Polineuropatijos

+2
1

Polineuropatijos  tai dėl nervų ligos ar pažeidimų atsiradę jutimų ar judesių sutrikimai.

Dažniausiai polineuropatijos atsiranda ne dėl vienos priežasties, o dėl kelių faktorių.

Sergant polineuropatija pažeidžiama daugelis periferinių (esančių ne galvos ar nugaros smegenyse) nervų.

Polineuropatinis nervų pažeidimas paprastai būna simetriškas abiejose kūno pusėse. Patologinis procesas pažeidžia nervinės ląstelės kūną, ataugas (aksonus) arba dangalus (dangalų pažeidimas lemia sulėtėjusį nervinio impulso sklidimą).

Polineuropatijas gali sukelti daugybė skirtingų priežasčių.

Viena iš dažniausių polineuropatijos priežasčių yra cukrinis diabetas. Taip pat dažnai gali pasitaikyti alkoholizmo sukelta polineuropatija, kai trūksta B grupės vitaminų.

 

Dalis žmonių sveikatos sutrikimus linkę ignoruoti arba gydytis patys, todėl medikų diagnozė – cukrinis diabetas  išgąsdina ne vieną pacientą. Tokia baimė atsiranda dėl žmogaus žinių stokos ar klaidingo įsitikinimo, kad susirgus diabetu būtinos nemalonios insulino injekcijos.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Cukrinis diabetas: klastinga, bet kontroliuojama liga »


Polineuropatijas gali sukelti skydliaukės ligos, apsinuodijimas švinu, gyvsidabriu, taliu, akrilamidu. Taip pat kai kurie vaistai.

Ligos, sukeliančios polineuropatiją:

- difterija;
- raupsai;
- laimo liga;
- vėžys;
- sarkoidozė;
- ŽIV;
- reumatoidinis artritas.

Polineuropatijos gali būti paveldimos, pavyzdžiui, Šarko-Mari-Tuto liga.

Vienas pavojingiausių polineuropatijos sindromų – Guillan-Barre sindromas (uždegiminė polineuropatija). Kai labai nusilpsta raumenų jėga, žmogui gali prireikti pagalbos kvėpuojant.

Polineuropatijos. Simptomai

Polineuropatijos, priklausomai nuo priežasčių, gali pasireikšti skirtingai. Vienų polineuropatijų atveju labiau nukenčia raumenų jėga ir galimybė judinti galūnes, kitų – sutrinka jutimai. Žinoma, yra tokių polineuropatijų variantų, kai smarkiai nukenčia tiek jutimai, tiek motorika (galimybė judėti).

Dažniausias polineuropatijų simptomas yra sutrikę prisilietimų jutimai kurioje nors kūno vietoje (dažniausiai kojų, rankų pirštuose).

Kartais pasidaro sunku judinti pirštus, pakelti rankas, kojas, jos tampa silpnos.

Sutrinka rijimas (kąsnis užstringa burnoje). Pasidaro sunku vaikščioti. Pažeistų nervų inervacijos zonose jaučiamas skausmas, deginimo jausmas, vabaliukų ropojimas, tirpimas.

Sergant galvinių nervų polineuropatijomis, sutrinka jutimai veide, pasidaro sunku kramtyti, šypsotis, veidas tampa lyg kaukė, gali atsirasti neuralginiai skausmai.

Sunkių polineuropatijų, tokių kaip Guillan-Barre, atveju gali nusilpti net kvėpavimo raumenys, todėl žmogus, nepradėtas laiku gydyti, gali mirti.

Polineuropatijos. Ligos eiga

Polineuropatijų simptomai gali atsirasti ir progresuoti labai greitai (sergant Guillan-Barre polineuropatija simptomai kūne pasireiškia per kelias dienas) arba iš lėto, nepastebimai, per kelis mėnesius ar metus.

Polineuropatijų poyžmiai dažniausiai prasideda kojų pirštų galiukuose, simetriškai abiejose kojose, ir palaipsniui kyla. Iš lėto besivystanti polineuropatija gali staiga paūmėti, o ūmiai besivystanti polineuropatija gali pereiti į lėtinę.

Kai kurių polineuropatijų simptomai po ūmios eigos sumažėja ar visai atsistato (Guillan-Barre, toksinių medžiagų sukeltos polineuropatijos), kitų polineuropatijų atveju (dažniausiai lėtinių, diabetinių, paveldimų) simptomai visą laiką išlieka ar net palaipsniui blogėja, jei nėra skirtas adekvatus gydymas.

Kartais ligos eiga „banguota“ – jos pasunkėjimus keičia pagerėjimai.

Polineuropatijos. Diagnostika

Gydytojas surenka paciento ligos istoriją – svarbu, kurioje vietoje sutriko jutimai, ar giminėje niekas daugiau nesirgo panašiomis ligomis, ar liga tik sunkėja, ar buvo ir pagerėjimų, ar pacientas serga cukriniu diabetu, ar vartoja alkoholį, ar dirba su kenksmingomis medžiagomis.

Ligos diagnostikai svarbus klinikinis paciento ištyrimas. Gydytojas neurologas patikrina jutimus (vibracijos, prisilietimo, spaudimo, skausmo), patikrina refleksus, kurie sergant polineuropatijomis silpnėja. Pasižiūrima, ar nėra atrofijų, raumenų silpnumo.

Atliekami elektrofiziologinai testai (elektroneuromiografija). Šis tyrimas padeda nustatyti nervo pažeidimo tipą.

Kraujo tyrimai taikomi tam, kad būtų galima nustatyti tam tikrų medžiagų trūkumą, kepenų ar inkstų nepakankamumą, kuris gali sukelti polineuropatijas.

Kai kuriais atvejais gali būti atliekama nervo biopsija.

Polineuropatijos. Gydymas

Tam, kad gydymas duotų teigiamų rezultatų, reikia nustatyti polineuropatijos priežastį.

Jei polineuropatijas sukėlė tam tikri vaistai, reikia nutraukti tų vaistų vartojimą arba juos pakeisti kitais. Sergant cukriniu diabetu, pacientui turi būti užtikrinta gera cukraus kontrolė kraujyje. Kai polineuropatijos priežastis alkoholizmas, būtina nutraukti alkoholio vartojimą, duoti reikalingų vitaminų.

Mankštinimasis ir kineziterapija gali padėti atsistatyti pažeistiems nervams.

Kai kurioms polineuropatijų rūšims, tokioms kaip Guillan-Barre polineuropatijai, lėtinėms demielinizuojančioms polineuropatijoms, gali būti skiriami tam tikrai vaistai, koreguojantys imuninį žmogaus atsaką (pavyzdžiui, gliukokortikoidai, jei sergama lėtinėmis demielinizuojančioms polineuropatijomis), plazmaferezė (kraujo plazmos pakeitimas).

Esant sunkioms Guillan-Barre polineuropatijos formoms, žmogų gali tekti prijungti prie dirbtinės plaučių ventiliacijos aparato.

Polineuropatijos. Profilaktika

Sergant cukriniu diabetu, būtina užtikrinti gerą gliukozės lygio kraujyje kontrolę.

Reikia atsisakyti alkoholio, valgyti vitaminais papildytą maistą, vengti kontakto su kenksmingomis medžiagomis.

Susiję straipsniai

  • moku skaityt / 2015-10-01 19:28:39

    alkis,žolės,vonios(tš.masažas)homeopatinio vaisto

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25