Miego sutrikimai

0

Miego sutrikimai – tai miego kokybės, trukmės ir miego budrumo ciklo sutrikimai. Jie gali pasireikšti kaip savarankiška patologija arba kaip somatinio, ar psichinio sutrikimo simptomas.

Normali miego trukmė – 7–8 val. Jei žmogus nuolatos miega mažiau nei 6 valandas, jaučiamas miego trūkumas, kuris lemia prastą nuotaiką, hormonų disbalansą, sutrikdomos kognityvinės (pažintinės) funkcijos, mažėja pasitenkinimas gyvenimu.

Miego trukmė kinta senstant – žmogus ilgesnį laiką yra budrus, mažiau miega, miegas nebe toks gilus.

Nemiga siejama su:

- somatinėmis ligomis;
- nusilpusiu imunitetu;
- psichiniais sutrikimais (padidėjęs budrumas būdingas manijai, depresijai);
- nerimu, įtampa prieš svarbius įvykius.

Mieguistumas apima kelis sutrikimus ir apibūdinamas kaip patologinis mieguistumas dienos metu, nesusijęs su nuovargiu ar noru miegoti.

Mieguistumą sukelia miego apnėja ir narkolepsija.

Apnėjos priežastys yra kelios.

Obstrukcinė. Kai miegant atsipalaidavę ryklės užpakalinės dalies raumenys lemia kvėpavimo takų susiaurėjimą.

Centrinės kilmės apnėja. Ji susijusi su sutrikusiu signalų iš smegenų į kvėpavimo raumenis perdavimu.

Mišrios kilmės

Narkolepsija trunka visą gyvenimą. Ją sukelia nervinių ląstelių gaminamų medžiagų (oreksinų/ hipokretinų) stoka.

Nemiga

„Neišsimiegojęs ir nepailsėjęs žmogus tampa dirglus, negali produktyviai dirbti. Kai nemigos sutrikimai dažnėja ir intensyvėja, prastėja bendra žmogaus sveikata, silpsta imunitetas.“

Plačiau skaitykite čia:
Nemiga – kaip ją įveikti? »

 


Parasomnijos (naktinis siaubas)
. Neįprasto elgesio epizodai: vaikščiojimas miego metu, sumišusio budrumo būsenos, griežimas dantimis, krūpčiojimas ir kalbėjimas miego metu, naktiniai košmarai, miego paralyžius. Miego siaubo priežastis – miegant smegenyse susidarę sudirginimo židiniai.

Parasomnijos skirstomos į:

Vaikščiojimą per miegus. Jo priežastys nėra aiškios. Manoma, kad paskatinti keltis gali noras šlapintis: žmogus atsikelia iš lovos, nueina į tualetą, grįžta ir kitą rytą nebeprisimena taip elgęsis. Šis sutrikimas būdingas 15–20 % žmonių.

Sumišusio budrumo būseną (dar kartais vadinamą valgymu miego metu). Žmogus miegodamas atlieka pusiau sąmoningus veiksmus: ima tvarkyti kambarius, gaminti, tačiau viską daro netinkamai, pavyzdžiui, valgo žalią mėsą, to nesuprasdamas. Sutrikimo priežastys gali būti psichinės ligos, nerimas, centrinę nervų sistemą veikiantys vaistai, vartojami kartu su alkoholiu.

Griežimą dantimis. Jo priežastys nėra nustatytos. Manoma, kad tam įtakos turi nerimas, įtampa, ilgai trunkančios stresinės būklės.

Naktinius košmarus. Juos patyręs yra kiekvienas. Kai kuriems jie kartojasi dažnai, pažadina iš miego. Spėjama, kad košmaro atpasakojimas kelis kartus per dieną skatina jį kartotis. Jie taip pat gali varginti po skaudžių, sukrečiančių įvykių.

Miego paralyžių. Patiria 3 % žmonių, iš kurių kas penktas, turi nerimo sutrikimų.

Miego sutrikimai. Simptomai

Miego sutrikimai neigiamai veikia žmogaus nuotaiką, darbingumą, sveikatą.

Šeiminės idiopatinės insomnijos atveju žmonės visiškai nemiega ir miršta jauni. Nemiga pasireiškia prasta miego kokybe, žmogus ilgai vartosi lovoje, o kai užmiega, miegas būna negilus, nepavyksta pailsėti.

Miego apnėjai būdinga:

- garsus knarkimas, gargaliavimas;
- rytais – sausa burna;
- skaudanti gerklė;
- galvos skausmas;
- mieguistumas dieną.

Narkolepsijos simptomai:

- mieguistumas dieną;
- fragmentiškas miegas naktį;
- staigus raumenų tonuso praradimas.

Patiriant naktinį siaubą, išgyvenamas didelis stresas, sunku nusiraminti, staigiai pabundama iš miego (dažniausiai pirmajame nakties trečdalyje). Jis nuo košmarų skiriasi tuo, kad būdinga dalinė ar visiška sapno amnezija.

Tuo tarpu košmarus galima aiškiai atpasakoti. Žmogus gali ne iš karto suvokti aplinką, pulti šalia miegantį žmogų. Patyrus miego paralyžių, pabundama išsigandus, gali spausti krūtinę, žmogus negali pajudėti, tačiau, skirtingai nei naktinio siaubo atveju, orientuojamasi aplinkoje ir reaguojama į raminimą. Kartais ilgai išlieka jausmas, kad turi įvykti kažkas blogo.

Krūpčiojimas dažnai atsiranda su kritimo jausmu, tuomet stipriai įsitempia tam tikra raumenų grupė. Kai kurie mokslininkai mano, kad krūpčiojimo miegant ir epilepsijos priepuolių mechanizmai gali būti tie patys.

Miego sutrikimai. Ligos eiga

Daugumai miego sutrikimų būdingas „uždaras ratas“. Žmogus jaučia įtampą dėl to, kad nepailsi, stengiasi gultis anksčiau, tačiau užmigti negali, nemiga sukelia dar didesnę įtampą, atsiranda bejėgiškumo jausmas, kuris dar labiau trukdo išsimiegoti.

Kiti sutrikimai, tokie kaip košmarai, vaikščiojimas per miegus, kalbėjimas miegant dažnai nesikartoja ir daugiau susiję su tam tikro gyvenimo laikotarpio išgyvenimais, įvykiais (egzaminų laikymu, svarbiais susitikimais ir pan.).

Miego apnėja – gyvybei pavojingas miego sutrikimas, kurį būtina gydyti. Miegant sutrinka kvėpavimas, žmogus nekvėpavęs gali išbūti net kelias minutes, krenta kraujo spaudimas, lėtėja širdies darbas, o staiga pabudus ir įkvėpus, greitai pakyla kraujospūdis, daužosi širdis. Sukeliamos širdies ir kraujagyslių ligos. Tokie miego apnėjos epizodai gali pasitaikyti net iki 300 kartų per naktį. 

Miego sutrikimai. Diagnostika

Miego sutrikimai diagnozuojami atsižvelgiant į tam tikrus diagnostinius kriterijus.

Svarbiausi kriterijai:

- individo miego-budrumo ritmas, nesutampantis su daugumos žmonių;
- nemiga naktį ir mieguistumas didžiąją dienos dalį, besitęsiantys beveik kiekvieną dieną mažiausiai mėnesį, arba pasikartojantys ir trunkantys neilgai;
- nepatenkinama miego trukmė, kokybė, ritmas, sukeliantys ryškų distresą, ar trukdantys paciento socialinei ir darbinei veiklai.

Ypač svarbus polisomnografinis tyrimas. Jis atliekamas miego sutrikimų diagnostikos laboratorijoje, kurioje ligonis praleidžia naktį. Stebima, registruojama ir analizuojama miegančio paciento galvos smegenų, širdies ir kvėpavimo sistemų veikla. Labai svarbu įsitikinti, ar nėra somatinės, psichinės ligos, lemiančios prastą miego kokybę. 

Miego sutrikimai. Gydymas

Gydymas priklauso nuo miego sutrikimo priežasties.

Jei tai psichinės ar somatinės ligos išraiška, būtina gydyti pagrindinę ligą.

Jei miego kokybė suprastėjo dėl nerimo, streso, įtampos, reikia identifikuoti stresą sukėlusius veiksnius, juos šalinti ar koreguoti.

Po sunkių sukrėtimų gali būti skiriami medikamentai, taikomos psichoterapinės priemonės.

Nemigai gydyti yra daugybė preparatų, tačiau vertėtų žinoti, kad ne vienam iš jų vystosi priklausomybė.

Miego apnėja gydoma specialiais burnos įtaisais, koreguojamas svoris, sunkiais atvejais – operuojama.

Griežiantiems dantimis gaminamos specialios dantų kapos, dedamos nakčiai ir apsaugančios dantis nuo nusidėvėjimo.

Yra bandymų gydyti leidžiant botulino injekcijas.

Miego sutrikimai. Profilaktika

Specifinės profilaktikos nėra. Svarbu išsiaiškinti, kas galėjo lemti miego sutrikimus, identifikuoti stresą sukėlusius veiksnius, jų vengti ar koreguoti. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24