Meningitas

+5

Meningitas, tai yra simptomų derinys, kuris atsiranda dėl galvos smegenų dangalų uždegimo. Meningito terminas priimtas vartoti, kai uždegimas pažeidžia minkštąjį smegenų dangalą. Kitaip dar gali būti vadinama leptomeningitu.

Meningitą gali sukelti įvairūs mikroorganizmai: bakterijos (meningokokas, streptokokas, stafilokokas, listerijos, tuberkuliozės bakterijos, hemofilus influenza, t.t.), virusai (enterovirusai, tymų, herpes virusas, erkinio encefalito virusas t.t.), pirmuonys, grybeliai. Be mikroorganizmų meningitą taip pat gali sukelti radiacija, alergijos, kai kurie vaistai.

Didesnę tikimybę susirgti meningitu turi žmonės, kurie yra jaunesni nei 5 metų bei vyresni nei 50 metų, taip pat sergantys cukriniu diabetu, inkstų funkcijos nepakankamumu, alkoholikai, žmonės, kuriems yra pašalinta blužnis, žmonės vartojantys imuninę sistemą slopinančiu vaistus, galvos traumą patyrę, žmonės gyvenantys ten, kur yra didelė žmonių koncentracija (bendrabučiai, kareivinės).

Meningitas. Simptomai

Meningitui yra būdingas tam tikrų simptomų derinys, nors esant skirtingam sukėlėjui, meningito simptomai gali šiek tiek varijuoti.

Dažniausi meningito simptomai yra pakilusi temperatūra, galvos skausmas ir sprando raumenų sąstingis. Temperatūra gali varijuoti nuo neaukštos (esant tuberkulioziniam meningitui) iki labai aukštos (40 C º ir daugiau, esant meningokokiniam meningitui, ar kai kuriems virusiniams meningitams).

Esant meningitui neretai gali būti ir kitų simptomų, tokių kaip pykinimas ir vėmimas, šviesos baimė, mieguistumas, sutrikusi sąmonės būsena.

Virusinio meningito atveju, dažnai atsiranda simptomų, būdingų sisteminių virusinių infekcijų atvejais: raumenų skausmai, nuovargis, apetito praradimas, odos bėrimai.

Meningitas. Ligos eiga

Tipiškai, pagrindiniais simptomais (temperatūra, galvos skausmu, sprando raumenų sąstingiu), meningitas prasideda tik ~ 44% žmonių.

Susirgus meningitu, kurį sukėlė bakterija, meningito simptomai dažniausiai prasideda greitai – per 24h nuo susirgimo pradžios. Taip pat, bakterinis meningitas gali atsirasti kaip vietinės bakterinės infekcijos komplikacija. Tiesa, jei žmogus vartoja antibiotikus dėl bakterinės organizmo infekcijos, meningito simptomai gali atsirasti po ilgesnio laiko.

Virusinis meningitas dažniau prasideda, kaip virusinės ligos komplikacija (parotito, raudonukės, vėjaraupių t.t.).

Meningito simptomams užsitęsus ilgiau nei savaitę, galima įtarti lėtinį meningitą, kurį sukelia virusai arba netipiniai meningito sukėlėjai (tuberkuliozės mikrobakterijos, listerijos t.t.).

Meningitas. Diagnostika

Kaip jau minėta, meningito diagnozę įtarti nėra paprasta, nes tik mažiau nei puse sergančių asmenų turi tipinį simptomų rinkinį.

Visų pirma, gydytojas įvertina ligos istoriją (rizikos faktorius, kokie ir kada prasidėjo simptomai, gretutines ligas). Vėliau atliekami mėginiai meningizmo sindromui nustatyti: tikrinamas kaklo raumenų sąstingis, tikrinami Kernigo, Brudzinskio simptomai, kurie parodo ar yra galvos ir nugaros smegenų dangalų dirginimas.

Ligą patvirtinta juosmeninės punkcijos metu paimto nugaros smegenų skysčio tyrimas. Šis tyrimas ne tik patvirtina meningito diagnozę, tačiau preliminariai leidžia įtarti sukėlėjo kilmę.

Taip pat, diagnostikai padeda bendras kraujo tyrimas.

Meningitas. Gydymas

Meningitas gydomas priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties. Būtent dėl to, labai svarbu tiksliai diagnozuoti meningito sukėlėją.

Esant bakteriniam meningitui, gydymas pradedamas kaip įmanoma greičiau. Gydymui skiriami antibakteriniai preparatai. Tam, kad antibakteriniai vaistai pasiektų smegenų dangalus, skiriamos gan didelės dozės.

Sergant virusiniu meningitu, specifinio gydymo nėra. Stengiamasi sušvelninti simptomus, taikant simptominį gydymą (sergant herpes viruso arba gripo viruso sukeltu meningitu, yra galimybė taikyti gydymą, nukreiptą tiesiogiai prieš šiuos sukėlėjus). Paprastai, virusinis meningitas praeina savaime per 7-10 dienų.

Sergant parazitų ar grybelių sukeltais meningitais, skiriami, atitinkamai, antiparazitiniai arba priešgrybeliniai vaistai.

Meningitas. Profilaktika

Bakterinio meningito profilaktikai, visų pirma, svarbūs socialiniai aspektai (reiktų vengti masinių žmonių susibūrimo vietų, ypač rudenį, žiemą), geros buitinės sąlygos. Nuo kai kurių bakterinių meningito sukėlėju yra prieinamos vakcinos. Kūdikiams skiriamos vakcinos nuo Hemofilus influenza bakterijos. Tiek vaikams, tiek pagyvenusiems žmonėms gali būti taikoma vakcina nuo pneumokoko. Esant epidemijai, ar vykstant į šalis, kur paplitę meningokokai, siūloma skiepytis nuo meningokoko A ir C tipų.

Deja, nuo Lietuvoje paplitusio meningokoko B tipo, vakcina dar nėra sukurta.

Virusinių meningitų profilaktikai labai svarbūs skiepai – nuo erkinio encefalito, tymų, rudoniukės, parotito.

 

Kita informacija:

Didžiąją dalį visų meningitų sudaro virusiniai meningitai (daugiau nei 90%). Dažniausiai meningitu sergama besivystančiose šalyse. Ypač didelis sergamumas yra subsacharinės Afrikos regione – ši dalis yra vadinama „meningito juosta“. Šiame regione ypatingai didelis sergamumas meningokokiniu meningitu. Vykstant ten, rekomenduojama skiepytis nuo tam tikrų meningokoko rūšių.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25