Migrena

1

Migrena yra neurologinė būklė, pasireiškianti nuolat pasikartojančiais galvos skausmais. Migrenos priepuolio metu pakitimai gali atsirasti daugelyje organizmo sistemų. Migreniniai galvos skausmai paprastai būna vienpusiai (skaudą vieną galvos pusę). Kai kuriais migrenos atvejais, prieš migreninį skausmą arba jo metu, gali atsirasti regėjimo, jutimų sutrikimai – vadinamoji aura. Migrena dažniausiai serga moterys.

Migrenos priežastys nėra gerai ištirtos, tačiau yra pastebėta, kad 70 % sergančiųjų migrena, turi artimų giminaičių, kuriems taip pat pasireiškia migreniniai galvos skausmai.

Yra aprašyta nemažai teorijų, kodėl gali atsirast migrena, tačiau nei viena iš jų nėra galutinai patvirtinta mokslininkų.

Įrodyta, kad atsiradus migreniniam skausmui, įvyksta pokyčiai galvos smegenų dangalų kraujagyslėse. Dėl tokių pokyčių atsiranda nervų, esančių netoli kraujagyslių, stimuliacija, kuri sukelia galvos skausmą.

Migrenos rizikos faktoriai: viršsvoris, padidėjęs kraujo spaudimas, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, insultas, širdies ligos.

Faktoriai ir būklės, kurios gali išprovokuoti migrenos priepuolį: menstruacijos, nėštumas, stresas, miego trūkumas, rūkymas, orų permainos, galvos trauma, raudonas vynas, badavimas, šokoladas, kofeinas, mononatrio glutamatas (E621), fermentinis sūris.

Migrena. Simptomai

Migrenos priepuolio metu, skausmas dažniausiai būna vienpusis (skaudą vieną galvos pusę), tačiau 40 % žmonių patiriančių priepuolius, skausmas gali būti abipusis. Yra jaučiamas skausmingos galvos dalies pulsavimas, skausmas intensyvėja judant, šviesoje, nuo garsų. Dėl šios priežasties migrenos priepuolio metu žmonės linkę gulėti tamsiame, tyliame kambaryje. ~30 % sergančiųjų migrena, priepuolio metu jaučia pykinimą arba vemia.

Migrenos priepuolis paprastai trunka 4-72 valandas. Skausmas labiausiai sumažėja pamiegojus. Po priepuolio pacientas neretai jaučia nuovargį.

Migrenos su aura metu prieš priepuolį (retais atvejais priepuolio metu) atsiranda regos, jutimų ar raumenų jėgos sutrikimai. Šie sutrikimai paprastai trunka mažiau nei 1 valandą. Galvą skaudėti pradeda per 1 valandą nuo auros pabaigos.  Dažniausiai pasitaiko regos sutrikimai, kurie pasireiškia juodomis dėmėmis regos lauke, mirgėjimais, zigzagais. Jutiminė aura pasireiškia rankų, plaštakų, pirštų tirpimais. Raumenų jėgos sutrikimų aura pasireiškia galūnių silpnumu. Retais atvejais auros metu gali sutrikti kalba.

Migrena. Ligos eiga

Prieš prasidedant galvos skausmui (nuo dienos iki kelių valandų), kai kurie žmonės jaučia tam tikrus, priepuolį pranašaujančius, simptomus, tokius kaip nuotaikų svyravimai (nuo irzlios ir dirglios iki euforiškos), hiperaktyvumas (ar hipoaktyvumas), noras valgyti neįprastą maistą, nuolatinis žiovulys ir t.t.

Pasibaigus pranašaujantiems simptomams prasideda migreninis galvos skausmas arba migrenos aura (sergant migrena su aura), po kurios seka migreninis galvos skausmas.

Po priepuolio žmogus jaučia nuovargį silpnumą, sumažėjusį protinį darbingumą, sumažėjusią koncentraciją. Tarp priepuolių gali būti jaučiami trumpalaikiai galvos skausmai (trunkantys kelias sekundes).

Migrena. Diagnostika

Liga diagnozuojama pagal ligonio pasakojimą apie skausmo priepuolius. Tam, kad diagnozė būtų nustatyta, ligoniui turi būti buvę ne mažiau nei 5 migrenos priepuoliai, trunkantys 4-72 val. Galvos skausmas turi atitiktį migreninio galvos skausmo charakteristikas (vienpusiškas, pulsuojantis, stiprėja esant fiziniam aktyvumui). Galvos skausmą turi lydėti vėmimas ar pykinimas, šviesos ar garso baimė.

Laboratoriniai ar instrumentiniai tyrimai (galvos kompiuterinė tomografija, galvos magnetinis rezonansas) atliekami tik tuo atveju, kai būtina paneigti kitas galimas galvos skausmo priežastis.

Migrena su aura diagnozuojama, kai prieš tipišką migrenos priepuolį, būna tipiška aura, trunkanti ne ilgiau kaip 60 min.

Migrena. Gydymas

Migrena sergantiems žmonėms, migrenos priepuoliai gali kartotis visą gyvenimą. Dėl šios priežasties reikia išmokti ligą kontroliuoti – vengti priepuolius provokuojančių faktorių.

Migrenos priepuoliai gali būti gydomi vaistais.

Pirmiausia, priepuolius bandoma slopinti nesteroidoniais vaistais nuo uždegimo (NVNU), jų deriniais. Priepuolio metu esant pykinimui ar vėmimui, gali būti skiriami vaistai mažinantys šiuos reiškinius.

Kuomet gydymas NVNU nėra efektyvus, skiriami specifiniai vaistai slopinantys migrenos priepuolius - seratonino receptorius smegenyse veikiantys triptanai (sumatriptanas, zolmitriptanas, rizatriptanas...). Triptanai nėra efektyvūs migrenos su aura priepuolių gydymui.

Gepantai – dar viena vaistų grupė, specifiškai slopinanti migrenos priepuolius. Tačiau gepantai klinikinėje praktikoje dar nevartojami.

Migrena. Profilaktika

Profilaktinis migrenos gydymas taikomas tada, kai priepuoliai kartojasi dažnai (daugiau nei 2 kartus per mėnesį, priepuolio trukmė ilgesnė nei 24 val.).

Visų pirma reikia išmokti vengti faktorių, kurie provokuoja priepuolius, susitvarkyti miego rėžimą, mitybą, mankštintis.

Medikamentiniam profilaktiniam gydymui dažniausiai skiriama beta adrenoreceptorių blokatorių, antidepresantų, prieštraukulinių vaistų, kalcio kanalų blokatorių, kitų nervų sistemą veikiančių vaistų. Profilaktinis gydymas skiriamas 2-4 mėnesius.

Kita informacija

Epidemiologija:įvairių šaltinių duomenimis migrena serga ~17% moterų ir ~5% vyrų. Šia liga dažniausiai serga darbingo amžiaus žmonės.

Susiję straipsniai

  • Lena / 2014-01-02 21:03:10

    Ir mane kankino siaubingi migrenos priepuoliai. Kol nepradejau valgyti kasdiena imbiera. Dejau i arbatas, ir siaip skiltelem valgiau. Paskaiciau viename bloge apie migrena. Ir kadangi megstu imbiera, padidinau jo kieki, ir galvos skausmas ryskiai pagerejo (ne taip daznai, ne taip stipriai ir ne taip ilgai). Pasiskaitykit si bloga, gal atrasit savo kazka: manomigrena.blogspot regis vadinasi. Ar kazkas panasaus;)

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24