Parkinsono liga

+2

Parkinsono liga, tai neurodegeneracinė progresuojanti liga, kurios metu sunyksta smegenyse esančios nervų ląstelės, gaminančios neurotransmiterį-dopaminą. Dėl dopamino trūkumo smegenyse, išryškėja Parkinsono ligai būdingi simptomai. Šalia to, smegenyse atsiranda specifiniai dariniai, būdingi Parkinsono ligai - Lewy kūneliai.

Ligos priežastys iki šiol dar nėra žinomos. Daugiau nei 90 % ligos atvejų pasireiškia savaime (sporadiškai), manoma, kad tokį ligos atsiradimą paskatina genetiniai veiksniai kartu su tam tikrais aplinkos veiksniais. Iš aplinkos veiksnių, galinčių paskatinti Parkinsono ligos manifestavimą, labiau išskiriamas kontaktas su herbicidais, pesticidais, insekticidais.

Mažiau nei 10 % ligos atvejų randami specifiniai, žinomi genai, kurie sąlygoja ligos atsiradimą.

Parkinsono liga. Simptomai

Dėl sumažėjusio dopamino kieko smegenyse, atsiranda Parkinsono ligai būdingi simptomai. Šiai ligai yra būdinga simptomų triada. Pirma - rankų ar kojų drebėjimas ramybėje (ramybės tremoras), primenantis piliulių kočiojimą. Tremoras išnyksta, kai atliekamas kažkoks veiksmas. Antra - kojų, rankų, kaklo raumenų sukaustymas (rigidiškumas), kuomet padidėja raumenų tonusas, darosi sunku pajudinti rankas, kojas, galvą dėl įsitempusių raumenų. Trečia - sulėtėję judesiai (bradikinezija) - žmogui pasidaro sunku pradėti judesį (pvz. pradėti eiti), veide dingsta emocijos, išnyksta mojavimas rankomis einant.

Be šių, pagrindinių, Parkinsono ligos simptomų paprastai pasireiškia ir kiti, kurie dažnai varijuoja priklausomai nuo paciento. Tai yra tokie simptomai kaip: stabilumo praradimas (šiek tiek pastūmus pacientą, šis lengvai nugriūna; atsiranda vėlyvesnėse Parkinsono ligos stadijose), suprastėjusi uoslė, vidurių užkietėjimas, miego sutrikimai, raumenų spazmai, prakaitavimas, dermatitas, seksualinės funkcijos sumažėjimas, depresijos, psichozės, silpnaprotystė ir t.t.

Parkinsono liga. Ligos eiga

Ligos pradžia, paprastai būna lėta ir nepastebima. Neretai, pirmiausia sutrinka paciento uoslė, tačiau ligoniai retai tai sureikšmina. Suprastėja paciento miego kokybė.

Simptomai, kurie pacientus priverčia kreiptis į gydytojus, paprastai būna klasikiniai, triadai priklausantys simptomai. Šie simptomai, prasidedant Parkinsono ligai išryškėja nesimetriškai (pvz.: atsiranda vienos rankos ramybės drebėjimas, arba sukausto vieną koją, tuo tarpu kita ranka ar koja lieka sveika). Ligai progresuojant, ilgainiui simptomai pradeda reikštis visame kūne.

Parkinsono liga sergantys žmonės ar jų artimieji pastebi, kad dingsta mojavimas rankomis vaikštant, ligonis eidamas dažnai kliūna (sunku peržengti slenkstį).

Laikui bėgant, visi simptomai progresuoja, stiprėja. Žmogui pasidaro sunku pačiam apsitarnauti, atlikti namų apyvokos darbus, valgyti, galiausiai pasidaro sunku vaikščioti.

Iki atsirandant vaistams, 65 % žmonių sergančių Parkinsono liga mirdavo per 10 metų nuo ligos pradžios. Atsiradus vaistams, pacientų mirštamumo rodiklis sumažėjo 50 %.

Parkinsono liga. Diagnostika

Ligos diagnozė nustatoma atsižvelgiant į ligonio skundus. Esant trims pradiniams simptomams: ramybės tremorui, rigidiškumui, judesių sulėtėjimui - Parkinsono ligos diagnozė labai tikėtina. Asimetrinė ligos pradžia, ligos eigoje atsiradęs padėties nestabilumas ir geras atsakas į gydymą dar labiau laiduoja už Parkinsono ligos diagnozę.

Jokių laboratorinių žymenų, leidžiančių įtarti ligą nėra.

Neurovizualiniai tyrimai, tokie kaip magnetinio rezonanso tomografija ar kompiuterinė tomografija Parkinsono ligos diagnostikai nėra vertingi.

Sudėtingi ir brangūs neurovizualiniai tyrimai tokie kaip PET (pozitronų emisijos tomografija) ar SPECT (vieno fotono emisijos kompiuterinė tomografija) gali parodyti pakitimus smegenyse, tačiau kasdienėje praktikoje tokie tyrimai nėra taikomi.

Parkinsono liga. Gydymas

Parkinsono ligos gydymui vartojami vaistai labai pagerino žmonių su šia diagnoze gyvenimo kokybę ir prailgino gyvenimo laiką.

Pagrindiniai vaistai, skiriami Parkinsono ligos gydymui, papildo centrinę nervų sistema neurotransmiteriu dopaminu, kurio labiausiai trūksta, sergant šia liga. Gydymui vartojami metaboliniai dopamino pirmtakai (juos organizmas paverčia dopaminu), taip pat vaistai, kurie jungiasi prie dopamino receptorių ir veikia kaip dopaminas (dopamino agonistai).

Kita grupė vaistų vartojama tam, kad apsaugotų neuronus smegenyse, taip lėtindama simptomų progresavimą.

Alternatyva medikamentiniam gydymui - chirurginis gydymas.

Parkinsono liga. Profilaktika

Kadangi Parkinsono ligos priežastys nėra žinomos, efektyvios profilaktikos nėra. Rekomenduojama vengti kontakto su pesticidais, herbicidais, insekticidais. Valgyti šviežias daržoves, vitaminais praturtintą maistą. Vengti dažnai valgyti raudoną mėsa bei pieno produktus.

 

Kita informacija:

Istorija: Užuominos apie Parkinsono ligą randamos jau senovės Indijoje. Senovės Indijos gydytojai šią ligą vadino Kampavata. Vakaruose ši liga pavadinimu "drebantis paralyžius" pirmą kartą minima Galeno raštuose maždaug II a. po Kristaus. Pirmasis išsamesnis ligos aprašas buvo paskelbtas Džeimso Parkinsono 1817 m. - jis aprašė 6 pacientus su "drebančiu paralyžiumi". Po maždaug 60 metų garsus prancūzų neurologas J.M. Charcot šią ligą pradėjo tirti išsamiau ir pavadino ją Džeimso Parkinsono garbei. 1960 m. buvo nustatyti skirtumai tarp sveiko žmogaus ir sergančio Parkinsono liga žmogaus smegenų. Tais pačiais metais, šios ligos gydymui pradėtas skirti preparatas Levodopa, kuris tapo aukso standartu gydant Parkinsono ligą.

Paplitimas: Parkinsono liga yra viena dažnesnių neurologinių ligų, kuria serga ~1% žmonių, vyresnių nei 60 metų. Vyrai serga 1,5 karto dažniau nei moterys. Baltaodžiai serga dažniau nei juodaodžiai. Jaunatvine Parkinsono ligos forma serga žmonės iki 40 metų.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25