Meningitas

+5

Meningitas, tai yra simptomų derinys, kuris atsiranda dėl galvos smegenų dangalų uždegimo. Meningito terminas priimtas vartoti, kai uždegimas pažeidžia minkštąjį smegenų dangalą. Kitaip dar gali būti vadinama leptomeningitu.

Meningitą gali sukelti įvairūs mikroorganizmai: bakterijos (meningokokas, streptokokas, stafilokokas, listerijos, tuberkuliozės bakterijos, hemofilus influenza, t.t.), virusai (enterovirusai, tymų, herpes virusas, erkinio encefalito virusas t.t.), pirmuonys, grybeliai. Be mikroorganizmų meningitą taip pat gali sukelti radiacija, alergijos, kai kurie vaistai.

Didesnę tikimybę susirgti meningitu turi žmonės, kurie yra jaunesni nei 5 metų bei vyresni nei 50 metų, taip pat sergantys cukriniu diabetu, inkstų funkcijos nepakankamumu, alkoholikai, žmonės, kuriems yra pašalinta blužnis, žmonės vartojantys imuninę sistemą slopinančiu vaistus, galvos traumą patyrę, žmonės gyvenantys ten, kur yra didelė žmonių koncentracija (bendrabučiai, kareivinės).

Meningitas. Simptomai

Meningitui yra būdingas tam tikrų simptomų derinys, nors esant skirtingam sukėlėjui, meningito simptomai gali šiek tiek varijuoti.

Dažniausi meningito simptomai yra pakilusi temperatūra, galvos skausmas ir sprando raumenų sąstingis. Temperatūra gali varijuoti nuo neaukštos (esant tuberkulioziniam meningitui) iki labai aukštos (40 C º ir daugiau, esant meningokokiniam meningitui, ar kai kuriems virusiniams meningitams).

Esant meningitui neretai gali būti ir kitų simptomų, tokių kaip pykinimas ir vėmimas, šviesos baimė, mieguistumas, sutrikusi sąmonės būsena.

Virusinio meningito atveju, dažnai atsiranda simptomų, būdingų sisteminių virusinių infekcijų atvejais: raumenų skausmai, nuovargis, apetito praradimas, odos bėrimai.

Meningitas. Ligos eiga

Tipiškai, pagrindiniais simptomais (temperatūra, galvos skausmu, sprando raumenų sąstingiu), meningitas prasideda tik ~ 44% žmonių.

Susirgus meningitu, kurį sukėlė bakterija, meningito simptomai dažniausiai prasideda greitai – per 24h nuo susirgimo pradžios. Taip pat, bakterinis meningitas gali atsirasti kaip vietinės bakterinės infekcijos komplikacija. Tiesa, jei žmogus vartoja antibiotikus dėl bakterinės organizmo infekcijos, meningito simptomai gali atsirasti po ilgesnio laiko.

Virusinis meningitas dažniau prasideda, kaip virusinės ligos komplikacija (parotito, raudonukės, vėjaraupių t.t.).

Meningito simptomams užsitęsus ilgiau nei savaitę, galima įtarti lėtinį meningitą, kurį sukelia virusai arba netipiniai meningito sukėlėjai (tuberkuliozės mikrobakterijos, listerijos t.t.).

Meningitas. Diagnostika

Kaip jau minėta, meningito diagnozę įtarti nėra paprasta, nes tik mažiau nei puse sergančių asmenų turi tipinį simptomų rinkinį.

Visų pirma, gydytojas įvertina ligos istoriją (rizikos faktorius, kokie ir kada prasidėjo simptomai, gretutines ligas). Vėliau atliekami mėginiai meningizmo sindromui nustatyti: tikrinamas kaklo raumenų sąstingis, tikrinami Kernigo, Brudzinskio simptomai, kurie parodo ar yra galvos ir nugaros smegenų dangalų dirginimas.

Ligą patvirtinta juosmeninės punkcijos metu paimto nugaros smegenų skysčio tyrimas. Šis tyrimas ne tik patvirtina meningito diagnozę, tačiau preliminariai leidžia įtarti sukėlėjo kilmę.

Taip pat, diagnostikai padeda bendras kraujo tyrimas.

Meningitas. Gydymas

Meningitas gydomas priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties. Būtent dėl to, labai svarbu tiksliai diagnozuoti meningito sukėlėją.

Esant bakteriniam meningitui, gydymas pradedamas kaip įmanoma greičiau. Gydymui skiriami antibakteriniai preparatai. Tam, kad antibakteriniai vaistai pasiektų smegenų dangalus, skiriamos gan didelės dozės.

Sergant virusiniu meningitu, specifinio gydymo nėra. Stengiamasi sušvelninti simptomus, taikant simptominį gydymą (sergant herpes viruso arba gripo viruso sukeltu meningitu, yra galimybė taikyti gydymą, nukreiptą tiesiogiai prieš šiuos sukėlėjus). Paprastai, virusinis meningitas praeina savaime per 7-10 dienų.

Sergant parazitų ar grybelių sukeltais meningitais, skiriami, atitinkamai, antiparazitiniai arba priešgrybeliniai vaistai.

Meningitas. Profilaktika

Bakterinio meningito profilaktikai, visų pirma, svarbūs socialiniai aspektai (reiktų vengti masinių žmonių susibūrimo vietų, ypač rudenį, žiemą), geros buitinės sąlygos. Nuo kai kurių bakterinių meningito sukėlėju yra prieinamos vakcinos. Kūdikiams skiriamos vakcinos nuo Hemofilus influenza bakterijos. Tiek vaikams, tiek pagyvenusiems žmonėms gali būti taikoma vakcina nuo pneumokoko. Esant epidemijai, ar vykstant į šalis, kur paplitę meningokokai, siūloma skiepytis nuo meningokoko A ir C tipų.

Deja, nuo Lietuvoje paplitusio meningokoko B tipo, vakcina dar nėra sukurta.

Virusinių meningitų profilaktikai labai svarbūs skiepai – nuo erkinio encefalito, tymų, rudoniukės, parotito.

 

Kita informacija:

Didžiąją dalį visų meningitų sudaro virusiniai meningitai (daugiau nei 90%). Dažniausiai meningitu sergama besivystančiose šalyse. Ypač didelis sergamumas yra subsacharinės Afrikos regione – ši dalis yra vadinama „meningito juosta“. Šiame regione ypatingai didelis sergamumas meningokokiniu meningitu. Vykstant ten, rekomenduojama skiepytis nuo tam tikrų meningokoko rūšių.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24