Periferinė neuropatija

+13
+20 -7
1

Periferinė neuropatija – tai periferinės nervų sistemos veiklos sutrikimas dėl jos nervų pakenkimo ar visiško sužalojimo. Sutrikus šių nervų veiklai pasireiškia įvairūs jutimo, motorikos ar autonominiai sutrikimai, nes periferinė nervų sistema žmogaus organizme yra atsakinga už centrinės nervų sistemos ryšį su periferiniais organais, pavyzdžiui raumenimis.

Periferinę neuropatiją gali sukelti daugelis įvairių priežasčių: alkoholizmas, autoimuninės ligos (pavyzdžiui, Šjogreno sindromas, sisteminė raudonoji vilkligė, reumatoidinis artritas, kitos retesnės ligos), cukrinis diabetas, apsinuodijimas chemikalais ar sunkiaisiais metalais, kai kurie vaistai, infekciniai susirgimai (pavyzdžiui, Laimo liga, hepatitas C, kitos virusinės ligos), paveldimos ligos, traumos ar tiesioginis nervų suspaudimas, augliai, vitaminų trūkumas, kai kurios kitų vidaus organų ar jungiamojo audinio ligos.

Periferinė neuropatija yra neretas susirgimas, kai kuriose šalyse jį turi kas penkiasdešimtas žmogus. Rizika susirgti periferine neuropatija didėja su amžiumi. 

Periferinė neuropatija. Simptomai

Periferinė neuropatija gali pasireikšti jutimų, motorikos ar autonominės funkcijos sutrikimais, jų deriniu ar visais jais. Sutrikus jutimams gali pasireikšti įvairūs jutiminiai pojūčiai: skruzdėlyčių bėgiojimas, dilgčiojimas, tirpimas, bukas ar maudžiantis skausmas, o kartais deginantis, aštrus ar tarsi elektros iškrova skausmas. Neretai sutrikus jutimams žmogus jaučia tai, ko iš tiesų nėra, ir nejaučia to, kas iš tikrųjų dirgina jo nervų galūnėles.

Sutrikus motorikai atsiranda raumenų silpnumas, galintis progresuoti net iki paralyžiaus. Autonominės nervų sistemos, atsakingos už tokias fukcijas, kaip kraujospūdžio palaikymas, širdies ritmo reguliacija, virškinimas ir šlapimo pūslės veikla, sutrikimai būna labai įvairūs. Gali pakisti nagai, plaukai, oda, sutrikti šilumos toleravimas, pasireikšti galvos svaigimas, sutrikti koordinacija. Periferinė neuropatija gali pažeisti vieną nervą (mononeuropatija), kelis nervus (daugybinė mononeuropatija), arba daug nervų (polineuropatija). 

Susiję straipsniai

  • pas mane nuo chemioterapijos neuropatija ,nuo 1,5 metu nepraeina. ka reikia daryt,kuo galiu sau palengvit.

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *