Kodėl kankina stiprus kosulys?

Lapkričio 15, 2018 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Kosulys – tai visiškai natūrali apsauginė organizmo reakcija į dirgiklį. Dirgikliu gali būti daug kas: dulkės, žiedadulkės, aštraus kvapo priemonės, infekcijos sukėlėjai, kiti įvairūs į kvėpavimo takus patekę svetimkūniai. Pats kosulys nėra liga, dažniausiai tai ligos simptomas. Kartais kosulys gali būti labai stiprus, netgi sukelti šleikštulį, pykinimą ar vėmimą. Aptarkime dažniausias galimas šio stipraus kosulio priežastis.

Rūkymas. Daug rūkantys žmonės puikiai žino, kas yra varginantis kosulys. Tabako dūmai yra labai stiprus viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų dirgiklis – jis veikia kvėpavimo sistemą mechaniškai, toksiškai bei termiškai. Įkvepiamuose dūmuose gausu įvairių nuodingų medžiagų, kurias kvėpavimo takai mėgina pašalinti kartu su pasigaminusiomis gleivėmis – atsiranda labai stiprus kosulys, kartais net panašus į kosulio priepuolį. Daug rūkančių žmonių kenčia nuo lėtinio kosulio, nes net ir metus rūkyti, kvėpavimo sistema valosi dar gana ilgai. Tarp rūkalių plačiai paplitusi ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), kurios pagrindinis simptomas yra būtent stiprus lėtinis kosulys. Geriausia būtų stengtis mesti rūkyti, o dėl stipraus kosulio kreiptis į gydytoją. 

Virusinė, bakterinė, grybelinė ar pirmuonių sukelta infekcija. Tai bene dažniausiai pasitaikanti kosulio priežastis. Infekcinis kosulys gali trukti vos kelias dienas, gali užtrukti ir porą savaičių, kartais dar ilgiau.

Virusinė,  bakterinė, grybelinė ar pirmuonių sukelta infekcija. Tai bene dažniausiai pasitaikanti kosulio priežastis. Infekcinis kosulys gali trukti vos kelias dienas, gali užtrukti ir porą savaičių, kartais dar ilgiau. Infekcinį kvėpavimo takų susirgimą galima atpažinti dėl dažniausiai kartu pasireiškiančių kitų simptomų, pavyzdžiui, pakilusios temperatūros, slogos, gerklės skausmo, šaltkrėčio, krūtinės ir raumenų skausmo, bendro silpnumo ir nuovargio. Pavyzdžiui, sergant gripu pacientas skundžiasi akių ir kaulų skausmu. Itin stiprus kosulys kankina sergant šiomis ligomis: kokliušu, plaučių uždegimu, lėtiniu bronchitu, tuberkulioze. Sergant ūmiomis ir lėtinėmis plaučių bei bronchų ligomis, paskiriamas gydymas, kurio metu sunaikinami infekcijos sukėlėjai. Taip pat gali būti vartojami vaistiniai preparatai su ambroksoliu, kuris skystina susidariusias klampias gleives ir taip jos lengviau pašalinamos kartu su ligos sukėlėjais. Ambroksolio hidrochlorido savo sudėtyje turi vaistinis preparatas Flavamed, kuris tiekiamas tablečių, šnypščiųjų tablečių ir geriamojo tirpalo pavidalu – kiekvienas pacientas gali pasirinkti sau patogią farmacinę formą, o dėl vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Gastroezofaginio refliukso liga. Sergant šia liga, rūgštus skrandžio turinys patenka į stemplę, kartais pasiekia kvėpavimo takus. Jie dirginami mažo pH maisto dalelėmis, sukeliamas labai stiprus kosulys. Ypatingai dažnai šis kosulys pacientus kankina naktį, nes horizontalioje padėtyje turinys iš skrandžio lengviau pasiekia kvėpavimo takus. Būtina gydyti gastroezofaginio refliukso ligą, kitaip gali būti rimtai pažeista ne tik stemplė, bet ir viršutiniai kvėpavimo takai.

Bronchinė astma. Ši lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga viena dažniausių kosulio priežasčių. Ji pasireiškia dusulio ir kosulio priepuoliais, gali atsirasti švokštimas, spaudimo ir veržimo jausmas krūtinėje, skrepliavimas. Teigiama, kad Lietuvoje bronchine astma serga mažiausiai 5 procentai gyventojų. Astma yra liga, kuri suvaržo žmogaus gyvenimo kokybę, tačiau paskyrus tinkamą gydymą, galima puikiai sukontroliuoti šią klastingą ligą – pacientai gali džiaugtis įprastu gyvenimu, sportuoti, pagerėja jų miego kokybė, jie pamiršta, kas yra stiprus kosulys ar sunkus, net išgąstį sukeliantis dusulys.

Kitos priežastys (vartojami vaistai, balso stygų dirginimas, įvairios alergijos, pavojingos darbo sąlygos). Tam tikrų vaistų nuo kraujo spaudimo nepageidaujamas poveikis yra stiprus, priepuolinis kosulys – verta pasitikrinti, ar nevartojate šių vaistų ir dėl to Jūsų nekankina neaiškios kilmės kosulys. Taip pat kosulys gali kankinti žmones, kurių darbo įrankis yra jų balso stygos – dainininkus, dėstytojus, mokytojus ir panašiai. Susirgus balso stygų uždegimu gali pradėti kankinti sausas kosulys, ypač kalbant. Žiedadulkės, įvairios dulkės, cheminiai junginiai taip pat gali sukelti labai stiprų, kartais priepuolinį kosulį, nes taip organizmas stengiasi kuo greičiau pašalinti į kvėpavimo takus patekusius pavojingus dirgiklius. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė 

Plaučių uždegimas daugeliui asocijuojasi su rūkymu, stipriu peršalimu ir vyresnio amžiaus žmonėmis. Bet ar tikrai tai pagrindiniai veiksniai, lemiantys plaučių uždegimą? Šiandien – tikrai ne. Bėgant metams tobulėja ne tik žmonės, bet ir ligas sukeliantys mikroorganizmai...

Plačiau:

3 paprasti būdai, kaip atpažinti atipinį plaučių uždegimą
+1
+1 -0
  • Kvėpavimo organų ligos
  • Peršalimas
  • Sausas kosulys
  • Bronchinė astma
  • Bronchitas
  • Kosulys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *