Pasaulyje yra daugiau nei pusantro milijono vabzdžių rūšių. Mokslininkai spėja, kad gausybė rūšių dar nebuvo atrasta. Ypatingą vietą tarp visų vabzdžių užima bitės. Bitės yra labai svarbios augalų dauginimuisi. Žinoma, kad obuoliai, moliūgai, ankštinės daržovės, agurkai, daugelis uogų užmezga vaisius tik apdulkinti. Tai tik keletas augalų pavyzdžių, kuriuos apdulkina bitės – jų plaukuoti kūneliai gali pernešti daugiau nei penkiolika tūkstančių žiedadulkių grūdelių. Šie ypatingi vabzdžiai nuskrenda neįtikėtinus atstumus tam, kad sukauptų maisto sau ir kad parūpintų daugiau nei 30 procentų reikalingo maisto žmonijai.
Apie bičių produktų naudą jau žinoma nuo seno. Daugiau nei prieš 2000 metų Hipokratas rašė apie gydymą pikiu ir medumi, pastebėjo teigiamą poveikį praktikuojant bičių įgėlimus. Devyniolikto amžiaus viduryje pradėta gydyti bičių nuodais – laikoma, kad būtent tada prasidėjo šiuolaikinės apiterapijos era. Apiterapija (lot. apis „bitė“ + gr. therapeia „gydymas“) – tai mokslas, apimantis gydymo ir profilaktikos bičių produktais bei jų nuodais metodus. Šie gydymo metodai dabar ypatingai vertinami dėl savo natūralumo ir veiksmingumo. Šiuolaikiniai apiterapeutai gydymui pasirenka daug įvairių bičių produktų – medų, bičių pienelį, žiedadulkes, pikį ir bičių duonelę, vašką. Ypatingai įdomus produktas yra tranų hidrolizatas. Bičių produktai naudojami gaminant įvairias farmacines vaistų formas – tabletes, kapsules, tinktūras, suspensijas, tepalus, ekstraktus. Verta trumpai aptarti dažniausiai vartojamus bičių produktus.
Medus
Medų bitės pagamina iš nektaro. Medus gali būti dviejų rūšių – monoflorinis, kuris pagaminamas iš vienos rūšies augalo nektaro, pavyzdžiui, grikių ar liepų, ir poliflorinis, kuris pagaminamas iš daug rūšių augalų nektaro, pavyzdžiui, miško ar pievų medus. Naudingesnis yra daugiarūšis (poliflorinis) medus, nes jame daugiau įvairių rečiau pasitaikančių junginių. Medaus spalva ir kvapas gali skirtis priklausomai nuo jo kilmės (grikių medus yra gana tamsus, rudos spalvos, pasižymi aštriu specifiniu kvapu ir skoniu, o liepų medus – šviesiai geltonas, malonaus liepų žiedų kvapo ir skonio) ir nuo to, kaip jį pagamina bitės – koks vaškas naudojamas, kokie kvapai avilyje vyrauja. Meduje randama daugiau nei 300 įvairių medžiagų: gausu vitaminų (PP, B grupės) ir žmogui naudingų mineralinių medžiagų (kalcio, kalio, geležies, magnio, natrio). Yra eterinių aliejų, hormonų, fermentų, antioksidantų, daugybė kitų vertingų medžiagų. Medus slopina uždegimą, alergijas, veikia antibakteriškai, raminančiai, papildo organizmą vitaminais ir mineralais, padeda gydyti mažakraujystę, stiprina imuninę sistemą.
„Medus slopina uždegimą, alergijas, veikia antibakteriškai, raminančiai, papildo organizmą vitaminais ir mineralais, padeda gydyti mažakraujystę, stiprina imuninę sistemą."
Bičių duona
Bitės surinktas žiedadulkes suneša į korių akutes, užpila jas medumi. Vykstant fermentacijos (rūgimo) procesui, žiedadulkės natūraliai užkonservuojamos. Tai labai vertingas baltymų gausus bičių produktas. Žiedadulkėse yra ne tik proteinų, bet ir angliavandenių, lipidų, fermentų, natūralių aminorūgščių, eterinių aliejų, mineralinių medžiagų, vitaminų, tarp jų ir vitamino E. Bičių duonelė tinkama vartoti po įvairių ligų nusilpusiems pacientams, padeda papildyti organizmo vitaminų ir mineralų atsargas, stimuliuoja protinę veiklą ir atstato fizines jėgas, gali padėti didinti vyrų lytinę potenciją, stiprina imunitetą, skatina ląstelių atsinaujinimą. Atliekama daugybė mokslinių tyrimų ir atrandama vis daugiau naudingųjų bičių duonelės savybių.
Žiedadulkės
Žiedadulkės yra vertingas biologiškai aktyvus bičių produktas. Norint išvardinti visas naudingas medžiagas, esančias žiedadulkėse, reikėtų parašyti atskirą knygą. Šiame bičių produkte gausu proteinų su visomis svarbiausiomis aminorūgštimis. Taip pat randama daug geležies, kalio, kalcio ir vitaminų. Pavyzdžiui, vitamino A yra keliomis dešimtimis kartų daugiau, nei morkose, o naudingų aminorūgščių – beveik dešimt kartų daugiau, nei kiaušiniuose. Žiedadulkėse galima rasti beveik visų medžiagų, kurios reikalingos organizmui. Tai maisto papildas, galintis padėti skurdžią šiuolaikinio žmogaus mitybą papildyti biologiškai aktyviomis medžiagomis. Svarbiausia žiedadulkių funkcija – skatinti ląstelių atsinaujinimą. Ypatingai geri rezultatai pastebėti gydant depresiją, vyriškas ligas, jos vartojamos esant virškinimo sutrikimams ar puoselėjant odą.
Bičių pikis
Bičių pikį bitės pagamina iš įvairių nuo augalų surinktų medžiagų: sumaišo jas su žiedadulkėmis, vašku, įvairiais fermentais ir savo seilėmis. Gaunama vientisa masė, kurią bitės naudoja koriams sulipinti, sutvirtinti, aviliams dezinfekuoti ir įvairiems plyšiams užlipdyti. Bičių pikis medicinoje naudojamas dėl savo galimybių naikinti bakterijas ir virusus. Pastebėta, kad neišsivysto bakterijų ir virusų atsparumas bičių pikyje esančioms medžiagoms. Jis naudojamas viršutinių kvėpavimo takų infekcijų gydymui, esant burnos gleivinės uždegimams, peršalimui, odos susirgimams.
Bičių pienelis
Bičių pienelis turi daug baltymų (net iki 22 procentų sudėties), riebalų, hormonų, vitaminų, mažiausiai 15 rūšių mikroelementų. Bičių pienelį reikia vartoti atsargiai, nes jis yra itin biologiškai aktyvus bičių produktas. Japonų mokslininkai labai plačiai tyrinėja bičių pienelį ir teigia, kad jis padeda apsaugoti organizmą nuo žalingų aplinkos veiksnių, tinka patiriant stresą ir didelį fizinį krūvį. Bičių pienelyje daug moteriškų hormonų, todėl juo negali piktnaudžiauti vyriškosios lyties atstovai, ypač jauname amžiuje, kai vystosi lytinė sistema.
Žinoma, kad net 10 % visos populiacijos gali būti alergiška naminiams gyvūnams. Tiek Lietuvoje, tiek ir kitose pasaulio šalyse populiariausi naminiai gyvūnai – katės ir šunys. Šie augintiniai sukelia net 40 % visų naminių gyvūnų sukeliamų alerginių reakcijų. Maža to, šis alergijos tipas yra persmelktas daugybe mitų, todėl nusprendėme sugriauti bent 5 pagrindinius mitus apie alergiją naminiams gyvūnams. Plačiau: 5 mitai apie alergiją naminiams gyvūnams |
Autorius: Rūtelė Farmacininkė.