Osteoporozė

0
+0 -0

Osteoporozė (porėtas kaulas) – liga, kai kaulai tampa silpni ir trapūs. Tuomet jie gali lūžti net ir menkiausio krūvio metu: lenkiantis, čiaudint. Dažniausiai osteoporotiniai (susiję su išsivysčiusia osteoporoze) lūžiai įvyksta klubų, riešų ir stuburo kauluose.
Kaulai yra gyvi audiniai, kuriuose nuolatos vyksta gamybos ir ardymo procesai, dėl kurių kaulinis audinys yra pastoviai atnaujinamas, o jį sužalojus, galimas sugijimas. Osteoporozės išsivystymas yra susijęs su sutrikusiu gamybos-ardymo procesu, kuomet ardymas vyksta greičiau už gamybą. Didžiausia kaulų masė yra pas 20 metų amžiaus žmogų. Vėliau jos ima po truputį mažėti. Tačiau yra daugybė veiksnių, lemiančių, ar žmogus visgi susirgs osteoporoze ar ne. Vyresnio amžiaus žmonės, moterys, baltieji, smulkaus sudėjimo asmenys priklauso didesnės rizikos grupei nei kiti žmonės. Rizika susirgti osteoporoze taip pat didėja, jeigu šeimoje yra ar buvo asmenų, sirgusių šia liga. Lytiniai, skydliaukės, prieskydinių liaukų ir antinksčių hormonai taip pat susiję su osteoporozės išsivystymu. Susirgti šia liga labiau linkę žmonės, kurių valgiaraštyje trūksta kalcio turinčių produktų, kurie serga valgymo sutrikimais arba kuriems buvo chirurgiškai pašalinta kuri nors virškinamojo trakto dalis. Įvairių vaistų vartojimas, pasyvus gyvenimo būdas, piktnaudžiavimas alkoholiu ir tabako rūkymas taip pat didina tikimybę susirgti šia liga.

Osteoporozė. Simptomai

Ligos pradžioje dažniausiai nėra jokių simptomų. Jie ima reikštis tik tuomet, kai kaulai pasidaro itin trapūs ir silpni. Tada žmogus pradeda skųstis nugaros skausmais, kuriuos dažniausiai sukelia lūžęs arba sutrupėjęs slankstelis. Pamažu ima mažėti ligonio ūgis, laikysena darosi netaisyklinga (žmogus tarsi linksta į priekį). Neretai vienas pirmųjų osteoporozės požymių būna kaulo lūžis po nedidelio krūvio.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *