Migrena

1

Migrena yra neurologinė būklė, pasireiškianti nuolat pasikartojančiais galvos skausmais. Migrenos priepuolio metu pakitimai gali atsirasti daugelyje organizmo sistemų. Migreniniai galvos skausmai paprastai būna vienpusiai (skaudą vieną galvos pusę). Kai kuriais migrenos atvejais, prieš migreninį skausmą arba jo metu, gali atsirasti regėjimo, jutimų sutrikimai – vadinamoji aura. Migrena dažniausiai serga moterys.

Migrenos priežastys nėra gerai ištirtos, tačiau yra pastebėta, kad 70 % sergančiųjų migrena, turi artimų giminaičių, kuriems taip pat pasireiškia migreniniai galvos skausmai.

Yra aprašyta nemažai teorijų, kodėl gali atsirast migrena, tačiau nei viena iš jų nėra galutinai patvirtinta mokslininkų.

Įrodyta, kad atsiradus migreniniam skausmui, įvyksta pokyčiai galvos smegenų dangalų kraujagyslėse. Dėl tokių pokyčių atsiranda nervų, esančių netoli kraujagyslių, stimuliacija, kuri sukelia galvos skausmą.

Migrenos rizikos faktoriai: viršsvoris, padidėjęs kraujo spaudimas, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, insultas, širdies ligos.

Faktoriai ir būklės, kurios gali išprovokuoti migrenos priepuolį: menstruacijos, nėštumas, stresas, miego trūkumas, rūkymas, orų permainos, galvos trauma, raudonas vynas, badavimas, šokoladas, kofeinas, mononatrio glutamatas (E621), fermentinis sūris.

Migrena. Simptomai

Migrenos priepuolio metu, skausmas dažniausiai būna vienpusis (skaudą vieną galvos pusę), tačiau 40 % žmonių patiriančių priepuolius, skausmas gali būti abipusis. Yra jaučiamas skausmingos galvos dalies pulsavimas, skausmas intensyvėja judant, šviesoje, nuo garsų. Dėl šios priežasties migrenos priepuolio metu žmonės linkę gulėti tamsiame, tyliame kambaryje. ~30 % sergančiųjų migrena, priepuolio metu jaučia pykinimą arba vemia.

Migrenos priepuolis paprastai trunka 4-72 valandas. Skausmas labiausiai sumažėja pamiegojus. Po priepuolio pacientas neretai jaučia nuovargį.

Migrenos su aura metu prieš priepuolį (retais atvejais priepuolio metu) atsiranda regos, jutimų ar raumenų jėgos sutrikimai. Šie sutrikimai paprastai trunka mažiau nei 1 valandą. Galvą skaudėti pradeda per 1 valandą nuo auros pabaigos.  Dažniausiai pasitaiko regos sutrikimai, kurie pasireiškia juodomis dėmėmis regos lauke, mirgėjimais, zigzagais. Jutiminė aura pasireiškia rankų, plaštakų, pirštų tirpimais. Raumenų jėgos sutrikimų aura pasireiškia galūnių silpnumu. Retais atvejais auros metu gali sutrikti kalba.

Migrena. Ligos eiga

Prieš prasidedant galvos skausmui (nuo dienos iki kelių valandų), kai kurie žmonės jaučia tam tikrus, priepuolį pranašaujančius, simptomus, tokius kaip nuotaikų svyravimai (nuo irzlios ir dirglios iki euforiškos), hiperaktyvumas (ar hipoaktyvumas), noras valgyti neįprastą maistą, nuolatinis žiovulys ir t.t.

Pasibaigus pranašaujantiems simptomams prasideda migreninis galvos skausmas arba migrenos aura (sergant migrena su aura), po kurios seka migreninis galvos skausmas.

Po priepuolio žmogus jaučia nuovargį silpnumą, sumažėjusį protinį darbingumą, sumažėjusią koncentraciją. Tarp priepuolių gali būti jaučiami trumpalaikiai galvos skausmai (trunkantys kelias sekundes).

Migrena. Diagnostika

Liga diagnozuojama pagal ligonio pasakojimą apie skausmo priepuolius. Tam, kad diagnozė būtų nustatyta, ligoniui turi būti buvę ne mažiau nei 5 migrenos priepuoliai, trunkantys 4-72 val. Galvos skausmas turi atitiktį migreninio galvos skausmo charakteristikas (vienpusiškas, pulsuojantis, stiprėja esant fiziniam aktyvumui). Galvos skausmą turi lydėti vėmimas ar pykinimas, šviesos ar garso baimė.

Laboratoriniai ar instrumentiniai tyrimai (galvos kompiuterinė tomografija, galvos magnetinis rezonansas) atliekami tik tuo atveju, kai būtina paneigti kitas galimas galvos skausmo priežastis.

Migrena su aura diagnozuojama, kai prieš tipišką migrenos priepuolį, būna tipiška aura, trunkanti ne ilgiau kaip 60 min.

Migrena. Gydymas

Migrena sergantiems žmonėms, migrenos priepuoliai gali kartotis visą gyvenimą. Dėl šios priežasties reikia išmokti ligą kontroliuoti – vengti priepuolius provokuojančių faktorių.

Migrenos priepuoliai gali būti gydomi vaistais.

Pirmiausia, priepuolius bandoma slopinti nesteroidoniais vaistais nuo uždegimo (NVNU), jų deriniais. Priepuolio metu esant pykinimui ar vėmimui, gali būti skiriami vaistai mažinantys šiuos reiškinius.

Kuomet gydymas NVNU nėra efektyvus, skiriami specifiniai vaistai slopinantys migrenos priepuolius - seratonino receptorius smegenyse veikiantys triptanai (sumatriptanas, zolmitriptanas, rizatriptanas...). Triptanai nėra efektyvūs migrenos su aura priepuolių gydymui.

Gepantai – dar viena vaistų grupė, specifiškai slopinanti migrenos priepuolius. Tačiau gepantai klinikinėje praktikoje dar nevartojami.

Migrena. Profilaktika

Profilaktinis migrenos gydymas taikomas tada, kai priepuoliai kartojasi dažnai (daugiau nei 2 kartus per mėnesį, priepuolio trukmė ilgesnė nei 24 val.).

Visų pirma reikia išmokti vengti faktorių, kurie provokuoja priepuolius, susitvarkyti miego rėžimą, mitybą, mankštintis.

Medikamentiniam profilaktiniam gydymui dažniausiai skiriama beta adrenoreceptorių blokatorių, antidepresantų, prieštraukulinių vaistų, kalcio kanalų blokatorių, kitų nervų sistemą veikiančių vaistų. Profilaktinis gydymas skiriamas 2-4 mėnesius.

Kita informacija

Epidemiologija:įvairių šaltinių duomenimis migrena serga ~17% moterų ir ~5% vyrų. Šia liga dažniausiai serga darbingo amžiaus žmonės.

Susiję straipsniai

  • Lena / 2014-01-02 21:03:10

    Ir mane kankino siaubingi migrenos priepuoliai. Kol nepradejau valgyti kasdiena imbiera. Dejau i arbatas, ir siaip skiltelem valgiau. Paskaiciau viename bloge apie migrena. Ir kadangi megstu imbiera, padidinau jo kieki, ir galvos skausmas ryskiai pagerejo (ne taip daznai, ne taip stipriai ir ne taip ilgai). Pasiskaitykit si bloga, gal atrasit savo kazka: manomigrena.blogspot regis vadinasi. Ar kazkas panasaus;)

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai
8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai Norite numesti porą kilogramų ir jaustis lengviau? Tam tikrai nereikia radikalių dietų – pakanka vadovautis paprastomis taisyklėmis ir ilgainiui savo mitybą paversti sveikesne. Griežtos dietos suteikia labai laikinus rezultatus, išsekina organizmą ir dažnai prisideda prie gyvenimo džiaugsmo praradimo. Sveika mityba, priešingai,...

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +4 / 0 +4

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis
Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra lytinės funkcijos sutrikimas, darantis įtaką kokybiškam lytiniam gyvenimui. Paprastai PE apibūdinama kaip labai greitas ejakuliavimas (sėklos išmetimas), įvykstantis nepraėjus net minutei ar dviems nuo lytinio akto pradžios, vyro savikontrolės trūkumas ir dėl to kylantis partnerių... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +1 / 0 +1

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25