Miastenija

+3

Miastenija, dar vadinama miastenija gravis, tai yra reta autoimuninė liga, pasireiškianti raumenų silpnumu.

Šios ligos metu, organizmas pradeda gaminti autoantikūnus prieš neuroraumeninės jungties receptorius (posinapsinius acetilcholino nikotininius receptorius), dėl šios priežastis nervinis impulsas negali būti perduotas raumeniui ir šis praranda gebėjimą susitraukti.

Daugumos pacientų, ligos priežastis nėra žinoma.

Jau yra nustatyti tam tikri genų rinkiniai, kuriuos turint yra didesnė tikimybė susirgti miastenija.

Yra žinomi tam tikri vaistai, kurie gali sukelti miastenijos simptomus: kai kurie antibiotikai, penicilaminas, litis, magnis, prokainamidas, verapamilis, chlorkvinas, vekuroniumas, kurare, nitrofuranoinas.

Labai dažnai, žmonės, turintys miasteniją gravis, turi ir užkrūčio liaukos patologinių pokyčių. Net 85%, turintys miasteniją, kartu turi ir užkrūčio liaukos išvešėjimą, 10-15 % - užkrūčio liaukos auglį.

Miastenija, taip pat, pasitaiko žmonėms, turintiems smulkialąstelinį plaučių vėžį, Hodžkino ligą, skydliaukės problemų (hipertiroidizmą).

Miastenija. Simptomai

Ligos simptomai gali labai įvairuoti priklausomai nuo ligos formos (pvz.: akių formos metu gali būti sunku tik atsimerkti, o sunkiausių, generalizuotų formų metu, žmogui prireikia dirbtinės plaučių ventiliacijos).

Dažniausias pacientų skundas būna kažkurio vieno raumens (ar raumenų grupės) silpnumas, bendras silpnumas pasireiškia rečiau. Dažnai žmonėms būna sunku atsimerkti (nusilpsta viršutinio voko pakeliamasis raumuo), judinti akis (pradeda dvejintis vaizdas). 16% pacientų miastenija gravis pasireiškia tik akių simptomais. Pacientams gali pasidaryti sunku lankstyti, sukioti galvą.

Ligoniams gali prasidėti ir galūnių silpnumas (rankų silpnumas dažniau pasireiškia žastų srityse, kojų silpnumas šlaunų).

Raumenų silpnumas, kaip taisyklė, vakarais būna sunkesnis, o ryte, išsimiegojus, raumenys būna stipresni. Liga, kaip jau minėta, paprastai prasideda nuo akių raumenų silpnumo, vėliau apima mimikos raumenis, galiausiai pasiekia liemens, galūnių raumenis.

Maždaug 87% pacientų, per 13 mėnesių, liga generalizuojasi (apima daugumą kūno raumenų)

Miastenija. Ligos eiga

Miastenija gravis, dažniausiai, prasideda labai iš lėto, todėl ligos pradžia nėra pastebima. Tačiau, būna atvejų, kai liga prasideda žaibiškai. Paprastai, žmogus kreipiasi į gydytoją, kai pradeda dvejintis akyse, tada ir nustatoma miastenijos diagnozė. Kaip jau minėta, liga dažniausiai prasideda nuo akių simptomų, tačiau greičiau nei per 3 metus, daugeliui pacientų raumenų silpnumas apima beveik visus raumenis.

Pacientams, sergantiems miastenija gravis, raumenų silpnumo epizodus provokuoja ryškūs saulės spinduliai, operacijos, blogos emocijos, stresas, menstruacijos, infekcijos, kai kurių vaistų vartojimas.

Spontaninis ligos pagerėjimas labai retas dalykas, visiškas išgijimas įvyksta dar rečiau. Gydantis medikamentais, remisijos dažniausiai įvyksta per pirmus 3 gydymosi metus. Esant adekvačiam gydymui, pacientų su miastenija išgyvenamumas nėra mažesnis nei sveikų žmonių.

Sunkiausia ir pavojingiausia būklė, kuri gali ištikti sergančiuosius – miasteninė krizė, kurios metu staigiai visi raumenys taip stipriai nusilpsta, kad pacientas pats nebegali net įkvėpti. Tokiam pacientui būtina dirbtinė plaučių ventiliacija.

Miastenija. Diagnostika

Gydytojas miastenijos diagnozė nustato atsižvelgdamas į paciento skundus, apžiūrą, laboratorinius tyrimus, elektrofiziologinius tyrimus, taip pat atliekami klinikiniai mėginiai, mėginiai su vaistais.

Pacientams, paprastai būna užkritę akių vokai, kartais pacientų burna būna nuolat pravira.

Atliekami provokaciniai mėginiai, nustatyti raumenų silpnumui (pvz.: prašoma palaikyti galvą pakeltą nuo pagalvės ilgiau nei 60 sekundžių.)

Laboratoriniais tyrimais, galima nustatyti specifinius antikūnus, sukeliančius raumenų silpnumą (anti-ACh; anti-SM; anti-MuSK), kurie patvirtina ligą.

Atliekami elektrofiziologiniai testai – kartotinė nervo stimuliacija, pavienės skaidulos elektromiografija.

Atliekant mėginius su vaistais, pacientui skiriama acetilcholinesterazės inhibitorių. Šie vaistai, jei sergama miastenija gravis, padeda ligoniui ir raumenų jėga sustiprėja.

Atliekami vaizdiniai tyrimai. Jie atliekami todėl, kad daug pacientų sergančių miastenija, turi užkrūčio liaukos patologiją. Tam, kad būtų nustatyta ši patologija, atliekama kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tomografija.

Miastenija. Gydymas

Gera žinia yra ta, kad ši liga yra viena iš labiausiai gydymui pasiduodančių neurologinių ligų (žinoma, reikia atsižvelgi į ligos sunkumą ir progresavimo greitį).

Cholinesterazės inhibitorių grupei priskiriami vaistai, geriausiai tinka gydyti šiai ligai.

Ši liga gali būti gydoma ir imuninę sistemą veikiančiais vaistais (pvz.: gliukokortikoidais)

Intraveninis imunoglobulinas taip pat gali būti skiriamas ligos gydymui. Plazmaferezė – dar vienas galimas gydymo metodas (jos metu pakeičiama kraujo plazma, taip pašalinami ir antikūnai sukeliantys ligą).

Esant užkrūčio liaukos patologijai, atliekama timektomija (užkrūčio liaukos pašalinimas), kuri dažnai palengvina miastenijos simptomus.

Esant miasteninei krizei, gali prireikti intubacijos ir dirbtinės plaučių ventiliaicjos.

Miastenija. Profilaktika

Kadangi nėra tiksliai žinoma, kas sukelia šią ligą, todėl rekomenduojamos profilaktikos nėra.

 

Kita informacija:

Istorija: XVII a. pirmą kartą šios ligos simptomai buvo aprašyti britų gydytojo Thomo Willis. Vokiečių neurologas F. Jolly XIX a. pabaigoje pirmasis paminėjo miasteniją gravis kaip ligą. XX a. Pirmoje pusėje gydymas nuo miastenijos buvo atrastas atsitiktinai, XX a. antroje pusėje, buvo padaryta prielaida, kad ši liga yra autoimuninė.

Paplitimas: šia liga serga maždaug 2-15 žmonių iš 100 000. Miastenija gali prasidėti bet kuriame amžiuje, tačiau matomos tendencijos, kad moterims liga prasideda 3-iąjame dešimtmetyje, o vyrams 6-7-ąjame dešimtmečiuose. Miastenijos simptomai gal pasireikšti naujagimiams, kurių motinos serga miastenija gravis, tačiau jiems ligos simptomai, praėjus kuriam laikui, išnyksta.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24