Panikos sutrikimas

+5
+5 -0

Panikos sutrikimas – tai rimta būklė, kurios metu be priežasties ar įspėjimo pasireiškia baimės ir stipraus nerimo priepuoliai. Be psichologinių išgyvenimų, panikos atakos taip pat pasireiškia ir stipriomis fizinėmis reakcijomis. Tai būtų normalu, jei žmogui grėstų didelis pavojus. Tačiau panikos atakų metu žmogus neretai būna saugus, ramybės būsenoje. Nemaža dalis žmonių patiria vieną ar du panikos priepuolius per savo gyvenimą. Tačiau kartais žmones vargina nuolatos besikartojantys priepuoliai, kurių bijodami žmonės patiria didžiulę įtampą. Tai ir vadinama panikos sutrikimu. Nėra žinoma, kodėl vienus asmenis kamuoja ši būklė, o kitų – ne. Tačiau manoma, jog genetika, sudėtingi išgyvenimai, asmeninės savybės (didesnis jautrumas stresui), tam tikri smegenų biocheminių procesų pokyčiai galėtų lemti panikos sutrikimo išsivystymą. Nustatyta, jog yra tam tikri rizikos veiksniai, padidinantys šio sutrikimo išsivystymo tikimybę. Tai: šeimoje buvę panikos atakų ar panikos sutrikimo atvejai, patiriama didelė įtampa ar stresas, sunki artimo žmogaus liga ar mirtis, dideli pokyčiai gyvenime, fizinis ar seksualinis priekabiavimas vaikystėje, traumatizuojantis patyrimas (avarija ar seksualinė prievarta). 

Panikos sutrikimas. Simptomai

Panikos atakos metu žmogus patiria daug simptomų. Jis jaučia gresiantį didžiulį pavojų ar pražūtį. Jam atrodo, jog jis visiškai prarado aplinkos kontrolę, jį kamuoja mirties baimė. Panikos atakos apnikto žmogaus pulsas labai pagreitėja, jis ima prakaituoti, drebėti, jam ima trūkti oro, jis ima dažniau, bet paviršutiniškai kvėpuoti. Tokį asmenį krečia šiurpas ir karščio pliūpsniai. Jį ima pykinti, jam pradeda skaudėti pilvą, krūtinę, galvą. Jis jaučia silpnumą, apsvaigimą, gumulą gerklėje, jam sunku ryti seiles.

Panikos priepuolio metu žmogus patiria tokius stiprius išgyvenimus, jog baimė, kad tokia ataka gali pasikartoti tampa svarbesnė ir baisesnė už pačius priepuolius. Asmuo pradeda vengti vietų, kur jį dažniau ištinka tokios atakos. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *