Parkinsono liga

+2

Parkinsono liga, tai neurodegeneracinė progresuojanti liga, kurios metu sunyksta smegenyse esančios nervų ląstelės, gaminančios neurotransmiterį-dopaminą. Dėl dopamino trūkumo smegenyse, išryškėja Parkinsono ligai būdingi simptomai. Šalia to, smegenyse atsiranda specifiniai dariniai, būdingi Parkinsono ligai - Lewy kūneliai.

Ligos priežastys iki šiol dar nėra žinomos. Daugiau nei 90 % ligos atvejų pasireiškia savaime (sporadiškai), manoma, kad tokį ligos atsiradimą paskatina genetiniai veiksniai kartu su tam tikrais aplinkos veiksniais. Iš aplinkos veiksnių, galinčių paskatinti Parkinsono ligos manifestavimą, labiau išskiriamas kontaktas su herbicidais, pesticidais, insekticidais.

Mažiau nei 10 % ligos atvejų randami specifiniai, žinomi genai, kurie sąlygoja ligos atsiradimą.

Parkinsono liga. Simptomai

Dėl sumažėjusio dopamino kieko smegenyse, atsiranda Parkinsono ligai būdingi simptomai. Šiai ligai yra būdinga simptomų triada. Pirma - rankų ar kojų drebėjimas ramybėje (ramybės tremoras), primenantis piliulių kočiojimą. Tremoras išnyksta, kai atliekamas kažkoks veiksmas. Antra - kojų, rankų, kaklo raumenų sukaustymas (rigidiškumas), kuomet padidėja raumenų tonusas, darosi sunku pajudinti rankas, kojas, galvą dėl įsitempusių raumenų. Trečia - sulėtėję judesiai (bradikinezija) - žmogui pasidaro sunku pradėti judesį (pvz. pradėti eiti), veide dingsta emocijos, išnyksta mojavimas rankomis einant.

Be šių, pagrindinių, Parkinsono ligos simptomų paprastai pasireiškia ir kiti, kurie dažnai varijuoja priklausomai nuo paciento. Tai yra tokie simptomai kaip: stabilumo praradimas (šiek tiek pastūmus pacientą, šis lengvai nugriūna; atsiranda vėlyvesnėse Parkinsono ligos stadijose), suprastėjusi uoslė, vidurių užkietėjimas, miego sutrikimai, raumenų spazmai, prakaitavimas, dermatitas, seksualinės funkcijos sumažėjimas, depresijos, psichozės, silpnaprotystė ir t.t.

Parkinsono liga. Ligos eiga

Ligos pradžia, paprastai būna lėta ir nepastebima. Neretai, pirmiausia sutrinka paciento uoslė, tačiau ligoniai retai tai sureikšmina. Suprastėja paciento miego kokybė.

Simptomai, kurie pacientus priverčia kreiptis į gydytojus, paprastai būna klasikiniai, triadai priklausantys simptomai. Šie simptomai, prasidedant Parkinsono ligai išryškėja nesimetriškai (pvz.: atsiranda vienos rankos ramybės drebėjimas, arba sukausto vieną koją, tuo tarpu kita ranka ar koja lieka sveika). Ligai progresuojant, ilgainiui simptomai pradeda reikštis visame kūne.

Parkinsono liga sergantys žmonės ar jų artimieji pastebi, kad dingsta mojavimas rankomis vaikštant, ligonis eidamas dažnai kliūna (sunku peržengti slenkstį).

Laikui bėgant, visi simptomai progresuoja, stiprėja. Žmogui pasidaro sunku pačiam apsitarnauti, atlikti namų apyvokos darbus, valgyti, galiausiai pasidaro sunku vaikščioti.

Iki atsirandant vaistams, 65 % žmonių sergančių Parkinsono liga mirdavo per 10 metų nuo ligos pradžios. Atsiradus vaistams, pacientų mirštamumo rodiklis sumažėjo 50 %.

Parkinsono liga. Diagnostika

Ligos diagnozė nustatoma atsižvelgiant į ligonio skundus. Esant trims pradiniams simptomams: ramybės tremorui, rigidiškumui, judesių sulėtėjimui - Parkinsono ligos diagnozė labai tikėtina. Asimetrinė ligos pradžia, ligos eigoje atsiradęs padėties nestabilumas ir geras atsakas į gydymą dar labiau laiduoja už Parkinsono ligos diagnozę.

Jokių laboratorinių žymenų, leidžiančių įtarti ligą nėra.

Neurovizualiniai tyrimai, tokie kaip magnetinio rezonanso tomografija ar kompiuterinė tomografija Parkinsono ligos diagnostikai nėra vertingi.

Sudėtingi ir brangūs neurovizualiniai tyrimai tokie kaip PET (pozitronų emisijos tomografija) ar SPECT (vieno fotono emisijos kompiuterinė tomografija) gali parodyti pakitimus smegenyse, tačiau kasdienėje praktikoje tokie tyrimai nėra taikomi.

Parkinsono liga. Gydymas

Parkinsono ligos gydymui vartojami vaistai labai pagerino žmonių su šia diagnoze gyvenimo kokybę ir prailgino gyvenimo laiką.

Pagrindiniai vaistai, skiriami Parkinsono ligos gydymui, papildo centrinę nervų sistema neurotransmiteriu dopaminu, kurio labiausiai trūksta, sergant šia liga. Gydymui vartojami metaboliniai dopamino pirmtakai (juos organizmas paverčia dopaminu), taip pat vaistai, kurie jungiasi prie dopamino receptorių ir veikia kaip dopaminas (dopamino agonistai).

Kita grupė vaistų vartojama tam, kad apsaugotų neuronus smegenyse, taip lėtindama simptomų progresavimą.

Alternatyva medikamentiniam gydymui - chirurginis gydymas.

Parkinsono liga. Profilaktika

Kadangi Parkinsono ligos priežastys nėra žinomos, efektyvios profilaktikos nėra. Rekomenduojama vengti kontakto su pesticidais, herbicidais, insekticidais. Valgyti šviežias daržoves, vitaminais praturtintą maistą. Vengti dažnai valgyti raudoną mėsa bei pieno produktus.

 

Kita informacija:

Istorija: Užuominos apie Parkinsono ligą randamos jau senovės Indijoje. Senovės Indijos gydytojai šią ligą vadino Kampavata. Vakaruose ši liga pavadinimu "drebantis paralyžius" pirmą kartą minima Galeno raštuose maždaug II a. po Kristaus. Pirmasis išsamesnis ligos aprašas buvo paskelbtas Džeimso Parkinsono 1817 m. - jis aprašė 6 pacientus su "drebančiu paralyžiumi". Po maždaug 60 metų garsus prancūzų neurologas J.M. Charcot šią ligą pradėjo tirti išsamiau ir pavadino ją Džeimso Parkinsono garbei. 1960 m. buvo nustatyti skirtumai tarp sveiko žmogaus ir sergančio Parkinsono liga žmogaus smegenų. Tais pačiais metais, šios ligos gydymui pradėtas skirti preparatas Levodopa, kuris tapo aukso standartu gydant Parkinsono ligą.

Paplitimas: Parkinsono liga yra viena dažnesnių neurologinių ligų, kuria serga ~1% žmonių, vyresnių nei 60 metų. Vyrai serga 1,5 karto dažniau nei moterys. Baltaodžiai serga dažniau nei juodaodžiai. Jaunatvine Parkinsono ligos forma serga žmonės iki 40 metų.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sergant sloga verta į pagalbą pasitelkti hipertoninį jūros vandenį
Sergant sloga verta į pagalbą pasitelkti hipertoninį jūros vandenį Sloga (arba rinitas) yra nosies ertmių gleivinės uždegimas. Tai dažnai pasitaikantis ir itin varginantis sveikatos sutrikimas, kurio metu užburksta nosis, pasireiškia dažnesnis čiaudulys ir nosies niežulys bei padaugėja išskyrų iš nosies. Gali kamuoti ir kiti simptomai – galvos skausmas, temperatūros pakilimas, bendras... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +3 / 0 +3

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Klausimai, kurie padės suprasti, ar verta sunerimti dėl lytinės funkcijos
Klausimai, kurie padės suprasti, ar verta sunerimti dėl lytinės funkcijos Priešlaikinė ejakuliacija – tai dažnai pasitaikantis lytinės funkcijos sutrikimas. Teigiama, kad šią problemą patiria nuo trijų iki penkių vyrų iš dešimties, tačiau vos kas dešimtas vyras išdrįsta dėl priešlaikinės ejakuliacijos kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus. Penki paprasti klausimai gali padėti suprasti,... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +4 / 0 +4

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24