Pneumotoraksas

+4

Pneumotoraksas – tai oro ar kitų dujų susikaupimas pleuros ertmėje.

Pneumotoraksas gali būti spontaninis ir trauminis. 

Spontaninis pneumotoraksas skirstomas į pirminį ir antrinį. 

Pirminis atsiranda pats. Jis išsivysto ir tada, kai nėra plaučių pažeidimo ar traumos. Pirminio pneumotorakso priežastys nežinomos. Dažnai juo sergantys žmonės teigia, kad šeimoje jau buvę šios ligos atvejų.

Antrinis atsiranda sergant kita liga. Dažniausia priežastis yra lėtinis obstrukcinis plaučių susirgimas, dėl kurio išsivysto 70 % antrinių spontaninių pneumotoraksų. Retesnės priežastys: ūmus astmos priepuolis, infekcinės ir intersticinės plaučių ligos, jungiamojo audinio pažeidimai, navikai.

Trauminis pneumotoraksas atsiranda dėl stiprios bukos traumos ar penetruojančios traumos krūtinės ląstoje. Dažniausia ligos priežastis yra šonkaulių lūžiai.

Pneumotoraksas skirstomas pagal atsiradimo mechanizmą. Jis gali būti atviras, uždaras ir spaudžiantis (ventilinis).

Atviras išsivysto tada, kai krūtinės ląsta turi defektą, dėl kurio oras lengvai įeina ir išeina.

Uždaru susergama tuomet, kai patekęs oras neturi kur išeiti, bet taip pat nėra pro kur patekti naujam. Oras rezorbuojasi savaime ir ypatingo gydymo neprireikia.

Spaudžiantis pneumotoraksas yra pats pavojingiausias ir turi būti greitai gydomas. Kai jis išsivysto, oras lengvai patenka į pleuros ertmę, tačiau neišeina iš jos. Tokiu atveju pleuros ertmė greitai prisipildo dujų ir plaučiai staiga suspaudžiami.

Pneumotoraksas. Simptomai

Sergant pirminiu spontaniniu pneumotoraksu jaučiamas skausmas krūtinėje (dažniausiai vienoje pusėje) ir nedidelis oro trūkumas. Pacientai gali net nesikreipti į gydymo įstaigas, manydami, kad tokie simptomai nereikšmingi.

Antrinio pneumotorakso atveju požymiai yra tokie patys, tik ryškesni. Dėl deguonies trūkumo kraujyje žmogus tampa sumišęs, jį gali ištikti koma. 

Pneumotoraksas. Ligos eiga

Ligos eiga priklauso nuo pneumotorakso rūšies.

Pirminiu spontaniniu pneumotoraksu suserga jaunesni, sunkų fizinį darbą atliekantys asmenys. Simptomai gali būti nežymūs, todėl tokie pacientai gali net nesikreipti į gydymo įstaigas, manydami, kad jiems nieko rimto nėra. Tačiau pneumotoraksas pavojingas, todėl reikėtų, kad žmogų apžiūrėtų gydytojas.

Antrinio pneumotorakso atveju simptomai ryškėja, todėl, kad plautis yra suspaudžiamas ir nebeatlieka savo funkcijos. Pažeisto plaučio funkcijos nepajėgia atlikti net ir kitas plautis. Kraujyje mažėja deguonies ir didėja anglies dvideginio kiekis. Oda gali pamėlynuoti. Deguonies trūkumas greičiausia pažeidžia smegenis, todėl žmogus gali nesiorientuoti, tapti keistas. Jeigu tokia būklė išlieka ilgą laiką, žmogų ištinka koma.

Sergant spaudžiančiu pneumotoraksu ligonio būklė apibūdinama kaip urgentinė. Šiuo atveju staiga sutrikdomas ne tik kvėpavimas, bet ir kraujo cirkuliacija, todėl gali ištikti šokas. Patyrus krūtinės traumą ar susirgus kitomis plaučių ligomis, netikėtai atsiradęs krūtinės skausmas, kvėpavimo sunkumas, greitas kvėpavimas, didelis širdies susitraukimų dažnis, sparčiai blogėjantys laboratoriniai rodikliai ir bendra paciento būklė leidžia įtarti, kad tai spaudžiantis pneumotoraksas.

Pneumotoraksas. Diagnostika

Pneumotorakso diagnostika pradedama nuo paciento nusiskundimų ir jo apžiūros. Gydytojas, klausydamas krūtinės ląstos stetofonendoskopu, toje vietoje, kur yra pneumotoraksas, negirdi kvėpavimo. Stuksenant į krūtinės ląstą nustatomas skambus, timpaninis garsas.

Pagrindinis tyrimas diagnozei patvirtinti yra krūtinės ląstos rentgenograma. Ją atlikus nuotraukoje matomas subliuškęs plautis, pleuros ertmėje stebimas oras ir tarpuplautis, pastumtas į sveikojo plaučio pusę.

Retais atvejais, kai rentgenograma nesuteikia tikslios informacijos, naudojamas krūtinės ląstos kompiuterinės tomografijos tyrimas. Jis yra jautresnis nei rentgenas. Kompiuterinės tomografijos tyrimas atliekamas sergant plaučių emfizema: kartais sunku atskirti pneumotoraksą nuo padidėjusio oringumo plaučiuose.

Pneumotoraksas. Gydymas

Sergant nesunkiu pirminiu spontaniniu pneumotoraksu, gydymo gali ir neprireikti. Tokiu atveju nedidelis dujų kiekis rezorbuojasi pats ir plautis atsistato. Kitais atvejais reikalinga gydytojo priežiūra.

Pneumotorakso gydymo tikslas – pašalinti ne tik susikaupusias dujas iš pleuros ertmės, bet ir priežastį, sukėlusią pneumotoraksą.

Dažniausiai dujos pašalinamos aspiracijos arba specialaus dreno pagalba. Drenas įstatomas į krūtinės ląstą taip, kad susikaupęs oras galėtų lengvai išeiti pro jį, tačiau išorėje esantis oras negalėtų patekti į pleuros ertmę.

Antrinio spontaninio pneumotorakso atveju gydoma pagrindinė liga. Kai pacientas yra patyręs traumą, pašalinama deformacija krūtinės sienoje ar gydomas prakiuręs plautis, pro kurį patenka oras.

Retais atvejais, kai pneumotorakso ilgainiui pašalinti nepavyksta, atliekama pleurodezės procedūra. Jos metu vaistų arba chirurginės technikos pagalba paveikiami pleuros lapeliai taip, kad jie tarpusavyje suliptų ir suaugtų. Todėl nebelieka pleuros ertmės ir vietos orui ar skysčiui kauptis. Pacientai, sirgę pneumotoraksu, turėtų būti stebimi atidžiau dėl galimo ligos pasikartojimo.

Pneumotoraksas. Profilaktika

Specifinė profilaktika – pleurodezė, tačiau ji naudojama retais atvejais, kai tikimybė, kad pneumotoraksas pasikartos, yra didelė.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24