Miastenija

+3

Miastenija, dar vadinama miastenija gravis, tai yra reta autoimuninė liga, pasireiškianti raumenų silpnumu.

Šios ligos metu, organizmas pradeda gaminti autoantikūnus prieš neuroraumeninės jungties receptorius (posinapsinius acetilcholino nikotininius receptorius), dėl šios priežastis nervinis impulsas negali būti perduotas raumeniui ir šis praranda gebėjimą susitraukti.

Daugumos pacientų, ligos priežastis nėra žinoma.

Jau yra nustatyti tam tikri genų rinkiniai, kuriuos turint yra didesnė tikimybė susirgti miastenija.

Yra žinomi tam tikri vaistai, kurie gali sukelti miastenijos simptomus: kai kurie antibiotikai, penicilaminas, litis, magnis, prokainamidas, verapamilis, chlorkvinas, vekuroniumas, kurare, nitrofuranoinas.

Labai dažnai, žmonės, turintys miasteniją gravis, turi ir užkrūčio liaukos patologinių pokyčių. Net 85%, turintys miasteniją, kartu turi ir užkrūčio liaukos išvešėjimą, 10-15 % - užkrūčio liaukos auglį.

Miastenija, taip pat, pasitaiko žmonėms, turintiems smulkialąstelinį plaučių vėžį, Hodžkino ligą, skydliaukės problemų (hipertiroidizmą).

Miastenija. Simptomai

Ligos simptomai gali labai įvairuoti priklausomai nuo ligos formos (pvz.: akių formos metu gali būti sunku tik atsimerkti, o sunkiausių, generalizuotų formų metu, žmogui prireikia dirbtinės plaučių ventiliacijos).

Dažniausias pacientų skundas būna kažkurio vieno raumens (ar raumenų grupės) silpnumas, bendras silpnumas pasireiškia rečiau. Dažnai žmonėms būna sunku atsimerkti (nusilpsta viršutinio voko pakeliamasis raumuo), judinti akis (pradeda dvejintis vaizdas). 16% pacientų miastenija gravis pasireiškia tik akių simptomais. Pacientams gali pasidaryti sunku lankstyti, sukioti galvą.

Ligoniams gali prasidėti ir galūnių silpnumas (rankų silpnumas dažniau pasireiškia žastų srityse, kojų silpnumas šlaunų).

Raumenų silpnumas, kaip taisyklė, vakarais būna sunkesnis, o ryte, išsimiegojus, raumenys būna stipresni. Liga, kaip jau minėta, paprastai prasideda nuo akių raumenų silpnumo, vėliau apima mimikos raumenis, galiausiai pasiekia liemens, galūnių raumenis.

Maždaug 87% pacientų, per 13 mėnesių, liga generalizuojasi (apima daugumą kūno raumenų)

Miastenija. Ligos eiga

Miastenija gravis, dažniausiai, prasideda labai iš lėto, todėl ligos pradžia nėra pastebima. Tačiau, būna atvejų, kai liga prasideda žaibiškai. Paprastai, žmogus kreipiasi į gydytoją, kai pradeda dvejintis akyse, tada ir nustatoma miastenijos diagnozė. Kaip jau minėta, liga dažniausiai prasideda nuo akių simptomų, tačiau greičiau nei per 3 metus, daugeliui pacientų raumenų silpnumas apima beveik visus raumenis.

Pacientams, sergantiems miastenija gravis, raumenų silpnumo epizodus provokuoja ryškūs saulės spinduliai, operacijos, blogos emocijos, stresas, menstruacijos, infekcijos, kai kurių vaistų vartojimas.

Spontaninis ligos pagerėjimas labai retas dalykas, visiškas išgijimas įvyksta dar rečiau. Gydantis medikamentais, remisijos dažniausiai įvyksta per pirmus 3 gydymosi metus. Esant adekvačiam gydymui, pacientų su miastenija išgyvenamumas nėra mažesnis nei sveikų žmonių.

Sunkiausia ir pavojingiausia būklė, kuri gali ištikti sergančiuosius – miasteninė krizė, kurios metu staigiai visi raumenys taip stipriai nusilpsta, kad pacientas pats nebegali net įkvėpti. Tokiam pacientui būtina dirbtinė plaučių ventiliacija.

Miastenija. Diagnostika

Gydytojas miastenijos diagnozė nustato atsižvelgdamas į paciento skundus, apžiūrą, laboratorinius tyrimus, elektrofiziologinius tyrimus, taip pat atliekami klinikiniai mėginiai, mėginiai su vaistais.

Pacientams, paprastai būna užkritę akių vokai, kartais pacientų burna būna nuolat pravira.

Atliekami provokaciniai mėginiai, nustatyti raumenų silpnumui (pvz.: prašoma palaikyti galvą pakeltą nuo pagalvės ilgiau nei 60 sekundžių.)

Laboratoriniais tyrimais, galima nustatyti specifinius antikūnus, sukeliančius raumenų silpnumą (anti-ACh; anti-SM; anti-MuSK), kurie patvirtina ligą.

Atliekami elektrofiziologiniai testai – kartotinė nervo stimuliacija, pavienės skaidulos elektromiografija.

Atliekant mėginius su vaistais, pacientui skiriama acetilcholinesterazės inhibitorių. Šie vaistai, jei sergama miastenija gravis, padeda ligoniui ir raumenų jėga sustiprėja.

Atliekami vaizdiniai tyrimai. Jie atliekami todėl, kad daug pacientų sergančių miastenija, turi užkrūčio liaukos patologiją. Tam, kad būtų nustatyta ši patologija, atliekama kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tomografija.

Miastenija. Gydymas

Gera žinia yra ta, kad ši liga yra viena iš labiausiai gydymui pasiduodančių neurologinių ligų (žinoma, reikia atsižvelgi į ligos sunkumą ir progresavimo greitį).

Cholinesterazės inhibitorių grupei priskiriami vaistai, geriausiai tinka gydyti šiai ligai.

Ši liga gali būti gydoma ir imuninę sistemą veikiančiais vaistais (pvz.: gliukokortikoidais)

Intraveninis imunoglobulinas taip pat gali būti skiriamas ligos gydymui. Plazmaferezė – dar vienas galimas gydymo metodas (jos metu pakeičiama kraujo plazma, taip pašalinami ir antikūnai sukeliantys ligą).

Esant užkrūčio liaukos patologijai, atliekama timektomija (užkrūčio liaukos pašalinimas), kuri dažnai palengvina miastenijos simptomus.

Esant miasteninei krizei, gali prireikti intubacijos ir dirbtinės plaučių ventiliaicjos.

Miastenija. Profilaktika

Kadangi nėra tiksliai žinoma, kas sukelia šią ligą, todėl rekomenduojamos profilaktikos nėra.

 

Kita informacija:

Istorija: XVII a. pirmą kartą šios ligos simptomai buvo aprašyti britų gydytojo Thomo Willis. Vokiečių neurologas F. Jolly XIX a. pabaigoje pirmasis paminėjo miasteniją gravis kaip ligą. XX a. Pirmoje pusėje gydymas nuo miastenijos buvo atrastas atsitiktinai, XX a. antroje pusėje, buvo padaryta prielaida, kad ši liga yra autoimuninė.

Paplitimas: šia liga serga maždaug 2-15 žmonių iš 100 000. Miastenija gali prasidėti bet kuriame amžiuje, tačiau matomos tendencijos, kad moterims liga prasideda 3-iąjame dešimtmetyje, o vyrams 6-7-ąjame dešimtmečiuose. Miastenijos simptomai gal pasireikšti naujagimiams, kurių motinos serga miastenija gravis, tačiau jiems ligos simptomai, praėjus kuriam laikui, išnyksta.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25