Savimotyvacinės knygos. Ar jos padeda?

Liepos 18, 2016
+12
+12 -0

Kadais šios knygos buvo vienos iš labiausiai perkamų, dabar, rodos, knygynuose jas išstumia žinomų žmonių knygos, jų patarimai kaip gyventi, maitintis ir rengtis. Žmonėms patinka sekti ir vadovautis kažkuo. Bet kodėl taip dažnai pasiklystame savyje ir lyg paskutinio gelbėjimosi šiaudo griebiamės kažkieno parašytų savimotyvacinių knygų? Ar išties jos yra tokios veiksmingos, kaip mums atrodo? Ar žodžiai ir sakiniai, esantys juose, gali pagydyti sužeista sielą, suteikti vidinių ir dvasinių jėgų?

Privalomos perskaityti knygos mokyklose – kokios jos?

Vasara dauguma mokinių atostogų metu eina į biblioteką rankose nešini ilgą reikalaujamų perskaityti knygų sąrašą. „Niekur tu nedingsi“,-  piktai grūmoja lietuvių kalbos mokytoja sakydama būsimam abiturientui, kuris lygiai taip pat, kaip ir ji, supranta, kad privalo perskaityti tas knygas iš kurių reikės rašyti privalomą lietuvių kalbos egzaminą.

"B. Sruogos „Dievų miškas“ parodo, kad ironija ir humoras – tai vienas iš pagrindinių ginklų, norint išgyventi nežmogiškomis sąlygomis."

Tad ir skaito per vasaros atostogas mokiniai knygas, tik ne savimotyvacines, bet tas, iš ilgo ir privalomo perskaityti lietuvių literatūros sąrašo. Tiesa, jame yra daug puikų literatūros kūrinių, kurie nors ir nėra priskiriami savimotyvacinei literatūrai, tačiau mokiniai iš jų gali pasimokyti ne ką mažiau, nei iš savimotyvacinių knygų.

Pavyzdžiui, F. Kafkos „Metamorfozėse“ atsiskleidžia žmogaus susvetimėjimo drama, H. Hesė „Stepių Vilkas“ kalbama vienišumo tematika, o B. Sruogos „Dievų miškas“ parodo, kad ironija ir humoras – tai vienas iš pagrindinių ginklų, norint išgyventi nežmogiškomis sąlygomis. Tokios knygos, kaip šios, kartais veikia daug geriau, nei savimotyvacinės knygos, kuriose duodami tik patarimai, tačiau vos tik užverti knygą, gyveni žmogus taip, kaip gyvenai anksčiau….

Savimotyvacinė literatūra – apgalvotas verslo modelis?

Kiek daug pasaulyje yra rašytojų, kurie parašę vieną savimotyvacinę knygą ėmėsi rašyti kitos. Pamatė, kad žmonės perka ir skaito, yra poreikis, jie nesiliauja leisti vieną knygą po kitos. Tokių pavyzdžių yra ne vienas ir ne du tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje.

Štai Robino Šarma knyga „Vienuolis, kuris pardavė ferarį“ išties paliko neišdildomą įspūdį begalei pasaulio žmonių. Jie skaitė šią knygą tarsi Bibliją, kurioje rasdavo tikėjimą, kad viskas gali būti taip, kaip tu nori.

Laikui bėgant dauguma žmonių suprato, kad rašytojo R. Šarma knygos – tėra tik verslo modelis, kuris jam uždirba krūvas pinigų. Jo savimotyvacinių knygų ėmė dygti lyg grybų iš po lietaus. Kuo toliau, tuo prasčiau knygos buvo parašytos ir vis mažiau turėjo to vadinamojo  „savimotyvacinio“ turinio. Tiesa, jo tikrai buvo, bet jis buvo neįtikinantis…

Man skauda galvą, bet ar ją skaudėti praeis, jei galvosiu, kad man viskas gerai? O ar sloga dings, vos tik susigalvosiu, jog esu sveika, kaip ridikas. Vargu, vargu ar ligos ir kiti skausmai iš mūsų kūno pasišalins sulig mintimis.

Stebuklų būna, bet ar mes nusiteikę jų laukti? Gal kur kas paprasčiau yra paieškoti, kur tie vaistai nuo galvos skausmo, nei skaityti motyvacinę knygą ir tikėti, kad stebuklingai pasveiksi ir  gyvenimas apsivers aukštyn kojomis per vieną dieną…

Vaizdas, kai pamatome gatvėje už rankų susikibusią 70-mečių porą, glosto širdį. Ar jie turi slaptą receptą patvariai meilei? Juk jų santykiai truko metų metus, o daugelis kitų tapo išsiskyrimų ir skyrybų aukomis. Paaiškėjo, kad daugelį laimingų porų sieja tokios pat priežastys, dėl kurių jų meilė perėjo išbandymų laikotarpį. Tai priežastys, kurias daugelis mūsų esame pamiršę.

Plačiau:

10 pamirštų laimingų žmonių įpročių, kurie padeda išlaikyti tvarius santykius

O gal minčių galia kartais veikia?

Nusipirkus Josep Murphy knygą „Jūsų pasąmonės galia“ uoliai ją skaičiau ir laikiausi visokių joje randamų nurodymų bei rekomendacijų. Štai, atrodo, ši knyga tikrai turėjo kiek kitokį poveikį nei tos, kurias skaičiau anksčiau. Ji nežadėjo, kad mano gyvenimas pasikeis per vieną dieną, ji tik mokė teigiamai mąstyti. Tiesa, pozityvus mąstymas dar niekam nepakenkė, tad ir aš uoliai, kiekvieną dieną prieš užmiegant ėmiau vizualizuoti savo gyvenimą.

Su tokiomis vizualizacijomis, kaip gražūs namai, gera sveikata, pakili ir pozityvi nuotaika, save tarsi „programavau“ visai kitokiam gyvenimui. Iš mano gyvenimo dingo nuobodulys ir niurzgėjimas dėl smulkmenų, supratau, kad laime slypi mažuose, o ne dideliuose dalykuose, kad laimė – tai ši akimirką o ne laukimas kažko…

Ir nors S. Merfio knyga „Jūsų pasąmonės galia“ man nedavė to, ko norėjau, tačiau ši knyga tikrai privertė mąstyti pozityviai ir žvelgti į gyvenimą kiek kitu kampu. Rekomenduoju ir Jums. Tai vienintelė savimotyvacinė knyga, kuri man tikrai padėjo ir išmokė mąstyti pozityviai.

Laura

+12
+12 -0
  • Psichosocialiniai sutrikimai
  • Motyvacija
  • Hormonai
  • Raminamasis poveikis
  • Psichologai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *