Pneumotoraksas

+5

Pneumotoraksas – tai oro ar kitų dujų susikaupimas pleuros ertmėje.

Pneumotoraksas gali būti spontaninis ir trauminis. 

Spontaninis pneumotoraksas skirstomas į pirminį ir antrinį. 

Pirminis atsiranda pats. Jis išsivysto ir tada, kai nėra plaučių pažeidimo ar traumos. Pirminio pneumotorakso priežastys nežinomos. Dažnai juo sergantys žmonės teigia, kad šeimoje jau buvę šios ligos atvejų.

Antrinis atsiranda sergant kita liga. Dažniausia priežastis yra lėtinis obstrukcinis plaučių susirgimas, dėl kurio išsivysto 70 % antrinių spontaninių pneumotoraksų. Retesnės priežastys: ūmus astmos priepuolis, infekcinės ir intersticinės plaučių ligos, jungiamojo audinio pažeidimai, navikai.

Trauminis pneumotoraksas atsiranda dėl stiprios bukos traumos ar penetruojančios traumos krūtinės ląstoje. Dažniausia ligos priežastis yra šonkaulių lūžiai.

Pneumotoraksas skirstomas pagal atsiradimo mechanizmą. Jis gali būti atviras, uždaras ir spaudžiantis (ventilinis).

Atviras išsivysto tada, kai krūtinės ląsta turi defektą, dėl kurio oras lengvai įeina ir išeina.

Uždaru susergama tuomet, kai patekęs oras neturi kur išeiti, bet taip pat nėra pro kur patekti naujam. Oras rezorbuojasi savaime ir ypatingo gydymo neprireikia.

Spaudžiantis pneumotoraksas yra pats pavojingiausias ir turi būti greitai gydomas. Kai jis išsivysto, oras lengvai patenka į pleuros ertmę, tačiau neišeina iš jos. Tokiu atveju pleuros ertmė greitai prisipildo dujų ir plaučiai staiga suspaudžiami.

Pneumotoraksas. Simptomai

Sergant pirminiu spontaniniu pneumotoraksu jaučiamas skausmas krūtinėje (dažniausiai vienoje pusėje) ir nedidelis oro trūkumas. Pacientai gali net nesikreipti į gydymo įstaigas, manydami, kad tokie simptomai nereikšmingi.

Antrinio pneumotorakso atveju požymiai yra tokie patys, tik ryškesni. Dėl deguonies trūkumo kraujyje žmogus tampa sumišęs, jį gali ištikti koma. 

Pneumotoraksas. Ligos eiga

Ligos eiga priklauso nuo pneumotorakso rūšies.

Pirminiu spontaniniu pneumotoraksu suserga jaunesni, sunkų fizinį darbą atliekantys asmenys. Simptomai gali būti nežymūs, todėl tokie pacientai gali net nesikreipti į gydymo įstaigas, manydami, kad jiems nieko rimto nėra. Tačiau pneumotoraksas pavojingas, todėl reikėtų, kad žmogų apžiūrėtų gydytojas.

Antrinio pneumotorakso atveju simptomai ryškėja, todėl, kad plautis yra suspaudžiamas ir nebeatlieka savo funkcijos. Pažeisto plaučio funkcijos nepajėgia atlikti net ir kitas plautis. Kraujyje mažėja deguonies ir didėja anglies dvideginio kiekis. Oda gali pamėlynuoti. Deguonies trūkumas greičiausia pažeidžia smegenis, todėl žmogus gali nesiorientuoti, tapti keistas. Jeigu tokia būklė išlieka ilgą laiką, žmogų ištinka koma.

Sergant spaudžiančiu pneumotoraksu ligonio būklė apibūdinama kaip urgentinė. Šiuo atveju staiga sutrikdomas ne tik kvėpavimas, bet ir kraujo cirkuliacija, todėl gali ištikti šokas. Patyrus krūtinės traumą ar susirgus kitomis plaučių ligomis, netikėtai atsiradęs krūtinės skausmas, kvėpavimo sunkumas, greitas kvėpavimas, didelis širdies susitraukimų dažnis, sparčiai blogėjantys laboratoriniai rodikliai ir bendra paciento būklė leidžia įtarti, kad tai spaudžiantis pneumotoraksas.

Pneumotoraksas. Diagnostika

Pneumotorakso diagnostika pradedama nuo paciento nusiskundimų ir jo apžiūros. Gydytojas, klausydamas krūtinės ląstos stetofonendoskopu, toje vietoje, kur yra pneumotoraksas, negirdi kvėpavimo. Stuksenant į krūtinės ląstą nustatomas skambus, timpaninis garsas.

Pagrindinis tyrimas diagnozei patvirtinti yra krūtinės ląstos rentgenograma. Ją atlikus nuotraukoje matomas subliuškęs plautis, pleuros ertmėje stebimas oras ir tarpuplautis, pastumtas į sveikojo plaučio pusę.

Retais atvejais, kai rentgenograma nesuteikia tikslios informacijos, naudojamas krūtinės ląstos kompiuterinės tomografijos tyrimas. Jis yra jautresnis nei rentgenas. Kompiuterinės tomografijos tyrimas atliekamas sergant plaučių emfizema: kartais sunku atskirti pneumotoraksą nuo padidėjusio oringumo plaučiuose.

Pneumotoraksas. Gydymas

Sergant nesunkiu pirminiu spontaniniu pneumotoraksu, gydymo gali ir neprireikti. Tokiu atveju nedidelis dujų kiekis rezorbuojasi pats ir plautis atsistato. Kitais atvejais reikalinga gydytojo priežiūra.

Pneumotorakso gydymo tikslas – pašalinti ne tik susikaupusias dujas iš pleuros ertmės, bet ir priežastį, sukėlusią pneumotoraksą.

Dažniausiai dujos pašalinamos aspiracijos arba specialaus dreno pagalba. Drenas įstatomas į krūtinės ląstą taip, kad susikaupęs oras galėtų lengvai išeiti pro jį, tačiau išorėje esantis oras negalėtų patekti į pleuros ertmę.

Antrinio spontaninio pneumotorakso atveju gydoma pagrindinė liga. Kai pacientas yra patyręs traumą, pašalinama deformacija krūtinės sienoje ar gydomas prakiuręs plautis, pro kurį patenka oras.

Retais atvejais, kai pneumotorakso ilgainiui pašalinti nepavyksta, atliekama pleurodezės procedūra. Jos metu vaistų arba chirurginės technikos pagalba paveikiami pleuros lapeliai taip, kad jie tarpusavyje suliptų ir suaugtų. Todėl nebelieka pleuros ertmės ir vietos orui ar skysčiui kauptis. Pacientai, sirgę pneumotoraksu, turėtų būti stebimi atidžiau dėl galimo ligos pasikartojimo.

Pneumotoraksas. Profilaktika

Specifinė profilaktika – pleurodezė, tačiau ji naudojama retais atvejais, kai tikimybė, kad pneumotoraksas pasikartos, yra didelė.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -3 -2

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Laukime švenčių sąmoningiau
Laukime švenčių sąmoningiau Šventės prasideda jau Jūsų širdyse – jau tada, kai pradedate Jų laukti. Jei savo šventes norite paversti, sveikesnėmis ir atsakingesnėmis, tuomet skaitykite toliau – rasite tris praktiškus būdus, susijusius su sąmoningu švenčių laukimu ir dovanų ruošimu. +1 / 0 +1

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +7 / 0 +7

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kai kankina nugaros skausmai
Kai kankina nugaros skausmai Nugaros skausmas gali tapti tikru išbandymu bet kokio amžiaus asmeniui. Tai vienas dažniausių pacientų nusiskundimų, priverčiančių ieškoti pagalbos. Teigiama, kad šį nemalonų jausmą bent kartą gyvenime patyrę bent du asmenys iš trijų. Nugaros skausmas reikšmingai kenkia paciento darbingumui ir gerai savijautai. Ypač sunku,...

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pagalba pučiant pilvukui
Pagalba pučiant pilvukui Kūdikių pilvo pūtimas arba meteorizmas – viena dažniausių problemų, su kuria susiduria jauni tėveliai. Pagalbos būdų tikrai yra. Ne visi gali būti veiksmingi konkrečiam mažyliui, tačiau reikia tikėtis, kad kiekviena šeima atras sau tinkamiausią kelią ramesnių dienų ir naktų link. Šiame straipsnyje pateikiame keletą...

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25