pastebėję, kad ši nežymi problema pranyksta su amžiumi. Visgi man tai nėra tokia ir nematoma problema – blauzdos kartais vasarą tikrai atrodo kaip lavono, taigi, negaliu dėvėti sijonų, šortų“, – pasakoja mergina. 

Simptomai ir atsiradimo priežastys 

Pasaulyje šis sutrikimas laikomas vienu iš kraujagyslių anomalijų. Pagrindiniai simptomai: 

 • Marmurinės odos sindromas išsivysto dėl kraujotakos sistemos anomalijosant blauzdų, rankų, kartais krūtinės atsirandančios baltos dėmės, primenančios baltas žymes, liekančias ant kūno, stipriau paspaudus kurią nors vietą;
 • aplink baltas dėmes oda gali paraudonuoti ar pamėlynuoti;
 • kūno spalva tampa normalia, pakėlus rankas, kojas į viršų ar esant horizontalioje padėtyje;
 • atsirandant dėmėms kartais juntamas kutenimas, švelnus dirginimas;
 • susidarius dėmėms dažnai jaučiamas ir galūnių patinimas;
 • sutrikimas dažniau vargina jaunus žmones iki 35 m. nei vyresnius;
 • moterims sutrikimas gali prasidėti arba baigtis nėštumo metu

Pirmą kartą šios dėmės ant kojų, rankų medicininiuose veikaluose minimos 1898 m. Tada jos gavo anglišką pavadinimą Bier spots (liet. „lavondėmės, karsto dėmės“). Tai išbėrimai, atsirandantys dėl kraujagyslių veiklos anomalijos. Dėmės atsiranda tada, kai tam tikrose vietose pranyksta odos pigmentas. Sutrikus įprastam kraujagyslių ir nervų galūnių santykiui, gaunamas klaidingas signalas, jog tam tikrose vietose neturėtų būti pigmento, taigi, atsiranda baltos dėmės. Nėra tiksliai aišku, kodėl kai kuriems žmonėms pasireiškia toks neįprastas kraujagyslių veikimas. 

Baltų dėmių ant kojų ir rankų gydymas 

Kadangi dėmėtos galūnės nėra susijusios su netaisyklinga mityba ar alergija, paprasti patarimai pakeisti gyvenimo būdą į sveikesnį, nepadės. Pastebėta, kad baltos dėmės kai kuriems pacientams pranyksta metus rūkyti, kitiems išnyksta savaime.

Sutrikimas yra susijęs su kraujotaka, taigi, gydytojai gali gydyti pacientus skirdami jiems kraujotaką veikiančių vaistų, paprastai kitiems ligoniams skiriamų dėl kitų ligų. Skirtingiems pacientams gali padėti skirtingi vaistai, tačiau tai vis tiek būtų eksperimentinis gydymas, lydimas ir šalutinio vaistų poveikio. Deja, bet vienareikšmio atsakymo, kodėl atsiranda šios dėmės ir kokie medikamentai galėtų efektyviai panaikinti baltas dėmes ant kojų ir rankų, kol kas pasaulyje nėra.

+3
+6 -3
1
 • Pigmentinės dėmės
 • Dermatologai
 • Dėmėtos kojos ir rankos
 • Marmurinės odos sindromas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *